*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου  (Αναγνώστηκε 100460 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου
« Απάντηση #84 στις: Μάιος 16, 2009, 12:34:42 μμ »
σας παρακαλω οποιος μπορει να μου πει αν υπαρχει καποιο site με τις μεταφρασεις του Αρριανου...τελευταια στιγμη μαθητρια μου μου ειπε πως ειναι στην υλη κ γραφει στις19/5 ευχαριστω!κεφ.13 3-7 κ κεφ.16 4-7
http://users.thess.sch.gr/ipap/Ellinikos%20Politismos/Yliko/Yliko%20arx..htm

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:52:57 »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 16, 2009, 01:18:30 μμ »
Στη γ γυμνασίου μπάινει μετάφραση από τα κείμενα του Α μέρους (4 Μονάδες). Επίσης μπαινουν 2 ερωτήσεις κατανόησης, η μια εκ των οποιων είναι σύγκριση με το παράλληλο κείμενο.Καθεμια από τις 2 ερωτήσεις κατανόησης βαθμολογείται με 2 μονάδες.
Αρα αν μαθει τη μετάφραση και μπορει να απαντήσει σε ερωτήσεις κατανόησης, κατευθειαν παιρνει 8 μονάδες.
Αυτές τις 8 μονάδες σίγουρα δεν πρέπει να τις χάσει, γιατί γραμματική και συντακτικο είναι δύσκολο να μαθει τελευταια στιγμή.
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 16, 2009, 02:45:34 μμ »
ευχαριστω!!!! :)με σωσατε!

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 17, 2009, 07:39:06 μμ »
Καλησπέρα σας!
Μπορεί κάποιος να μου πει τι ζητάνε και πως είναι περίπου το κλίμα στις εξετασεις μετεξεταστέων το Σεπτέμβριο?
Συγκεκριμένα έχω ένα μαθητή γ γυμνασίου και τον ανέλαβα αρχαία πρωτότυπο. Η κατασταση του δυστυχώς ήταν τραγική (πέρασα πολύ δύσκολα, άγχος , σφίξιμο στο στομάχι )όταν είδα ότι δεν γνωρίζει τίποτα απολύτως. Ούτε ποιοι είναι οι τόνοι στα αρχαία, εννοείται κανένα χρόνο, καμία κλίση από ουσιαστικά.....τίποτα....για να πω την αλήθεια δεν ήξερε ούτε να ξεχωρίζει στα νέα ελληνικά το ουσιαστικό από το επίθετο.

Τα περιθώρια λοιπόν που είχα δεν ήταν πολλά....οπότε εστίασα στις μεταφρασεις και ερωτήσεις κειμένου.....λίγο παραθετικά (και μόνο στην ονομαστική γιατί οι άλλες πτώσεις τον μπερδεύουν απίστευτα...δεν τις έχει μάθει ποτέ.....) μπορεί για παράδειγμα να του πεις  ο βασιλευς είναι ο βασιλιάς και όταν δει τον τύπο τοις βασιλευσι να μην καταλάβει καν ότι είναι ο βασιλιάς.....

Οπότε κάναμε μετφράσεις, λίγο παραθετικά, προσπαθήσαμε να μάθουμε συνηρημένα και τελικά καταφέραμε μόνο Οριστική ενεστώτα και παρατατικού, λίγο λεξιλογικά, και τα 4 ανώμαλα ουσιατικά που έχει το βιβλίο στη γραμματική του.....και λέω να του δείξω και λίγο δευτερεύουσες προτάσεις......
Σαφέστατα άφησα μέρος της ύλης ακάλυπτο μιας και ήταν αδύνατο σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα να το καλύψουμε.....



Από εσάς θέλω τη συμβουλή σας.... αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να πω.....και να με πληροφορήσετε πως θα είναι το Σεπτέμβριο.....θα του πουν πες ότι ξέρεις ή θα του δώσουν συγκεκριμένα θέματα ...οπότε......

Το παιδί θέλει απλά το απολυτήριο γυμνασίου και δεν πρόκειται να συνεχίσει όπως έμαθα..... :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:52:57 »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 17, 2009, 07:46:49 μμ »
Πολύ καλά έκανες που εστίασες στις μεταφράσεις. Επίμενε στις νοηματικές ερωτήσεις και στο λεξιλόγιο και ρώτησέ τον ποιο κομμάτι τους έβαλαν τον Ιούνιο, γιατί ορισμένοι εξετάζουν τα ίδια θέματα

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 17, 2009, 07:59:47 μμ »
Με τις μεταφράσεις παπαγαλία και τις ερωτήσεις κατανόησης περνά το μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 17, 2009, 08:13:25 μμ »
δηλαδή πιστεύετε ότι άλλες 4 ώρες που μας έμειναν να μην του κάνω δευτερεύουσες και τον μπερδέψω περισσότερο αλλά να μείνω σε τέλειες μεταφράσεις και ερωτήσεις κατανόησης και επανάληψη όσα καταφέραμε κουτσά στραβά να μάθουμε?

Αποσυνδεδεμένος Faidra_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 17, 2009, 09:57:29 μμ »
Με τις μεταφράσεις παπαγαλία και τις ερωτήσεις κατανόησης περνά το μάθημα.

Πραγματικά ισχύει αυτό?
Στα υπόλοιπα τους βάζουν έτοιμα θέματα ή μπορεί να του πουν πες μας τι ξέρεις...
με έχει προβληματίσει και μένα αυτό ...

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 18, 2009, 11:00:41 πμ »
Με τις μεταφράσεις παπαγαλία και τις ερωτήσεις κατανόησης περνά το μάθημα.

Πραγματικά ισχύει αυτό?
Στα υπόλοιπα τους βάζουν έτοιμα θέματα ή μπορεί να του πουν πες μας τι ξέρεις...
με έχει προβληματίσει και μένα αυτό ...
Τι εννοείς έτοιμα θέματα; Τους δίνουν τα θέματα τα απαντάνε προφορικά και μετά τα ίδια τα γράφουν. Αν προσέξουν τις ερωτήσεις στα προφορικά θα έχουν και τις απαντήσεις. Εμείς πάντως δε ρωτάμε τι ξέρεις αν και όλους τους περνάμε

Αποσυνδεδεμένος Faidra_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 18, 2009, 11:49:22 πμ »
Με τις μεταφράσεις παπαγαλία και τις ερωτήσεις κατανόησης περνά το μάθημα.

Πραγματικά ισχύει αυτό?
Στα υπόλοιπα τους βάζουν έτοιμα θέματα ή μπορεί να του πουν πες μας τι ξέρεις...
με έχει προβληματίσει και μένα αυτό ...
Τι εννοείς έτοιμα θέματα; Τους δίνουν τα θέματα τα απαντάνε προφορικά και μετά τα ίδια τα γράφουν. Αν προσέξουν τις ερωτήσεις στα προφορικά θα έχουν και τις απαντήσεις. Εμείς πάντως δε ρωτάμε τι ξέρεις αν και όλους τους περνάμε


Λάθος διατύπωση λόγω βιασύνης! :-\

Εννοούσα αν εκείνη την ημέρα θα πάνε οι καθηγητές με ήδη τυπωμένα θέματα ή αν θα είναι πιο χαλαρά και τη στιγμή της εξέτασης τους πουν για παράδειγμα ποιο κειμενάκι ξέρεις να μας πεις μετάφραση κτλ.....
Ίσως φαίνεται αστεία η ερώτηση μου αλλά μου είπαν ότι υπάρχουν σχολεία που λειτουργούν έτσι...Ισχύει?

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 18, 2009, 01:47:48 μμ »
Όπως και τον Ιούνιο πριν μπουν οι μαθητές στις τάξεις πρέπει να έχουν δοθεί στο διευθυντή του σχολείου θέματα προς υπογραφή.

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 18, 2009, 06:12:37 μμ »
    Pariel πες μου σε παρακαλώ γιατί αν κατάλαβα καλά έχεις εμπειρία και οι συμβουλές σου θα είναι σημαντικές για μένα...

    Προφανώς διάβασες παραπάνω την περίπτωση του παιδιού που ανέφερα...είναι σα να πήρα ένα παιδί δημοτικού και το φόρτωσα από το τίποτα  να μάθει αρχαία και μεταφράσεις....του έχω κάνει τα πολύ πολύ βασικά (και αυτά.....δεν......) οπότε έχω επιμείνει στις μεταφρασεις. Έχω άλλες 4 ώρες μαζί του.....πιστεύεις ότι αξίζει να του πω λίγο δευτερέυουσες.......2-3 βασικούς συνδέσμους εισαγωγής της καθεμίας και απλά τι δηλώνουν και στη συνέχεια να εστιάσω πολύ σε επανάληψη  στις μεταφράσεις και ερωτήσεις κατανόησης?

Αρχικά ήμουν χάλια με αυτή την περίπτωση....τωρα σκέφτομαι ότι αυτοί που τον περνούσαν τόσα χρόνια θα τον περάσουν και τώρα......θέλει δυστυχώς απλά απολυτήριο γυμνασίου...ποτέ κανείς δεν ασχολήθηκε μαζί του.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 18, 2009, 08:34:54 μμ »
Αν γνωρίζει καλά μεταφράσεις και τις νοηματικές από κάθε ενότητα θα περάσει το μάθημα.
Μην τον μπερδευεις με συντακτικο, γραμματική.δεν προκειται να γίνει τιποτα μέσα σε 4 ώρες.
Να επιμεινεις στην μετάφραση (κατα λέξη όμως)
Καλό κουράγιο!!!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 18, 2009, 10:52:21 μμ »
Ακριβώς ο.τι ειπώθηκε στο προηγούμενο μήνυμα. Να μάθει τις μεταφράσεις και τις ερμηνευτικές.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 743
Σύνολο: 747

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.