*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 995598 φορές)

0 μέλη και 33 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1638 στις: Μάρτιος 10, 2016, 11:59:38 μμ »
Για ωρομισθιοι αιτηση έκανες; Από εκεί ξεκινησαμε πολλοί.
Ο "μεγάλος αδελφός" ήρθε, είδε και απήλθε. Μάλλον δε βρήκε τίποτα ενδιαφέρον για να απαντήσει. Επιτέλους μια ημέρα ανάσας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2016, 12:04:17 πμ από mathstavros »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος geniuslak

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1639 στις: Μάρτιος 11, 2016, 12:04:39 πμ »
Είχα φροντιστήριο οπότε η αναπληρωτής η φροντιστήριο.Αλλιως δεν εφταναν τα χρήματα
ΠΕ0402

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1640 στις: Μάρτιος 11, 2016, 12:19:01 πμ »
Και εργοδότης και υπάλληλος; Δεν γίνεται.. Άλλωστε, ηθικά και μόνο (δεν ξέρω τα νομικά του θέματος) ο εργοδότης δεν δικαιούται τέτοια αναγνώριση προϋπηρεσίας. Αυτό μας έλειπε!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος geniuslak

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1641 στις: Μάρτιος 11, 2016, 12:26:02 πμ »
Αν με προσλαμβαναν θα εδινα το φροντιστήριο σ άλλον.
ΠΕ0402

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1642 στις: Μάρτιος 11, 2016, 07:52:36 πμ »
Ενα σωρο νεοι εχουν τελειωσει τη σχολη, εχουν κανει ενα δυο μεταπτυχιακα , ισως διδακτορικο , εχουν ξενες γλωσσες (αρα εχουν καλες προσαυξησεις) και απλως ζητανε μια ευκαιρια σε γραπτο ασεπ γιατι πιστευουν (για μενα καλως) οτι μπορουν να γραψουν πολυ καλυτερα απο ενα σωρο αλλους που διαγωνιστηκαν παλια και ειτε δεν πετυχαν ειτε πετυχαν. Και αν δωσουν 100.000 ατομα για 1.000 θεσεις αυτοι θα ειναι πολυ χαρουμενοι. Η πλειοψηφια των 20.000 που δουλευουμε θα ειναι λυπημενοι. Αυτη ειναι η πραγματικοτητα. Φερνω τον εαυτο μου στη θεση του καθε νεου να ξερω πως στην ειδικοτητα μου πιανει μονο το 25% τη βαση στον ασεπ και να ξερω αν παω και διαγωνιστω και ειμαι σε αυτους οτι ισως ελπιζω για να κανω μια αρχη στις εσχατιες αν το επιδιωξω. Οταν δηλαδη οι παλιοι αντιστοιχοι νεοι το 2004, 07,09 δινανε ασεπ 5.000 για 200 θεσεις ηταν τρομερα καλα τα ποσοστα?? Τα ιδια σχεδον χαλια ηταν. Και τοτε θυμαμαι ολοι μου λεγανε το 2006 που να πας να δωσεις , για τοσες λιγες θεσεις κλπ κλπ για να με απογοητευσουν/αποτρεψουν να ασχοληθω σοβαρα.  Λογικη η συμπεριφορα τους μιας και αυτοι δεν μπορουσαν/δεν ηθελαν/δεν ειχαν ορεξη να το πετυχουν οποτε προτιμουσαν και ο αλλος να ειναι στην ιδια κατασταση.
Υ.Γ. Δεν ειμαι απο αυτους που δεν εχω προυπηρεσια. Απλα αλλο τι μας βολευει και αλλο τι ειναι το σωστο. Και εγω θα πληγω αν υπαρχει το ταβανι στην προυπηρεσια. Πρεπει ολοι να ην κοιταμε μονο ατομιστικα.

άκουσε συνάδελφε...κι εγώ το 06 ήμουν νέος και έπαιζα μπάλα με άλλους ''παλιούς''-εκατοντάδες παλιούς με προϋπηρεσία μεγαλύτερη από τη μηδενική και ανύπαρκτη δική μου και με 1 μόριο το μήνα και διπλά δυσπρόσιτα Κατόρθωσα όμως με διάβασμα και ωρομσιθίες  και αναπληρωσεις σε δυσπρόσιτα και ξανά διάβασμα το 08 να σκαρφαλώσω στον πίνακα...άρα η λύση για τους νέους δεν είναι το κούρεμα του 1 μορίου ο μήνας και των διπλών των δυσπροσίτων των παλιών....όποιος μπορεί να τα μαζέψει με την αξία του όπως με την αξία του διαβάζει....άρα δεν μας φταίει η πριμοδότηση με τους συγκεκριμένους συντελεστές....γιατί από τι καταλαβαίνω επειδή ο Συριζα δεν μπορεί να κάνει μόνιμους διορισμούς ψαλιδίζει ή κλέβει ότι έχουν οι παλιοί με ασεπ από το1998 και μετά και το αναδιανέμει και λίγο στους νέους κοροϊδεύοντας τους ουσιαστικά.
Σε σχέση με τους παλιούς υπήρχε ένα κίνητρο: το 24μηνο: εγώ προσωπικά και χιλίαδες άλλοι αυτό είχαν ως ουσιαστικό κίνητρο: τον σε εύλογο χρόνο διορισμό τους....τώρα γιατί θα πάει ο νέος; μειωμένου στην Ανάφη με 450! χωρίς διπλά δυσπρόσιτα , όπως θέλουν κάποιοι εδώ μέσα 'η για ταβάνι προϋπηρεσία:60 μήνες σε 6 χρόνια πεθαίνεις ,πάπαλα ...μιλάμε για τρομερά κίνητρα διοικητικής φύσεως....(να σας θυμίσω τις πρωτοβουλίες Λοβέρδου για την κάλυψη κενών: γιατί δόθηκαν,άνοιγμα πινάκων και διπλά δυσπρόσιτα,διότι προφανώς δεν πάει κανένας)και προσέξτε κανένας δεν θα πάει για να πηγαίνει μια ζωή αναπληρωτής αν δεν κεφαλαιοποιείται σε μόνιμο διορισμό όλο αυτό

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1643 στις: Μάρτιος 11, 2016, 08:51:56 πμ »
Μην πατε.....στο καλο....να πληρωνουν με κονδυλια οι δημοι τα δυσπροσιτα..με συμβασεις χρονου.....καλο???

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1644 στις: Μάρτιος 11, 2016, 10:31:38 πμ »
Μα αυτό λέω...δεν έπρεπε να υπάρχουν τέτοια κριτήρια ποτέ αλλά ούτε να μπούν οικονομικά όπως είπες. Ασέπ+προυπηρεσία και θέματα υγείας.Αν και τα της προυπηρεσίας δεν ξέρω ποιοί έχουν και πως. Και δεν ξέρω αν ελέγχεται πια αυτό. Διότι κάποιοι πέρασαν και κάποιοι....
Μου φαίνεται πως εδώ άλλα λέμε άλλα....
Δεν το αντιλήφθηκα το τονισμένο απ'όσα είπες. Το θέμα είναι πως, εφόσον υπάρχουν, ναι, πρέπει να γίνει με εισοδηματικά κριτήρια. Η ιδιότητα του 3τεκνου δε σημαίνει αυτόματα και ανάγκη. Τέλος πάντων...
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1645 στις: Μάρτιος 11, 2016, 11:37:35 πμ »
Ξέρω ότι υπάρχουν. Είναι άδικο. Ούτε τρίτεκνοι, ούτε τίποτα. Μόνο θέματα υγείας πρέπει να τίθενται και αυτά με εξακρίβωση. Είμαι καχύποπτη και σκληρή; Όχι, ρεαλίστρια απλά διότι ζούμε σε μια χώρα διαφθοράς με σκάνδαλα...π.χ.τυφλοί....
Δεν πρέπει τα παιδιά να είναι κριτήρια. Όποιος θέλει και μπορεί τα κάνει διότι τα θέλει και όχι για επιβράβευση. Τα εισοδηματικά πάλι κριτήρια θέλουν ψάξιμο και δεν νομίζω ότι είναι πια πολλοί οι έχοντες...αντίθετα όσο προχωρά η κρίση οι πολίτες εξαθλιώνονται. Κανένα κριτήριο δεν είναι ορθό...ούτε τα μεταπτυχιακά-διδακτορικά..όλοι μπορούν και με κάθε τρόπο να αποκτήσουν,ούτε τα χρόνια....όποιος θέλει να προσφέρει έχει δικαίωμα να το πράξει, ούτε ο χρόνος κτήσης πτυχίου....κάνω δεύτερο και θα κάνω τρίτο και τέταρτο.....και πολλοί σπουδάζουν σε μεγάλη ηλικία ή δουλεύουν και ορκίζονται αργότερα και χίλια άλλα....Κανένα κριτήριο δεν είναι αντικειμενικό καθαρά...π.χ...προυπηρεσίες με βύσμα.Στον αντίποδα άλλοι δώσαν ασέπ με κόπο, ματώσαν στα δυσπρόσιτα ή δεν πήγαν ωρομίσθιοι διότι δεν είχαν χρήματα να συντηρηθούν..... Δεν θεωρώ πέρα από τον ασέπ κανένα κριτήριο αντικειμενικό. Και ειλικρινά το τι με βολεύει το αφήνω απέξω διότι έχω μάθει να λατρεύω από παιδί το δίκιο.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1646 στις: Μάρτιος 11, 2016, 11:58:08 πμ »

Αποσυνδεδεμένος pr0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • ΕλΑλέξανδρος
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1647 στις: Μάρτιος 11, 2016, 12:11:13 μμ »
Και πτυχίο και σεμινάρια και ασεπ και δε ξέρω γω τι άλλο για να προσληφθεί ένας ως καθηγητής και να παίρνει ένα 900άρι μαξ; Χμμμ..

Αποσυνδεδεμένος neve

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • ΠΕ70/ ΠΕ7Ο.50/ ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1648 στις: Μάρτιος 11, 2016, 12:35:12 μμ »
Και πτυχίο και σεμινάρια και ασεπ και δε ξέρω γω τι άλλο για να προσληφθεί ένας ως καθηγητής και να παίρνει ένα 900άρι μαξ; Χμμμ..
έτσι μπράβο!!! ενώ κάποιος άλλος με απολυτήριο λυκείου έγινε υπουργός παιδείας...

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1649 στις: Μάρτιος 11, 2016, 12:38:39 μμ »
άκουσε συνάδελφε...κι εγώ το 06 ήμουν νέος και έπαιζα μπάλα με άλλους ''παλιούς''-εκατοντάδες παλιούς με προϋπηρεσία μεγαλύτερη από τη μηδενική και ανύπαρκτη δική μου και με 1 μόριο το μήνα και διπλά δυσπρόσιτα Κατόρθωσα όμως με διάβασμα και ωρομσιθίες  και αναπληρωσεις σε δυσπρόσιτα και ξανά διάβασμα το 08 να σκαρφαλώσω στον πίνακα...άρα η λύση για τους νέους δεν είναι το κούρεμα του 1 μορίου ο μήνας και των διπλών των δυσπροσίτων των παλιών....όποιος μπορεί να τα μαζέψει με την αξία του όπως με την αξία του διαβάζει....άρα δεν μας φταίει η πριμοδότηση με τους συγκεκριμένους συντελεστές....γιατί από τι καταλαβαίνω επειδή ο Συριζα δεν μπορεί να κάνει μόνιμους διορισμούς ψαλιδίζει ή κλέβει ότι έχουν οι παλιοί με ασεπ από το1998 και μετά και το αναδιανέμει και λίγο στους νέους κοροϊδεύοντας τους ουσιαστικά.
Σε σχέση με τους παλιούς υπήρχε ένα κίνητρο: το 24μηνο: εγώ προσωπικά και χιλίαδες άλλοι αυτό είχαν ως ουσιαστικό κίνητρο: τον σε εύλογο χρόνο διορισμό τους....τώρα γιατί θα πάει ο νέος; μειωμένου στην Ανάφη με 450! χωρίς διπλά δυσπρόσιτα , όπως θέλουν κάποιοι εδώ μέσα 'η για ταβάνι προϋπηρεσία:60 μήνες σε 6 χρόνια πεθαίνεις ,πάπαλα ...μιλάμε για τρομερά κίνητρα διοικητικής φύσεως....(να σας θυμίσω τις πρωτοβουλίες Λοβέρδου για την κάλυψη κενών: γιατί δόθηκαν,άνοιγμα πινάκων και διπλά δυσπρόσιτα,διότι προφανώς δεν πάει κανένας)και προσέξτε κανένας δεν θα πάει για να πηγαίνει μια ζωή αναπληρωτής αν δεν κεφαλαιοποιείται σε μόνιμο διορισμό όλο αυτό

είχες  την ευκαιρία και έδωσες σε 2 διαγωνισμούς ασεπ, και δε θες να ξανά γίνει γραπτός ασεπ για τους  νεους παρά  μόνο με μόρια????? Είσαι άδικος νομίζω ...........
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2016, 03:52:40 μμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1586
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1650 στις: Μάρτιος 11, 2016, 12:51:20 μμ »
Και πτυχίο και σεμινάρια και ασεπ και δε ξέρω γω τι άλλο για να προσληφθεί ένας ως καθηγητής και να παίρνει ένα 900άρι μαξ; Χμμμ..
Eχεις απολυτο δικαιο...θα πω κατι και πιστευω να μην παρεξηγηθω απο τους αγαπητους μονιμους διευθυντες που πριν 2 μηνες εγινε η αξιολογηση τους σε ολες τις διευθυνσεις της χωρας πε και δε...Επτα στους δεκα οχι μονο δεν ειχαν διδακτορικο αλλα ουτε καν μεταπτυχιακο...για ξενη γλωσσα ουτε συζητηση...Και ερχομαστε τωρα και ζηταμε απο τον αναπληρωτη διδακτορικο-μεταπτυχιακο-ασεπ-οσον το δυνατον περισσοτερες γλωσσες για 900 ευρω μαξ που ανεφερες...

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1651 στις: Μάρτιος 11, 2016, 01:59:49 μμ »
η ενημερωση....



https://www.alfavita.gr/arthron/ti-eipothike-sti-synantisi-fili-me-olme-kai-doe-gia-ton-tropo-proslipsis-monimon-kai



Κοινως παλι κανενα νεο. Ειναι ακομα στην προθεση να νομοθετησουνε. και απο οτι φαινεται στην προθεση θα μεινουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160921
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 654
Σύνολο: 661

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.