*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 996417 φορές)

0 μέλη και 24 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος προσφυγάκι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4144 στις: Απρίλιος 19, 2016, 01:15:40 μμ »
Με συγχωρεις αλλα θα διαφωνησω μαζι σου...το να λες οτι το σχεδιο φιλη δινει παραταση ενος χρονου να εργαστουν ως αναπληρωτες οι μη εχοντες ασεπ...θελει συζητηση...Επειδη ειμαστε στην ελλαδα πιστεψε με οτι καποια λυση θα βρεθει..Προσπαθω εδω και μερες< με τα σημερινα δεδομενα>.. και βλεποντας τους πινακες αναπληρωτων ολων των κλαδων...βλεποντας τον αριθμο επιτυχοντων ασεπ 2008 ...αλλα και του προηγουμενου...και δεν μπορω με τιποτε να καλυψω τα κενα ...βαση των προσληψεων που εγιναν το 2015-2016 ανα κλαδο..πχ προσληψεις πε02 για φετος στο περιπου 800 ... επιτυχοντες ασεπ 2000 εδω παμε καλα......προσληψεις πε 03 για φετος περιπου 500-600....επιτυχοντες ασεπ 150...εδω πως θα καλυψει τις αναγκες!!!!!προσληψεις πε 19-πε20 για φετος 500...επιτυχοντες ασεπ 150...το ιδιο και εδω....προσληψεις πε70....περιπου 5000.....επιτυχοντες ασεπ μηδεν...Η μονη λυση ειναι οσον το δυνατον νεος ασεπ...γιατι καθε φορα θα συζηταμε τα ιδια...
H όλη φασαρία γίνεται για τους κλάδους που υπάρχουν επιτυχόντες, κυρίως στους πε02 και πε60... Εκεί που οι επιτυχόντες είναι λίγοι τα πράγματα είναι πιο απλά.
Όταν όμως γίνει νέος ασεπ θα υπάρχουν τα εξής δεδομένα:
1. Στους πίνακες θα μπαίνουν όσοι έχουν επιτυχία σε έναν από τους 3 ασεπ (αν εξαντηθούν αυτοί οι πίνακες πάμε σε όσους δεν πήραν τη βάση).
2. Η προϋπηρεσία θα έχει πλαφόν.

Δηλαδή πάλι η κατάταξη δεν θα γίνεται κυρίως με βάση την προϋπηρεσία. Αν σε ένα κλάδο έχουμε 1000 άτομα με 16,8 μόρια από προϋπηρεσία, πχ. στους δασκάλους, πάλι εξ ανάγκης η κατάταξη μεταξύ τους θα γίνεται με βάση τα υπόλοιπα κριτήρια (βαθμολογία ασεπ είτε είναι στον πίνακα αυτών που πιάσαν τη βάση είτε είναι στον πίνακα αυτών που δεν πιάσαν τη βάση, βαθμός πτυχίου, κοινωνικά κτλ.).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1586
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4145 στις: Απρίλιος 19, 2016, 01:33:46 μμ »
H όλη φασαρία γίνεται για τους κλάδους που υπάρχουν επιτυχόντες, κυρίως στους πε02 και πε60... Εκεί που οι επιτυχόντες είναι λίγοι τα πράγματα είναι πιο απλά.
Όταν όμως γίνει νέος ασεπ θα υπάρχουν τα εξής δεδομένα:
1. Στους πίνακες θα μπαίνουν όσοι έχουν επιτυχία σε έναν από τους 3 ασεπ (αν εξαντηθούν αυτοί οι πίνακες πάμε σε όσους δεν πήραν τη βάση).
2. Η προϋπηρεσία θα έχει πλαφόν.

Δηλαδή πάλι η κατάταξη δεν θα γίνεται κυρίως με βάση την προϋπηρεσία. Αν σε ένα κλάδο έχουμε 1000 άτομα με 16,8 μόρια από προϋπηρεσία, πχ. στους δασκάλους, πάλι εξ ανάγκης η κατάταξη μεταξύ τους θα γίνεται με βάση τα υπόλοιπα κριτήρια (βαθμολογία ασεπ είτε είναι στον πίνακα αυτών που πιάσαν τη βάση είτε είναι στον πίνακα αυτών που δεν πιάσαν τη βάση, βαθμός πτυχίου, κοινωνικά κτλ.).
Tωρα εγινες κατανοητη...

mauros vales

  • Επισκέπτης
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4146 στις: Απρίλιος 19, 2016, 01:49:19 μμ »
Κοινωνική πολιτική στους ανθρώπους με προβλήματα ιατρικής φύσεως δεν γίνεται παίρνοντας τη δουλειά κάποιου άλλου . Γίνεται δίνοντας τους κάποιο σοβαρό επίδομα και εξασφαλίζοντας τους ιατροφαρμακευτική περίθαλψη ! Η εργασία ειναι δικαίωμα όλων και δεν προηγείται κανένας !

Ρε άνθρωπε, δεν καταλαβαίνεις ότι δεν παίζουμε ίσους όρους?? Ποιανού δουλειά παίρνω ακριβώς?? Δεν έχω πτυχίο εκπαιδευτικού?? Δεν έχω επιτυχία ΑΣΕΠ?? Έχω κριθεί ότι μπορώ να κάνω αυτή τη δουλειά. Πάρε εσύ επίδομα κ κάτσε σπιτάκι σου..
Εμένα μου δίνει ζωή αυτή η δουλειά εκτός από χρήματα. Δεν παίρνω τη δουλειά κανενός. Απλά ζητάω μια ευνοικότερη μεταχείριση στην τοποθέτησή μου κ μια σιγουριά παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1586
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4147 στις: Απρίλιος 19, 2016, 02:02:01 μμ »
Ρε άνθρωπε, δεν καταλαβαίνεις ότι δεν παίζουμε ίσους όρους?? Ποιανού δουλειά παίρνω ακριβώς?? Δεν έχω πτυχίο εκπαιδευτικού?? Δεν έχω επιτυχία ΑΣΕΠ?? Έχω κριθεί ότι μπορώ να κάνω αυτή τη δουλειά. Πάρε εσύ επίδομα κ κάτσε σπιτάκι σου..
Εμένα μου δίνει ζωή αυτή η δουλειά εκτός από χρήματα. Δεν παίρνω τη δουλειά κανενός. Απλά ζητάω μια ευνοικότερη μεταχείριση στην τοποθέτησή μου κ μια σιγουριά παραπάνω.
Σεβομαι..την δουλεια του καθενα...σεβομαι τα προσοντα του καθενα...αλλα συγνωμη πινακες διορισμου και αναπληρωτων ..βαση των κριτηριων προσληψεων οπως στα πενταμηνα οαεδ...εγω προσωπικα ειμαι αντιθετος...Συγνωμη λαθος φυσικα δεν εννοω αναπληρωτες με προβληματα υγειας...για αλλες κατηγοριες αναφερομαι...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2016, 02:11:04 μμ από tolakis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4148 στις: Απρίλιος 19, 2016, 02:02:16 μμ »
Ρε άνθρωπε, δεν καταλαβαίνεις ότι δεν παίζουμε ίσους όρους?? Ποιανού δουλειά παίρνω ακριβώς?? Δεν έχω πτυχίο εκπαιδευτικού?? Δεν έχω επιτυχία ΑΣΕΠ?? Έχω κριθεί ότι μπορώ να κάνω αυτή τη δουλειά. Πάρε εσύ επίδομα κ κάτσε σπιτάκι σου..
Εμένα μου δίνει ζωή αυτή η δουλειά εκτός από χρήματα. Δεν παίρνω τη δουλειά κανενός. Απλά ζητάω μια ευνοικότερη μεταχείριση στην τοποθέτησή μου κ μια σιγουριά παραπάνω.

Να σου πω την αλήθεια ούτε είχα σκεφτεί για τις ειδικές κατηγορίες πριν τη δημοσίευσή σου. Καλώς ή κακώς κάθε άνθρωπος είναι μπλεγμένος με τα δικά του άγχη και δύσκολα μπαίνεις στη θέση του άλλου χωρίς να σου εξηγήσει ο θιγμένος. Συνέχισε να ενημερώνεις και διεκδικήστε το και δικαστικά να προηγείστε ατις τοποθετήσεις όπως είπε και κάποιος συνάδελφος. Δεν είναι δύσκολο να προσκομίσετε έγγραφα από 2-3 ακριτικά μέρη για την κατάσταση στην παροχή υγείας. Τι να κάνουμε, αν δεν μας ακούνε διεκδικούμε όσο μπορούμε, γιατί συνάδελφε όλοι χωρίς φωνη εδώ είμαστε, δεν είσαι μόνος. Και πιστεύω ότι αν καταφέρετε πρόταξη στις τοποθετήσεις οι περισσότεροι συνάδελφοι θα επικροτούσαν, ανάμεσά τους και εγώ. Καλωσήρθες κιόλας!

Αποσυνδεδεμένος amavi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4149 στις: Απρίλιος 19, 2016, 02:11:39 μμ »
σε μια δημοκρατικη και πολιτισμενη κοινωνια το μονο που δεχομαι ειναι η προταξη των ατομων με σοβαρα προβληματα υγειας-πρεπει να εργαζονται στον τοπο τους -για  ολους τους αλλους ισες ευκαιριες-αρα βαθμος ασεπ και μονο-

Αποσυνδεδεμένος amavi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4150 στις: Απρίλιος 19, 2016, 02:17:27 μμ »
οσο για το παραμυθακι οτι ο ασεπ εγινε το 2008 και δεν πρεπει να μετραει υπενθυμιζω οτι με βαση την μεταβατικη περιοδο μετραει μεχρι να γινει ο επομενος-οπως ακριβως τοσα χρονια μετρουσαν οι προυπηρεσιες χωρις να υποδιπλασιαζονται καθε φορα που γινοταν ασεπ σε αντιθεση με τον βαθμο του ασεπ

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4151 στις: Απρίλιος 19, 2016, 02:52:45 μμ »
Εχω την εντυπωση πως ''μαλωνετε'' για τα ψιχουλα...

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4152 στις: Απρίλιος 19, 2016, 02:55:43 μμ »
Αν έχεις τα τα προσόντα που λες να διοριστείς κοντά στο σπίτι σου . Όχι ομως να μπαινεις μπροστά στον πίνακα . Όλοι με τα ίδια κριτήρια απλά όσοι έχουν πρόβλημα αυτής της φύσεως να διορίζονται κοντά σε αστικά κέντρα . Γιατί να προηγειστε στον πίνακα ;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2016, 02:58:22 μμ από Mack77 »

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4153 στις: Απρίλιος 19, 2016, 02:56:36 μμ »
π
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2016, 02:59:05 μμ από Mack77 »

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4154 στις: Απρίλιος 19, 2016, 03:07:57 μμ »
MACK77 η ζωη ειναι ροδα και γυριζει...επισης η δουλεια ειναι δικαιωμα ολων οταν παιζεται με τους ιδιους ορους....τι να καταλαβουν ανθρωποι σαν εσενα ομως, τα προβληματα των ΑΜΕΑ... το ρατσισμο και τον κοινωνικο αποκλεισμο που βιωνουν σε ολες τις δραστηριοτητες της ζωης τους τον προκαλειται Εσεις.!
παντως το δωρο της υγειας δεν πρεπει να θεωρειται δεδομενο γιατι μπορει να χαθει!...κρατος προνοιας δεν ειναι η χορηγηση επιδοματων και ιατροφαρμακευτικης περιθαλψης που κοστιζει κιολας αλλα το να προσφερουν με τη δουλεια τους στο κοινωνικο συνολο οσο μπορουν και να τους παρεχονται διευκολυνσεις στην καθημερινοτητα τους!κ αφου εσυ εισαι καλυτερος απο εμενα γραψε καλυτερα στον ασεπ ωστε να ξεπερασεις τα 7 μορια μπονους που μου δινονται. αιντε

Αποσυνδεδεμένος amavi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4155 στις: Απρίλιος 19, 2016, 03:11:26 μμ »
οι πολυτεκνοι που διοριζινταν στο σπιτι τους...δεν σε πειραξε τοσα χρονια;;;ουτε το 20 % των τριτεκνων;;;

Αποσυνδεδεμένος amavi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4156 στις: Απρίλιος 19, 2016, 03:15:02 μμ »
ντρεπομαι που μπαινω στην διαδικασια να συζητω για τετοιες υποθεσεις...η σιωπη μου ως ενδειξη σεβασμου...

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4157 στις: Απρίλιος 19, 2016, 03:20:17 μμ »
Αρκετά μηνύματα πίσω,ενας συνάδελφος,μίλησε για νομική και ηθική απαξία.Κατά τη γνώμη μου,ό,τι πιο σημαντικό ακούστηκε.Μην τη μικρύνουμε άλλο την κουβέντα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 741
Σύνολο: 751

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.