*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 996506 φορές)

0 μέλη και 27 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4508 στις: Απρίλιος 22, 2016, 11:01:51 μμ »
Μη τυχόν και δεν διανοηθούν να βάλουν τα δυσπρόσιτα οι ελεεινοί...
Θα τα πούμε...Οι δικηγόροι είναι παραπόδας

Τουλάχιστον συμφωνούμε στο ελεεινοι    ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4509 στις: Απρίλιος 23, 2016, 04:26:33 πμ »
Τουλάχιστον συμφωνούμε στο ελεεινοι    ::)
Και στο παρά πόδα(ς)!  ;D
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4510 στις: Απρίλιος 23, 2016, 11:26:37 πμ »
Καλές οι θεωρίες συνομωσίας. Και τα σενάρια πολλά για όσους έχουν φαντασία. Το σενάριο να συμμορφώνεται ο Φίλης στην νομιμότητα, όπως οφείλει σε ένα κράτος δικαίου, ορισμένοι δεν θέλουν να το ακουν. Ο λόγος είναι απλός: Το προσωπικό συμφέρον, αφού περι δικαίου δεν τίθεται πια λόγος.

Όσον αφορά την "διάσπαση", εγώ δεν έχω κανένα ποβλημα να συμμετέχω σε διεκδικήσεις μόνιμων διορισμών  με αδιόριστους χωρίς ΑΣΕΠ, με ΑΣΕΠ, τρίτεκνους και πολύτεκνους. Είναι απλό: Μπορούμε να είμαστε χώρια σε αυτά που μας χωρίζουν και μαζί σε αυτά που μας ενώνουν.
Γιατί να είναι αυτό τόσο δύσκολο...
Συμφωνώ απόλυτα!
  

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4511 στις: Απρίλιος 23, 2016, 11:27:58 πμ »
Πρεπει να σου πώ οτι δεν μιλώ στον αέρα!!Είμαι ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΚΑΙΩΘΕΝΤΕΣ ΣΕ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΑΠΟΦΑΣΗ

Συγχαρητήρια geniuslak! O αγώνας σου δικαιώθηκε και έδωσε ελπίδα και σε άλλους επιτυχόντες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4512 στις: Απρίλιος 23, 2016, 12:20:12 μμ »
Καλές οι θεωρίες συνομωσίας. Και τα σενάρια πολλά για όσους έχουν φαντασία. Το σενάριο να συμμορφώνεται ο Φίλης στην νομιμότητα, όπως οφείλει σε ένα κράτος δικαίου, ορισμένοι δεν θέλουν να το ακουν. Ο λόγος είναι απλός: Το προσωπικό συμφέρον, αφού περι δικαίου δεν τίθεται πια λόγος.

Όσον αφορά την "διάσπαση", εγώ δεν έχω κανένα ποβλημα να συμμετέχω σε διεκδικήσεις μόνιμων διορισμών  με αδιόριστους χωρίς ΑΣΕΠ, με ΑΣΕΠ, τρίτεκνους και πολύτεκνους. Είναι απλό: Μπορούμε να είμαστε χώρια σε αυτά που μας χωρίζουν και μαζί σε αυτά που μας ενώνουν.
Γιατί να είναι αυτό τόσο δύσκολο...

εεεεε πραγματικά είναι να απορείς από το επίπεδο φαντασίας ορισμένων..... θεωρούν ότι ο Φίλης ενεργεί με βάση το δίκαιο..... ότι δεν είναι πολιτικός αλλά ο μεσσίας.....θεωρούν ότι τα θέματα όλα που τρέχουν είναι ασύνδετα μεταξύ τους.... θεωρούν ότι δεν υπάρχει σχεδιασμός..... ότι ο φίλης είναι κάποιος αγροίκος που δεν ξέρει τίποτα και απλά αντιδρά..... οκ οκ οκ....  συνεχίστε να πιστεύετε στον Αι Βασίλη...... αφού έτσι σας συμφέρει..... πετάξτε στα συννεφάκια.... προσοχή μόνο γιατί η πτώση θα είναι δύσκολή από εκεί πάνω.

Τα άλλα που λες "που μας χωρίζουν και ενώνουν" μόνο ως ανέκδοτο μπορεί να θεωρηθούν.... καλύτερα να προσπαθήσεις να καταλάβεις γιατί γίνετε ότι γίνετε πρώτα συνάδελφε.......



« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2016, 12:21:46 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4513 στις: Απρίλιος 23, 2016, 12:43:40 μμ »
Για τους ανθρώπους  και κυριως για τους ανωριμους ανθρώπους και τους ανωριμούς λαούς είναι πάντα ευκολότερο  "καποιος να φταει"  και να πετάνε το πρόβλημα στον απέναντι.Ετσι,ενώ ο Φίλης ήταν εμφανέσατα με το μέρος των μεγάλων προυπηρεσιων, ανεξάρτητα απο τον τρόπο με  τον οποίο αποκτηθηκαν,έγινε το κόκκινο πανί επειδή πολύ απλά ,δε μπορεσε να τους ικανοποιήσει.Και τότε, όσοι εργάζονταν σε βάρος συναδέλφων τους επι τόσα χρόνια,άρχισαν να φωνάζουν για αδικία. Και δε σταμάτησαν στο Φίλη.Τα έβαλαν και με την ηγεσία της ολμε,οτί ταχα σχεδιάζει πισω από την πλάτη τους με το υπουργείο.Πρέπει οπωσδήποτε να φταίει κάποιος.Και αν μπορούσαν θα τα βαζαν και με το Στε.Και μπορει και να τα βαλουν.Εξάλλου...μήπως δεν τα βαλαν και με το ασεπ;

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4514 στις: Απρίλιος 23, 2016, 12:51:02 μμ »
Υπάρχουν φορές που βρίσκω λιγάκι "κυνικα"  ή καλύτερα απόλυτα τα σχόλια του συναδελφου kinegiros. Στην προκειμένη περίπτωση όμως έχει απόλυτο δίκιο. Το να πιστεύουμε οτιδήποτε λιγότερο για τον οποιο  πολιτικό είναι τουλάχιστον αφελες. Άραγε  γιατί είναι πιο εύκολο να δεχτούμε την αδυναμία τους παρα την προσπάθεια συγκαληψης αυτής της αδυναμίας τους;  Άλλωστε το ένα φέρνει το άλλο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2016, 12:53:15 μμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4515 στις: Απρίλιος 23, 2016, 12:54:15 μμ »
Πού ωφελειται  ο Φίλης με τις αποφάσεις του;

Αποσυνδεδεμένος ignis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4516 στις: Απρίλιος 23, 2016, 01:10:01 μμ »
εεεεε πραγματικά είναι να απορείς από το επίπεδο φαντασίας ορισμένων..... θεωρούν ότι ο Φίλης ενεργεί με βάση το δίκαιο..... ότι δεν είναι πολιτικός αλλά ο μεσσίας.....θεωρούν ότι τα θέματα όλα που τρέχουν είναι ασύνδετα μεταξύ τους.... θεωρούν ότι δεν υπάρχει σχεδιασμός..... ότι ο φίλης είναι κάποιος αγροίκος που δεν ξέρει τίποτα και απλά αντιδρά..... οκ οκ οκ....  συνεχίστε να πιστεύετε στον Αι Βασίλη...... αφού έτσι σας συμφέρει..... πετάξτε στα συννεφάκια.... προσοχή μόνο γιατί η πτώση θα είναι δύσκολή από εκεί πάνω.

Τα άλλα που λες "που μας χωρίζουν και ενώνουν" μόνο ως ανέκδοτο μπορεί να θεωρηθούν.... καλύτερα να προσπαθήσεις να καταλάβεις γιατί γίνετε ότι γίνετε πρώτα συνάδελφε.......

Κοίτα να δεις τώρα πώς μετέφρασες και ανανοηματοδότησες το "συμμορφώνεται". Μετά μιλάμε για επίπεδα φαντασίας!!!

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4517 στις: Απρίλιος 23, 2016, 01:27:28 μμ »
Εννοεί πιθανόν ότι δεν θα δηλώνουμε σε σειρά προτεραιότητας μόνο 30 επιλογές στη δευτεροβάθμια και 60 επιλογές στην πρωτοβάθμια αλλά και παραπάνω.

λέει για τις οποίες δεν θα τίθεται όριο.

 
σε μέλλοντα χρόνο το έχει το ρήμα ....δηλαδή και ηλεκτρονικά να υποβάλλονται δεν θα υπάρχει όριο στον αριθμό των επιλογών....λες και πριν ετίθετο...

Αποσυνδεδεμένος πτυχιούχος φιλολογίας

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4518 στις: Απρίλιος 23, 2016, 01:30:21 μμ »
Αγαπητοί /ες χρήστες αυτού του φόρουμ,

καταρχάς εδώ και καιρό παρακολουθώ τη σελίδα ως αναγνώστρια και ειδικότερα παρακολουθώ τον συγκεκριμένο διάλογο.Είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω σε μια διαδικτυακή συζήτηση πάνω στα εκπαιδευτικά ζητήματα και λυπάμαι που η συζήτηση συχνά μετατρέπεται σε αρένα. Ο κύριος λόγος που αποφάσισα να λάβω μέρος στη συζήτηση είναι για να καταθέσω το δικό μου σημαντικό ερώτημα προς συζήτηση, καθώς βλέπω ότι δεν τίθεται επιτακτικά από κανέναν άλλον, αν και θα έπρεπε. Γνωρίζετε πως υπάρχουν πολλοί χιλιάδες απόφοιτοι ιδιαίτερα των λεγόμενων καθηγητικών σχολών, που δεν έχουν καθόλου μόρια προϋπηρεσίας και με το σύστημα που ισχύει  δεν προβλέπεται και να αποκτήσουν ποτέ. Τί θα γίνει με όλους αυτούς; Δεν έχουν δικαίωμα εργασίας αυτοί; Και πώς θα καταφέρουν ποτέ να προσληφθούν είτε ως μόνιμοι είτε ως αναπληρωτές; Δεν πρέπει να υπάρχει ίση ευκαιρία και γι' αυτούς στον νέο τρόπο διορισμών και προσλήψεων; Προσωπικά κατέχω κι ένα δεύτερο πανεπιστημιακό πτυχίο, όπως κι ένα μεταπτυχιακό, συναφές με το πρώτο πτυχίο μου. Είμαι απόφοιτη φιλολογίας. Ξέρω ότι αρκετοί από εσάς είστε πολέμιοι του θεσμού του γραπτού διαγωνισμού ΑΣΕΠ που έχει να γίνει από το 2009 (και που προκηρύχθηκε το 2008). Μήπως όμως ένας γραπτός διαγωνισμός αναβαθμισμένος, αξιόπιστος και αποδεκτός από όλους χωρίς διαρροές και σκοτεινά σημεία, είναι το ζητούμενο στο γενικότερο μπάχαλο που σήμερα επικρατεί;Προσωπικά οι εξετάσεις δεν με φοβίζουν. Έχω εξεταστεί τόσες φορές στη ζωή μου. Έχω επιτύχει, έχω και αποτύχει. Αν ένας αξιόπιστος γραπτός διαγωνισμός επαναλαμβανόταν και κάθε δύο χρόνια, τότε νομίζω πως θα έδινε σε όλους ίσες ευκαιρίες. Ενδιαφέρομαι πραγματικά για τις απόψεις σας. Θα ήθελα να τις παραθέσετε σκεπτόμενοι με ευαισθησία το ζήτημα των χιλιάδων άνεργων αποφοίτων - συναδέλφων σας χωρίς προϋπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4519 στις: Απρίλιος 23, 2016, 01:36:01 μμ »
Πού ωφελειται  ο Φίλης με τις αποφάσεις του;
O Φίλης εξαρχης ηξερε οτι δεν προκειται να γινουν  διορισμοι. Προκειμενου να μην βρει ενωμενη την εκπαιδευτικη κοινοτητα απεναντι του για το θεμα των διορισμων,  εισηγαγε την τροποποιηση του νομου 3848. Πετυχε ετσι να σας διασπασει και να κερδισει χρονο για αυτον και την κυβερνηση. Φυσικα και δεν τον ενδιαφερει ουτε το δικαιο, ουτε οι περσυνες προσφυγες στο ΣΤΕ, αφου οι φετεινες θα ειναι πολυ περισσοτερες. Αλλα αυτες ακομη και αν δικαιωθουν, η τροποποιηση του νομου και οι νεοι πινακες θα ισχυσουν  για την νεα χρονια
Τον επομενο χρονο ο νεος υπουργος θα κανει μια νεα τροποποιηση και φτου και απο την αρχη.....
Τον επομενο χρονο ο νεος υπουργος θα κανει μια νεα τροποποιηση και φτου και απο την αρχη.....
Τον επομενο χρονο ο νεος υπουργος θα κανει μια νεα τροποποιηση και φτου και απο την αρχη.....
ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος ignis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4520 στις: Απρίλιος 23, 2016, 01:41:37 μμ »
Ο ίδιος αναφέρεσαι και στις προσφυγές. Ποιά λοιπόν ενότητα στο συγκεκριμένο θέμα διασπάστηκε;

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4521 στις: Απρίλιος 23, 2016, 01:42:38 μμ »
Αγαπητοί /ες χρήστες αυτού του φόρουμ,

καταρχάς εδώ και καιρό παρακολουθώ τη σελίδα ως αναγνώστρια και ειδικότερα παρακολουθώ τον συγκεκριμένο διάλογο.Είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω σε μια διαδικτυακή συζήτηση πάνω στα εκπαιδευτικά ζητήματα και λυπάμαι που η συζήτηση συχνά μετατρέπεται σε αρένα. Ο κύριος λόγος που αποφάσισα να λάβω μέρος στη συζήτηση είναι για να καταθέσω το δικό μου σημαντικό ερώτημα προς συζήτηση, καθώς βλέπω ότι δεν τίθεται επιτακτικά από κανέναν άλλον, αν και θα έπρεπε. Γνωρίζετε πως υπάρχουν πολλοί χιλιάδες απόφοιτοι ιδιαίτερα των λεγόμενων καθηγητικών σχολών, που δεν έχουν καθόλου μόρια προϋπηρεσίας και με το σύστημα που ισχύει  δεν προβλέπεται και να αποκτήσουν ποτέ. Τί θα γίνει με όλους αυτούς; Δεν έχουν δικαίωμα εργασίας αυτοί; Και πώς θα καταφέρουν ποτέ να προσληφθούν είτε ως μόνιμοι είτε ως αναπληρωτές; Δεν πρέπει να υπάρχει ίση ευκαιρία και γι' αυτούς στον νέο τρόπο διορισμών και προσλήψεων; Προσωπικά κατέχω κι ένα δεύτερο πανεπιστημιακό πτυχίο, όπως κι ένα μεταπτυχιακό, συναφές με το πρώτο πτυχίο μου. Είμαι απόφοιτη φιλολογίας. Ξέρω ότι αρκετοί από εσάς είστε πολέμιοι του θεσμού του γραπτού διαγωνισμού ΑΣΕΠ που έχει να γίνει από το 2009 (και που προκηρύχθηκε το 2008). Μήπως όμως ένας γραπτός διαγωνισμός αναβαθμισμένος, αξιόπιστος και αποδεκτός από όλους χωρίς διαρροές και σκοτεινά σημεία, είναι το ζητούμενο στο γενικότερο μπάχαλο που σήμερα επικρατεί;Προσωπικά οι εξετάσεις δεν με φοβίζουν. Έχω εξεταστεί τόσες φορές στη ζωή μου. Έχω επιτύχει, έχω και αποτύχει. Αν ένας αξιόπιστος γραπτός διαγωνισμός επαναλαμβανόταν και κάθε δύο χρόνια, τότε νομίζω πως θα έδινε σε όλους ίσες ευκαιρίες. Ενδιαφέρομαι πραγματικά για τις απόψεις σας. Θα ήθελα να τις παραθέσετε σκεπτόμενοι με ευαισθησία το ζήτημα των χιλιάδων άνεργων αποφοίτων - συναδέλφων σας χωρίς προϋπηρεσία.
Kαλώς ήρθες!!!Θεωρητικά...ένας διαγωνισμός θα μπορούσε να αποτελέι  λύση,ειδικά  για κάποιον που τελείωνει τώρα και δεν έχει προυπηρεσια.Επίτρεψέ μου,όμως ,να σε βάλω στο κλίμα με μια ερώτηση.Πώς θα μπορούσες  να συναγωνιστεις κάποιον ,ο οποιος θα είχε  ΚΑΙ  προϋπηρεσία ;Είναι λίγο προβοκατόρικο..αλλά σκέψου το!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 777
Σύνολο: 789

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.