*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 995649 φορές)

0 μέλη και 25 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1288 στις: Μάρτιος 05, 2016, 02:47:37 μμ »
Να επισημανω και το εξης παραδοξο.Δεν μπορεις να χρησιμοποιεις ως επιχειρημα για προταξη σου στους διορισμους το οτι εχεις αφησει τον τοπο σου και την οικογενεια σου για τις εσχατιες και τις επαρχιες,ενω το ιδιο ακριβως θα συμβει με τον διορισμο που τοσο επιδιωκεις.
Επιχειρημα θα ηταν οτι υπηρετησες την εκπαιδευση με συνεπεια και απεκτησες εμπειρια.
κάνεις ένα λάθος : ναι άφησες το σπίτι σου για 11 ώρες στην Ανάφη ενώ άλλοι δεν πήγαιναν....ναι άφησες το σπίτι σου για αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου όταν δεν δέχονταν άλλοι να πάνε....αλλά δεν είναι το ίδιο ο συμβασιούχος με τον μόνιμο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1289 στις: Μάρτιος 05, 2016, 02:52:49 μμ »
Δεν σε ρωταει κανεις πως προετοιμαζεσαι για να σε διορισει.Αν προετοιμαζεσαι με μωρο στην αγκαλια ή στην κοιλια,με την βαλιτσα στο χερι,με την πεθερα να σε πρηζει,σε σπηλια σαν τον Αγιο Ιωαννη τον νηστευτη.Εγω ειχα την τυχη να ειμαι απερισπαστη, με τη δυσκολια της ιδιωτικης απασχολησης μονο και του ΑΜΩ.
Για κοιταξτε εδω
http://www.kathimerini.gr/851652/article/epikairothta/ellada/diorismoi-epityxontwn-asep-apo-to-2009-entos-dimhnoy

Σε ολα τα επιπεδα υπαρχει κινητικοτητα.Στο Παιδειας εχουν παλαβωσει στη συσκεψη...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2016, 02:59:13 μμ από spiritus asper »
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1290 στις: Μάρτιος 05, 2016, 03:01:27 μμ »
Εγώ θα ήθελα απλά να ρωτήσω το πόσο εφικτό είναι για τον ΑΣΕΠ κάθε χρόνο να ελέγχει ίσως και 100.000 αιτήσεις αναπληρωτών και να βγάζει εγκαίρως τα αποτελέσματα. Για παράδειγμα κάποιοι αποκτούν παιδαγωγική επάρκεια από ΑΣΠΑΙΤΕ αρχές Ιούλη, όπως έγινε το 2015, ή κάποιο άλλο μεταπτυχιακό. Αν οι αιτήσεις γίνουν πιο μετά για να προλάβουν να καταθέσουν το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας θα προλάβει ο ΑΣΕΠ να έχει έτοιμα τα αποτελέσματα το Σεπτέμβρη; Ακόμη και σε μη γραπτούς διαγωνισμούς με πολύ λιγότερες αιτήσεις τα αποτελέσματα δε βγαίνουν τόσο γρήγορα. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος. Και έπειτα οι προσλήψεις αναπληρωτών σε κάθε φάση θα πρέπει να γίνονται από τον ΑΣΕΠ, ή ο ΑΣΕΠ απλά θα ελέγξει τα δικαιολογητικά και μετά αναλαμβάνει το υπουργείο να κάνει τους διορισμούς; Κατά τα άλλα και εγώ προσπαθώ να κάνω εκτιμήσεις από αυτά που διαβάζω αλλά από ότι φαίνεται το μόνο σίγουρο είναι ότι ο Φίλης ψεύδεται εν γνώση του. 20.000 διορισμούς τάζει για να το παίξει πιο large από τον Λοβέρδο, όταν ζήτημα είναι αν θα διοριστούν άμεσα οι ΦΕΚίτες. Και στην αρχή δε μας έλεγε μια "ασήμαντη" λεπτομέρεια. Ότι δεν ενημερώθηκαν οι ξένοι για τις 20.000 προσλήψεις. Άρα μάλλον ο άνθρωπος έχει άλλα στο μυαλό του.

Αποσυνδεδεμένος Macam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1291 στις: Μάρτιος 05, 2016, 03:07:02 μμ »
Συμφωνω...να το επεκτεινω κ εγω λιγο ..με τους νεους πτυχιουχους που ορκιζονται ή παιρνουν βεβαιωσεις ιουλη και οχι νωριτερα ποτε θα προλαβουν να ενταχθουν? αρα εκ των πραγματων οι αιτησεις αναπλ.θα γινουν οπως(χρονικα εννοω) γινονταν μεχρι τωρα. τελη ιουλη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1292 στις: Μάρτιος 05, 2016, 03:14:54 μμ »
εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι: ο περσινός γγ του υπουργείου παιδείας είχε υποσχεθεί οι αιτήσεις να γίνονται ηλεκτρονικά για να αποφευχθούν οι ουρές και οι ταλαιπωρίες ....θα γίνει κάτι φέτος πια;

και κάτι για τον χρονικό ορίζοντα
Παράθεση
Τέλος Μαρτίου, συγκεκριμένες προτάσεις προς Διαβούλευση

Έως το Πάσχα, στόχος να έχει ολοκληρωθεί η διαβούλευση ώστε να γραφεί το τελικό κείμενο που θα υποβληθεί στον Υπουργό.
http://www.esos.gr/arthra/42822/ypoyrgos-na-klithoyn-oi-ekpaideytikoi-sto-dialogo-katathetontas-atomika-ti-gnomi-toys

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1293 στις: Μάρτιος 05, 2016, 03:22:08 μμ »
Καλα ολ αυτα,αν γινουν,διορισμους δεν βλεπω.Μονο λαγους με πετραχηλια.
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1294 στις: Μάρτιος 05, 2016, 03:35:57 μμ »
Έλεος πια. Αυτοί οι διορισμοί έγιναν σήριαλ και οι προσπάθειες του υπουργού αερόστατο. Λίγη αιδώ...

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1295 στις: Μάρτιος 05, 2016, 03:38:44 μμ »
εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι: ο περσινός γγ του υπουργείου παιδείας είχε υποσχεθεί οι αιτήσεις να γίνονται ηλεκτρονικά για να αποφευχθούν οι ουρές και οι ταλαιπωρίες ....θα γίνει κάτι φέτος πια;

και κάτι για τον χρονικό ορίζοντα http://www.esos.gr/arthra/42822/ypoyrgos-na-klithoyn-oi-ekpaideytikoi-sto-dialogo-katathetontas-atomika-ti-gnomi-toys

Φέτος λογικά θα γίνει η διαδικασία ΑΣΕΠ και αν είναι σοβαροί, θα φτιάξουν ηλεκτρονικό φάκελο του καθενός. Και από του χρόνου ηλεκτρονικά οι αιτήσεις και μόνο για ενημερώσεις του φακέλου ή νέες αιτήσεις ξανά στις δευτεροβάθμιες. Έτσι ελπίζω τουλάχιστον...

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1296 στις: Μάρτιος 05, 2016, 03:47:45 μμ »
...υπάρχει μια σαφής κατηγορία πως οι διαχειριστές μεροληπτούν υπερ των Ασεπιτών μιας και περιμένουν έσοδα από τα παράνομα φροντιστήρια για τον διαγωνισμό  ΑΣΕΠ... Φυσικά και είναι η κατηγορία αβάσιμη και θα περίμενα κάποια απάντηση....
Ομολογώ ότι δεν είχε πέσει στην αντίληψή μου το σχόλιο στο οποίο αναφέρεσαι.
Νομίζω πως είναι περιττή κάθε είδους απάντηση πέραν αυτής που θα αποφασίσει ο ιδιοκτήτης του σάιτ.
Άλλωστε το μήνυμα αυτό, με την "κατηγορία" όπως την αναφέρεις, έρχεται ως απάντηση σε μήνυμα ότι τα τσεπώνουμε από δικηγορικά γραφεία. Ας μην παραθέσω και άλλες "κατηγορίες" από εντελώς αντίθετες πλευρές (στο ίδιο θέμα).
Όταν σε κατηγορούν απ'όλες τις πλευρές ενός θέματος, πιστεύω πως δεν χρειάζεται άλλη απόδειξη ότι είσαι "καθαρός".
Το ότι το μήνυμα παρέμεινε (δεν ξέρω τι θα αποφασιστεί) είναι και ένα δείγμα της "λογοκρισίας" που επιβάλουμε (εφαρμόζοντας τους κανόνες που είναι γνωστοί σε όλους).
Και δυο προσωπικές απόψεις:
- Ως εκπαιδευτικοί/δάσκαλοι σταματήστε επιτέλους να "πολεμάτε" μεταξύ σας :-X.
- Ό,τι να 'ναι!!!!

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1297 στις: Μάρτιος 05, 2016, 04:13:29 μμ »
Δυστυχώς σ΄ αυτό το φόρουμ με την ανοχή (ίσως και την συνεργασία) των διαχειριστών, δραστηριοποιούνται πολλών ειδών κοράκια.

Κοράκια, που δουλεύοντας για δικηγόρους, κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν τις αποφάσεις των δικαστηρίων και τάζουν θαύματα, που αυτοβαφτίζονται και βαφτίζουν τους αποτυχόντες σε επιτυχόντες, κοράκια που δουλεύουν για φροντιστηριούχους και αβαντάρουν παρωχημένους και τριτοκοσμικούς διαγωνισμούς όπως ο γραπτός ΑΣΕΠ για να γεμίσουν τα ταμεία τους με μαύρο χρήμα κ.ο.κ

Οι διαχειριστές του φόρουμ έχουν ευθύνη, αλλά βέβαια διαφήμιση θα τους δώσει ο φροντιστηριούχος γραπτού ΑΣΕΠ δεν θα τους δώσω εγώ...  ::)

Επειδη αναφερεσαι σε αναρτηση του SKANDALO ο οποιος αμφισβητησε την αναρτηση του mks75 . Ας επιβεβαιωσω και εγω την αναρτηση του MKS 75 . το email που παρεθεσε ειναι 100 % απο την επιστολη του Χατζηφωτη οντως. και ειναι κριμας να αμφισβητει ο SKANDALO το παραπανω email . Δεν δινω εκταση στους λογους που το εκανε ο συναδελφος SKANDALO , τους ξερει ο ιδιος , οπως και εγω και πολλοι αλλοι που προσεφυγαν. Αυτα.

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1298 στις: Μάρτιος 05, 2016, 04:29:12 μμ »
Ο αριθμός των διορισμών είναι το ζητούμενο. Εγώ πχ. Που έχω και επιτυχία το 2004, 2006,2008 και 60 μήνες προϋπηρεσία και μεταπτυχιακό και ξένες γλώσσες και πληροφορική και βαθμό πτυχίου καλό τι άλλο πρέπει να κάνω? Να περάσω και από τη νασα? Θεωρώ ότι είμαστε όλοι μεταξύ μας στην ίδια θέση και δεν το καταλαβαίνουμε. Αν οι διορισμοί είναι 20 χιλιάδες γιατί τσακωνόμαστε?όλοι χωράμε. Άρα δεν είναι θέμα συστήματος. Είναι θέμα αριθμού. Γι αυτό πρέπει να φωνάζουμε. Όσο για το αν είναι πιο εύκολος ο ασεπ Η το αναπληρωτιλικι......το ίδιο παλούκι ειναι και τα δύο. Άποψη έχουν μόνο όσοι κάναν και τα δύο. Τα άλλα είναι αλλά λόγια να αγαπιόμαστε.
Ας φωνάζουμε όλοι κυρίως για διορισμούς!!!!!πολλούς διορισμούς.....
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1299 στις: Μάρτιος 05, 2016, 05:03:20 μμ »
Επειδη αναφερεσαι σε αναρτηση του SKANDALO ο οποιος αμφισβητησε την αναρτηση του mks75 . Ας επιβεβαιωσω και εγω την αναρτηση του MKS 75 . το email που παρεθεσε ειναι 100 % απο την επιστολη του Χατζηφωτη οντως. και ειναι κριμας να αμφισβητει ο SKANDALO το παραπανω email . Δεν δινω εκταση στους λογους που το εκανε ο συναδελφος SKANDALO , τους ξερει ο ιδιος , οπως και εγω και πολλοι αλλοι που προσεφυγαν. Αυτα.
Να πούμε συγχαρητήρια λοιπόν που επιβεβαιώνεις περιεχόμενο ΑΠΟΡΡΗΤΟ ενός δικηγόρου προς τους πελάτες του. Εύγε το ήθος, εύγε οι πρακτικές, εύγε όλα και εις κατώτερα!!!!
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος asep2008

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 331
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1300 στις: Μάρτιος 05, 2016, 05:22:28 μμ »
κάνεις ένα λάθος : ναι άφησες το σπίτι σου για 11 ώρες στην Ανάφη ενώ άλλοι δεν πήγαιναν....ναι άφησες το σπίτι σου για αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου όταν δεν δέχονταν άλλοι να πάνε....αλλά δεν είναι το ίδιο ο συμβασιούχος με τον μόνιμο...
Επειδη portokali Kαι καθε φρουτο εδω μεσα που δεν στρωθηκε να διαβασει στο ΑΣΕΠ ,ΠΟΥ ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ,διεξηχθη τοσες φορες διαγωνισμος, εχετε κανει σημαια σας την προυπηρεσια που αποκτησατε με πελατειακους τροπους και τα σεα και τα μεα σας μπορεις επιτελους να μας πεις ποιος σε συντηρουσε στο ξερονησο που λεγεται ΑΝΑΦΗ με 11 ωρες εργασιας???Γιατι για να πας για 11 ωρες εχεις η το θειο απο το ΣΙΚΑΓΟ να στα σκαει  για να βγαζεις το ενοικιο η εισαι το πρωι καθηγητηςτρια κ το βραδυ ....αλλες δουλειες.Με τη λογικη δεν συντηρειται κανεις με 11 ωρες.Συμπερασμα εχεις καβατζες  ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ.Τελος πια οι ηρωισμοι εδω μεσα!!!Βαρεθηκα να σας ακουω...ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ 1 ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΑΣΕΠ Ας ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΕΚΦΕΡΕΙ ΓΝΩΜΗ!!!!Απο δολο και σκοπιμοτητα δεν πατησε το ποδι του στο διαγωνισμο!!!!

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1301 στις: Μάρτιος 05, 2016, 06:17:12 μμ »
Όταν η κατάσταση είναι ο θάνατος σου, η ζωή μου είναι αναμενόμενο να ακούγονται ακραίες απόψεις.

Ο αριθμός των διορισμών είναι το ζητούμενο. Εγώ πχ. Που έχω και επιτυχία το 2004, 2006,2008 και 60 μήνες προϋπηρεσία και μεταπτυχιακό και ξένες γλώσσες και πληροφορική και βαθμό πτυχίου καλό τι άλλο πρέπει να κάνω? Να περάσω και από τη νασα? Θεωρώ ότι είμαστε όλοι μεταξύ μας στην ίδια θέση και δεν το καταλαβαίνουμε. Αν οι διορισμοί είναι 20 χιλιάδες γιατί τσακωνόμαστε?όλοι χωράμε. Άρα δεν είναι θέμα συστήματος. Είναι θέμα αριθμού. Γι αυτό πρέπει να φωνάζουμε. Όσο για το αν είναι πιο εύκολος ο ασεπ Η το αναπληρωτιλικι......το ίδιο παλούκι ειναι και τα δύο. Άποψη έχουν μόνο όσοι κάναν και τα δύο. Τα άλλα είναι αλλά λόγια να αγαπιόμαστε.
Ας φωνάζουμε όλοι κυρίως για διορισμούς!!!!!πολλούς διορισμούς.....

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα. Μαλώνετε οι έχοντες επιτυχία στον ΑΣΕΠ και οι έχοντες προϋπηρεσία, ξεχνώντας ότι υπάρχει πλέον και μια μεγάλη ομάδα που έχει ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ! Σε κάποιους κλάδους, η συντριπτική πλειοψηφία των αναπληρωτών έχει επιτυχία στον ΑΣΕΠ (μπορεί και σε περισσότερους από έναν) και ακριβώς για αυτό το λόγο απέκτησε προϋπηρεσία. Ούτε δόλος, ούτε σκοπιμότητες ούτε δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο μπορεί να βάλει κάποιος στο μυαλό του. Πολλές προϋπηρεσίες αποκτήθηκαν από επιτυχίες ΑΣΕΠ. Και αυτό καλά θα κάνουν να το καταλάβουν οι επιτυχόντες ΑΣΕΠ όταν επιτίθενται στις προϋπηρεσίες.

Τα πράγματα είναι απλά: Αν υπήρχαν θέσεις, αυτή η συζήτηση δε θα γινόταν. Τα υπόλοιπα είναι να 'χαμε, να λέγαμε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160921
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 703
Σύνολο: 712

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.