*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 996349 φορές)

0 μέλη και 22 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

mauros vales

  • Επισκέπτης
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4186 στις: Απρίλιος 19, 2016, 06:22:19 μμ »
@mauros vales Κοίτα, όσο λες ότι δεν σε καταλαβαίνω εγώ, άλλο τόσο αρνείσαι να καταλάβεις αυτό που σου λέω. Αυτό που ουσιαστικά γίνεται, είναι ότι λαμβάνεις περισσότερα κοινωνικά εφόδια έναντι των άλλων, όσον αφορά την εξασφάλιση εργασίας, λόγω του προβλήματος υγείας σου. Με γεια σου με χαρά σου. Μαζί σου. Ότι θες. Αλλά μην μου το λες ισότητα. Ευνοείσαι για προφανείς λόγους που κανείς σωστός άνθρωπος δεν θα σου αρνηθεί. Αλλά ο άλλος δεν σου χρωστάει την θέση εργασίας του. Στην παραχωρεί. Καταλαβαίνω που σε ενοχλεί αυτό που λέω, αλλά κάνε τον κόπο να καταλάβεις τι σου λέω και κανένας δεν εκτίθεται. Στην χειρότερη ένας από τους δύο μας το βλέπει λάθος ή ζυγίζει τα δεδομένα με διαφορετικό τρόπο από ότι ο άλλος. Στον διάλογο κανείς δεν εκτίθεται.

Άτομα με αναπηρία: μέριμνα εκ των προτέρων
Η σύμβαση για τα δικαιώματα των ατόμων με αναπηρία
υπογραμμίζει τη σπουδαιότητα της ένταξης: αυτό σημαίνει ότι
οι κυβερνήσεις πρέπει να λαμβάνουν υπόψη τις ανάγκες των
ατόμων με αναπηρία σε όλες τις πολιτικές, τα προγράμματα και τις
δράσεις τους. Για παράδειγμα, η σύμβαση προβλέπει ότι, κατά την
κατάρτιση μιας νέας πολιτικής για την παιδεία, οι φορείς χάραξης
πολιτικής πρέπει να εξετάζουν τις πιθανές επιπτώσεις της στους
νέους με αναπηρία και να διασφαλίζουν ότι λαμβάνονται υπόψη οι
ανάγκες τους. Φυσικά, οι φορείς χάραξης πολιτικής δεν πρέπει να
εφαρμόζουν αυτό το σκεπτικό μόνο σε νέους νόμους, αλλά πρέπει
και να μεριμνούν για την άρση των αποκλεισμών στην υφιστάμενη
νομοθεσία, ώστε να λαμβάνονται υπόψη οι ανάγκες των ατόμων με
αναπηρία.

Ποια είναι αυτά τα δικαιώματα;
Η σύμβαση για τα δικαιώματα των ατόμων με αναπηρία αναφέρει τα
μέτρα που πρέπει να λαμβάνουν οι κυβερνήσεις για την προστασία
και την προαγωγή των δικαιωμάτων των ατόμων με αναπηρία. Δεν
δημιουργεί ειδικά δικαιώματα, αλλά επιχειρεί να διασφαλίσει ότι
τα άτομα με αναπηρία απολαμβάνουν πλήρως και ισότιμα τα ίδια
ανθρώπινα δικαιώματα με όλους.
Στη συνέχεια παρουσιάζονται
κάποια από τα δικαιώματα που κατοχυρώνονται με τη σύμβαση.

Πηγή:
Οργανισμός Θεμελιωδών Δικαιωμάτων της Ευρωπαϊκής Ένωσης (FRA)
Schwarzenbergplatz 111040 ΒιέννηΑυστρίαΤηλ. +43 1 580 30 60Φαξ +43 1 580 30 699
fra.europa.euinfo@fra.europa.eufacebook.com/fundamentalrightstwitter.com/EURightsAgency

Ο Οργανισμός Θεμελιωδών Δικαιωμάτων της Ευρωπαϊκής Ένωσης (FRA) αναφέρει ότι με αυτά τα μπόνους δεν δημιουργεί ειδικά δικαιώματα αλλά προσπαθεί να το φέρει στα ίσα.

Εσύ το λες εύνοια και το υποστηρίζεις με τα μπούνια... Εγώ έχω καταλάβει από την αρχή τι θες να πεις αλλά τα θεωρώ χωρίς υπόσταση.
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4187 στις: Απρίλιος 19, 2016, 06:24:06 μμ »
Την παθηση του ο καθενας δεν την διαλεγει.Για φανταστειτε να ησασταν στη θεση αυτων των ανθρωπων που εχουν αναγκη το νοσοκομειο ΑΚΡΙΒΩΣ διπλα στο σπιτι τους γιατι ανα πασα στιγμη το εχουν αναγκη.Που θα τον βαλεις αυτον τον ανθρωπο,στα νησια;που κι εμεις που εχουμε την υγεια μας φοβομαστε να επιλεξουμε,αν μας συμβει κατι;που θα βρουμε γιατρο;θα αφησουμε τα κοκαλα μας εκει;θα προλαβουμε να παμε στο απεναντι μεγαλο νησι,θα βρουμε μεσο να μας μεταφερει;
Ισες ευκαιριες ναι να εχουμε ολοι αλλα ισες ευκαιριες μεταξυ ανισων δεν γινεται(το χει πει και ο Αριστοτελης),και πως να το κανουμε οι ανθρωποι αυτοι δινουν ανισο αγωνα.Ναι,πρεπει να προηγουνται.Δεν τον ευνοεις οταν προηγειται εσου.Του δινεις την ιδια ευκαιρια που εχεις κι εσυ που εισαι υγιης,λειτουργεις διορθωτικα σε κατι που δεν ευθυνεται και τοτε και οι δυο βρισκεστε στην ιδια αφετηρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2016, 06:26:38 μμ από spiritus asper »
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4188 στις: Απρίλιος 19, 2016, 06:26:00 μμ »
Την παθηση του ο καθενας δεν την διαλεγει.Για φανταστειτε να ησασταν στη θεση αυτων των ανθρωπων που εχουν αναγκη το νοσοκομειο ΑΚΡΙΒΩΣ διπλα στο σπιτι τους γιατι ανα πασα στιγμη το εχουν αναγκη.Που θα τον βαλεις αυτον τον ανθρωπο,στα νησια;που κι εμεις που εχουμε την υγεια μας φοβομαστε να επιλεξουμε,αν μας συμβει κατι;που θα βρουμε γιατρο;θα αφησουμε τα κοκαλα μας εκει;θα προλαβουμε να παμε στο απεναντι μεγαλο νησι,θα βρουμε μεσο να μας μεταφερει;
Ισες ευκαιριες ναι να εχουμε ολοι αλλα ισες ευκαιριες μεταξυ ανισων δεν γινεται,και πως να το κανουμε οι ανθρωποι αυτοι δινουν ανισο αγωνα.Ναι,πρεπει να προηγουνται.Δεν τον ευνοεις οταν προηγειται εσου.Του δινεις την ιδια ευκαιρια που εχεις κι εσυ που εισαι υγιης,λειτουργεις διορθωτικα σε κατι που δεν ευθυνεται και τοτε και οι δυο βρισκεστε στην ιδια αφετηρια.
    Συμφωνώ

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4189 στις: Απρίλιος 19, 2016, 06:39:16 μμ »
Εσύ το λες εύνοια και το υποστηρίζεις με τα μπούνια... Εγώ έχω καταλάβει από την αρχή τι θες να πεις αλλά τα θεωρώ χωρίς υπόσταση.
Δεν με απασχολεί πως το πασάρει, όπως και δεν διαφωνώ με την αναγκαιότητα αυτής της διαφορετικής αντιμετώπισης. Μην μου το βαφτίζεις όμως ισότητα, όταν πρόκειται για θέση εργασίας.

@spiritus asper
Ούτε διαλέγουμε το αν οι γονείς μας θα είναι πλούσιοι ή φτωχοί, αν θα έχουν πρόσβαση σε πολιτικούς ή απλά θα παλεύουν να επιβιώσουν μόνοι τους. Στην τελική μπορεί κάποιος να μην έχει αναπηρία ο ίδιος, αλλά αυτή η καταραμένη η θεσούλα να του είναι απαραίτητη για να συντηρήσει άλλο ή άλλα άτομα, με ή χωρίς προβλήματα υγείας. (τυχαία παραδείγματα)
Επειδή λοιπόν δεν μπορούμε να ξέρουμε σε τι οικογενειακή κατάσταση είναι ο άλλος, ας μην προτρέχουμε να βγάλουμε συμπεράσματα για το ποιος έχει περισσότερη ανάγκη μια θέση εργασίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2016, 06:42:21 μμ από johnd »
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4190 στις: Απρίλιος 19, 2016, 06:47:45 μμ »
kostasmath το να δουλευει και να αισθανεται ενεργος κοινωνικα ενας ανθρωπος με ειδικες ικανοτητες κοστολογειται με 7 μορια?!!κ ο πολυτεκνος με 10?
να πας εσυ ο υγιης να δουλεψεις στον ιδιωτικο τομεα που αντεχεις σωματικα αλλα βεβαια για να θες το 23ωρο εβδομαδιαίο δημοσιο μαλλον υπαρχει υστερηση νοητικη!!
    εχω σκληρυνση κατα πλακας εδω και 8 χρονια, με θεραπεια ενεσιμη μερα παρα μερα, με πυρετο, καταθλιπτικες τασεις κτλ λογω θεραπειας ξεχωριστα οι υποτροπες και για να νιωθω ενεργος δουλευα σχολειο, τατοχρονα σε εταιρια και Διδακτορικο στο ΕΜΠ...οχι ιδιαιτερα ή τριωρο σχολειο και αντε γεια!! ή μαυρα ιδιαιτερα. πολλοι υγιεις σωματικα υστερουν στο νου...το ξερεις?
οσο για τη συνταξη αναπηριας που ανεφερες εσυ θα ζουσες με 400 ευρω?
Δεν έγραψα πως όσοι έχουν παιδιά πρέπει να πάρουν 10 μόρια και όσοι έχουν πρόβλημα υγείας 7!
Οι περισσότεροι θέλουν να αισθάνονται ενεργοί ανεξάρτητα από τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν!
Στον ιδιωτικό τομέα δουλεύουν άτομα με προβλήματα υγείας, σε όλα τα προγράμματα υπάρχει μέριμνα και για αμεα!
Σκέψεις κάνω μην το πάρεις προσωπικά, πως γίνεται ένα άτομο που αντιμετωπίζει ο ίδιος τόσα προβλήματα υγείας να μην μπορεί να δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα και να τον φορτώνουν στο δημόσιο , τους μαθητές τους ρώτησαν? Είναι υποχρεωμένοι να επηρεάζονται από τις διακυμάνσεις της υγείας του εκπαιδευτικού?
Στην Ελλάδα 400ευρω είναι και ο μισθός στον ιδιωτικό τομέα! μπορεί να μη φτάνει η σύνταξη για να καλύψει την φαρμακευτική αγωγή αυτό  πρέπει να αντιμετωπιστεί με άλλο τρόπο και όχι με το να προηγηθούν σε προσλήψεις αναπληρωτών!
όσο για τα 7 μόρια είναι λογικό να μην χρησιμεύουν σε τίποτα, πέρα από όσους βρίσκονται στον πίνακα β υπάρχουν και στον Γ ,δεν θα δουλέψουν με το νέο σύστημα ανεξάρτητα από τα υπόλοιπα κριτήρια, ωστόσο θα βρεθούν πάνω από το διδακτορικό.
Το Πρόβλημα είναι πως άτομα σαν κι εσένα έχουν την εντύπωση πως όλοι οι υπόλοιποι πρέπει να τους υπηρετούμε.
όσο κι αν υστερούμε στο νου αντιλαμβανόμαστε ότι έχετε διάθεση και όρεξη για δουλεία δεν ζητάμε να σας απομονώσουμε, επιβάλλεται να σας παρέχει το κράτος όλες τις διευκολύνεις έτσι ώστε να μπορείτε να επιβιώσετε και ζήσετε όσο γίνεται μια φυσιολογική ζωή. το θέμα είναι οι θέσεις εργασίας και το πώς αυτές θα μοιραστούν στους χιλιάδες ενδιαφερόμενους.
Υγ εγώ δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα, οι συνθήκες είναι καλύτερες από του σχολείου χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα υγείας.
Πρόβλεψη υπάρχει για τον αναπληρωτή που πάσχει από σκπ που πιθανόν να μπορεί να τον στηρίξει η οικογένειά του, τι γίνεται όμως όταν ο αναπληρωτής πρέπει να στηρίξει την οικογένεια του που αντιμετωπίζει το ίδιο ή και σοβαρότερα πρόβλημα υγείας?


Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4191 στις: Απρίλιος 19, 2016, 06:55:22 μμ »
Στην ζωη δεν επιλεγουμε ουτε γονεις,ουτε σόγια,ουτε πεθερικα χα χα χα,ομως εχουμε μια θεμελιωδη επιλογη.Να ειμαστε ανθρωποι πρωτα γιατι καποιος που εχει μια πολυ σοβαρη παθηση,θα πρεπει να τοποθετειται σε περιοχη που να εχει προσβαση σε ολα οσα χρειαζεται.Αν εχει νεφρικη ανεπαρκεια και πρεπει να κανει αιμοκαθαρσεις τι θα του πω εγω αν ειμαστε δυο και πρεπει να επιλεξουμε τοποθετηση;
Παιρνω εγω το αστικο κεντρο παρε εσυ την Αναφη;Κι εσυ νομιζω το ιδιο θα εκανες,δεν θα σου πηγαινε η καρδια..
Αλλα,στο δημοσιο γενικα,στις προκηρυξεις υπαρχει συγκεκριμενος αριθμος θεσεων που διατιθεται για την συγκεκριμενη κατηγορια ωστε και εκεινοι να εχουν προσβαση στην εργασια και οι γενικες κατηγοριες-ετσι λεγονται-να μην θιγονται.Αυτο ειναι το σωστο.
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4192 στις: Απρίλιος 19, 2016, 06:58:02 μμ »
Εμαθα ότι σε λίγο στην επιτροπή μορφωτικών υποθέσεων κάποιοι σύλλογοι θα εκπροσωπήσουν όλους τους αναπληρωτές.....
Κανάλι βουλής και επίσης προβολή στο esos

http://www.esos.gr/arthra/43593/deite-se-apeytheias-syndesi-me-ti-voyli-oi-topothetiseis-ton-20-ekpaideytikon-foreon
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2016, 07:00:48 μμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4193 στις: Απρίλιος 19, 2016, 07:06:33 μμ »
Στην ζωη δεν επιλεγουμε ουτε γονεις,ουτε σόγια,ουτε πεθερικα χα χα χα,ομως εχουμε μια θεμελιωδη επιλογη.Να ειμαστε ανθρωποι πρωτα γιατι καποιος που εχει μια πολυ σοβαρη παθηση,θα πρεπει να τοποθετειται σε περιοχη που να εχει προσβαση σε ολα οσα χρειαζεται.Αν εχει νεφρικη ανεπαρκεια και πρεπει να κανει αιμοκαθαρσεις τι θα του πω εγω αν ειμαστε δυο και πρεπει να επιλεξουμε τοποθετηση;
Παιρνω εγω το αστικο κεντρο παρε εσυ την Αναφη;Κι εσυ νομιζω το ιδιο θα εκανες,δεν θα σου πηγαινε η καρδια..
Αλλα,στο δημοσιο γενικα,στις προκηρυξεις υπαρχει συγκεκριμενος αριθμος θεσεων που διατιθεται για την συγκεκριμενη κατηγορια ωστε και εκεινοι να εχουν προσβαση στην εργασια και οι γενικες κατηγοριες-ετσι λεγονται-να μην θιγονται.Αυτο ειναι το σωστο.
Δεν νομίζω ότι έχω γράψει κάπου κάτι το διαφορετικό. Βασικά είμαι πολύ πιο σύμφωνος από όσο έχετε καταλάβει με το να δίνονται κάποιες προτεραιότητες στους ανθρώπους που αντιμετωπίζουν δυσκολίες, αλλά να μην φοβόμαστε να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους. Κάποιοι θα μείνουν άνεργοι προκειμένου να βοηθηθούν αυτά τα άτομα και τα άτομα που θα βοηθηθούν από τις διατάξεις αυτές, θα πρέπει να σεβαστούν το ότι κάποιος άλλος θα παραμείνει στην ανεργία, κάποιος που μπορεί να έχει μεγαλύτερη ανάγκη, ακόμα και αν έχει την υγεία του.
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4194 στις: Απρίλιος 19, 2016, 07:10:43 μμ »
Δεν κατάλαβες τίποτα έτσι. Που να καταλάβεις. Να στο εξηγήσω μπας και το καταλάβεις. Το δικαίωμα να έχετε προτεραιότητα στους διορισμούς ΔΕΝ είναι ίσα δικαιώματα. Η κοινωνία, το κράτος, οι συνάδελφοί σου συμφωνούν να έχετε προτεραιότητα, όπως θέλεις πες το. Δεν είναι ισότητα. ,
Δεν με ενοχλεί να μου πάρεις την θέση. Μην μου το παρουσιάζεις όμως ως ισότητα.
Καλά ούτε εσύ κατάλαβες. Κάποια πράγματα γίνονται επειδή πρέπει να γίνονται. Αλλά για να είμαστε όλοι ενωμένοι, όταν γίνονται αυτά που γίνονται, δεν πρέπει αλαζονικά να πανηγυρίζουμε επειδή ψόφησε ο άλλος για να ευνοηθούμε εμείς.
ίσως μόνο εμείς  το βλέπουμε διαφορετικά!
Υπάρχουν τα κριτήρια χωρίς να υπολογίζουν και την οικογενειακή υποστήριξη που κρύβεται από πίσω.
Το πρόβλημα υγείας πρέπει να το έχουμε εμείς για να μας πριμοδοτήσουν , υπάρχουν εκατοντάδες περιπτώσεις που ο υγιής άνεργος υποψήφιος αναπληρωτής έχει να σκεφτεί αδέλφια, γονείς κ.α πώς να τους αφήσει πίσω αβοήθητους η μήπως είναι εύκολο να τους μεταφέρει μαζί του?
Τουλάχιστον δεν διαμαρτυρήθηκε κανείς για το 20% από τους τρίτεκνους, λες και οι μονογονεïκές οικογένειες δεν αντιμετωπίζουν σοβαρότερα προβλήματα, έστω όσοι σταμάτησαν στα δυο…
πρέπει να μπουν και εισοδηματικά κριτήρια οικογενειακά μαζί με τα άτομα που φιλοξενούνται!
Για κάποιους η εργασία είναι ζήτημα επιβίωσης και δεν την κυνηγούν απλά για να αισθανθούν χρήσιμοι

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4195 στις: Απρίλιος 19, 2016, 07:16:48 μμ »
Δεν νομίζω ότι έχω γράψει κάπου κάτι το διαφορετικό. Βασικά είμαι πολύ πιο σύμφωνος από όσο έχετε καταλάβει με το να δίνονται κάποιες προτεραιότητες στους ανθρώπους που αντιμετωπίζουν δυσκολίες, αλλά να μην φοβόμαστε να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους. Κάποιοι θα μείνουν άνεργοι προκειμένου να βοηθηθούν αυτά τα άτομα και τα άτομα που θα βοηθηθούν από τις διατάξεις αυτές, θα πρέπει να σεβαστούν το ότι κάποιος άλλος θα παραμείνει στην ανεργία, κάποιος που μπορεί να έχει μεγαλύτερη ανάγκη, ακόμα και αν έχει την υγεία του.
Γι αυτο ακριβως ειπα οτι θα ηταν καλο να γινει ο,τι προβλεπεται στις προκηρυξεις του Δημοσιου.
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

mauros vales

  • Επισκέπτης
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4196 στις: Απρίλιος 19, 2016, 07:16:59 μμ »
Δεν με απασχολεί πως το πασάρει, όπως και δεν διαφωνώ με την αναγκαιότητα αυτής της διαφορετικής αντιμετώπισης. Μην μου το βαφτίζεις όμως ισότητα, όταν πρόκειται για θέση εργασίας.

@spiritus asper
Ούτε διαλέγουμε το αν οι γονείς μας θα είναι πλούσιοι ή φτωχοί, αν θα έχουν πρόσβαση σε πολιτικούς ή απλά θα παλεύουν να επιβιώσουν μόνοι τους. Στην τελική μπορεί κάποιος να μην έχει αναπηρία ο ίδιος, αλλά αυτή η καταραμένη η θεσούλα να του είναι απαραίτητη για να συντηρήσει άλλο ή άλλα άτομα, με ή χωρίς προβλήματα υγείας. (τυχαία παραδείγματα)
Επειδή λοιπόν δεν μπορούμε να ξέρουμε σε τι οικογενειακή κατάσταση είναι ο άλλος, ας μην προτρέχουμε να βγάλουμε συμπεράσματα για το ποιος έχει περισσότερη ανάγκη μια θέση εργασίας.

Ε δεν παίρνεις απο λόγια ρε μάστορα. Στο λέω εγώ με ακυρώνεις. Στο λέει ο Οργανισμός Θεμελιωδών Δικαιωμάτων της Ευρωπαϊκής Ένωσης (FRA) λές ότι δεν σε ενδιαφέρει πως στο πλασάρει... τρομερό επιχείρημα.

Κάθεσαι κ μου γράφεις ''Αλλά ο άλλος δεν σου χρωστάει την θέση εργασίας του. Στην παραχωρεί. Καταλαβαίνω που σε ενοχλεί αυτό που λέω, αλλά κάνε τον κόπο να καταλάβεις τι σου λέω''

Θα στο πω λοιπόν έτσι για να γουστάρεις και για να πειστείς ότι συμφωνώ μαζί σου.

Με την πρώτη ευκαιρία θα σου πετάξω το χαρτί από το ΚΕΠΑ στη μούρη μαζί με τα μόρια του ΑΣΕΠ  και θα σου πάρω τη θέση εργασίας γιατί δεν είμαστε ίσοι. Γιατί εγώ έχω την εύνοια του συστήματος. Είμαι ανώτερος. Μπορείς να προσφύγεις στα δικαστήρια να διεκδικήσεις την ισότητά σου πάντως κομπλεξικέ κατώτερέ μου. Αλλά πρόσεξε, δεν μου την παραχωρείς τη θέση....στην παίρνω!!!! Κ αρχίζω κ γουστάρω να παίρνω θέσεις εργασίας από τύπους σαν κ εσένα. Γιατί αν σου ζητούσαν να την παραχωρήσεις κ δεν σε ανάγκαζε η νομοθεσία δεν υπάρχει περίπτωση να το έκανες μίζερε κ ψεύτη υποψήφιε δ.υ...
Ικανοποιήθηκες τώρα...??

Έτυχε και είχα μια ατυχία στη ζωή μου κ από τότε είμαι ευνοημένος. Φωτιά σε όποιον το πλασάρει ως ισότητα κάτι τέτοιο.
Στο βαφτίζω Εύνοια κ καταπατώ τα δικαιώματα σου. Είμαι ρατσιστής με τους υγιείς.

Μήπως ιακνοποιήθηκες τώρα?



Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4197 στις: Απρίλιος 19, 2016, 07:19:45 μμ »
Εχουνε βγει τα πιρανχας και κατασπαραζουν τα παντα πλεον...
Πραγματικα εχουν χασει ολοι τα μυαλα τους...
Διαβαστε τωρα τι μας λεει ενας (πρωην;) πρασινοφρουρος και καμαρωστε αλτρουϊσμο, ανθρωπια και πανω απ' ολα σεβασμο στη δικαιοσυνη:

"Δεν μ΄ αρέσει να σχολιάζω τις αποφάσεις της δικαιοσύνης, αλλά αυτό που συνέβη με τους αναπληρωτές είναι πρωτάκουστο [...]"

"Γράφει πουθενά η δικαστική απόφαση για την εκτόξευση (!!!) των κοινωνικών κριτηρίων ως προσόν πρόσληψης ή διορισμού; Πουθενά! Και όμως το υπουργείο το θεσμοθετεί"


Ταδε εφη Ζαχαριας Καψαλακης

Για τους φιλους που γραψανε προηγουμενως για τα προβληματα αναπηριας...
Καταλαβατε τωρα?? Τα 'χουν παιξει ολοι και μην περιμενετε τιποτα...

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4198 στις: Απρίλιος 19, 2016, 07:30:13 μμ »
Θα παρκαλουσα να επικρατει ηρεμια και αλληλοσεβασμος.

Ειμαστε εκπαιδευτικοι. Ας σεβαστουμε ολους τους συναδελφους.


Προσωπικα θεωρω παντελως ασχετο να τρωγομαστε για συναδελφους αμεα. Νομιζω οτι το προβλημα συναδελφοι δεν ειναι αν ενας ανθρωπος με εναπροβλημα εχει παραπανω μορια ή προτασσεται απο εμας. Καλα κανει.

Το προβλημα συναδελφοι ειναι οτι τωρα καποιοι αντιλαμβανονται οτι γενικα δεν θα υπαρχουν θεσεις (ενωση ειδικοτητων-μειωση αναπληρωτων-μηδενικο διορισμοι) και αντι να αντιδρασουν για την θεση που ειμαστε αντιδρουν με το γιατι αυτος παιρνει τοσα μορια κ.τ.λ.
Λυπαμαι προσωπικα γιατι πρεπει πιστευω να ειμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ μετα παιδαγωγοι και μετα πολιτες. Εμεις ξεχχναμε το 1ο και το 3ο.

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4199 στις: Απρίλιος 19, 2016, 07:31:49 μμ »
Ε δεν παίρνεις απο λόγια ρε μάστορα. Στο λέω εγώ με ακυρώνεις. Στο λέει ο Οργανισμός Θεμελιωδών Δικαιωμάτων της Ευρωπαϊκής Ένωσης (FRA) λές ότι δεν σε ενδιαφέρει πως στο πλασάρει... τρομερό επιχείρημα.

Κάθεσαι κ μου γράφεις ''Αλλά ο άλλος δεν σου χρωστάει την θέση εργασίας του. Στην παραχωρεί. Καταλαβαίνω που σε ενοχλεί αυτό που λέω, αλλά κάνε τον κόπο να καταλάβεις τι σου λέω''

Θα στο πω λοιπόν έτσι για να γουστάρεις και για να πειστείς ότι συμφωνώ μαζί σου.

Με την πρώτη ευκαιρία θα σου πετάξω το χαρτί από το ΚΕΠΑ στη μούρη μαζί με τα μόρια του ΑΣΕΠ  και θα σου πάρω τη θέση εργασίας γιατί δεν είμαστε ίσοι. Γιατί εγώ έχω την εύνοια του συστήματος. Είμαι ανώτερος. Μπορείς να προσφύγεις στα δικαστήρια να διεκδικήσεις την ισότητά σου πάντως κομπλεξικέ κατώτερέ μου. Αλλά πρόσεξε, δεν μου την παραχωρείς τη θέση....στην παίρνω!!!! Κ αρχίζω κ γουστάρω να παίρνω θέσεις εργασίας από τύπους σαν κ εσένα. Γιατί αν σου ζητούσαν να την παραχωρήσεις κ δεν σε ανάγκαζε η νομοθεσία δεν υπάρχει περίπτωση να το έκανες μίζερε κ ψεύτη υποψήφιε δ.υ...
Ικανοποιήθηκες τώρα...??

Έτυχε και είχα μια ατυχία στη ζωή μου κ από τότε είμαι ευνοημένος. Φωτιά σε όποιον το πλασάρει ως ισότητα κάτι τέτοιο.
Στο βαφτίζω Εύνοια κ καταπατώ τα δικαιώματα σου. Είμαι ρατσιστής με τους υγιείς.

Μήπως ιακνοποιήθηκες τώρα?
Μάλλον αυτός που ικανοποιήθηκε είσαι εσύ. Και ναι έχεις την εύνοια του συστήματος, ως ελάχιστο αντιστάθμισμα στην αδικία της ζωής. Κατάλαβε το όμως, επιτέλους, ότι το σύστημα επιλέγει να σου δώσει ένα αντιστάθμισμα το οποίο προϋποθέτει ότι θα αδικηθεί κάποιος άλλος. Δεν σου δίνει κάποια επιπλέον εφόδια ή βοήθεια, τα οποία έχουν ένα κάποιο οικονομικό κόστος. Επιλέγει αντίθετα να σου δώσει ένα ελάχιστο αντιστάθμισμα, που στο σύστημα δεν κοστίζει δεκάρα τσακιστή. Την θέση εργασίας κάποιου άλλου. Αντί λοιπόν να βρίζεις και να φωνάζεις, κατανόησέ το. Και μην ξεχνάς ότι στην χώρα που ζεις η ανεργία είναι 24% ΕΠΙΣΗΜΗ και ΧΡΟΝΙΑ.
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 761
Σύνολο: 772

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.