*

Αποστολέας Θέμα: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)  (Αναγνώστηκε 285775 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος triantaenas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #994 στις: Αύγουστος 13, 2014, 07:18:20 μμ »
Καλώς ήρθες στην παρέα μας, εδώ λέει ο καθένας ότι θέλει, επίσημη ενημέρωση μόνο στη σελίδα του υπουργείου. Περίμενε να βγει η εγκύκλιος με τις αναθέσεις μέχρι τότε κανείς δεν μπορεί να ξέρει ούτε ο υπουργός! 
Οι ΠΕ12.06  ΠΕ12.08  ΠΕ04.05 μπορούσαν να πάρουν ώρες από την ενισχυτική οπότε θα πρέπει να γίνει το ίδιο και στο πρωινό πρόγραμμα και αντίστροφα…
Πέρυσι είχαν γίνει ορισμένες αλλαγές στις αναθέσεις ίσως να τις πάρουν πίσω!
Αφού ο καθένας γράφει ότι θέλει να πω και γω την γνώμη μου.τα κενά είναι σε πε2 πε3 και πε4 άρα ψάχνει ποιος θα κάνει φιλολογικά μαθηματικά και φυσικοχημειες. Για τα φιλολογικά έχει τους ξενόγλωσσους για μαθηματικά τους πε4( ισχυει στο γυμνάσιο) η κανένα πε19-20 .για φυσικές τους πε3(πάλι ισχύει στο γυμνάσιο)και πάλι πε19-20με δεύτερη ειδικότητα. Ταυτοχρονα καλύπτει και ειδικοτητες που χρωσταν ώρες  όπως ξενογλωσσοι πληροφορικοι.τους γυμναστες τους έδωσε έτσι και αλλιώς την οικιακη οικονομια στα γυμνασια. Προσωπικές εκτιμήσεις όλα μην πεσετε να με φατε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:52:54 »

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #995 στις: Αύγουστος 14, 2014, 12:00:46 πμ »
Σε όλα τα εκπαιδευτικά σάιτ γράφει ότι ενώσεις ξενόγλωσσων έχουν επισκεφτεί το υπουργείο παιδείας κι εδώ και δέκα ημέρες μπαινοβγαίνουν στο γραφείο της ΚΑΡΤΣΙΩΤΟΥ διευθύντριας του υφυπουργού κι εκτός από το μάθημά τους μιλούν η μάλλον απαιτούν β αναθέσεις.Θέλεις να μας πεις γιατί το κάνουν αυτό??Εγώ δεν έχω δει καμία ένωση εκπαιδευτικών να πηγαίνει στο υπουργείο και αντί να μιλάει για το μάθημά της να μιλά για αναθέσεις.Πολύ καλά κάνει ο ΠΑΣΑΦ και διαμαρτύρεται λοιπόν.Όλα τα εκπαιδευτικά σάιτ το γράφουν...οι μοναδικές ειδικότητες που τρέχουν στο υπουργείοκαι μιλούν για αναθέσεις!!!

Και που να ξερω εγω τι κανουν αυτοι;Εγω βλεπω πιτουρομυαλους εναντιον κουκουτσομυαλων δικων μας.
Η αποψη μου για το θεμα εχει εκφραστεί εδώ μεσα πολλες φορες.Διευρυνση στις ωρες της B ξενης γλωσσας.Αυτη πρεπει να είναι η απαιτηση
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2014, 12:08:05 πμ από Kokoschka »

Αποσυνδεδεμένος triantaenas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #996 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 03:39:34 μμ »
Αφού ο καθένας γράφει ότι θέλει να πω και γω την γνώμη μου.τα κενά είναι σε πε2 πε3 και πε4 άρα ψάχνει ποιος θα κάνει φιλολογικά μαθηματικά και φυσικοχημειες. Για τα φιλολογικά έχει τους ξενόγλωσσους για μαθηματικά τους πε4( ισχυει στο γυμνάσιο) η κανένα πε19-20 .για φυσικές τους πε3(πάλι ισχύει στο γυμνάσιο)και πάλι πε19-20με δεύτερη ειδικότητα. Ταυτοχρονα καλύπτει και ειδικοτητες που χρωσταν ώρες  όπως ξενογλωσσοι πληροφορικοι.τους γυμναστες τους έδωσε έτσι και αλλιώς την οικιακη οικονομια στα γυμνασια. Προσωπικές εκτιμήσεις όλα μην πεσετε να με φατε
[/quote]


Σαν να έπεσα μέσα στις εκτιμήσεις μου  :) με τα σημερινά δεδομένα για τις αναθέσεις. Δεν μπόρεσα ναν προβλέψω αυτό με τους πε19-20 (που έχουν βασικό πτυχίο)

Αποσυνδεδεμένος sigtania

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #997 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 05:30:18 μμ »
Αφού ο καθένας γράφει ότι θέλει να πω και γω την γνώμη μου.τα κενά είναι σε πε2 πε3 και πε4 άρα ψάχνει ποιος θα κάνει φιλολογικά μαθηματικά και φυσικοχημειες. Για τα φιλολογικά έχει τους ξενόγλωσσους για μαθηματικά τους πε4( ισχυει στο γυμνάσιο) η κανένα πε19-20 .για φυσικές τους πε3(πάλι ισχύει στο γυμνάσιο)και πάλι πε19-20με δεύτερη ειδικότητα. Ταυτοχρονα καλύπτει και ειδικοτητες που χρωσταν ώρες  όπως ξενογλωσσοι πληροφορικοι.τους γυμναστες τους έδωσε έτσι και αλλιώς την οικιακη οικονομια στα γυμνασια. Προσωπικές εκτιμήσεις όλα μην πεσετε να με φατε



Σαν να έπεσα μέσα στις εκτιμήσεις μου  :) με τα σημερινά δεδομένα για τις αναθέσεις. Δεν μπόρεσα ναν προβλέψω αυτό με τους πε19-20 (που έχουν βασικό πτυχίο)
Μεσα επεσες και στους ΠΕ19-20 για μαθηματικα. Μονο στη Φυσικη επεσες εξω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:52:54 »

Αποσυνδεδεμένος kleio81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #998 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 05:40:56 μμ »
Σύμφωνα με τις αναθέσεις μαθημάτων που ανακοινώθηκαν σήμερα, οι φιλόλογοι έχουν β' ανάθεση την πολιτική παιδεία στη β΄ και γ΄λυκείου. Είναι δυνατόν να μπορούν να διδάξουν οικονομικά μαθήματα;Συνάδελφοι οικονομολόγοι, δε νομίζετε ότι πρέπει να αντιδράσουμε με κάποιο τρόπο;

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #999 στις: Αύγουστος 26, 2015, 08:29:59 πμ »
Τα μαθηματικά να διδάσκονται μόνο από μαθηματικούς ζητάει από το Υπουργείο Παιδείας η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία. Το θέμα σχετίζεται με τη Β ανάθεση των μαθηματικών στο Γυμνάσιο σε καθηγητές που δεν έχουν πτυχίο μαθηματικού και το περσινό αποτέλεσμα, όπως αναφέρει η ΕΜΕ, ήταν οι πολύ κακές συνέπειες για τους μαθητές ...
http://www.hms.gr/node/975

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1000 στις: Σεπτέμβριος 04, 2015, 04:09:09 μμ »
Πήρα οργανική σε σχολείο  και πέτυχα δ/ντη της ίδιας ειδικότητας.
Μου δίνει 4Ω α΄ανάθεση+ 7Ω β΄ανάθεση=11Ω  και μετά λέει θα συμπληρώσεις σε άλλο σχολείο.
Είμαι υποχρεωμένη να πάρω τις 7Ω β΄ανάθεση; Εγώ προτιμώ να πάω εξ ολοκλήρου σε άλλο σχολείο για α΄ανάθεση. Το ΠΥΣΔΕ δεν παίρνει θέση :-\
Ξέρει κανείς κάτι σχετικό;

Αποσυνδεδεμένος Weird

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Μονο με μέσον
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1001 στις: Σεπτέμβριος 04, 2015, 05:30:46 μμ »
Τις αναθέσεις τις ορίζει ο σύλλογος διδασκόντων και όχι το ΠΥΣΔΕ. Πρέπει στο σχολείο σου να μην υπάρχουν αδιάθετες ώρες σε Α και Β Ανάθεση και μετά για συμπλήρωση να πας σε άλλο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1002 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 04:59:34 μμ »
Στο σχολείο μας συμβαίνει η εξής κατάσταση: Είμαστε τέσσερις  ΠΕ04 (1,2,4,5) και οι ώρες αναθέσεων δε φτάνουν για όλους. Έχουμε έλλειμμα 7 ωρών. Έχω την εντύπωση από τους νόμους που θυμάμαι, ότι πρώτα μοιραζόμαστε την α ανάθεση κατά ειδικότητα και μετά ο παλαιότερος συμπληρώνει πρώτος β αναθεση κοκ. Υπάρχει όμως διαφωνία από τον παλιότερο συνάδελφο, ο οποίος θεωρεί ότι σύμφωνα με κάποιους πιο πρόσφατους νόμους  ο παλαιότερος συμπληρώνει πρώτα ωράριο εξ ολοκλήρου γιατί έχουν καταργηθεί οι ειδικότητες και αντιμετωπιζόμαστε ενιαία ως κλάδος (καταργήθηκαν δηλαδή οι α αναθέσεις). Εχω την εντύπωση ότι αυτό ισχύει για υπεραριθμίες ... Μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει δίνοντας μας και τους νόμους αν είναι δυνατόν;
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1003 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 05:27:26 μμ »
Μεσα επεσες και στους ΠΕ19-20 για μαθηματικα. Μονο στη Φυσικη επεσες εξω.
Έπεσες μέσα σε όλα!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1004 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 01:49:56 πμ »
Στο σχολείο μας συμβαίνει η εξής κατάσταση: Είμαστε τέσσερις  ΠΕ04 (1,2,4,5) και οι ώρες αναθέσεων δε φτάνουν για όλους. Έχουμε έλλειμμα 7 ωρών. Έχω την εντύπωση από τους νόμους που θυμάμαι, ότι πρώτα μοιραζόμαστε την α ανάθεση κατά ειδικότητα και μετά ο παλαιότερος συμπληρώνει πρώτος β αναθεση κοκ. Υπάρχει όμως διαφωνία από τον παλιότερο συνάδελφο, ο οποίος θεωρεί ότι σύμφωνα με κάποιους πιο πρόσφατους νόμους  ο παλαιότερος συμπληρώνει πρώτα ωράριο εξ ολοκλήρου γιατί έχουν καταργηθεί οι ειδικότητες και αντιμετωπιζόμαστε ενιαία ως κλάδος (καταργήθηκαν δηλαδή οι α αναθέσεις). Εχω την εντύπωση ότι αυτό ισχύει για υπεραριθμίες ... Μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει δίνοντας μας και τους νόμους αν είναι δυνατόν;

ο παλιός ας δώσει τους νόμους που νομίζει ότι ισχύουν, εγώ ξέρω ότι έχετε κανονικά α και β ανάθεση

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1005 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 04:16:30 πμ »
Να τυπώσεις αυτό
https://drive.google.com/file/d/0B7MXVj_wngHDYVZhZ2RBZGl4X2M/view?usp=sharing
Να πάς στην σελίδα 4 κάτω κάτω στο Δ και να διαβάσεις το εξής:
Παράθεση
Δ) Σύμφωνα με την υπ. αριθ. 23464/Γ2/06-03-2012 υπουργική απόφαση «Με τα μαθήματα Α΄ ανάθεσης οι
εκπαιδευτικοί καλύπτουν το υποχρεωτικό τους ωράριο, ενώ με τα μαθήματα Β΄ ανάθεσης συμπληρώ-
νουν το υποχρεωτικό τους ωράριο ή καλύπτουν εκπαιδευτικές ανάγκες.»
Δώδεκα (12) ώρες μαθήματος (κατ’ ελάχιστον) συνιστούν οργανικό κενό το οποίο δίνεται σε εκπαι-
δευτικό που καλύπτει τις ώρες αυτές με Α΄ ανάθεση, ανεξαρτήτως αν υπάρχουν εκπαιδευτικοί που θα
μπορούσαν να συμπληρώσουν το ωράριό τους αναλαμβάνοντας το μάθημα ως Β΄ ανάθεση ή έχοντας
δεύτερη ειδικότητα.
Οι ώρες ενός μαθήματος δεν μοιράζονται ισομερώς στους εκπαιδευτικούς ίδιας ειδικότητας. Πρώτα
καλύπτει το υποχρεωτικό του ωράριο με ώρες μαθημάτων Α΄ ανάθεσης ο εκπαιδευτικός που έχει τοπο-
θετηθεί πρώτος στο σχολείο και στη συνέχεια οι επόμενοι με σειρά παλαιότητας (τοποθέτησης στη σχο-
λική μονάδα).
Πιο συγκεκριμένα ο παλαιότερος εκπαιδευτικός καλύπτει το υποχρεωτικό του ωράριο παίρνοντας όλες
τις ώρες των μαθημάτων Α΄ ανάθεσης και εφόσον περισσέψουν ώρες δίνονται σε δεύτερο εκπαιδευτικό
της ίδιας ειδικότητας. Αν ο δεύτερος εκπαιδευτικός δεν μπορεί να καλύψει το ωράριό του με μαθήματα
Α΄ ανάθεσης τότε συμπληρώνει με μαθήματα Β΄ ανάθεσης (εφόσον έχουν πρώτα καλύψει το ωράριό
τους οι εκπαιδευτικοί που έχουν τα μαθήματα αυτά σε Α΄ ανάθεση).
Πριν ή μετά  από αυτό, δεν θυμάμαι οριακά τώρα βγήκε ο νόμος 4186/2013 που όντως περιέχει την ενιαία άρση υπεραριθμίας στον κλάδο ΠΕ04 που ουδεμία σχέση έχει με τα παραπάνω. Μόλις τελειώσει η άρση υπεραριθμίας όλα επανέρχονται στις ειδικότητες κανονικά και οι τοποθετήσεις και οι αναθέσεις και όλα. Α Β
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2015, 04:19:41 πμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1006 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 09:07:13 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ gvasilis  :)
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1007 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 09:29:12 μμ »
ο παλιός ας δώσει τους νόμους που νομίζει ότι ισχύουν, εγώ ξέρω ότι έχετε κανονικά α και β ανάθεση
Εδώ ο παλιός φαίνεται οτι "το παίζει παλιός"!!
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159460
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 306
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 248
Σύνολο: 249

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.