*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 996059 φορές)

0 μέλη και 29 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4466 στις: Απρίλιος 22, 2016, 01:56:37 πμ »
ignis,συμφωνώ.Ερώτηση..θεωρείτε πιθανό να κάνει αλλαγές και να μοριοδοτήσει την παλαιότητα πτυχίου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4467 στις: Απρίλιος 22, 2016, 01:58:32 πμ »
Ωραίο το σενάριο - που κανείς από τους θιγόμενους δεν θα καταλάβαινε αλλά εσύ το κατάλαβες- άλλα δεν απαντάει στο ερώτημα. Ο αριθμός προσλήψεων εξαρτάται από τον τρόπο μοριοδότησης; Ξεχνάς και παραβλέπεις ότι κάποιοι, προσέφυγαν, κάποιες αποφάσεις βγήκαν, κλπ ... όλα αυτά τα σχεδίασε ο Φίλης; Ακόμα και αυτός που προσέλαβε ή ΟΛΜΕ σε μεγάλο βαθμό πήγε να προσαρμοστεί - βλέπε ταβάνι προϋπηρεσίας κλπ- και προσπαθούσε να πείσει ότι είναι σύμφωνο αυτό που προτείνει μει το ΣΤΕ. Γιατί αφού δεν ήταν ανάγκη; Και η ΟΛΜΕ στο κόλπο; Και τέλος πάντων ακόμη κι άν ο κάθε Φίλης μπορούσε να παραβλέψει το ΣΤΕ εμείς το θεωρούμε σωστό; Δηλ πολίτη αν αισθάνσεσαι ότι αδικείσαι από την πολιτική εξουσία δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γιατί δεν ελέγχεται;

οι θιγόμενοι έχουν πάθει "εγκεφαλικό" από αυτό που τους έκανε ο υπουργός μας (αν ήμουν και εγώ θιγόμενος ή ευνοούμενος πολύ πιθανό να μην έβλεπα όσα βλέπω και σας γράφω) .... δεν μπορούν οι θιγόμενοι και οι ευνοούμενοι και να θέλουν να σκεφτούν ότι απλά τους χρησιμοποιούν.....το εξήγησα το σκεπτικό.... αν δεν έγινε κατανοητό, ξαναδιαβάστε το, αν ακόμα δεν έγινε κατανοητό, αφήστε να φτάσει Σεπτέμβριος και ξαναδιαβάστε το

η ολμέ το μόνο που κάνει είναι να ακολουθεί τις εξελίξεις, δεν μπορεί να συσπειρώσει και να δώσει τον σωστό στόχο, που δεν είναι οι πίνακες και τα μόρια.... αλλά μόνιμοι διορισμοί και αναστολή όλων των μέτρων που θα κάνει την εκπαίδευση μικρότερη.

Δεν είπα πουθενά ότι ο πολίτης να μην κάνει ότι μπορεί να δικαιωθεί... σας λέω πως ο φίλης χρησιμοποιεί όλη την ιστορία αυτή και με τι στόχο.... δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.... βάλτε το μυαλό σας να δουλέψει


Tώρα... άμα κάνω ανάλυση του κείμενου ..θα φταίω εγώ;

αν είναι το μόνο που μπορείς να κάνεις, τότε να το κάνεις

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4468 στις: Απρίλιος 22, 2016, 02:10:28 πμ »
Kinegire,περα απο την πλακα,πες μου ενα λόγο,γιατι εγω πχ,που δεν ειμαι διορισμενη,που εδωσα εξετασεις με την πεποιθηση οτι αν γραψω καλα καποια στιγμη θα διοριστω,που περασα τη βαση τρεις φορες και με καλουσαν απλα ωρομισθια....γιατι εγω λοιπον να αγωνιστω για κατι αλλο,περα απο τη δικη μου και των ανθρωπων που ειναι στη θεση μου ,δικαιωση;

Αποσυνδεδεμένος ignis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4469 στις: Απρίλιος 22, 2016, 02:19:22 πμ »
kinegiros το σκεπτικό σου πέρα από το ότι δεν απαντά στο ερώτημα, στηρίζεται στο λογικό σφάλμα (κατα τη γνώμη μου) ότι θεωρείς πώς αυτό που απασχολούσε τον υπουργό είναι ή αντίδραση των εκπαιδευτικών-αναπληρωτών απέναντι στα όντως άσχημα που έρχονται. Πραγματικά το πιστεύεις; Ξανασκέψου το! ποιό κίνημα και ποιά αντίδραση; Δεν νομίζω δυστυχώς ότι είχε τέτοιο φόβο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4470 στις: Απρίλιος 22, 2016, 02:27:55 πμ »
Kinegire,περα απο την πλακα,πες μου ενα λόγο,γιατι εγω πχ,που δεν ειμαι διορισμενη,που εδωσα εξετασεις με την πεποιθηση οτι αν γραψω καλα καποια στιγμη θα διοριστω,που περασα τη βαση τρεις φορες και με καλουσαν απλα ωρομισθια....γιατι εγω λοιπον να αγωνιστω για κατι αλλο,περα απο τη δικη μου και των ανθρωπων που ειναι στη θεση μου ,δικαιωση;

δεν μπορώ να κάτσω καν να σου απαντήσω.... θεωρώ ότι μου κάνεις πλάκα... δεν είμαι ούτε ο εξομολογητής σου, ούτε ο συνδικαλιστής σου, ούτε ο μπαμπάς σου.... τα θέματα ηθικής είναι αυστηρά προσωπικά δεν θα κάτσω να κρίνω τα δικά σου....
έγραψα κάποια πράγματα για να αφυπνίσω αυτούς που θέλουν να αφυπνιστούν, είναι το λιγότερο που οφείλω να κάνω γιαυτό που τραβάμε τόσα χρόνια και για όσα έρχονται.

kinegiros το σκεπτικό σου πέρα από το ότι δεν απαντά στο ερώτημα, στηρίζεται στο λογικό σφάλμα (κατα τη γνώμη μου) ότι θεωρείς πώς αυτό που απασχολούσε τον υπουργό είναι ή αντίδραση των εκπαιδευτικών-αναπληρωτών απέναντι στα όντως άσχημα που έρχονται. Πραγματικά το πιστεύεις; Ξανασκέψου το! ποιό κίνημα και ποιά αντίδραση; Δεν νομίζω δυστυχώς ότι είχε τέτοιο φόβο.

το ερώτημα σου έχει απαντηθεί στο σενάριο που περιέγραψα... αν δεν κατάλαβες την σχέση όσων με ρώτησες είναι γιατί δεν θες να καταλάβεις ως ευνοούμενος των αλλαγών...... ο υπουργός δεν είναι μπιπ και δεν είναι αφελής, σας πληροφορώ ότι είναι μεγάλος τακτικιστής και δεν αφήνει ΤΙΠΟΤΑ στην τύχη. Εσύ μπορείς να τον υποτιμάς, εγώ όχι, όσο περνά ο καιρός τον θαυμάζω....

Αποσυνδεδεμένος ignis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4471 στις: Απρίλιος 22, 2016, 02:32:48 πμ »
Προφανώς δεν καταλαβαίνουμε ο ένας τον άλλο. Τέλος πάντων, εγώ σαν ευνοούμενος δεν έχω λόγω να αναλώνομαι άλλο και σας καληνυχτίζω

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4472 στις: Απρίλιος 22, 2016, 06:56:29 πμ »
δεν μπορώ να κάτσω καν να σου απαντήσω.... θεωρώ ότι μου κάνεις πλάκα... δεν είμαι ούτε ο εξομολογητής σου, ούτε ο συνδικαλιστής σου, ούτε ο μπαμπάς σου.... τα θέματα ηθικής είναι αυστηρά προσωπικά δεν θα κάτσω να κρίνω τα δικά σου....
έγραψα κάποια πράγματα για να αφυπνίσω αυτούς που θέλουν να αφυπνιστούν, είναι το λιγότερο που οφείλω να κάνω γιαυτό που τραβάμε τόσα χρόνια και για όσα έρχονται.

το ερώτημα σου έχει απαντηθεί στο σενάριο που περιέγραψα... αν δεν κατάλαβες την σχέση όσων με ρώτησες είναι γιατί δεν θες να καταλάβεις ως ευνοούμενος των αλλαγών...... ο υπουργός δεν είναι μπιπ και δεν είναι αφελής, σας πληροφορώ ότι είναι μεγάλος τακτικιστής και δεν αφήνει ΤΙΠΟΤΑ στην τύχη. Εσύ μπορείς να τον υποτιμάς, εγώ όχι, όσο περνά ο καιρός τον θαυμάζω....

Ας υποθέσουμε ότι τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λες. Εφόσον λοιπόν υπάρχουν όντως δικαστικές αποφάσεις που τα λένε αυτά (άρα το σχέδιο Φίλη, έστω και όχι πλήρως, τις εφαρμόζει και ορθώς, άσχετα από τα κίνητρα του) και ψηφιστεί και το νομοσχέδιο μέσα στη Μεγάλη Εβδομάδα, στο χέρι των εχόντων προϋπηρεσία και της ΟΛΜΕ είναι να το αποδεχτούν και ενωμένοι να αντιδράσουμε. Όταν ΟΛΜΕ και λοιποί εντάσσουν μέσα στα αιτήματα τους διχαστικά αιτήματα και συνθήματα, η ευθύνη παύει να βαραίνει το Φίλη, αλλά αυτούς. Εκείνος μπορεί να έστησε το σκηνικό, άλλοι όμως παίζουν το παιχνίδι του. Οπότε η ευθύνη δε βαραίνει αυτούς που προσέφυγαν, ούτε φταίει το νέο σύστημα αναπληρωτών και διορισμών, αν έρθει. Φταίει η άρνηση της ΟΛΜΕ και αρκετών εκ των αναπληρωτών να αποδεχτούν τελεσίδικες δικαστικές αποφάσεις που υπάρχουν η μία εδώ και 1.5 χρόνο και η άλλη εδώ και μισό χρόνο. Από την άλλη, φταίει η άρνηση σχεδόν όλων, να αποδεχτούν ότι το σύστημα αναπληρωτών θα κριθεί στα δικαστήρια. Ας κάνουν όλοι τις προσφυγές τους, ας "ξεχάσουν" το θέμα μέχρι να βγουν οι αποφάσεις και ας επικεντρώσουν στο άλλο θέμα, το οποίο είναι καθαρά θέμα πολιτικής βούλησης και δεν προσβάλλεται στα δικαστήρια.

Αποσυνδεδεμένος Θεοφανώ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4473 στις: Απρίλιος 22, 2016, 08:23:48 πμ »
Γνωρίζετε  κάποιος αν έχει ανέβει κάπου πίνακας για τους φιλολογους με το νέο σύστημα για να έχουμε μια εικόνα σε τι θέση θα βρισκόμαστε;

Αποσυνδεδεμένος PROFITIS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4474 στις: Απρίλιος 22, 2016, 08:36:45 πμ »
Αμφισβητουνται οι διορισμοι απο το 2002?

http://xenesglosses.eu/2016/04/ti-exelixeis-exoume-gia-ton-tropo-pros/

Αποσυνδεδεμένος ltime31

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4475 στις: Απρίλιος 22, 2016, 08:44:27 πμ »
Τις πληροφορίες μας επιβεβαιώνουν και οι Παρεμβάσεις που σημειώνουν ότι “η πολιτική ηγεσία του υπουργείου παιδείας, με ιδιαίτερα κυνικό τρόπο, δήλωσε ότι δεν πρόκειται να αποσύρει τις διατάξεις που αφορούν στις προσλήψεις αναπληρωτών και στο κλείσιμο νηπιαγωγείων (τις οποίες θα ψηφίσει πριν το Πάσχα)“.


Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4476 στις: Απρίλιος 22, 2016, 08:57:51 πμ »
Αμφισβητουνται οι διορισμοι απο το 2002?

http://xenesglosses.eu/2016/04/ti-exelixeis-exoume-gia-ton-tropo-pros/
Από το 2003 και μετά οι διορισμοί έπρεπε να γίνονται αποκλειστικά απο ασεπ(αρα απο τον πινακα επιτυχόντων ασεπ  2002)

Αποσυνδεδεμένος SAKIS1971

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4477 στις: Απρίλιος 22, 2016, 10:08:13 πμ »
Γνωρίζετε  κάποιος αν έχει ανέβει κάπου πίνακας για τους φιλολογους με το νέο σύστημα για να έχουμε μια εικόνα σε τι θέση θα βρισκόμαστε;
Για να έχεις μία ιδέα με 26 μόρια στο νέο σύστημα περίπου 500 σειρά με 24.5 περίπου 600+

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος draculamission

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4478 στις: Απρίλιος 22, 2016, 10:20:59 πμ »
Με αυτά πουν παν να γίνουν...τι χαλάτε το μυαλό σας. Του χρόνου θα πάρει 60% λιγότερους αναπληρωτές και αν...

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4479 στις: Απρίλιος 22, 2016, 10:23:14 πμ »
Με 21 μόρια και κάτι...που να υπολογίζω sakis 1971;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160927
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 738
Σύνολο: 755

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.