*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 990343 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3584 στις: Απρίλιος 13, 2016, 04:46:28 μμ »
Εμενα πάλι... αυτοί με την αμφιβόλως αποκτημένη   προϋπηρεσία   χωρίς  ασεπ μου θυμίζουν το μύθο με το τζίτζικα και το μέρμηγκα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3585 στις: Απρίλιος 13, 2016, 05:03:33 μμ »
Ο Μπρατης ειπε οτι ο Φιλης αποφασισε τον διπλασιασμο του ελαχιστου αριθμου νηπιων στα νηπιαγωγεια...Καταλαβαινετε ποια ειναι η συνεχεια εεε...

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3586 στις: Απρίλιος 13, 2016, 05:04:45 μμ »
Ας κάνουν επετηρίδα ΑΣΕΠ.
Αν προσπαθείς να μας πείσεις ότι το συμφέρον μας είναι να δινουμε κάθε 2 χρόνια ΑΣΕΠ μάλλον δεν έχεις ελπίδες......

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3587 στις: Απρίλιος 13, 2016, 05:06:17 μμ »
Αν προσπαθείς να μας πείσεις ότι το συμφέρον μας είναι να δινουμε κάθε 2 χρόνια ΑΣΕΠ μάλλον δεν έχεις ελπίδες......


Επετηρίδα σημαίνει γράφεις μια και μπαίνεις χωρίς να πειραχτεί η θέση σου.    Γράψε εσύ μια φορά την Βάση και βλέπουμε.
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Mirto1987

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3588 στις: Απρίλιος 13, 2016, 05:22:46 μμ »
Εγώ δεν έχω καταλάβει πώς "εφαρμόζει" την απόφαση του ΣΤΕ και αφήνει κόσμο που δεν έχουν περάσει αΣΕΠ στις ειδικότητες Αθμια +Βθμια να φεύγουν αναπληρωτές. Αν έχω 60 μηνες + 3-4 παιδιά, πάλι μπορώ να φαω τη θέση ενός "βλάκα" που πέρασε ΑΣΕΠ.
Ας μου το εξηγήσει κάποιος.
Πάλι δεν θα φάει προρφυγές?!?!?

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3589 στις: Απρίλιος 13, 2016, 05:30:08 μμ »

Επετηρίδα σημαίνει γράφεις μια και μπαίνεις χωρίς να πειραχτεί η θέση σου.    Γράψε εσύ μια φορά την Βάση και βλέπουμε.
Θα έρθει σύντομα η ώρα που θα καταλάβεις. Δυστυχώς δεν μπορώ να σου ανοίξω το κεφάλι και να σου περάσω την εμπειρία μου. Πρέπει να το ζήσεις..........οπότε σου εύχομαι καλή τύχη

Αποσυνδεδεμένος ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3590 στις: Απρίλιος 13, 2016, 05:36:20 μμ »
Εγώ δεν έχω καταλάβει πώς "εφαρμόζει" την απόφαση του ΣΤΕ και αφήνει κόσμο που δεν έχουν περάσει αΣΕΠ στις ειδικότητες Αθμια +Βθμια να φεύγουν αναπληρωτές. Αν έχω 60 μηνες + 3-4 παιδιά, πάλι μπορώ να φαω τη θέση ενός "βλάκα" που πέρασε ΑΣΕΠ.
Ας μου το εξηγήσει κάποιος.
Πάλι δεν θα φάει προρφυγές?!?!?

Γιατι τις αποφασεις του ΣΤΕ τις εφαρμοζει κατα το δοκουν με στοχο οχι την επιλυση του προβληματος, αλλα να φαγωνεστε μεταξυ σας. Διαφορετικα θα εκανε νεο ΑΣΕΠ και μονιμους διορισμους

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3591 στις: Απρίλιος 13, 2016, 05:40:01 μμ »
Η παράταση των πινάκων από το αρθρο 9 των μεταβατικών διατάξεων του 3848 καλύπτει την επιμήκυνση της ισχύος των πινάκων με υπουργική απόφαση. Δεν υπάρχει νομικό κενό!
Α μαλιστα. Αν ειναι ετσι κατανοητο

Αποσυνδεδεμένος deus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3592 στις: Απρίλιος 13, 2016, 05:48:56 μμ »

Και εγώ πιστεύω ότι δεν γίνουν μεγάλες αλλαγές στους πίνακες αναπληρωτών. Αυτοί που έχουν  επιτυχίες στον ΑΣΕΠ είναι ήδη πολύ ψηλά στους πίνακες καθώς έχουν συγκεντρώσει και προϋπηρεσία. Αν δει κάποιος προσεκτικά και τους πίνακες των φιλολόγων θα  το διαπιστώσει.

Αποσυνδεδεμένος Νίκη Μπακατσιά

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3593 στις: Απρίλιος 13, 2016, 05:55:33 μμ »
Καλό θα ήταν,όταν αναφέρετε ότι κάποιος συνάδελφος δεν έδωσε ΑΣΕΠ,να προσθέτετε το 2006 ή 2008.Ασεπ έγινε και το 2002 ,2004 και κάποιοι συνάδελφοι,όπως και η γράφουσα,μετά από επιτυχία άρχισαν να παίρνουν μόρια.Πολλοί ήταν για μια πενταετία ή και παραπάνω στην επετηρίδα ακουσίως,δεν είχαν γνωστό για να δουλεύουν στην ενισχυτική(αυτοί είναι διορισμένοι ήδη)και τώρα πρέπει να ντρέπονται που στέρησαν τις θέσεις από τους επιτυχόντες του 2006 ή 2008.Μήπως αντί για υπονοούμενα να ελεγχθεί και να αφαιρεθεί ό,τι αποκτήθηκε πριν από οποιαδήποτε επιτυχία ΑΣΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3594 στις: Απρίλιος 13, 2016, 06:00:56 μμ »
Εγώ δεν έχω καταλάβει πώς "εφαρμόζει" την απόφαση του ΣΤΕ και αφήνει κόσμο που δεν έχουν περάσει αΣΕΠ στις ειδικότητες Αθμια +Βθμια να φεύγουν αναπληρωτές. Αν έχω 60 μηνες + 3-4 παιδιά, πάλι μπορώ να φαω τη θέση ενός "βλάκα" που πέρασε ΑΣΕΠ.
Ας μου το εξηγήσει κάποιος.
Πάλι δεν θα φάει προρφυγές?!?!?
Καπως ετσι ειναι. Η αληθεια ειναι οτι ο υπουργος επειδη ειναι σαφως υπερ της προυπηρεσιας σε σχεση με τα μορια του ασεπ προσπαθησε να την κανει την αποφαση του ΣΤΕ οσο μπορει πιο λαιτ για οσους δεν εχουν ασεπ (δεν το θεωρω απαραιτητα κακο, ωστε αν μπορει καποιους να τους σωσει). Βεβαια την ιδια αποψη δε θα εχει και ενας π.χ. με βαθμο στον ασεπ του 2007 στο 62, ο οποιος οντως θα κανει νεα προσφυγη για να παρει τα 62 του μορια και να μη φοβαται καποιον που δεν επιασε βαση.! Ειναι δυσκολη η κατασταση.
Υ.Γ. Πληροφοριες απο μεσα δεν εχω, και τα οσα λεω ειναι προσωπικη εκτιμηση, ομως μην ξαφνιαστειτε καποιοι αν σε σχετικα μικρο χρονικο διαστημα (κανα δυο χρονια) καποιοι αναγκαστουμε να φρεσκαρουμε τις γνωσεις μας σε αυτα που διδασκουμε τοσα χρονια καθως και στον τροπο που τα διδασκουμε. Την πρωτη μερα στο τι διδασκουμε, τη δευτερη στο πως το διδασκουμε. Παντα τα οσα λεω συνδεονται και με μια νεα αλλαγη κυβερνησης (για του χρονου τετοια μερα μιλαω).

Αποσυνδεδεμένος ρακοσυλλέκτης πτυχίων

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Ευχαριστώ τους ΦΕΚίτες που μου άνοιξαν τα μάτια!
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3595 στις: Απρίλιος 13, 2016, 06:40:33 μμ »
Πρέπει να ξεκινήσουμε από το νόμο Πεπονή που αν δεν κάνω λάθος, προέκυψε από την αναθεώρηση του συντάγματος. Καταργήθηκε το ρουσφέτι και μπήκαν κανόνες με προσόντα και γραπτούς διαγωνισμούς για τις προσλήψεις σε όλους τους δημοσίους υπαλλήλους. Στο νόμο αυτό υπήρξαν κάποιες εξαιρέσεις για την εκπαίδευση, λόγω και των ειδικών συνθηκών (επετηρίδα), στα πλαίσια πάντα του Συντάγματος. Ο νόμος του Αρσένη ως άμεση συνέπεια του νόμου Πεπονή, ενεργοποιήθηκε με τον πρώτο ΑΣΕΠ του 1998 και πήρε το όνομα από τον τότε υπουργό. Από τότε έγιναν πολλές νομοθετικές παρεμβάσεις/τροποποιήσεις από πολλούς υπουργούς.  Μία μεγάλη νομοθετική παρέμβαση είναι και ο νόμος 3848 της Διαμαντοπούλου ισχύει από το 2010 έως σήμερα που βρίσκεται ακόμη στο μεταβατικό στάδιο. Λόγω των δικαστικών αποφάσεων και των αποφάσεων του Ανωτάτου Διοικητικού Δικαστηρίου του οποίου οι αποφάσεις δεν εφεσιβάλλονται, οι περισσότερες νομοθετικές παρεμβάσεις μετά τον Αρσένη αλλά και κάποιες διατάξεις του νόμου 3848 κρίθηκαν αντισυνταγματικές. Επομένως όλα αυτά που γίνονται γύρω μας δεν είναι πολιτικές παρεμβάσεις του Φίλη αλλά η υποχρέωση της διοίκησης να συμμορφωθεί με τις αποφάσεις του ΣτΕ.

εγω διαβασα τη 4303/2015 αποφαση του στε και ψιλοκαταλαβα οτι βαφτιζει το νομο της διαμαντοπουλου ως παγιο συστημα. αρα αυτος ο νομος ειναι σε ισχυ και οχι του αρσενη οπως λενε οι νηπιαγωγοι. αλλα για να ενεργοποιηθει πρεπει να προκηρυχθει νεος ΑΣΕΠ. ΑΣΕΠ δε βλεπουμε να γινεται, οποτε ποιος νομος θα εφαρμοστει;
αυτο που προτεινει ο φιλης ειναι ενα κακο αντιγραφο του 3848/2010.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3596 στις: Απρίλιος 13, 2016, 06:53:41 μμ »
με βαθμο στον ασεπ του 2007 στο 62, ο οποιος οντως θα κανει νεα προσφυγη για να παρει τα 62 του μορια και να μη φοβαται καποιον που δεν επιασε βαση.!
Θα πάρει  7 μόρια και όχι 62!
Με το νέο σύστημα όλοι οι ανάπηροι θα πάρουν το μπόνους δεν θα είναι μόνο όσοι προτάσσονται,
Για μια ακόμη φορά εκατοντάδες άτομα που δεν είχαν την δυνατότητα να δουλέψουν τα τελευταία 6 χρόνια, θα χάσουν θέσεις στους πίνακες…
Εκτός από τους ασεπιτες υπάρχουν και οι υπόλοιποι, με τα ελάχιστα μόρια προϋπηρεσίας και την ημερομηνία πτυχίου. Με αντικειμενικό κριτήριο το βαθμό πτυχίου όσοι έχουν 9+ θα προσπεράσουν όλους τους υπόλοιπους ανεξάρτητα  από την περίοδο  κτήσης του πτυχίου.
Υγ αναφέρομαι για τους πε03, κανείς δεν έχει μόρια  από 2 ασεπ περισσότερα από 15, υπάρχουν αρκετοί που συμπλήρωσαν τα 16,80, έπονται όσοι συνδυάζουν προϋπηρεσία και ασεπ, η ανακατάταξη θα επηρεάσει τις κατώτερες θέσεις,
Αν δουλέψει κάποιος την επόμενη χρονιά για πρώτη φορά θα συλλέξει 0,8 μόρια, το ίδιο θα συμβεί και με όσους έχουν λιγότερους από 9 μήνες προϋπηρεσία,
τόσος κόπος θα πάει χαμένος, θα τους περάσουν όλοι όσοι έχουν μια μονάδα περισσότερο στο πτυχίο… μπορεί το 9 να είναι εξωπραγματικό για τους πε03  αλλά υπάρχει και το 8, 7, και στο βάθος ενοποίηση ειδικοτήτων π.χ με τους πε19



Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3597 στις: Απρίλιος 13, 2016, 06:55:43 μμ »
εγω διαβασα τη 4303/2015 αποφαση του στε και ψιλοκαταλαβα οτι βαφτιζει το νομο της διαμαντοπουλου ως παγιο συστημα. αρα αυτος ο νομος ειναι σε ισχυ και οχι του αρσενη οπως λενε οι νηπιαγωγοι. αλλα για να ενεργοποιηθει πρεπει να προκηρυχθει νεος ΑΣΕΠ. ΑΣΕΠ δε βλεπουμε να γινεται, οποτε ποιος νομος θα εφαρμοστει;
αυτο που προτεινει ο φιλης ειναι ενα κακο αντιγραφο του 3848/2010.

α) Ο νόμος Αρσένη έλεγε ότι Αναπληρωτές πηγαίνουν απο τον Πίνακα Επιτυχόντων.
β) Ο 3848/2010 δεν έχει ενεργοποιηθεί (Γιατί δεν έχει γίνει ΑΣΕΠ 2016) πάλι Προτάσσει τους Επιτυχόντες.

Οι πίνακες άνοιξαν ( παρανόμως - παρατύπως) και ξεκίνησαν να μπαίνουν και αναδρομικά Μόρια. Τελικά είτε τι α) εφαρμοστεί είτε το β) απαραίτητη προϋπόθεση είναι η επιτυχία σε ΑΣΕΠ.

Ο Φίλης έκανε αυτό το Μεταβατικό Σύστημα αντιγράφοντας κάποια πράγματα απο τον 3848/2010. Το πιο σκανδαλώδες , το οποίο δεν καταλαβαίνουν οι περισσότεροι , είναι ότι έδωσε σε Όλους Εικονική Βάση. (Αρα, πάλι Δικαστήρια?)
Κουτάκι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 324
Σύνολο: 324

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.