*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 996245 φορές)

0 μέλη και 21 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1456 στις: Μάρτιος 07, 2016, 07:13:13 μμ »
Συγχαρητήρια trust no one. Αυτό σημαίνει ήθος!
Συγμώμη Lasid τον γνωρίζεις; Δίνει συγχαρητήρια σε ένα άγνωστο ψευδώνυμο που παρουσιάζεται ως πρότυπο ηθικής και νομιμότητας αλλά κανείς δεν ξέρει τι θα πράξει στο μέλλον με το πέπλο του ψευδωνύμου.Μένω άναυδος!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος neve

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • ΠΕ70/ ΠΕ7Ο.50/ ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1457 στις: Μάρτιος 07, 2016, 07:18:49 μμ »
2.287 νέες προσλήψεις
( Δάσκαλοι,Νηπιαγωγοί,Ψυχολόγοι,Διοικητικοί υπάλληλοι κ.α) θα γίνουν με συμβάσεις οκτάμηνης διάρκειας και μισθό από 450 έως 620 ευρώ το μήνα.
Το υπουργείο παιδείας δεν είναι αρμόδιο να κάνει προσλήψεις εκπαιδευτικών?
Τα hot spots μόρια προϋπηρεσίας θα μετρήσουν άραγε στους πίνακες αναπληρωτών?

κι εγω το ιδιο αναρωτιομουν....

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1458 στις: Μάρτιος 07, 2016, 07:26:17 μμ »
Δεν καταλαβαίνω τη στάση σου mathstavros. Εκφράστηκα καλόπιστα, επαινώντας τον trust no one για τις θέσεις που εξέφρασε!
Δεν χρειάζεται να γνωρίζεις προσωπικά κάποιον για να πεις μια καλή κουβέντα. Εδώ δεν είμαστε ψευδώνυμα, είμαστε εκπαιδευτικοί.
Βλέπουμε τα ονόματά μας στους πίνακες όταν προσλαμβανόμαστε και όταν διοριζόμαστε.
Επίσης, βλέπουμε τα ονόματα των συναδέλφων στις αποφάσεις, είτε εκπροσωπούνται από τον Χ. είτε από τον Κ. δικηγόρο!

Δε χρειάζεται να ξέρουμε το όνομα κάποιου για να εξάρουμε τη συμπεριφορά του,
αν και το ονοματεπώνυμο του συγκεκριμένου συναδέλφου το γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1459 στις: Μάρτιος 07, 2016, 07:33:15 μμ »
Συγμώμη Lasid τον γνωρίζεις; Δίνει συγχαρητήρια σε ένα άγνωστο ψευδώνυμο που παρουσιάζεται ως πρότυπο ηθικής και νομιμότητας αλλά κανείς δεν ξέρει τι θα πράξει στο μέλλον με το πέπλο του ψευδωνύμου.Μένω άναυδος!!!

Βλέπω ο σεβασμός που έλεγες πριν πήγε περίπατο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1460 στις: Μάρτιος 07, 2016, 07:36:46 μμ »
Δεν καταλαβαίνω τη στάση σου mathstavros. Εκφράστηκα καλόπιστα, επαινώντας τον trust no one για τις θέσεις που εξέφρασε!
Δεν χρειάζεται να γνωρίζεις προσωπικά κάποιον για να πεις μια καλή κουβέντα. Εδώ δεν είμαστε ψευδώνυμα, είμαστε εκπαιδευτικοί.
Βλέπουμε τα ονόματά μας στους πίνακες όταν προσλαμβανόμαστε και όταν διοριζόμαστε.
Επίσης, βλέπουμε τα ονόματα των συναδέλφων στις αποφάσεις, είτε εκπροσωπούνται από τον Χ. είτε από τον Κ. δικηγόρο!

Δε χρειάζεται να ξέρουμε το όνομα κάποιου για να εξάρουμε τη συμπεριφορά του,
αν και το ονοματεπώνυμο του συγκεκριμένου συναδέλφου το γνωρίζω.
Δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν. Ή είσαι υπερβολικά καλόπιστος (ασχέτως αν τελικώς τον γνωρίζεις ή όχι) ή νομίζω ότι τελικά  δουλευόμαστε ομαδικά εδώ μέσα. Την καλή κουβέντα τη λέμε όταν υπάρχει συνέπεια λόγων και έργων.Προς το παρόν είμαστε στα λόγια...Ας αρχίσουμε λοιπόν να λέμε μπράβο με όποιον συμφωνούμε!

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1461 στις: Μάρτιος 07, 2016, 07:39:54 μμ »
Βλέπω ο σεβασμός που έλεγες πριν πήγε περίπατο...
Σε ανάλογη περίπτωση, δηλαδή επι προσωπικού όταν μιλούν τρίτοι θα επέλεγα να μην απαντήσω. Προφανώς το image που σου φτιάχνει ο Lasid σε βρίσκει σύμφωνο. Τελοσπάντων, λήγει από εμένα εδώ.Είναι όμως η παρέμβαση σου ακόμη ένα σημάδι.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1462 στις: Μάρτιος 07, 2016, 07:46:52 μμ »
Συγμώμη Lasid τον γνωρίζεις; Δίνει συγχαρητήρια σε ένα άγνωστο ψευδώνυμο που παρουσιάζεται ως πρότυπο ηθικής και νομιμότητας αλλά κανείς δεν ξέρει τι θα πράξει στο μέλλον με το πέπλο του ψευδωνύμου.Μένω άναυδος!!!
Εννοείς αν βγει στο μέλλον με ένα άλλο ψευδώνυμο, πιστεύω. Αυτό ισχύει για όλους μας. Θυμούμαστε οι παλαιότεροι στο θέμα ΄΄προσφυγή κατά των ΟΑΕΔΙΤΩΝ΄΄ τι γινόταν με τα πολλαπλά ψευδώνυμα μερικών. Πάντως ο συγκεκριμένος συνάδελφος είναι υπέρ της άποψης ότι το θέμα πρέπει να λυθεί νομικά και ότι κρίνει η δικαιοσύνη θα πρέπει να γίνει σεβαστό από όλους μας. Το βλέπω απόλυτα υγιές και δεν μπορώ να κάνω καμία κριτική σε μία τέτοια στάση. Δεν μιλάω για τις νομικές τοποθετήσεις και την ερμηνεία των αποφάσεων των δικαστηρίων που δίνει ο συνάδελφος αλλά για την γενική θέση του, που είναι ΄΄ότι πουν τα δικαστήρια΄΄.

Και η δική μου θέση είναι να επιλυθούν τα νομικά προβλήματα και η συμβατότητα ενός συστήματος διορισμού με το σύνταγμα να είναι δεδομένη. Θέλω ένα σταθερό σύστημα προσλήψεων και διορισμών και νομικά αδιάβλητο ώστε να μην μπορούν να σταθούν μελλοντικές προσφυγές εναντίον του. Έχουμε και άλλα προβλήματα ως εκπαιδευτικοί ή πολίτες δεν είναι δυνατόν να βιώνουμε κάθε χρόνο αυτή την πίεση για το τι θα αλλάξει και τι όχι.

Είμαι επίσης αντίθετος για την στάση το ρόλο και τις προτάσεις του συνδικαλιστικού μας οργάνου, δηλαδή της ΟΛΜΕ. Γι αυτούς δεν υπάρχει σύνταγμα, ούτε νόμοι, ούτε δικαστήρια. Αυτούς θεωρώ επικίνδυνους...

 

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1463 στις: Μάρτιος 07, 2016, 08:15:14 μμ »
Σε ανάλογη περίπτωση, δηλαδή επι προσωπικού όταν μιλούν τρίτοι θα επέλεγα να μην απαντήσω. Προφανώς το image που σου φτιάχνει ο Lasid σε βρίσκει σύμφωνο. Τελοσπάντων, λήγει από εμένα εδώ.Είναι όμως η παρέμβαση σου ακόμη ένα σημάδι.
Δεν του φτιάχνω εγώ το image. Αυτά που γράφει ο ίδιος τον χαρακτηρίζουν. Όλοι κρινόμαστε από αυτά που γράφουμε!

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1464 στις: Μάρτιος 07, 2016, 08:28:59 μμ »
Δεν του φτιάχνω εγώ το image. Αυτά που γράφει ο ίδιος τον χαρακτηρίζουν. Όλοι κρινόμαστε από αυτά που γράφουμε!
Lasid πολυ γενναιόδωρος στα μπράβο απέναντι σε κάποιον που είπε ότι θα εφαρμόσει το αυτονόητο και θα σεβαστεί τις δικαστικές αποφάσεις. Αντίθετα κανένα μπράβο, αντίθετα πολύ δηλητήριο για αυτούς που εφάρμοσαν τους ισχύοντες νόμους του κράτους, ασχέτως αν αυτοί κρίθηκαν με τον τρόπο που κρίθηκαν αντισυνταγματικοί. Μας χαρακτήρισες εσύ και ο trust ως πελατειακή ομάδα. Αυτοί που δώσαμε και ξαναδώσαμε ασεπ και χτίσαμε την προυπηρεσία με πολύ ιδρώτα, αλλά δεν έχουμε για τον α ή β λόγω επιτυχία στον ασεπ του 08. Αυτούς θέλετε να πετάξετε στον κάλαθο και φυσικά το γνωστό μότο είναι ότι αποφασίσει η δικαιοσύνη. Εκτός από το νόμιμο υπάρχει και το ηθικό θα έπρεπε να ξέρεις. Και η προσφυγή στο δικαστήριο έγινε έναντι όλων όχι μόνο έναντι των προυπηρεσιούχων. Συμφωνώ λοιπόν, όλοι κρινόμαστε από αυτά που γράφουμε.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1465 στις: Μάρτιος 07, 2016, 08:36:57 μμ »
Lasid πολυ γενναιόδωρος στα μπράβο απέναντι σε κάποιον που είπε ότι θα εφαρμόσει το αυτονόητο και θα σεβαστεί τις δικαστικές αποφάσεις. Αντίθετα κανένα μπράβο, αντίθετα πολύ δηλητήριο για αυτούς που εφάρμοσαν τους ισχύοντες νόμους του κράτους, ασχέτως αν αυτοί κρίθηκαν με τον τρόπο που κρίθηκαν αντισυνταγματικοί. Μας χαρακτήρισες εσύ και ο trust ως πελατειακή ομάδα. Αυτοί που δώσαμε και ξαναδώσαμε ασεπ και χτίσαμε την προυπηρεσία με πολύ ιδρώτα, αλλά δεν έχουμε για τον α ή β λόγω επιτυχία στον ασεπ του 08. Αυτούς θέλετε να πετάξετε στον κάλαθο και φυσικά το γνωστό μότο είναι ότι αποφασίσει η δικαιοσύνη. Εκτός από το νόμιμο υπάρχει και το ηθικό θα έπρεπε να ξέρεις. Και η προσφυγή στο δικαστήριο έγινε έναντι όλων όχι μόνο έναντι των προυπηρεσιούχων. Συμφωνώ λοιπόν, όλοι κρινόμαστε από αυτά που γράφουμε.

Μπορείς να μου παραθέσεις σε παρακαλώ πού σε χαρακτήρισα πελατειακή ομάδα; Και επίσης θέλω να μου παραθέσεις που έχυσα δηλητήριο για αυτούς που εφάρμοσαν τους νόμους του κράτους όπως λες και έχω πει ότι είναι θύματα αυτού του κράτους. Χμμμ, από τη μία εγώ που λέω να εφαρμοστούν οι νόμοι και οι αποφάσεις λέω το αυτονόητο, από την άλλη όμως βλέπω εσύ να λες ότι "και φυσικά το γνωστό μότο είναι ότι αποφασίσει η δικαιοσύνη. Εκτός από το νόμιμο υπάρχει και το ηθικό θα έπρεπε να ξέρεις.". Εδώ υπάρχει αντίφαση. Ηθικό είναι και αυτοί που έχουν ζημιωθεί τόσα χρόνια από την εφαρμογή αντισυνταγματικών νόμων να δουλέψουν επιτέλους. Αυτούς θες εσύ να παραμείνουν στην ανεργία, για να μην "πεταχτείς εσύ στο δρόμο". Ξεχνάς προφανώς ότι πρώτα αυτοί πετάχτηκαν στο δρόμο. Ξεχνάς ότι δεν ήταν όλοι το ίδιο τυχεροί με σένα ώστε να εξαργυρώσουν τις επιτυχίες τους στον ΑΣΕΠ σε αναπλήρωση και κατά συνέπεια προϋπηρεσία. Το ότι όμως μου ζήτησες να παραθέσω την άποψη μου και να συζητήσουμε γιατί "Εδώ διάλογο κάνουμε, μιλάμε ελεύθερα δεν φοβόμαστε μόνο σεβόμαστε τον άλλο. Ο άλλος όμως πρέπει να είναι ξεκάθαρος και με θέσεις, έστω κι αν αυτές μπορεί να μην συμφωνούν με το νομικό πλαίσιο που δείχνει να έχει διαμορφωθεί ή πιο σωστά έτσι ερμηνευεται." και μόλις τις παρέθεσα και δε σου άρεσαν άρχισες τις προσωπικές επιθέσεις, είναι η μεγαλύτερη σου αντίφαση. Δεν πειράζει. Εγώ ΔΕ βάζω "αλλά" μετά τη φράση "οι δικαστικές αποφάσεις ορίζουν αυτό". Εσύ μάλλον απ'ότι φαίνεται βάζεις. Σεβαστό.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2016, 08:38:50 μμ από trust no one »

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1466 στις: Μάρτιος 07, 2016, 08:44:42 μμ »
Νομίζω μιλούσε πολιτισμένα μέχρι την παρέμβαση του lasid την οποία χαρακτηρίζω ως μέγιστο ατόπημα. Ουσιαστικά θέλοντας να σε υποστηρίξει σε έβλαψε. Αν δε το καταλαβαίνεις.....Τα υπόλοιπα νομίζω τα έχουμε πει άπειρες φορές. Ανέτρεξε στα μηνύματα σου και θα διαπιστώσεις....Αφού το θέτεις ο θάνατος σου ή ζωή μου θα πολεμήσω για αυτήν.Αν αποκαλείς εμένα τυχερό αναρωτιέμαι πως σκέφτεσαι για αυτούς που διορίστηκαν καθαρά μέσα απο πδς.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1467 στις: Μάρτιος 07, 2016, 08:52:05 μμ »
Συγνώμη απο τους διαχειριστές, ξεφύγαμε σε προσωπικα.Εγώ σταματώ εδώ.Πλέον με κουράζει αυτή η κουβέντα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1468 στις: Μάρτιος 07, 2016, 08:57:08 μμ »
Νομίζω μιλούσε πολιτισμένα μέχρι την παρέμβαση του lasid την οποία χαρακτηρίζω ως μέγιστο ατόπημα. Ουσιαστικά θέλοντας να σε υποστηρίξει σε έβλαψε. Αν δε το καταλαβαίνεις.....Τα υπόλοιπα νομίζω τα έχουμε πει άπειρες φορές. Ανέτρεξε στα μηνύματα σου και θα διαπιστώσεις....Αφού το θέτεις ο θάνατος σου ή ζωή μου θα πολεμήσω για αυτήν.Αν αποκαλείς εμένα τυχερό αναρωτιέμαι πως σκέφτεσαι για αυτούς που διορίστηκαν καθαρά μέσα απο πδς.

"Τυχερός". Τώρα είναι καλύτερα; Προφανώς το εννοούσα σε εισαγωγικά, αφού ακολουθούσε επιτυχία σε ΑΣΕΠ. Ακόμα και οι ΠΔΣ ήταν νόμιμες διαδικασίες. Απλά ήταν αδιαφανείς. Δεν είναι λίγο, αλλά δεν ήταν παράνομες. Και ποτέ δεν έχω πει ότι όλες οι προϋπηρεσίες από ΠΔΣ είναι βυσματικές. Απλά εκ των πραγμάτων αποδεικνύεται ότι οι επιλογές αναπληρωτών θα έπρεπε να είναι συνδεδεμένες με επιτυχίες στον ΑΣΕΠ. Δε στράφηκα εναντίον συναδέλφων. Απλά σκέψου τι ακριβώς ζητάς εσύ. Εσύ ζητάς ένας συνάδελφος που έχει δικαστική απόφαση υπέρ του, να σου "παραχωρήσει" τη θέση του. Όταν σου "ζητά" το αντίστοιχο αυτός, επαναστατείς. Η αλληλεγγύη περιέχει τη λέξη "αλλήλους" μέσα της...

Και γω σταματώ, γιατί όπως έχω ξαναπεί, είναι αδιέξοδη η συζήτηση. Όπως είπα και πριν, εσύ βάζεις ένα "αλλά" και προσπαθήσεις να πείσεις για το δίκιο σου. Εγώ είμαι διατεθειμένος να αποδεχτώ οποιαδήποτε δικαστική απόφαση, είτε με ευνοεί είτε όχι. Όχι ότι αν δεν ήμουν δηλαδή, θα είχε σημασία, αλλά κουβέντα να γίνεται...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2016, 11:12:03 μμ από trust no one »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1469 στις: Μάρτιος 07, 2016, 11:29:02 μμ »
Lasid πολυ γενναιόδωρος στα μπράβο απέναντι σε κάποιον που είπε ότι θα εφαρμόσει το αυτονόητο και θα σεβαστεί τις δικαστικές αποφάσεις. Αντίθετα κανένα μπράβο, αντίθετα πολύ δηλητήριο για αυτούς που εφάρμοσαν τους ισχύοντες νόμους του κράτους, ασχέτως αν αυτοί κρίθηκαν με τον τρόπο που κρίθηκαν αντισυνταγματικοί. Μας χαρακτήρισες εσύ και ο trust ως πελατειακή ομάδα. Αυτοί που δώσαμε και ξαναδώσαμε ασεπ και χτίσαμε την προυπηρεσία με πολύ ιδρώτα, αλλά δεν έχουμε για τον α ή β λόγω επιτυχία στον ασεπ του 08. Αυτούς θέλετε να πετάξετε στον κάλαθο και φυσικά το γνωστό μότο είναι ότι αποφασίσει η δικαιοσύνη. Εκτός από το νόμιμο υπάρχει και το ηθικό θα έπρεπε να ξέρεις. Και η προσφυγή στο δικαστήριο έγινε έναντι όλων όχι μόνο έναντι των προυπηρεσιούχων. Συμφωνώ λοιπόν, όλοι κρινόμαστε από αυτά που γράφουμε.
Όποιοι με γνωρίζουν ξέρουν ότι εκτιμώ την ανιδιοτέλεια. Αυτή η ιδιότητα σπανίζει στις μέρες μας και για αυτό αξίζει επιβράβευσης όποιος την εκδηλώνει. Δε σας χαρακτήρισα πελατειακή ομάδα. Σε παρακαλώ, μη βάζεις λόγια στο στόμα μου! Ευτυχώς τα γραπτά μένουν!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 733
Σύνολο: 745

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.