*

Αποστολέας Θέμα: Προβλήματα με δύσκολο μαθητή  (Αναγνώστηκε 25408 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 09:53:33 μμ »
Θα προτείνω κάτι που ισως φανεί κάπως "περίεργο" αλλά στηρίζεται στην "οικοσυστημική" μέθοδο (ομάδας)
Δοκίμασε να βγάλεις από την τάξη όχι τον μαθητή αυτόν με τον οποίο έχεις το πρόβλημα, αλλά τον "διπλανό" του( ή τους διπλανούς του) (με εκείνον/εκείνους δηλ. που πιάνει κουβέντα). Γιατί οσο αυτός βλέπει πως "πιάνει" ο τσαμπουκάς του, τόσο αποθρασύνεται. Αποβάλλοντας όμως τον αλλον, που "σιγοντάρει" τον απείθαρχο μαθητή, τότε θα στρέψεις το "πρόβλημα" μεταξύ τους  και ισως καταφέρεις να κοψεις την φόρα που πήρε.  Εσένα δεν σε ακούει, ισως ακούσει αυτούς  ;)

Μαθητες που του πιανουν κουβεντα δεν τους εχω βγαλει,
μεχρι στιγμης αυτο που εκανα ηταν να τον απομονώνω οσο μπορω, παντα μονος κλπ.
Παρολα αυτα σημερα δεν χρειαστηκε να γινει κατι τετοιο, αρχισε την ευθεια επιθεση οπως γραφω στο πρωτο μηνυμα.
Τεσπα αρχιζουν και οι γιορτες, μαλλον δεν θα γινει κατι φοβερο, αλλα σκεπτομαι την συνεχεια που θα εχουμε την νεα χρονια.
Ετσι θα την βγαλουμε φετος?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:08:34 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 10:02:14 μμ »
Δοκίμασε  ;)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 10:12:52 μμ »
Αναρωτιέμαι η "αφορμή"  για την επίθεση ποια ήταν;

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 10:27:42 μμ »
Αναρωτιέμαι η "αφορμή"  για την επίθεση ποια ήταν;


χωρις να θυμαμαι 100% του ειχα κανει πολλες παρατηρησεις (3-4) να σταματησει να μιλαει
και φυσικα ολοι οι καθηγητες εχουν θεμα, απο οτι καταλαβα σημερα γιατι το συζητησα καπως
εκει που τρωμε οι καθηγητες, στις γυναικες καθηγητριες οταν του βαλουν λιγο χερι καπως μαζευεται.
Επειδη εγω ειμαι αντρας το παιρνει αλλιως.

δυστυχως εχω τμηματα τα οποια η πλειοψηφια των μαθητων αρνειται να μαθει και να αποκτησει γνωσεις
του μαθηματος.
Οσοι εχουν περασει απο δυσκολα σχολεια με χρονιες που μπηκε φουρνια με μαθητες τετοιου τυπου
ανω του 50% καταλαβαινουν....

Αλλα το ζητουμενο μου και παλι, ειναι αν σου κατσει μια τετοια ιστορια τι περιθωρια αντιδρασεων και ελιγμων υπαρχουν.
Εμπειρος δεν ειμαι σαφως για να μπορω να κοβω και να ραβω και με την 2μηνη προυπηρεσια μου
προσπαθω να τα βγαλω περα.

Τουλαχιστον σε επιπεδο διαγωνισματων αλλαξα βιολι γιατι ενα διαγωνισμα που εβαλα ηταν σχετικα ευκολο
και μετα τους ειχα να μου λενε, κατσε καλα γιατι γραψαμε 15.... ενω σε προφορικη εξεταση της ιδιας υλης δεν ξερανε αν πεντε και πεντε κανειο δεκα.
Στο τελευταιο διαγωνισμα το εκανα αρκετα πιο συνθετο που να γραφανε ολοι μαζι εφοσον δεν ειχαν διαβασει με το ζορι θα βγαζανε δεκα, οπως και εγινε.

Και στην τελικη το θεμα μου συνολικα στη ταξη δεν ειναι ο μαθητης που κανει τα δικα του,  αλλα το οτι θα βγει μια ταξη στην οποια θα ειναι ικανοι να εχουν αποκτησει μαξιμουμ το 10% των οσων πρεπει να μαθουν.
Πιστευω οτι για αυτο το αποτελεσμα, ευθυνη εχει και ο εκπαιδευτικος για αυτο και ανοιξα το θεμα,
να δω απο τωρα πως μπορω να αναστρεψω ολη αυτη την κατηφορα....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:08:34 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 11:27:47 μμ »
εξηγήσου στην τάξη ότι η Χ συμπεριφορά θα έχει και τα Y αποτελέσματα (χαμηλή βαθμολογία, ωριαίες κλπ)

θύμισε τα όρια σε όλα τα παραπάνω

και βάρα ωριαίες στον τραμπούκο μέχρι να ματώσει, ταυτόχρονα ζήτα σύλλογο για το περιστατικό, ζήτα να ενεργοποιηθεί το συμβούλιο της τάξης και να τον καλέσει για εξηγήσεις και συμβουλευτική. Αν συνεχίσει τα ίδια πάμε σε ημερήσιες και μετά πάμε σε αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος όπως είπε και ο συνάδελφος, ενδιάμεσα καλέστε και τον σύμβουλο.

Μην χαρίσετε καμιά απουσία και αν το πάει για να μείνει στην ίδια τάξη να μείνει. Αν τολμήσει και σε αγγίξει ή οτιδήποτε άλλο αφού είναι ενήλικος τράβα του και μια μήνυση (εκτός από την αλλαγή περιβάλλοντος) να στρώσει στο κρατητήριο. Δεν είναι παιδί, ενήλικος είναι μην μπερδεύεστε συνάδελφοι. Ελπίζω ο δ/ντης σας να ξυπνήσει και να του τα χώσει νωρίς ώστε να σταματήσει ο τραμπουκισμός νωρίς, εκτός και αν νομίζει ότι στην Β λυκ θα είναι καλύτερο "παιδάκι".


Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 11:55:13 μμ »
niteulf αυτο σκεφτηκα και εγω, οτι το σκηνικο ηταν αρκετα σοβαρο και για αυτο ανοιξα το ποστ.
Πιστευω οτι επρεπε να κανει κατι ο διευθυντης, αλλα εμενα το προβλημα μου παραμενει,
δυσκολευομαι να κανω μαθημα, οποτε τι κανω αν ολα συνεχιστουν?

Μήπως όταν σου λέει απειλητικά ότι θα πάει στην δευτεροβάθμια, να τον προκαλέσεις να το κάνει?
Μερικοί αν δείχνεις ότι τους φοβάσαι αποθρασύνονται περισσότερο.

Μου είχε τύχει πέρισυ μαθητής προβληματικός και εξαιτερικά ζωηρός να αφήσει υπονοούμενα ότι ξέρει τα αυτοκίνητα των καθηγητών και πού μένουν και άλλες βλακείες. Μάλλον φέρθηκα τελείως αντιπαιδαγωγικά αλλά ήταν το μόνο που μου βγήκε. Του είπα πού παρκάρω και αν είναι μάγκας να πάει να κάνει ότι θέλει και να πάρει και την παρέα του μαζί.
Τους πήγα και στο διευθυντή, αν και δεν το κάνω ποτέ αυτό. Την άλλη μέρα ήρθε να μου ζητήσει συγγνώμη και μου είπε ότι έκανε βλακεία.

Εξαρτάται από τον μαθητή βέβαια, αλλά αν νομίζουν ότι τους φοβάσαι γίνονται χειρότεροι.

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 12:03:45 πμ »
εξηγήσου στην τάξη ότι η Χ συμπεριφορά θα έχει και τα Y αποτελέσματα (χαμηλή βαθμολογία, ωριαίες κλπ)

θύμισε τα όρια σε όλα τα παραπάνω

και βάρα ωριαίες στον τραμπούκο μέχρι να ματώσει, ταυτόχρονα ζήτα σύλλογο για το περιστατικό, ζήτα να ενεργοποιηθεί το συμβούλιο της τάξης και να τον καλέσει για εξηγήσεις και συμβουλευτική. Αν συνεχίσει τα ίδια πάμε σε ημερήσιες και μετά πάμε σε αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος όπως είπε και ο συνάδελφος, ενδιάμεσα καλέστε και τον σύμβουλο.

Μην χαρίσετε καμιά απουσία και αν το πάει για να μείνει στην ίδια τάξη να μείνει. Αν τολμήσει και σε αγγίξει ή οτιδήποτε άλλο αφού είναι ενήλικος τράβα του και μια μήνυση (εκτός από την αλλαγή περιβάλλοντος) να στρώσει στο κρατητήριο. Δεν είναι παιδί, ενήλικος είναι μην μπερδεύεστε συνάδελφοι. Ελπίζω ο δ/ντης σας να ξυπνήσει και να του τα χώσει νωρίς ώστε να σταματήσει ο τραμπουκισμός νωρίς, εκτός και αν νομίζει ότι στην Β λυκ θα είναι καλύτερο "παιδάκι".

τα πρωτα τα εχω κανει και πριν λιγο τελειωσα τα διαγωνισματα που εγραψαν, τα οποια βεβαια ηταν τραγωδια
αυτο και θα συμβει και στους βαθμους.....
για τις ωριαιες το κανω οταν πια δεν συμμορφώνεται με τιποτα, αλλα βλεπεις υπαρχει και οδηγια "μην δινεται ωριαιες ευκολα..."

Να ζητησω λες συλλογο επειδη αναποδογυριζε θρανια κλπ κλπ?
τι θα σημαινει αν το περασω ετσι? η διευθυνση μαλλον το αφησε να πεσει κατω, τι σημαινει αν εγω το ανακινησω?
ξερεις θελω να φυγω αναιμακτα απο την πολη (και φυσικα να μην ξαναγυρισω) χωρις να δημιουργησω κοντρες.....
Το συμβουλιο της ταξης, τι ειναι παλι αυτο?

Τωρα για τον διευθυντη, εγω καταλαβα οτι προσπαθει να κρατησει ισορροπιες....
τον δικαιολογω αλλα δεν κανει αυτος μαθημα αλλα εγω και δεν καθεται να ακουει οσα εγω ουτε ζει το μαθημα και πως αυτο βγαινει.
Και στην τελικη δεκαρα δεν δινω για τις ισορροπίες της τοπικης κοινωνιας αν με εννοεις.

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 12:08:13 πμ »

 να αφήσει υπονοούμενα ότι ξέρει τα αυτοκίνητα των καθηγητών και πού μένουν και άλλες βλακείες. Μάλλον φέρθηκα τελείως αντιπαιδαγωγικά αλλά ήταν το μόνο που μου βγήκε. Του είπα πού παρκάρω και αν είναι μάγκας να πάει να κάνει ότι θέλει και να πάρει και την παρέα του μαζί.


Εμεις τα αφηνουμε απεξω απο το σχολειο.... θα αρχισουμε να ψαχνουμε και τα αυτοκινητα στη τελικη?

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 12:25:53 πμ »

Εμεις τα αφηνουμε απεξω απο το σχολειο.... θα αρχισουμε να ψαχνουμε και τα αυτοκινητα στη τελικη?

Όχι δεν είπα αυτό. Θέλω να πω ότι όσο δέχεσαι απειλές, αν δείξεις ότι τις φοβάσαι, οι απειλές πολλαπλασιάζονται.

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 12:42:23 πμ »
ηδη με εχει απειλησει με ενα τροπο αλλα οπως εγραψα τον αγνοησα.
Και φυσικα δεν με ενδιαφερουν οι απειλες, το θεμα μου εξ αρχης ειναι οτι διαλυεται η ταξη
και θελω να βρω την τομη για να βελτιωσω τα πραγματα και οποιος μπορει να τραβηξει
να του δωσω την ευκαιρια.

Κατγω απο αυτες τις συνθηκες ειναι παρα πολυ δυσκολο.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 12:56:37 πμ »
Να υποθέσω οτι είσαι σε ΕΠΑΛ? Η Α τάξη είναι η πιο δύσκολη γιατί έρχονται από το Γυμνάσιο με την ιδέα οτι στο ΕΠΑΛ θα είναι "άνετοι". Ενήλικος σε Α τάξη είναι πρόβλημα. Οι επιλογές είναι οι εξείς:
 1. Κάνεις τα στραβά μάτια και έχεις γαϊδουρινή υπομονή να περάσει η χρονιά και να φύγεις από την πόλη. Στο μεταξύ προσπάθησε να τον πλησιάσεις σε διαλείμματα, στην εφημερία σου ή σε κάποιο περίπατο μήπως τον φέρεις στο φιλότιμο.
 2. "Ελπίζεις" να μείνει από απουσίες και να σταματήσει να έρχεται, ώστε να κυλήσει ομαλά τα υπόλοιπο της χρονιάς. (Μου έχει συμβεί και ξέρω!  ;D )
 3. Αν συνεχίσει φέρε το θέμα στο Σύλλογο Καθηγητών.
  

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 01:41:40 πμ »
κανει μπαμ για ΕΠΑΛ ε?  :P

Το 1 το εχω κανει, θα δουμε μηπως το ξανακανω του χρονου.... μπας και ερθει το πνευμα των χριστουγεννων, λεω εγω τωρα.

Το 2 ειναι ευχης εργον, ειδωμεν

Το 3 ειναι κατι που προσπαθω να αποφυγω, αλλα το θεμα πρεπει με οποιο τροπο να λυθει μεσα στον επομενο μηνα αλλιως ο συλλογος ειναι μονοδρομος.

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 06:58:49 πμ »
 το ζήτημα έπρεπε να το είχες πάει σε σύλλογο από νωρίτερα.
Όταν αναφέρομαι στους γονείς αναφέρομαι στη θέση που έχουν στην τοπική κοινωνία και
στον τρόπο που ο διευθυντής το διαχειρίζεται.
Για μένα ο διευθυντής μέχρι τώρα σε έχει αφήσει εμφανώς και προκλητικά αβοήθητο.

 

Αποσυνδεδεμένος Χόμπιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 01:37:51 μμ »
προφανώς το πρόβλημα είναι ο δ/ντης όχι ο μαθητής
συμβουλές:
με βαθμολογίες και τέτοια χαζά μην ασχολείσαι. ούτε θα μείνει ούτε τον ενδιαφέρουν, άλλωστε είσαι περαστικός.
παιδαγωγικές μεθόδους μην επιχειρήσεις, το παιχνίδι το έχασες εδώ και καιρό, καμένο χαρτί είναι.
Από ότι φαίνεται δεν γνωρίζεις τίποτα από νόμους και λειτουργία σχολείου. Ζήτησε λοιπόν τη βοήθεια σχολικού συμβούλου. Έτσι κοινοποιείς το πρόβλημα σου και κάνεις τον σύμβουλο και τον δ/ντη συνυπεύθυνους…
τσάκισέ τον στις απουσίες. μερικές φορές και χωρίς αφορμή…
φρόντισε να τις καταχωρείς στο βιβλίο ποινών γιατί θα βρεις τον μπελά σου.
μετάφερε το πρόβλημα από την τάξη σου στο γραφείο του δ/ντη που οφείλει να είναι μετά την αποβολή του.
ζήτα να έρθουν οι γονείς του… σε αντίθετη περίπτωση δεν τον δέχεσαι στην τάξη…
απαίτησε την αποβολή του 2-3 μέρες από τον σύλλογο ή τον δ/ντη.
μετά πάμε σε αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος για αυτόν και του χρόνου για σένα.
σε κάθε περίπτωση μη χαλιέσαι... καλή δύναμη στο έργο σου και σου το λέω: ΔΕΝ ΦΤΑΙΣ ΕΣΥ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161794
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 475
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 446
Σύνολο: 456

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.