*

Αποστολέας Θέμα: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π  (Αναγνώστηκε 184763 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #532 στις: Ιούνιος 08, 2022, 01:10:44 μμ »

Καλημέρα Nemo 13, καλημέρα και στους υπόλοιπους

την ίδια απάντηση έλαβα κ εγώ που πήρα προχθές τηλέφωνο.
Μετά το πέρας του σχολικού έτους και μέσα στο καλοκαίρι.
Το ζήτημα είναι πότε το καλοκαίρι;
Αν μπορέσει κανείς και  μάθει περισσότερα, ας γράψει να έχουμε μια ιδέα και εμείς!  :)



Ύστερα από επικοινωνία με την αρμόδια υπάλληλο μου ανακοινώθηκε ότι η δημοσίευση της απόφασης είναι προς υπογραφή του Γενικού Διευθυντή και ότι η όλη διαδικασία θα έχει ολοκληρωθεί το καλοκαίρι.

Πάντως ή είμαστε πολύ λίγοι οι ενδιαφερόμενοι ή εντελώς αδιάφοροι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος xrysa81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #533 στις: Ιούνιος 09, 2022, 04:26:29 μμ »
Είμαι η μόνη που δεν έχει πει τίποτα στο σχολείο αλλά και γενικά (πέραν 1-2 πολύ έμπιστων ατόμων) φοβούμενη κάτι τέτοιο;
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/383551_eidiki-agogi-aporrifthikan-metataxeis-apospaseis-eep-ebp-logo-megalon-anagkon

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #534 στις: Ιούνιος 09, 2022, 04:56:46 μμ »
Είμαι η μόνη που δεν έχει πει τίποτα στο σχολείο αλλά και γενικά (πέραν 1-2 πολύ έμπιστων ατόμων) φοβούμενη κάτι τέτοιο;
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/383551_eidiki-agogi-aporrifthikan-metataxeis-apospaseis-eep-ebp-logo-megalon-anagkon
Τα χαρτια περνανε μεσα απο τη Διευθυνση, οποτε το γνωριζουν ετσι κι αλλιως οτι εχεις κανει αιτηση. Συνηθως ειναι τυπικη η διαδικασια, ειδικα στα ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ που εχουν ικανοποιητικο ποσοστο κάλυψης των αναγκων τους. Το να μη θελουν να απελευθερωσουν τις συγκεκριμενες ειδικοτητες ακουγεται αρκετα λογικο...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2022, 05:01:25 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος xrysa81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #535 στις: Ιούνιος 09, 2022, 05:10:37 μμ »
Παραδόξως, για μένα δεν έχει διαρρεύσει, δεν το ξέρει κανείς. 
Πίσω στο θέμα μας, υπάρχει διαφορά εάν η μετάταξη γίνει 10 Ιουλίου ή 20 Αυγούστου; Αφού τα Τμήματα είναι κλειστά ούτως ή άλλως... Το σημαντικό είναι 1η Σεπτεμβρίου να είμαστε στις θέσεις μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος terga

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #536 στις: Ιούνιος 10, 2022, 01:33:36 πμ »
να ρωτήσω πήρα την απόφαση αποδέσμευσης  1 Ιουνίου από την υπηρεσία της Π/Ε.που ανήκω οργανικά εγώ  και πριν πάρω την απόφαση  έμαθα από την ίδια την  υπηρεσία μου ο,τι  αποδεσμεύτηκα από εκπαιδευτικός προκειμένω να μεταταγώ σε άλλον φορέα υποδοχής και μετά μου έστειλε η υπηρεσία την απόφασης αποδέσμευσης  στο προσωπικό  emai μoυ 1 Ιουνίου και  επικοινώνησα τηλεφωνικώς με τους φορείς υποδοχής μου  πριν μου στείλει η υπηρεσία μου επίσημα την πρώτη Ιουνίου 2022 την  απόφαση αποδέσμευσης και όταν είχα επικοινωνήσει τηλεφωνικώς  με τους φορείς υποδοχείς να ρωτήσω μου σε ποιον φορέα θα κάνω την διαδικασία μεταταγής μου από τους τρεις διαφορετικούς φορείς είπαν ότι δεν υπάρχει το όνομα μου στις δικές τους καταστάσεις των email τους με τα ονόματα μας,που είχαμε αποδεσμευτεί από τα καθήκοντα των εκπαιδευτικών για τις αποδεσμεύσεις στους φορείς υποδοχής. Ερώτηση Παραμένω στην υπηρεσία μου και η υπηρεσία μου θα στείλει έγγραφο να ενημερώσει το υπουργειο εσωτερικών ότι δεν αποδεσμεύτηκα από τα καθήκοντα εκπαιδευτικού και  παραμένω εκπαιδευτικός  και πάω το Σεπτέμβρη στην οργανική μου θέση ως εκπαιδευτικός;

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #537 στις: Ιούνιος 10, 2022, 08:05:45 πμ »
Το να μη θελουν να απελευθερωσουν τις συγκεκριμενες ειδικοτητες ακουγεται αρκετα λογικο...

λογικό γιατί; για τι αριθμό αποδεσμεύσεων μιλάμε; και για ποιον αριθμό τελικά (σαφώς  μικρότερο) μετατάξεων ; να δούμε κάποια στιγμή πίνακες με στοιχεία αντί να τα ψάχνουμε; στην εκπαίδευση δεν έχει (ή δεν είχε , αν θες) σχεδόν κανένα νόημα η μη αποδέσμευση και οι ανάγκες , διότι καλύπτονται ΑΜΕΣΑ με άλλους τρόπους (τι 100 τι 105 αναπληρωτές). τα προηγούμενα χρόνια γίνονταν αλλοπρόσαλλες κινήσεις στις αποδεσμεύσεις ΕΣΚ (μη θυμίσω... είναι γνωστά. τα δικά μας παιδιά και τα κορίτσα , φυσικά, βολτάρουν ως στελεχάρες πλέον ). και μιλάμε για λογική ; προσπαθούμε να εκλογικεύσουμε τι ;  (ρητορικά όλα)

Αποσυνδεδεμένος nemo13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #538 στις: Ιούνιος 10, 2022, 10:59:16 πμ »
Παραδόξως, για μένα δεν έχει διαρρεύσει, δεν το ξέρει κανείς. 
Πίσω στο θέμα μας, υπάρχει διαφορά εάν η μετάταξη γίνει 10 Ιουλίου ή 20 Αυγούστου; Αφού τα Τμήματα είναι κλειστά ούτως ή άλλως... Το σημαντικό είναι 1η Σεπτεμβρίου να είμαστε στις θέσεις μας.

Εντάξει, δεν είμαστε σοβαροί. Και αν επικρατεί αυτή η αντίληψη καλά κάνουν και τις βγάζουν μετά από 2 χρόνια και. ... Φυσικά υπάρχει διαφορά, δηλαδή πρέπει να περιμένει κανείς κάθε μέρα το καλοκαίρι αν θα βγει το ΦΕΚ και μετά να τρέχει να αναλάβει υπηρεσία και να μαζεύει χαρτιά? Για να μην αναφέρω θέματα προϋπηρεσίας για τυχόν μετέπειτα εξέλιξη (ακόμα και ως ΕΔΙΠ), μισθολογικά (ενόψει της ψήφισης του νομοσχεδίου), προγραμματισμού για το επόμενο ακαδημαϊκό έτος και τόσα άλλα (ακόμα και άλλες εκπλήξεις με αφορμή το νομοσχέδιο). Είμαι πάντως αισιόδοξος ότι θα βγουν αρχές Ιουλίου. Ή τουλάχιστον έτσι θέλω να ελπίζω.

Αποσυνδεδεμένος xrysa81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #539 στις: Ιούνιος 10, 2022, 12:52:59 μμ »
Συνάδελφε, ρώτησα. Υπήρχε ερωτηματικό. Ρώτησα και μου απάντησες επαρκώς και σε ευχαριστώ πολύ για αυτό.
Ο χαρακτηρισμός, θα μπορούσε να λείπει...

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #540 στις: Ιούνιος 10, 2022, 04:42:59 μμ »
Τι ακριβώς ισχύει τελικά; Καταργεί συνολικά τις μετατάξεις σε θέσεις ΕΔΙΠ/ΕΕΠ όπως ρητά αναφέρεται στο νομοσχέδιο ή ανακαλεί μόνο την παράγραφο που αφορούσε όσους δεν είχαν διδακτορικό; Εκτός και αν ανακαλεί την παράγραφο μόνο για τις αιτήσεις που εξεταστούν την επόμενη (και τελευταία;) χρονιά μετατάξεων.
Αν κάποιος-α έχει καλύτερη πληροφόρηση, ας μας διαφωτίσει.

https://www.esos.gr/arthra/78585/i-n-kerameos-anakalei-egkyklio-gavrogloy-gia-metataxeis-ekpaideytikon-oi-opoioi-den

Αποσυνδεδεμένος asourina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #541 στις: Ιούνιος 10, 2022, 05:13:29 μμ »
Συνάδελφοι,
θεωρώ πως δεν πρέπει να πανικοβαλλόμαστε αυτή τη στιγμή.
Οι συγκεκριμένες μετατάξεις ΕΕΠ και ΕΒΠ δεν αφορούν εμάς που θέλουμε μετάταξη σε θέση ΕΔΙΠ και επιπλέον διεκπεραιώνονται μέσω του Ενιαίου Συστήματος Κινητικότητας στα πλαίσια του Α΄ Κύκλου Κινητικότητας 2022. Είναι κάτι διαφορετικό από τη δική μας περίπτωση.
Το δεύτερο στοιχείο είναι πως έχουμε ήδη αποδεσμευτεί όσοι έχουμε αποδεσμευτεί από το τέλος Μάϊου, πιστεύω πως κάθε ενδιαφερόμενος έχει ήδη τηλεφωνήσει και το επιβεβαίωσε αυτό.

Άρα κακώς τώρα μπαίνουμε σε τριπάκια αγωνίας.

Ο χρόνος που θα βγει το ΦΕΚ, για κάποιους μπορεί να μην έχει πολλή σημασία, για κάποιους άλλους όμως μπορεί να έχει. Παίζονται πολλά και πολλά θα πρέπει να γίνουν. Κάποιοι από μας θα έχουμε μετακόμιση και μάλιστα μακριά, χρειαζόμαστε επίσης να ξεκινήσουμε την προϋπηρεσία μας σε θέση διδασκαλίας για να συμπληρώσουμε χρόνο διδασκαλίας σε επικείμενη θέση επίκουρων που θα προκηρυχθεί και άλλα πολλά.

Όσον αφορά στο αν το είπαμε ή όχι σε συναδέλφους πως έχουμε κάνει αίτηση, προσωπικά έβγαλα τελάλη, γιατί έχω τόσο άχτι να φύγω πια από τη ΔΔΕ, έχω βγάλει πια σπυράκια στα σχολεία και αδημονώ να πάω στο νέο πόστο μου όσο τίποτα. Αλλά αυτό είναι προσωπική επιλογή εκάστου.

Αποσυνδεδεμένος nemo13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #542 στις: Ιούνιος 10, 2022, 05:54:05 μμ »
Τι ακριβώς ισχύει τελικά; Καταργεί συνολικά τις μετατάξεις σε θέσεις ΕΔΙΠ/ΕΕΠ όπως ρητά αναφέρεται στο νομοσχέδιο ή ανακαλεί μόνο την παράγραφο που αφορούσε όσους δεν είχαν διδακτορικό; Εκτός και αν ανακαλεί την παράγραφο μόνο για τις αιτήσεις που εξεταστούν την επόμενη (και τελευταία;) χρονιά μετατάξεων.
Αν κάποιος-α έχει καλύτερη πληροφόρηση, ας μας διαφωτίσει.

https://www.esos.gr/arthra/78585/i-n-kerameos-anakalei-egkyklio-gavrogloy-gia-metataxeis-ekpaideytikon-oi-opoioi-den

Ανακαλείται όπως ρητά αναφέρεται μόνο η παράγραφος που αφορά όσους δεν έχουν διδακτορικό.  Καταρχάς και καταρχήν  μόνο αυτό μπορεί να ανακληθεί καθώς δεν γίνεται ανάκληση νόμου με υπουργική απόφαση. Κατά τα άλλα μάλλον σωστά το κάνει  αφού τέτοιου είδους ερμηνείες λειτουργούν ως παραθυράκια και λογικά θέλει να απορρίψει κάποια σχετική αίτηση, ύστερα από ερώτημα της υπηρεσίας.

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #543 στις: Ιούνιος 10, 2022, 06:54:51 μμ »
Ανακαλείται όπως ρητά αναφέρεται μόνο η παράγραφος που αφορά όσους δεν έχουν διδακτορικό.  Καταρχάς και καταρχήν  μόνο αυτό μπορεί να ανακληθεί καθώς δεν γίνεται ανάκληση νόμου με υπουργική απόφαση. Κατά τα άλλα μάλλον σωστά το κάνει  αφού τέτοιου είδους ερμηνείες λειτουργούν ως παραθυράκια και λογικά θέλει να απορρίψει κάποια σχετική αίτηση, ύστερα από ερώτημα της υπηρεσίας.

Το συγκεκριμένο λινκ που παρέθεσα αφορά όσους δεν έχουν διδακτορικό, οκ. Στο πρόσφατο σχέδιο νόμου όμως καταργεί συνολικά τις μετατάξεις. Για αυτό το λόγο και ρωτάω.  Και στην τελική, ποιος ο λόγος ύπαρξης αυτής της ανάκλησης σχετικά με το διδακτορικό εφόσον λίγες ημέρες πριν, σε ένα νομοσχέδιο προς ψήφιση έχει καταργήσει εν γένει όλη τη διαδικασια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2022, 06:58:27 μμ από vg76 »

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #544 στις: Ιούνιος 10, 2022, 06:56:53 μμ »
.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2022, 07:00:21 μμ από vg76 »

Αποσυνδεδεμένος nemo13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #545 στις: Ιούνιος 10, 2022, 09:22:05 μμ »
Το συγκεκριμένο λινκ που παρέθεσα αφορά όσους δεν έχουν διδακτορικό, οκ. Στο πρόσφατο σχέδιο νόμου όμως καταργεί συνολικά τις μετατάξεις. Για αυτό το λόγο και ρωτάω.  Και στην τελική, ποιος ο λόγος ύπαρξης αυτής της ανάκλησης σχετικά με το διδακτορικό εφόσον λίγες ημέρες πριν, σε ένα νομοσχέδιο προς ψήφιση έχει καταργήσει εν γένει όλη τη διαδικασια.

Γιατί προφανώς θέλει να απορρίψει κάποια σχετική αίτηση που έχει γίνει ήδη και δημιουργήθηκε θέμα στην υπηρεσία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 491
Σύνολο: 502

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.