*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 995862 φορές)

0 μέλη και 18 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1568 στις: Μάρτιος 10, 2016, 12:07:18 πμ »
Καλά αυτό το thread έχει ξεφύγει.. απλά !!
λέει ο καθένας ότι θέλει βάζει και πέντε κιλα bold, τα υπογραμίζει και βγάζει τη δική του απόφαση με στόμφο κιόλας!!!
 ;D  ;D  ;D

Ενταξει συνάδελφε, ηρέμησε μονο οι διοριστέοι είναι επιτυχόντες και όλοι οι άλλοι που πέρασαν τη βάση είναι αποτυχόντες!!!
Πέρασαν μεν τη βαση μιας εξέτασης αλλά είναι αποτυχόντες!!τ'οτε γιατί είχε βαση ο διαγωνισμός?!?!?!
Βεβαίως είναι λογικό να υπερασπίζεται ο καθένας εδώ μεσα τα συμφεροντα του-προφανως όλοι το ίδιο κάνουν-αλλά η κατάσταση έχει αρχίσει και ξεφεύγει....
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1569 στις: Μάρτιος 10, 2016, 12:21:48 πμ »
Πράγματι, εδώ και καιρό ξέφυγε!
  

Αποσυνδεδεμένος pr0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • ΕλΑλέξανδρος
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1570 στις: Μάρτιος 10, 2016, 08:30:16 πμ »
Αναφορικά με ασεπ κ βάση-διοριστέους-αποτυχόντες:
Βάση, ή κατώφλι, για να αποκλειστούν "ακατάλληλοι" (λέμε!) άνθρωποι. Αποτυχόντες λοιπόν αυτοί που δε πέρασαν τη βάση. Επιτυχόντες αυτοί που την πέρασαν (β>=βάση).

Εκ των επιτυχόντων:
Άμεσα (χαχα!) διοριστέοι: οι Ν αριστούχοι, όπου Ν ο προδιαγεγραμμένος αριθμός θέσεων για την κάλυψη των οποίων παραγγέλθηκε ο διαγωνισμός
Σε αναμονή, όπως στην αναμονή των πτήσεων, οι υπόλοιποι επιτυχόντες.

Το νήμα δεν έχει κολλήσει. Εξελίσσεται, αποκαλύπτοντας καθημερινά το διχασμό των εργαζομένων της εκπαίδευσης, κάνοντας κάποιον εξωτερικό παρατηρητή να αναρωτιέται αν όλοι αυτοί οι διαφορετικοί άνθρωποι θα επιτύχουν ποτέ να αποδεχθούν υποχώρηση από τις προσωπικές τους θέσεις προκειμένου να προχωρήσουν στη σύνταξη μιας συμπαγούς συλλογικής θέσης, μέσω της οποίας θα διεκδικήσουν αυτό που όλοι τους επιθυμούν. Εάν λοιπόν στο ίντερνετ, όπου η επικοινωνία είναι εύκολη και άμεση, δε φαίνεται να παρουσιάζεται ο ζητούμενος κοινός τόπος, πόσο μάλλον να παρουσιαστεί στη πραγματική ζωή όπου οι συνθήκες εκκόλαψής του είναι πολύ πιο δυσμενείς. Καταλαβαίνετε το μέλλον σας;

Αποσυνδεδεμένος BILL231

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1571 στις: Μάρτιος 10, 2016, 10:02:45 πμ »
Το θετω για προβληματισμο..
Στην προκυρηξη θεσεων μεσω ΑΣΕΠ για την υγεια που τωρα βγηκαν
τα αποτελεσματα ο βαθμος απο εκεινο το τεστ δεξιοτητων που ειχε
γινει το 2009 μετρησε χ 3  ενω τα υπολοιπα δηλαδη οικογενειακη κατασταση
προυπηρεσια κ.τ.λ.π. κατι ψιλα..
Για να δειτε το σκεπτικο της επιλογης ΑΣΕΠ..
Αλλωστε με την 527 αποφαση οπως σωστα εγραψε καποιος κριθηκε οτι
παρανομα αποκτηθηκαν προυπηρεσιες και κακως στηριχθηκαν εκει δηλαδη
στην προυπηρεσια που δεν ηταν ελεγμενη απο ΑΣΕΠ οι μονιμοι διορισμοι τους..
Φανταζομαι αν σταθμισετε ολα αυτα χωρις ο καθενας να πιστευει ντε και καλα
οτι τον συμφερει να βγαλετε συμπερασμα τι θα ισχυσει..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1572 στις: Μάρτιος 10, 2016, 10:14:13 πμ »
Δεν είναι τυχαίο που όλοι έχουμε διαφορετικές αντιλήψεις και διεκδικήσεις. Είναι απόρροια αφενός του χρησιμοθηρικού τρόπου προσέγγισης των θεμάτων και αφετέρου των διαφορετικών και συνεχών αλλαγών που υπέστη ο δύστυχος και πολύπαθος κλάδος της παιδείας...π.χ. Ασέπ, 24μηνο, 30μηνο. Π.Δ.Σ., ιδιωτικά, επετηρίδα, επιτυχόντες, αποτυχόντες, διοριστέοι, εκκλησιαστικά...κ.τ.λ.Νομίζω πως ο καθείς επιθυμεί μια λύση που να εξυπηρετεί αυτόν. Και δικαίως για αυτόν μεν, παραδόξως δε. Διότι όποια λύση και αν προκριθεί θα ευνοεί κάποιους και θα ακυρώνει τον κόπο άλλων. Με αρχή αυτό το συλλογισμό οφείλουμε να κινηθούμε. Έπρεπε από την αρχή να υπήρχε αξιοκρατία και διαφάνεια ώστε να μην είχαμε τέτοιες αντιφάσεις. Να κυλούσαν όλα ομαλά και δίκαια. Αυτό δεν συνέβη και ούτε είχα την ελπίδα να συμβεί σε μια χώρα σαν τη δική μας που ο καθείς κοιτά τα του οίκου του και άλλα λέει και άλλα εννοεί. Αυτή η νοοτροπία δεν θα αλλάξει διότι οι αρχές και αξίες απαιτούν χρόνια ζύμωσης ώστε να διαφοροποιηθούν. Συνεπώς....Άλλωστε τώρα που σταμάτησαν οι διορισμοί το πρόβλημα κατέστη εμφανές και όλοι θα βρίζουν.Περαστικά μας.

Αποσυνδεδεμένος rgb

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1573 στις: Μάρτιος 10, 2016, 10:45:56 πμ »
Κατα την άποψη μου ένα δίκαιο σύστημα υπολογισμού μορίων θα ήταν:

Επιτυχία σε έναν τουλάχιστον διαγωνισμό ΑΣΕΠ (απο τους 3 τελευταίους): ολα τα μόρια (μεγαλύτερη βαθμολογία)
Προϋπηρεσία : 0,5 μόρια για κάθε μήνα
Διδακτορικό: 20 μόρια
Μεταπτυχιακό: 10 μόρια
Γνώσεις υπολογιστών: 5 μόρια
Γνώση ξένων γλωσσών: 0,5 μόρια για κάθε γλώσσα
Βαθμός πτυχίου: ολα τα μόρια ( κλίμακα του δέκα)
Κοινωνικά κριτήρια : παιδιά ( 3 μόρια για κάθε παιδί)
Παλαιότητα πτυχίου: πτυχίο πριν 10 χρονια => 5 μόρια
                               πτυχίο πριν 15 χρονια => 10 μόρια
                               πτυχίο πριν 20 χρονια => 15 μόρια
                                ...
 Άμεσα προκήρυξη γραπτού διαγωνισμού ΑΣΕΠ το καλοκαίρι για να εχουν δυνατότητα και οι νέοι πτυχιούχοι, και διεξαγωγή γραπτού διαγωνισμού ΑΣΕΠ κάθε 2 χρονια. Ο διαγωνισμός θα πρεπει να έχει την μεγαλύτερη βαρύτητα απο ολα τα κριτήρια.
Φυσικά ενιαίος πίνακας διορισμών- αναπληρωτών. Μια σειρά κατάταξης για όλους.

Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό ειναι ένα δίκαιο σύστημα που δίνει ίσες ευκαιρίες σε όλους και δεν ευνοεί κάποια συγκεκριμένη κατηγορία. Προσωπικά δεν με συμφέρει ιδιαίτερα αλλά πιστεύω ότι η επιλογή των εκπαιδευτικών πρεπει να αρχίσει να γίνεται μόνο με διαφανείς διαδικασίες και δίκαιο τροπο άσχετα απο το αν μας συμφέρει ή όχι.

Αν θέλετε συζητάμε ενστάσεις και διαφωνίες με αντικειμενικά επιχειρήματα όμως όχι χαζά εμένα με συμφέρει αυτό , εκείνο , κατάργηση ΑΣΕΠ , κατάργηση προϋπηρεσίας, κατάργηση ολα, μόνο οι παλιοί, μόνο οι νέοι, μόνο εγώ... ;)


Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1574 στις: Μάρτιος 10, 2016, 11:02:34 πμ »
Κατα την άποψη μου ένα δίκαιο σύστημα υπολογισμού μορίων θα ήταν:

Επιτυχία σε έναν τουλάχιστον διαγωνισμό ΑΣΕΠ (απο τους 3 τελευταίους): ολα τα μόρια (μεγαλύτερη βαθμολογία)
Προϋπηρεσία : 0,5 μόρια για κάθε μήνα
Διδακτορικό: 20 μόρια
Μεταπτυχιακό: 10 μόρια
Γνώσεις υπολογιστών: 5 μόρια
Γνώση ξένων γλωσσών: 0,5 μόρια για κάθε γλώσσα
Βαθμός πτυχίου: ολα τα μόρια ( κλίμακα του δέκα)
Κοινωνικά κριτήρια : παιδιά ( 3 μόρια για κάθε παιδί)
Παλαιότητα πτυχίου: πτυχίο πριν 10 χρονια => 5 μόρια
                               πτυχίο πριν 15 χρονια => 10 μόρια
                               πτυχίο πριν 20 χρονια => 15 μόρια
                                ...
 Άμεσα προκήρυξη γραπτού διαγωνισμού ΑΣΕΠ το καλοκαίρι για να εχουν δυνατότητα και οι νέοι πτυχιούχοι, και διεξαγωγή γραπτού διαγωνισμού ΑΣΕΠ κάθε 2 χρονια. Ο διαγωνισμός θα πρεπει να έχει την μεγαλύτερη βαρύτητα απο ολα τα κριτήρια.
Φυσικά ενιαίος πίνακας διορισμών- αναπληρωτών. Μια σειρά κατάταξης για όλους.

Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό ειναι ένα δίκαιο σύστημα που δίνει ίσες ευκαιρίες σε όλους και δεν ευνοεί κάποια συγκεκριμένη κατηγορία. Προσωπικά δεν με συμφέρει ιδιαίτερα αλλά πιστεύω ότι η επιλογή των εκπαιδευτικών πρεπει να αρχίσει να γίνεται μόνο με διαφανείς διαδικασίες και δίκαιο τροπο άσχετα απο το αν μας συμφέρει ή όχι.

Αν θέλετε συζητάμε ενστάσεις και διαφωνίες με αντικειμενικά επιχειρήματα όμως όχι χαζά εμένα με συμφέρει αυτό , εκείνο , κατάργηση ΑΣΕΠ , κατάργηση προϋπηρεσίας, κατάργηση ολα, μόνο οι παλιοί, μόνο οι νέοι, μόνο εγώ... ;)


παλαιότητα πτυχίου είναι επετηρίδα από το παράθυρο...και υποβαθμίζει την προϋπηρεσία...ο παλιός καθόταν στο σπιτάκι του και οι άλλοι έτρεχαν....και είναι τα κορόιδα της παρέας...δηλαδή 10 μήνες προϋπηρεσίας όσο το ecdl το οποίο αποκτάται και με δωροδοκία....μια χαρά τα λες συνάδελφε.....

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1575 στις: Μάρτιος 10, 2016, 11:08:15 πμ »
Δεν είναι τυχαίο που όλοι έχουμε διαφορετικές αντιλήψεις και διεκδικήσεις. Είναι απόρροια αφενός του χρησιμοθηρικού τρόπου προσέγγισης των θεμάτων και αφετέρου των διαφορετικών και συνεχών αλλαγών που υπέστη ο δύστυχος και πολύπαθος κλάδος της παιδείας...π.χ. Ασέπ, 24μηνο, 30μηνο. Π.Δ.Σ., ιδιωτικά, επετηρίδα, επιτυχόντες, αποτυχόντες, διοριστέοι, εκκλησιαστικά...κ.τ.λ.Νομίζω πως ο καθείς επιθυμεί μια λύση που να εξυπηρετεί αυτόν. Και δικαίως για αυτόν μεν, παραδόξως δε. Διότι όποια λύση και αν προκριθεί θα ευνοεί κάποιους και θα ακυρώνει τον κόπο άλλων. Με αρχή αυτό το συλλογισμό οφείλουμε να κινηθούμε. Έπρεπε από την αρχή να υπήρχε αξιοκρατία και διαφάνεια ώστε να μην είχαμε τέτοιες αντιφάσεις. Να κυλούσαν όλα ομαλά και δίκαια. Αυτό δεν συνέβη και ούτε είχα την ελπίδα να συμβεί σε μια χώρα σαν τη δική μας που ο καθείς κοιτά τα του οίκου του και άλλα λέει και άλλα εννοεί. Αυτή η νοοτροπία δεν θα αλλάξει διότι οι αρχές και αξίες απαιτούν χρόνια ζύμωσης ώστε να διαφοροποιηθούν. Συνεπώς....Άλλωστε τώρα που σταμάτησαν οι διορισμοί το πρόβλημα κατέστη εμφανές και όλοι θα βρίζουν.Περαστικά μας.

Ορθότατη και εύστοχη κοινωνιολογικώς η ανάλυση...η κατά καιρούς πρόταξη των συμφερόντων της κάθε επιμέρους υποομάδας, δηλαδή για παράδειγμα, μόνιμοι, αναπληρωτές, 24μηνο, 30μηνο ασεπίτες και όσες άλλες ομαδοποιήσεις και ομάδες συμφερόντων δημιουργήθηκαν, από την εκάστοτε πολιτική ηγεσία, σε συνδυασμό με την παντελή έλλειψη μακροπρόθεσμου σχεδιασμού και με τις συνεχείς και γρήγορες αλλαγές υπουργών παιδείας, οδήγησε σε αυτό το αξεδιάλυτο κουβάρι καταστάσεων και δεδομένων, που δυσκολότατα θα ικανοποιηθούν πλήρως τελικώς όλοι....

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1576 στις: Μάρτιος 10, 2016, 11:22:52 πμ »
Ούτε άγνοια έχω ούτε μεροληπτώ- αν θελεις σου δίνω το όνομά μου σε π.μ. να με βρείς στους πίνακες. Δεν ανήκω σε καμία ειδική κατηγορία...Απλώς είπα πως αν κάποιος έχει τα ΙΔΙΑ τυπικά προσόντα με εμένα αλλά περισσότερα στόματα να θρέψει ας δουλέψει πριν από μένα...Και είμαι από αυτούς που είμαι σπίτι δυο χρόνια, δεν έχω κανένα εισόδημα, ένας μισθός μπαίνει στο σπίτι. Αν όμως -όπως λες- βάλουμε το εισόδημα ως κριτήριο  διορισμού (!) θα πρέπει να το βάλουμε για όλους όχι μόνο για τους τρίτεκνους/ πολύτεκνους κ.λπ. Αλίμονο όμως αν φτάσουμε εκεί...
Αν θέλεις θα μπορούσα να πω -όπως κάποιοι ισχυρίζονται: αν δεν υπήρχε το 20% θα δούλευα τα τελευταία χρόνια. Όμως δεν θα το πω. Πιστεύω πως η κοινωνική ευαισθησία δεν πρέπει να λείψει τούτους τους χαλεπούς καιρούς. Κάποιοι άνθρωποι για σοβαρούς κοινωνικούς και ιατρικούς λόγους πρέπει να προηγούνται (ξαναλέω όταν έχουν και τα τυπικά προσόντα). Υπάρχει κατα τη γνώμη μου την ταπεινή και ένα ηθικό έρεισμα σε αυτή την απόφαση για το 20%.
υ.γ. μη νομίζεις, κι εγώ τα μετράω τα ευρώ, αλλά ξέρω και πως είναι να μεγαλώνεις παιδιά (2 έχω)
Φυσικά και να μπει το εισόδημα ως κοινωνικό κριτήριο. Αν θέλει κάποιος να δείξει ευαίσθητο κοινωνικά πρόσωπο, αυτό πρέπει να γίνει. Όχι μόνο όπου μας βολεύει. Ξαναλέω: ετών 40+ χωρίς περιουσία, χωρίς εισόδημα, γιατί έχει λιγότερη ανάγκη από έναν που έχει μεγαλύτερο εισόδημα/περιουσία μόνο και μόνο επειδή έχει (ενίοτε) πολλά παιδιά;
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1577 στις: Μάρτιος 10, 2016, 11:32:53 πμ »
Φυσικά και να μπει το εισόδημα ως κοινωνικό κριτήριο. Αν θέλει κάποιος να δείξει ευαίσθητο κοινωνικά πρόσωπο, αυτό πρέπει να γίνει. Όχι μόνο όπου μας βολεύει. Ξαναλέω: ετών 40+ χωρίς περιουσία, χωρίς εισόδημα, γιατί έχει λιγότερη ανάγκη από έναν που έχει μεγαλύτερο εισόδημα/περιουσία μόνο και μόνο επειδή έχει (ενίοτε) πολλά παιδιά;
εγώ λέω να απολυθούν οι πλούσιοι δημόσιοι υπάλληλοι...είχα συνάδελφο με σπίτι στο Ψυχικό, ξενοδοχείο στη Σκόπελο και mercedes Compressor και κάποτε μου έκανε παρατήρηση σχετικά με το μισθό μου και τις ώρες που είχα ως αναπληρωτής...θεωρούσε πως αμοιβόμουν πλουσιοπάροχα

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1578 στις: Μάρτιος 10, 2016, 11:40:50 πμ »
Φυσικά και να μπει το εισόδημα ως κοινωνικό κριτήριο. Αν θέλει κάποιος να δείξει ευαίσθητο κοινωνικά πρόσωπο, αυτό πρέπει να γίνει. Όχι μόνο όπου μας βολεύει. Ξαναλέω: ετών 40+ χωρίς περιουσία, χωρίς εισόδημα, γιατί έχει λιγότερη ανάγκη από έναν που έχει μεγαλύτερο εισόδημα/περιουσία μόνο και μόνο επειδή έχει (ενίοτε) πολλά παιδιά;
Αν είναι δυνατόν!!!!Θα ρωτάμε κάποιον αν έχει χρήματα, αν έχει παιδιά και θα επιλέγουμε. Μα ορισμένοι δούλεψαν και τα απέκτησαν και άλλοι πάλι δεν θέλουν παιδιά και οικογένεια ή θέλουν και δεν έτυχε...δεν υπάρχει λογική σ αυτό. Αν έχει κάποιος περιουσία αλλά διάβασε και πέρασε να μην προκριθεί; Τί παράλογα ακούω....Αν θέσουμε τέτοια κριτήρια δεν βλέπω να υπάρχει ποτέ λύση...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2016, 11:42:48 πμ από Joanna2016 »

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1579 στις: Μάρτιος 10, 2016, 11:48:02 πμ »
εγώ λέω να απολυθούν οι πλούσιοι δημόσιοι υπάλληλοι...είχα συνάδελφο με σπίτι στο Ψυχικό, ξενοδοχείο στη Σκόπελο και mercedes Compressor και κάποτε μου έκανε παρατήρηση σχετικά με το μισθό μου και τις ώρες που είχα ως αναπληρωτής...θεωρούσε πως αμοιβόμουν πλουσιοπάροχα
Αν είναι δυνατόν!!!!Θα ρωτάμε κάποιον αν έχει χρήματα, αν έχει παιδιά και θα επιλέγουμε. Μα ορισμένοι δούλεψαν και τα απέκτησαν και άλλοι πάλι δεν θέλουν παιδιά και οικογένεια ή θέλουν και δεν έτυχε...δεν υπάρχει λογική σ αυτό. Αν έχει κάποιος περιουσία αλλά διάβασε και πέρασε να μην προκριθεί; Τί παράλογα ακούω....Αν θέσουμε τέτοια κριτήρια δεν βλέπω να υπάρχει ποτέ λύση...
1. γιατί ειρωνεύεστε;
2. και σας φαίνεται πιο λογικό να χάνει ο άγαμος/άτεκνος την πρόσληψη από έναν 3τεκνο κλπ μολονότι τον περνά ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ στη σειρά κατάταξης; Πάσο. Να ευχηθώ να σας τύχει ή θα τα λουστώ πάλι;
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1580 στις: Μάρτιος 10, 2016, 12:09:33 μμ »
1. γιατί ειρωνεύεστε;
2. και σας φαίνεται πιο λογικό να χάνει ο άγαμος/άτεκνος την πρόσληψη από έναν 3τεκνο κλπ μολονότι τον περνά ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ στη σειρά κατάταξης; Πάσο. Να ευχηθώ να σας τύχει ή θα τα λουστώ πάλι;
Δεν ειρωνεύομαι. Απλά θεωρώ πως δεν πρέπει να υπάρχουν κριτήρια παιδιών ή εισοδήματος. Υγείας ναι.Ο καθείς έκανε τις επιλογές του και αν αυτές τον κάνουν χαρούμενο πάω πάσο. Δεν θα κρίνω. Θεωρώ αντικειμενικά κριτήρια άλλα.Εσύ ζητάς να τεθούν οικονομικά κριτηρια... :o

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1581 στις: Μάρτιος 10, 2016, 12:36:08 μμ »
Δεν ειρωνεύομαι. Απλά θεωρώ πως δεν πρέπει να υπάρχουν κριτήρια παιδιών ή εισοδήματος. Υγείας ναι.Ο καθείς έκανε τις επιλογές του και αν αυτές τον κάνουν χαρούμενο πάω πάσο. Δεν θα κρίνω. Θεωρώ αντικειμενικά κριτήρια άλλα.Εσύ ζητάς να τεθούν οικονομικά κριτηρια... :o
δεν ειρωνεύομαι το εννοώ γι΄αυτο παράθεσα το σχετικό παράδειγμα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160926
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 720
Σύνολο: 739

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.