*

Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων  (Αναγνώστηκε 11326 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 16, 2016, 05:16:26 μμ »
http://www.esos.gr/arthra/42983/katharografetai-i-apofasi-toy-ste-gia-systima-epilogis-dieythynton-sholeion

Για του λόγου το αληθές! Ανακοινώθηκε η απόφαση του Στε και στο εσος!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:15:35 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4213
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 16, 2016, 05:40:58 μμ »
Εδώ λέει ότι το ΣτΕ αποφάσισε. Δεν λέει όμως τι αποφάσισε, ούτε πότε θα καθαρογραφεί, ούτε τι επιπτώσεις θα έχει αυτό στα σχολεία!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 16, 2016, 07:00:11 μμ »
http://www.esos.gr/arthra/42983/katharografetai-i-apofasi-toy-ste-gia-systima-epilogis-dieythynton-sholeion

Για του λόγου το αληθές! Ανακοινώθηκε η απόφαση του Στε και στο εσος!

το ερώτημα δεν ήταν αν το ΣΤΕ αποφάσισε κάτι σε μια προσφυγή αλλά το τι αποφάσισε.....

νομίζω χρειάζεσαι διακοπές και σύντομα... υπομονή 1 μήνα

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 16, 2016, 08:49:24 μμ »
Καποιος εμαθε την παθητικη φωνη μετα απο 10.000 εργατοωρες στο pde. γουελ νταν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:15:35 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3394
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 16, 2016, 09:06:31 μμ »
Lasard, πώς ξέρουμε ποια θα είναι η απόφαση του ΣΤΕ; Το esos έχει μόνο τα νομικά επιχειρήματα των δικηγόρων των εκπαιδευτικών. Α, και κάτι άλλο, εγώ γιατί σχεδόν σε όποιο σχολείο πάω βλέπω διευθυντές-κομματικά στελέχη και μαθητοπατέρες-μαθητομητέρες;

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4213
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 02, 2016, 10:28:52 πμ »
Συνάδελφε το ρεπορτάζ του esos λέει ότι το θέμα παραπέμπεται στην ολομέλεια όπου ενδεχομένως θα συζητηθεί εντός του δικαστικού έτους (μέχρι Ιούνιο δηλαδή), αλλά αυτό εξαρτάται και από την απεργία των δικηγόρων. Μην ελπίζεις σε αλλαγή από φέτος. Αν δεν αντέχεις την κατάσταση, κάνε το κουμάντο σου για καμιά απόσπαση μέχρι να δεις που θα πάει το πράγμα!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 02, 2016, 10:48:51 πμ »
 Τελικά με όποιον τρόπο και να επιλέγονται οι διευθυντές, κάποιοι θα είναι ευχαριστημένοι και κάποιοι άλλοι δυσαρεστημένοι.
  

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4213
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 02, 2016, 11:30:30 πμ »
Λογικό είναι αυτό. Το θέμα δεν είναι να κρίνουμε ένα σύστημα με βάση το πόσοι είναι ευχαριστημένοι με αυτό, αλλά με βάση τις δικλίδες ασφαλείας που έχει σχετικά με την επιλογή των πιο κατάλληλων. Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι το συγκεκριμένο σύστημα, με τις βελτιώσεις που χρειάζεται στη μοριοδότηση των επιστημονικών προσόντων, είναι πιο ασφαλές από τους φυτευτούς με συνέντευξη διευθυντές. Και αν μη τι άλλο, αποδεικνύει ότι πρωτίστως τα πάντα είναι θέμα συλλόγου. Αν ένας σύλλογος βγάλει έναν άχρηστο διευθυντή γιατί έτσι βολεύεται, σημαίνει ότι το πρόβλημα το έχει κυρίως ο σύλλογος και καλώς ή κακώς, αν κάποιος νιώθει άσχημα σ' έναν τέτοιο σύλλογο, δυστυχώς αυτός θα πρέπει να σκεφτεί αν θα ήταν καλύτερα σε ένα διαφορετικό εργασιακό περιβάλλον.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 02, 2016, 01:38:53 μμ »
Λογικό είναι αυτό. Το θέμα δεν είναι να κρίνουμε ένα σύστημα με βάση το πόσοι είναι ευχαριστημένοι με αυτό, αλλά με βάση τις δικλίδες ασφαλείας που έχει σχετικά με την επιλογή των πιο κατάλληλων. Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι το συγκεκριμένο σύστημα, με τις βελτιώσεις που χρειάζεται στη μοριοδότηση των επιστημονικών προσόντων, είναι πιο ασφαλές από τους φυτευτούς με συνέντευξη διευθυντές. Και αν μη τι άλλο, αποδεικνύει ότι πρωτίστως τα πάντα είναι θέμα συλλόγου. Αν ένας σύλλογος βγάλει έναν άχρηστο διευθυντή γιατί έτσι βολεύεται, σημαίνει ότι το πρόβλημα το έχει κυρίως ο σύλλογος και καλώς ή κακώς, αν κάποιος νιώθει άσχημα σ' έναν τέτοιο σύλλογο, δυστυχώς αυτός θα πρέπει να σκεφτεί αν θα ήταν καλύτερα σε ένα διαφορετικό εργασιακό περιβάλλον.

Συμφωνώ κι εγώ σε αυτό. Επιπλέον, η δική μου εμπειρία -αναπληρώτρια γαρ- στα 2 σχολεία, φετινό και περσινό, είναι ότι και στα 2 σχολεία το τελικό αποτέλεσμα ήταν θετικό. Στο ένα μάλιστα σχολείο, οι αλλαγές είναι θεαματικές. Σαφώς το σύστημα επιδέχεται βελτιώσεις, αλλά για μένα είναι βασικό να έχει γνώμη ο σύλλογος. Στην τελική, είναι από τις βασικές διεκδικήσεις μας να έχει περισσότερες αρμοδιότητες ο σύλλογος. Το πρόβλημα, κατά τη δική μου γνώμη, είναι ότι το συγκεκριμένο σύστημα μας φέρνει όλους προ των ευθυνών μας. Το δικαίωμα επιλογής συνεπάγεται και τις συνέπειες της επιλογής και μεταξύ μας είναι πιο εύκολο να μας φταίνε οι άλλοι. Προσωπικά προτιμώ να έχω το δικαίωμα επιλογής και να "λουστώ" και τις συνέπειες του, καλές ή κακές.

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 02, 2016, 07:10:02 μμ »
Κι αν εσύ @elranna που του χρόνου δε θα είσαι στο σχολείο που ψηφίζεις (μακάρι να είσαι
κάπου διορισμένη) αποφασίσεις να τρολάρεις στις εκλογές πώς το αποτρέπει το παρόν σύστημα;
Γενικότερα θα έπρεπε να έχει δικαίωμα ψήφου ένας εκπαιδευτικός που του χρόνου δε θα υπηρετεί
στο σχολείο και κατα συνέπεια δε θα έχει επιπτώσεις στον ίδιο η ψήφος του; (Αυτό ισχύει και για
τους μόνιμους που είναι με διάθεση μόνο για μία χρονιά σε κάθε σχολείο).

Γνωρίζω περίπτωση επαρχιακού σχολείου που ο δντης εκανε τα χατηρια στους αναπληρωτές για να τον ψηφίσουν
επειδή δεν είχε το σύλλογο με το μέρος του κι έτσι ξαναβγήκε δντης.

Τροφή για σκέψη και όχι για διαπληκτισμούς
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2016, 07:17:49 μμ από founes »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 02, 2016, 07:34:48 μμ »
Κι αν εσύ @elranna που του χρόνου δε θα είσαι στο σχολείο που ψηφίζεις (μακάρι να είσαι
κάπου διορισμένη) αποφασίσεις να τρολάρεις στις εκλογές πώς το αποτρέπει το παρόν σύστημα;
Γενικότερα θα έπρεπε να έχει δικαίωμα ψήφου ένας εκπαιδευτικός που του χρόνου δε θα υπηρετεί
στο σχολείο και κατα συνέπεια δε θα έχει επιπτώσεις στον ίδιο η ψήφος του; (Αυτό ισχύει και για
τους μόνιμους που είναι με διάθεση μόνο για μία χρονιά σε κάθε σχολείο).

Τροφή για σκέψη και όχι για διαπληκτισμούς

Καταλαβαίνω απόλυτα τον προβληματισμό σου. Για να είμαι ειλικρινής, αρχικά σκεφτόμουν να ψηφίσω λευκό, δεδομένου ότι θα έφευγα από το σχολείο. Μετά από συζήτηση με τους μόνιμους συναδέλφους, οι οποίοι με προέτρεψαν να ψηφίσω, αποφάσισα να το κάνω λαμβάνοντας υπόψη το καλό του σχολείου. Σαφώς αυτό που λες είναι ένα πρόβλημα του συγκεκριμένου συστήματος. Νομίζω ότι εδώ μας χρειάζεται η άποψη των δασκάλων, οι οποίοι στα σχολεία τους έχουν μεγάλο αριθμό αναπληρωτών, ειδικά στα σχολεία της περιφέρειας.

ΥΓ. Θεωρώ ότι η ποιότητα ενός δημοκρατικού συστήματος καθορίζεται από την ποιότητα των συμμετεχόντων. Έχω την εντύπωση ότι η στάση που έχει ο καθένας μας απέναντι σε αυτό το σύστημα καθορίζεται από το αν εμπιστεύεται τους συναδέλφους του ή όχι. Εγώ είμαι εκ φύσεως -ή εκ βουλήσεως- αισιόδοξη. Κατανοώ απολύτως όμως τους προβληματισμούς και τους δισταγμούς όσων έχουν ενστάσεις για το συγκεκριμένο σύστημα και τις τεκμηριώνουν.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 02, 2016, 07:36:34 μμ »
Κι αν εσύ @elranna που του χρόνου δε θα είσαι στο σχολείο που ψηφίζεις (μακάρι να είσαι
κάπου διορισμένη) αποφασίσεις να τρολάρεις στις εκλογές πώς το αποτρέπει το παρόν σύστημα;
Γενικότερα θα έπρεπε να έχει δικαίωμα ψήφου ένας εκπαιδευτικός που του χρόνου δε θα υπηρετεί
στο σχολείο και κατα συνέπεια δε θα έχει επιπτώσεις στον ίδιο η ψήφος του; (Αυτό ισχύει και για
τους μόνιμους που είναι με διάθεση μόνο για μία χρονιά σε κάθε σχολείο).

Γνωρίζω περίπτωση επαρχιακού σχολείου που ο δντης εκανε τα χατηρια στους αναπληρωτές για να τον ψηφίσουν
επειδή δεν είχε το σύλλογο με το μέρος του κι έτσι ξαναβγήκε δντης.

Τροφή για σκέψη και όχι για διαπληκτισμούς

Έχεις δίκιο founes! Οι αναπληρωτές δεν μπορούν να έχουν ολοκληρωμένη άποψη αφού το διάστημα [αραμονής στο σχολείο είναι μικρό και συνεπώς δεν μπορούν να διαμορφώσουν άποψη!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4213
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή διευθυντών σχολικών μονάδων
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 02, 2016, 09:31:45 μμ »
Κι όμως νομίζω ότι οι αναπληρωτές, που έχουν και μεγάλη εμπειρία από διαφορετικά σχολικά περιβάλλοντα, καταλαβαίνουν πολύ καλά τι γίνεται με τους διευθυντές, ακριβώς επειδή ούτε τους έχουν συνηθίσει, όπως γίνεται με τους μόνιμους, ούτε ανήκουν σε κάποια κλίκα, με την καλή ή κακή έννοια. Στους αναπληρωτές συνήθως ξεδιπλώνουν οι διευθυντές όλες τις πτυχές της καλής ή της κακής συμπεριφοράς τους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161374
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 443
Σύνολο: 448

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.