*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 995497 φορές)

0 μέλη και 15 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3318 στις: Απρίλιος 11, 2016, 11:32:31 πμ »
Με τη μοριοδότηση την καινούργια τα απομακρυσμένα σχολεία υπολογίζονται δίπλα ή μιλάμε για πραγματικούς μήνες προϋπηρεσίας;
Ευχαριστώ.
ουτε το ένα ούτε το άλλο....σφαγιασμός απλώς.. 8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:59:15 »

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ Μ.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
!
« Απάντηση #3319 στις: Απρίλιος 11, 2016, 11:37:03 πμ »
Καλημέρα,
Ξέρω ότι σε πολλούς δε θα αρέσει αυτό που θα πω και εν μέρει έχουν δίκιο, όμως ο βαθμός πτυχίου μου είναι άριστα και αυτό το άριστα το πήρα παρακολουθώντας όλα τα μαθήματα,με πολύ διάβασμα - όχι μόνο στις εξετάσεις- με πολλές εργασίες, ακόμα και προαιρετικές, την ώρα που η πλειοψηφία των φοιτητών ερχότανε μονάχα στο τελευταίο μάθημα για να πάρουν σημειώσεις & ύλη, ενώ στις εξετάσεις διάβαζαν όσο χρειαζόταν για να πιάσουν το 5! Ωστόσο, ούτε προϋπηρεσία έχω, ούτε ΑΣΕΠ έδωσα διότι όταν έγινε ο τελευταίος διαγωνισμός μόλις είχα ορκιστεί και δε πρόλαβα να διαβάσω. Είμαστε πάρα πολλοί αυτοί που ούτε προϋπηρεσία έχουμε, ούτε δώσαμε ΑΣΕΠ, δηλ. εμείς πώς θα καταφέρουμε να συγκεντρώσουμε λίγα μόρια;
Επίσης, είμαι υπέρ της κατάργησης του ΑΣΕΠ γιατί θεωρώ απαράδεκτο εμείς, μόνοι από όλους τους επιστήμονες να διαβάζουμε 1-2 χρόνια για να επανεξεταστούμε στην ειδικότητά μας και μετά και πάλι να μένουμε αδιόριστοι. Είναι σα να μας ακυρώσουν ως επιστήμονες & σα να μας κοροϊδεύουν!!!!

Αποσυνδεδεμένος Yioukos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3320 στις: Απρίλιος 11, 2016, 11:41:33 πμ »
ουτε το ένα ούτε το άλλο....σφαγιασμός απλώς.. 8) 8) 8)
Δηλαδή; Λυπάμαι αλλά δεν καταλαβαίνω. Μπορείς να μου πεις τι ισχύει με τη νέα πρόταση;

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3321 στις: Απρίλιος 11, 2016, 11:41:58 πμ »
Καλημέρα,
Ξέρω ότι σε πολλούς δε θα αρέσει αυτό που θα πω και εν μέρει έχουν δίκιο, όμως ο βαθμός πτυχίου μου είναι άριστα και αυτό το άριστα το πήρα παρακολουθώντας όλα τα μαθήματα,με πολύ διάβασμα - όχι μόνο στις εξετάσεις- με πολλές εργασίες, ακόμα και προαιρετικές, την ώρα που η πλειοψηφία των φοιτητών ερχότανε μονάχα στο τελευταίο μάθημα για να πάρουν σημειώσεις & ύλη, ενώ στις εξετάσεις διάβαζαν όσο χρειαζόταν για να πιάσουν το 5! Ωστόσο, ούτε προϋπηρεσία έχω, ούτε ΑΣΕΠ έδωσα διότι όταν έγινε ο τελευταίος διαγωνισμός μόλις είχα ορκιστεί και δε πρόλαβα να διαβάσω. Είμαστε πάρα πολλοί αυτοί που ούτε προϋπηρεσία έχουμε, ούτε δώσαμε ΑΣΕΠ, δηλ. εμείς πώς θα καταφέρουμε να συγκεντρώσουμε λίγα μόρια;
Επίσης, είμαι υπέρ της κατάργησης του ΑΣΕΠ γιατί θεωρώ απαράδεκτο εμείς, μόνοι από όλους τους επιστήμονες να διαβάζουμε 1-2 χρόνια για να επανεξεταστούμε στην ειδικότητά μας και μετά και πάλι να μένουμε αδιόριστοι. Είναι σα να μας ακυρώσουν ως επιστήμονες & σα να μας κοροϊδεύουν!!!!

μόνοι από όλους τους επιστήμονες να διαβάζουμε 1-2 χρόνια για να επανεξεταστούμε στην ειδικότητά μας και μετά και πάλι να μένουμε αδιόριστοι το μέλλον που σου επιφυλάσσουν κάποιοι είναι ταβάνι στην προϋπηρεσία, μηδέν δυσπρόσιτα, τρέξιμο για να μαζέψεις προϋπηρεσία, να σε λένε οι μετά από εσένα ''νέοι'': βύσμα και να σε πετάνε σα στημένη λεμονόκουπα για να παραμερίσεις για να έλθουν οι άλλοι νέοι...που θα θέλουν κι αυτοί ευκαιρίες...εν ολίγοις σου λέω ότι περάσαμε και περνάμε όσοι ήμαστε με ασεπ και μεγάλες προϋπηρεσίες... 8)   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3322 στις: Απρίλιος 11, 2016, 11:42:50 πμ »
Δηλαδή; Λυπάμαι αλλά δεν καταλαβαίνω. Μπορείς να μου πεις τι ισχύει με τη νέα πρόταση;
δηλαδή αν εφαρμοστεί το σχέδιο Φίλη παπαλα τα δυσπρόσιτα (διπλά) και χαμηλός συντελεστής για την προϋπηρεσία σου...http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/paideia/102034/to-sxedio-diataksis-gia-tis-fetines-proslipseis-anapliroton
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2016, 11:44:43 πμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος Yioukos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3323 στις: Απρίλιος 11, 2016, 11:45:10 πμ »
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ Μ.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3324 στις: Απρίλιος 11, 2016, 11:54:57 πμ »
Αν λοιπόν παλεύεις μέχρι τα 40 να διοριστείς και αν διοριστείς (χλωμό) ... Ποια είναι η σημασία του ΑΣΕΠ και γιατί θεωρείται καλύτερος  σε σχέση με το προηγούμενο σύστημα, που μπορεί μεν να αργούσες να διοριστείς αλλά ήξερες ότι κάποια στιγμή θα γίνει. Τώρα όσοι δεν έχουν προϋπηρεσία και δεν έχουν δώσει ΑΣΕΠ δε διορίζονται ποτέ!

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3325 στις: Απρίλιος 11, 2016, 12:05:09 μμ »
Η  σημασία του  ασεπ είναι πολύ μεγάλη είναι όπως Πανελλήνιες ...είναι ασπίδα προστασίας από τους διάφορους ουρανοκατέβατους και όσους παλιά διορίζονταν με μπάρμπα στην Κορώνη και ένα ντενεκέ λάδι Ε, για να μην σου φάνε τη θέση αυτοί βάλαμε τον ασεπ... Το θέμα δεν είναι ο ασεπ είναι πόσοι διορίζονται...δες αναλογία υποψήφιων και θέσεων για τον ασεπ του 08 να χαρεί η καρδιά σου http://apf.gr/default.asp?static=34&id=453

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3326 στις: Απρίλιος 11, 2016, 12:07:56 μμ »
http://xenesglosses.eu/2016/04/tin-epomeni-ebdomada-i-katathesi-tis-di/

δεν αρκεί να βγάλουμε καινούργιο νόμο κατάργησης του 3848, είναι και θέμα νομολογίας, οι πίνακες είναι διοικητικές πράξεις, δεν καταργείται ο 3848 φέτος.


Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3327 στις: Απρίλιος 11, 2016, 12:10:04 μμ »
Γιατι δεν αναφερει καπιος και ολους εκεινους που εχασαν φετος την αναπληρωση γιατι δεν προσμετρηθηκε η προυπηρεσια δυο χρονων! Τοτε δεν ακουσα πολλους απο αυτους που τωρα κοπτονται να ΓΑΒΓΙΖΟΥΝ ετσι!

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3328 στις: Απρίλιος 11, 2016, 12:12:14 μμ »
Γιατι δεν αναφερει καπιος και ολους εκεινους που εχασαν φετος την αναπληρωση γιατι δεν προσμετρηθηκε η προυπηρεσια δυο χρονων! Τοτε δεν ακουσα πολλους απο αυτους που τωρα κοπτονται να ΓΑΒΓΙΖΟΥΝ ετσι!
θα την προσμετρούσε αλλά στην πορεία το μετάνιωσε και θα την προσμετρήσει του χρόνου με χαμηλό συντελεστή...μην είμαστε και πλεονέκτες...https://www.youtube.com/watch?v=8LiKL3OghvQ
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2016, 12:18:40 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3329 στις: Απρίλιος 11, 2016, 12:22:18 μμ »

Τζάμπα κουβέντα γίνεται εγώ ξέρω.
Μέχρι το καλοκαίρι ή δεν θα υπάρχει η ίδια κυβέρνηση ή δεν θα υπάρχει κράτος.

Αποσυνδεδεμένος The immortal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3330 στις: Απρίλιος 11, 2016, 12:28:12 μμ »
``NA ΑΠΟΣΥΡΘΕΙ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΔΙΑΤΑΞΗΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ''
Κ συμπληρωνω εγω...κ βαζει στο παιχνιδι ολους αυτους που ηταν ΑΝΕΡΓΟΙ εδω και δεκα χρονια παρολο που ειχαν κοπιασει κ ξεσκιστει στο διαβασμα και δικαιουνταν να πανε αυτοι αναπληρωτες αλλα τους τρωγαν τις θεσεις η ΠΔΣ,η ολυμπιακη  Παιδεια,Τα αθλητικα σχολεια,τα εκκλησιαστικα,η Σιβιτανιδιος,οι ΟΑΕΔιτες,οι ιδιωτικοι,οι τριτεκνοι...Γιατι οι πολιτικαντηδες υπεκυπταν στις πιεσεις των συνδικαλιστων κ πασης φυσεως ενωσεων.
Η δικαιοσυνη αργα η γρηγορα ερχεται
Σε μας εστω κ μετα απο 10 χρονια αχνοφαινεται αλλα θελει αρκετο δρομο ακομη

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3331 στις: Απρίλιος 11, 2016, 12:42:06 μμ »
ο υπουργός με πονηριά το άφησε τελευταία στιγμή. Αυτό είναι το πρόβλημα. Δεν μπορεί με νομοθετική ρύθμιση να αλλάξει ο νόμος. Και δεν προλαβαίνει να φτιάξει καινούργιο.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160918
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 710
Σύνολο: 720

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.