*

Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων  (Αναγνώστηκε 11325 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4213
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 10, 2016, 08:10:57 μμ »
Αν είσαι σίγουρος συνάδελφε ότι είτε με τον τωρινό είτε με τον οποιονδήποτε νέο νόμο θα βγει άλλος διευθυντής, καλή υπομονή για έναν χρόνο! Απλώς νομίζω ότι οι κακοί διευθυντές απλώς επιδεινώνουν μία  προβληματική κατάσταση (κλίκες, αδιαφορία για το συνάδελφο, αδιαφορία για τη δουλειά γενικά) γιατί τα προβληματικά άτομα είτε θα πάνε με το μέρος του, είτε θα συσπειρωθούν μεταξύ τους αδιαφορώντας για τη γενική λειτουργία του σχολείου και θα αφήσουν τους άλλους να πασχίζουν μόνοι. Αυτά όμως θα τα κάνουν με οποιονδήποτε διευθυντή, εκτός αν βρεθεί κάποιος με την πυγμή να τους βάλει πάγο, ή κινηθεί ενωμένα ο Σύλλογος. Έχω την αίσθηση ότι και τα δύο αυτά σπανίζουν, οπότε καταλήγουμε να κρεμόμαστε από την αλλαγή των νόμων μήπως και αλλάξει η καθεστηκυία τάξη (γιατί πολλοί από εμάς ανακουφίστηκαν με την αλλαγή που έφερε ο παλιός νόμος και έδωσε την ευκαιρία σε συλλόγους να ξεφορτωθούν προβληματικούς διευθυντές).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:47:53 »

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 10, 2016, 08:16:48 μμ »
Αν είσαι σίγουρος συνάδελφε ότι είτε με τον τωρινό είτε με τον οποιονδήποτε νέο νόμο θα βγει άλλος διευθυντής, καλή υπομονή για έναν χρόνο! Απλώς νομίζω ότι οι κακοί διευθυντές απλώς επιδεινώνουν μία  προβληματική κατάσταση (κλίκες, αδιαφορία για το συνάδελφο, αδιαφορία για τη δουλειά γενικά) γιατί τα προβληματικά άτομα είτε θα πάνε με το μέρος του, είτε θα συσπειρωθούν μεταξύ τους αδιαφορώντας για τη γενική λειτουργία του σχολείου και θα αφήσουν τους άλλους να πασχίζουν μόνοι. Αυτά όμως θα τα κάνουν με οποιονδήποτε διευθυντή, εκτός αν βρεθεί κάποιος με την πυγμή να τους βάλει πάγο, ή κινηθεί ενωμένα ο Σύλλογος. Έχω την αίσθηση ότι και τα δύο αυτά σπανίζουν, οπότε καταλήγουμε να κρεμόμαστε από την αλλαγή των νόμων μήπως και αλλάξει η καθεστηκυία τάξη (γιατί πολλοί από εμάς ανακουφίστηκαν με την αλλαγή που έφερε ο παλιός νόμος και έδωσε την ευκαιρία σε συλλόγους να ξεφορτωθούν προβληματικούς διευθυντές).
Η κατάσταση πράγματι είναι όπως την περιέγραψες! Όμως ελπίζω ότι αν έρθει ως διευθυντής κάποιος που δεν θα έχουν επιλέξει αυτοί ίσως τα πράγματα είναι καλύτερα γιατί δεν θα μπορούν να του θυμίζουν ότι χάρη σε αυτούς εκλέχθηκε!Όσον αφορά τη μετάθεση που μου πρότειναν ένα έχω να πω: ακόμα και στο νέο σχολείο ενδέχεται να υπάρχει μια παρόμοια κατάσταση! Όπως και να έχει σ' ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σε όσα έχω να πω!

Αποσυνδεδεμένος joyliet

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 10, 2016, 10:14:19 μμ »
Και εγώ την ίδια κατάσταση βιώνω με το διευθυντή και δεν βλέπω να αλλάζει η κατάσταση γιατί έχει δημιουργήσει κλίκα ημετέρων. Όσο για μένα με έχει στην μπούκα. Απλά κάνω υπομονή.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2542
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 11, 2016, 12:32:08 πμ »
Η υπομονή από μόνη της δεν αρκεί. Πρέπει να μιλάμε εκεί που χρειάζεται και να διεκδικούμε τα δικαιώματά μας. Να δείχνουμε ότι δεν είμαστε τόσο εύκολοι στόχοι όσο νομίζουν. Και όσοι περισσότεροι είμαστε, τόσο καλύτερα. Όταν ο αντίπαλος σου φοβίζει, βρες σύμμαχο που να τρομάζει ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2016, 12:34:45 πμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:47:53 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 11, 2016, 01:54:57 πμ »
μετάθεση ή απόσπαση, ακούστε που σας λέω.... η ζωή είναι μικρή, η δουλειά είναι δύσκολη, άντε γεια και πάμε για άλλα

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 11, 2016, 02:43:10 μμ »
μετάθεση ή απόσπαση, ακούστε που σας λέω.... η ζωή είναι μικρή, η δουλειά είναι δύσκολη, άντε γεια και πάμε για άλλα
Το ξαναλέω ούτε μετάθεση ούτε απόσπαση! Τώρα που δεν κρέμεται πάνω από το κεφάλι μας η απειλή της απόλυσης μένουμε εκεί και διεκδικούμε το δίκιο μας! Ο δικός μας διευθυντής προφανώς πληροφορήθηκε για την απόφαση του ΣΤΕ και από προχτές έχει λουφάξει! Έρχεται η ώρα!

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 11, 2016, 02:46:13 μμ »
Και εγώ την ίδια κατάσταση βιώνω με το διευθυντή και δεν βλέπω να αλλάζει η κατάσταση γιατί έχει δημιουργήσει κλίκα ημετέρων. Όσο για μένα με έχει στην μπούκα. Απλά κάνω υπομονή.
joyliet  δεν διάβασες το λινκ που παρέθεσα με την απόφαση του ΣΤΕ; Κάνε υπομονή! Το καλοκαίρι αλλάζει το τοπίο!

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 584
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 12, 2016, 10:46:30 πμ »
Αν το απλώναμε  λίγο, υπάρχει λόγος ύπαρξης διευθυντών σε σχολικές μονάδες ή θα μπορούσε να εκτελεί τα ίδια καθήκοντα και ο σύλλογος μόνος του με έναν εφημερεύοντα εκτελούντα χρέη διευθυντή για κάθε μέρα (με ή χωρίς μία επιπλέον διοικητική θέση γραμματέα);
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4213
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 12, 2016, 01:18:00 μμ »
Δεν νομίζω ότι το καθαρά γραφειοκρατικό σκέλος της διοίκησης ενδιαφέρει πολλούς εκπαιδευτικούς. Αν ήταν να συντάσσουμε έγγραφα, να διαχειριζόμαστε χρήματα και να βάζουμε σφραγίδες, να πηγαίναμε εξαρχής σε ένα υπουργείο, να μην έχουμε ούτε διόρθωμα, ούτε ορθοστασία, ούτε να κλείνει ο λαιμός μας. Νομίζω ότι έχουμε επιλέξει τη διδασκαλία γιατί είναι δημιουργική και επικοινωνιακή, ιδιότητες που δεν συμβαδίζουν με τη γραφειοκρατία.

Εξάλλου ο ρόλος του διευθυντή δεν είναι απλά και μόνο η διεκπεραίωση εγγράφων. Ο διευθυντής συντονίζει, επιβλέπει τη δίκαιη κατανομή εργασιών, συμβουλεύει όσους συναδέλφους αντιμετωπίζουν κάποιο διδακτικό ή παιδαγωγικό πρόβλημα, εξομαλύνει εντάσεις μεταξύ μαθητών ή γονέων και εκπαιδευτικών, περνάει ένα όραμα για τη βελτίωση του σχολείου (ή τέλος πάντων αυτά θα έπρεπε να κάνει). Αυτά θέλουν βάθος χρόνου και δεξιότητες συνεργασίας, επικοινωνίας, ικανότητα να εμπνέει κλπ.

Όσο για την αλλαγή διευθυντών, συνάδελφε Lasard, ελπίζω τα πράγματα στο σχολείο σου να φτιάξουν, καλό είναι όμως να μην κρίνουμε τους νόμους μόνο με τη λογική του τι συμφέρει το δικό μας σχολείο. Για τον κάθε ένα εκπαιδευτικό που θεωρεί ότι οι εκλογές έφεραν στο σχολείο του έναν ανυπόφορο διευθυντή, υπάρχει άλλος ένας τουλάχιστον που ένιωσε έναν αέρα ελευθερίας επειδή ξεφορτώθηκε έναν ανίκανο διευθυντή που είχε τοποθετηθεί με μια στημένη συνέντευξη. Εγώ προσωπικά ανήκω στη δεύτερη κατηγορία και ξέρω ότι σε πολλά σχολεία ο νέος νόμος έδωσε την ευκαιρία να βάλουν υποψηφιότητα άνθρωποι που δεν θα έμπλεκαν στην εξευτελιστική διαδικασία μιας προαποφασισμένης συνέντευξης και έτσι οι σύλλογοι ξεφορτώθηκαν διευθυντές χωρίς προσόντα ή αυταρχικούς κάφρους. Δεν σημαίνει αυτό ότι θεωρώ τον νόμο τέλειο, δεν μου αρέσει η υποτίμηση των επιστημονικών προσόντων και η υπερβολική πριμοδότηση της προϋπηρεσίας. Για μένα ο ιδανικός τρόπος επιλογής θα ήταν, μαζί με την ψηφοφορία, η ισορροπημένη αποτίμηση προϋπηρεσίας και της κατάρτισης, ειδικά στη διοίκηση, η σοβαρή μοριοδότηση της γλωσσομάθειας, η συμμετοχή / διοργάνωση δραστηριοτήτων, αλλά και μια εξέταση στην οποία οι υποψήφιοι θα καλούνταν να απαντήσουν σε μελέτες περίπτωσης. Εκεί θα φαινόταν ποιος έχει πραγματικά ενστερνιστεί τις γνώσεις που του δίνουν τα τυπικά του προσόντα, αλλά θα ενισχυόταν ακόμη και όποιος έχει εμπειρία από τη διοίκηση και έχει μελετήσει μόνος, ακόμα κι αν δεν έχει τα ίδια τυπικά προσόντα με άλλους.

Επιμένω στην ψηφοφορία γιατί αν είναι κάποιος να κρίνει τον υποψήφιο ως προσωπικότητας, προτιμώ να είναι ο Σύλλογος παρά ένα συμβούλιο επιλογής. Στο κάτω κάτω, αν είναι να επιλεγεί ένας ακατάλληλος διευθυντής, προτιμώ να είναι από τον Σύλλογο, παρά από ένα εξωτερικό όργανο.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 12, 2016, 01:53:18 μμ »
joyliet  δεν διάβασες το λινκ που παρέθεσα με την απόφαση του ΣΤΕ; Κάνε υπομονή! Το καλοκαίρι αλλάζει το τοπίο!

ένα κουτσομπολιό δεν είναι είδηση, ούτε απόφαση ΣΤΕ παρέθεσες, το ότι βασίζεις το μέλλον σου σε αυτό δεν είναι και ότι σοφότερο

Αν το απλώναμε  λίγο, υπάρχει λόγος ύπαρξης διευθυντών σε σχολικές μονάδες ή θα μπορούσε να εκτελεί τα ίδια καθήκοντα και ο σύλλογος μόνος του με έναν εφημερεύοντα εκτελούντα χρέη διευθυντή για κάθε μέρα (με ή χωρίς μία επιπλέον διοικητική θέση γραμματέα);

μη λειτουργικό στην πράξη, εκτός των προβλημάτων για την ανάληψη ευθύνης, δικαίωμα υπογραφής κλπ κλπ
γενικά δεν νομίζω κάποιος να έχει πρόβλημα με τον θεσμό, συνήθως όσοι έχουν πρόβλημα είναι με τα πρόσωπα

....

συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με τον Έσπερος

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 12, 2016, 02:19:34 μμ »
ένα κουτσομπολιό δεν είναι είδηση, ούτε απόφαση ΣΤΕ παρέθεσες, το ότι βασίζεις το μέλλον σου σε αυτό δεν είναι και ότι σοφότερο

μη λειτουργικό στην πράξη, εκτός των προβλημάτων για την ανάληψη ευθύνης, δικαίωμα υπογραφής κλπ κλπ
γενικά δεν νομίζω κάποιος να έχει πρόβλημα με τον θεσμό, συνήθως όσοι έχουν πρόβλημα είναι με τα πρόσωπα

συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με τον Έσπερος
Να 'σαι καλά! Αφού δεν μπορείς να καταλάβεις ότι αδικούνται κάποιοι άνθρωποι μέσα στο σύλλογο γιατί απλά δεν ψήφισαν το συνάδελφο που εξελέγη είναι κάτι που με ξεπερνά!


Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 12, 2016, 02:25:03 μμ »
Κι αν Kinegiros  επιβεβαιωθεί η πληροφορία;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4213
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 12, 2016, 02:38:18 μμ »
Συγγνωμη lasard, αλλα κι εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι θεωρεις οτι αν αλλαξει ο νομος θα βγει καποιος αλλος ντε και καλα, η οτι αν βγει καποιος αλλος θα ειναι πιο δικαιος. Αυτοι που προσκολλωνται σε διευθυντες και βολευονται, θα βολευονται παντα, οπως κι αν εχει βγει ο διευθυντης τους. Επισης, αν ο συλλογος εξελεξε εναν τετοιο διευθυντη, σημαινει οτι το προβλημα κατα βαση ειναι του συλλογου. Δεν θα το λυσει ενας φυτευτος απο συνεντευξη διευθυντης, ουτε καποιος της αντιθετης "παραταξης" που θα εχει να αντιμετωπισει τον πολεμο των οπαδων του παλιου. Γι' αυτο σκεψου λιγο, μηπως τα προβληματα υπηρχαν πριν ερθει ο τωρινος διευθυντης; Μηπως θα ηταν καλυτερα να δοκιμασεις ενα αλλο περιβαλλον;

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 12, 2016, 03:21:57 μμ »
Συγγνωμη lasard, αλλα κι εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι θεωρεις οτι αν αλλαξει ο νομος θα βγει καποιος αλλος ντε και καλα, η οτι αν βγει καποιος αλλος θα ειναι πιο δικαιος. Αυτοι που προσκολλωνται σε διευθυντες και βολευονται, θα βολευονται παντα, οπως κι αν εχει βγει ο διευθυντης τους. Επισης, αν ο συλλογος εξελεξε εναν τετοιο διευθυντη, σημαινει οτι το προβλημα κατα βαση ειναι του συλλογου. Δεν θα το λυσει ενας φυτευτος απο συνεντευξη διευθυντης, ουτε καποιος της αντιθετης "παραταξης" που θα εχει να αντιμετωπισει τον πολεμο των οπαδων του παλιου. Γι' αυτο σκεψου λιγο, μηπως τα προβληματα υπηρχαν πριν ερθει ο τωρινος διευθυντης; Μηπως θα ηταν καλυτερα να δοκιμασεις ενα αλλο περιβαλλον;
Τέλος πάντων σταματάω εδώ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 380
Σύνολο: 383

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.