*

Αποστολέας Θέμα: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π  (Αναγνώστηκε 182411 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xrysa81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #812 στις: Μάρτιος 17, 2023, 04:20:21 μμ »
Μήπως θα θέλατε να μας προσδιορίσετε αυτή την "αύξηση της ποιότητας ζωής", όταν οι διακοπές σας είναι σαφώς λιγότερες;

Όλος μου ο εργασιακός βίος ήταν στο νησί από το οποίο κατάγομαι, με όλες τις δυσκολίες, αλλά και θετικά: Το σχολείο ήταν στα 8 λεπτά με το αυτοκίνητο από το σπίτι μου, το Πανεπιστήμιο είναι στα 5. Δεν είναι βέβαια αυτό το θέμα. Το θέμα είναι το ωράριο. Στο Τμήμα μου τουλάχιστον, δεν υπάρχει έλεγχος πότε μπήκες και πότε βγήκες. Τους ενδιαφέρει να βγαίνει η δουλειά που έχεις αναλάβει. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δουλεύεις από το σπίτι, υπάρχει παρουσία στο Πανεπιστήμιο αλλά εσύ ρυθμίζεις τα ωράριά σου. Ε, αυτό το θεωρώ ποιότητα. Συν βέβαια το γεγονός ότι όταν υπάρχει αρρώστια (δική σου ή του παιδιού σου) στέλνεις ένα mail ότι θα εργαστείς από το σπίτι. Οι άδειες είναι ακριβώς όπως το σχολείο: Χριστούγεννα-Πάσχα-Καλοκαίρι. Όχι βέβαια ότι δεν εργάζεσαι αυτό το διάστημα. Η δουλειά δε σταματά ποτέ και όπως προανέφερα είναι σημαντικά περισσότερη συγκριτικά με το σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:48:52 »

Συνδεδεμένος Scout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 489
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #813 στις: Μάρτιος 17, 2023, 07:53:54 μμ »
Όλος μου ο εργασιακός βίος ήταν στο νησί από το οποίο κατάγομαι, με όλες τις δυσκολίες, αλλά και θετικά: Το σχολείο ήταν στα 8 λεπτά με το αυτοκίνητο από το σπίτι μου, το Πανεπιστήμιο είναι στα 5. Δεν είναι βέβαια αυτό το θέμα. Το θέμα είναι το ωράριο. Στο Τμήμα μου τουλάχιστον, δεν υπάρχει έλεγχος πότε μπήκες και πότε βγήκες. Τους ενδιαφέρει να βγαίνει η δουλειά που έχεις αναλάβει. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δουλεύεις από το σπίτι, υπάρχει παρουσία στο Πανεπιστήμιο αλλά εσύ ρυθμίζεις τα ωράριά σου. Ε, αυτό το θεωρώ ποιότητα. Συν βέβαια το γεγονός ότι όταν υπάρχει αρρώστια (δική σου ή του παιδιού σου) στέλνεις ένα mail ότι θα εργαστείς από το σπίτι. Οι άδειες είναι ακριβώς όπως το σχολείο: Χριστούγεννα-Πάσχα-Καλοκαίρι. Όχι βέβαια ότι δεν εργάζεσαι αυτό το διάστημα. Η δουλειά δε σταματά ποτέ και όπως προανέφερα είναι σημαντικά περισσότερη συγκριτικά με το σχολείο.
Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Όπως καταλαβαίνω, μάλλον έχει να κάνει κυρίως με το γνωστικό αντικείμενο που τυχαίνει να θεραπεύει ο/η κάθε ΕΔΙΠ. Για παράδειγμα, ένας βιολόγος ΕΔΙΠ σε τμήμα Ιατρικής ή ακόμα και Βιολογίας δεν έχει καμία σχέση με την ειδυλλιακή κατάσταση που περιγράψατε. Όταν τρέχει το πείραμα, ξεχνάς και ωράρια και τα πάντα όλα. Και επειδή, ειδικά στα τμήματα Ιατρικής οι απαιτήσεις των μελών ΔΕΠ έχουν προ πολλών ετών ξεπεράσει οποιοδήποτε... μετρήσιμο επίπεδο και προφανώς αδιαφορούν για ωράρια, διακοπές κ.λπ, κραδαίνοντας εκβιαστικά τη δαμόκλειο σπάθη της αξιολόγησης (όπου εκεί ήδη υφίσταται), είναι ευνόητο γιατί η μετάταξη εκεί αντιμετωπιζόταν (όσο ίσχυε ο παλαιός νόμος) ως λύση ανάγκης για μετάθεση κοντά στον τόπο κατοικίας.

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 525
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #814 στις: Μάρτιος 17, 2023, 08:36:23 μμ »
Σαφώς. Γι' αυτό και λίγοι πηγαίναν τυφλά σε αυτές τις θέσεις. Οι περισσότεροι είχαν ήδη κάποια σχέση με το Τμήμα που μετατάσσονταν.
Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Όπως καταλαβαίνω, μάλλον έχει να κάνει κυρίως με το γνωστικό αντικείμενο που τυχαίνει να θεραπεύει ο/η κάθε ΕΔΙΠ. Για παράδειγμα, ένας βιολόγος ΕΔΙΠ σε τμήμα Ιατρικής ή ακόμα και Βιολογίας δεν έχει καμία σχέση με την ειδυλλιακή κατάσταση που περιγράψατε. Όταν τρέχει το πείραμα, ξεχνάς και ωράρια και τα πάντα όλα. Και επειδή, ειδικά στα τμήματα Ιατρικής οι απαιτήσεις των μελών ΔΕΠ έχουν προ πολλών ετών ξεπεράσει οποιοδήποτε... μετρήσιμο επίπεδο και προφανώς αδιαφορούν για ωράρια, διακοπές κ.λπ, κραδαίνοντας εκβιαστικά τη δαμόκλειο σπάθη της αξιολόγησης (όπου εκεί ήδη υφίσταται), είναι ευνόητο γιατί η μετάταξη εκεί αντιμετωπιζόταν (όσο ίσχυε ο παλαιός νόμος) ως λύση ανάγκης για μετάθεση κοντά στον τόπο κατοικίας.

Συνδεδεμένος Scout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 489
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #815 στις: Μάρτιος 17, 2023, 09:10:01 μμ »
Σαφώς. Γι' αυτό και λίγοι πηγαίναν τυφλά σε αυτές τις θέσεις. Οι περισσότεροι είχαν ήδη κάποια σχέση με το Τμήμα που μετατάσσονταν.
Λέγοντας ότι "έχει να κάνει με το γνωστικό αντικείμενο", δεν εννοούσα βεβαίως ότι π.χ. κάποιος διδάκτωρ φιλολογίας θα βρισκόταν ως ΕΔΙΠ σε τμήμα Ιατρικής. Προφανώς και θα υπάρχει άμεση συνάφεια, αλλιώς δεν θα γινόταν δεκτός καν για μετάταξη. Αυτό που εννοούσα είναι ότι οι εργασιακές συνθήκες, ως ΕΔΙΠ, και αν τελικά θα αποτελούσε η μετάταξη λύση επιλογής και όχι ανάγκης για έναν εκπαιδευτικό, είναι κι αυτές συνυφασμένες με το γνωστικό πεδίο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #816 στις: Μάρτιος 17, 2023, 09:32:22 μμ »
Λέγοντας ότι "έχει να κάνει με το γνωστικό αντικείμενο", δεν εννοούσα βεβαίως ότι π.χ. κάποιος διδάκτωρ φιλολογίας θα βρισκόταν ως ΕΔΙΠ σε τμήμα Ιατρικής. Προφανώς και θα υπάρχει άμεση συνάφεια, αλλιώς δεν θα γινόταν δεκτός καν για μετάταξη. Αυτό που εννοούσα είναι ότι οι εργασιακές συνθήκες, ως ΕΔΙΠ, και αν τελικά θα αποτελούσε η μετάταξη λύση επιλογής και όχι ανάγκης για έναν εκπαιδευτικό, είναι κι αυτές συνυφασμένες με το γνωστικό πεδίο.


Κοιτα, εγω αν και εχω πολυ χαλαρο προγραμμα παρουσιας στη σχολη οπως ειπα πριν, εχω πολλα αλλα. Και δεν μιλαω για μαθηματα. Αυτα ειναι μεσα στο προγραμμα να γινονται. Μιλαω για εξτρα μαθηματα που μου ζητουν να κανω για να καλυψω τρυπες (3 μερες νωριτερα για τριωρη διαλεξη), επιτροπες και κοντρα επιτροπες, συναντησεις αργα το απογευμα (Δευτερα και Τριτη πχ εχω συναντησεις που ξεκινουν στις 7:30 και στις 8 αντιστοιχα) κλπ κλπ

Σιγουρα δεν αποτελουσς η μεταταξη λυση αναγκης για μενα. Αντιθετα με «ξεβολεψε», καθως δουλευα σπεναντι απο το σπιτι μου (κυριολεκτικα!!!!) και τωρα ειμαι 50 χιλιομετρα μακρια….. Δεν το εχω μετανιωσει ομως! Μου αρεσει η ελευθερια του να σχεδιαζω και να κανω αυτα που εχω μεσα στο κεφαλι μου
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 525
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #817 στις: Μάρτιος 17, 2023, 11:01:54 μμ »
Συμφωνώ. Ούτε εγώ εννοούσα κάτι τέτοιο. Απλά νομίζω ότι οι περισσότεροι πήγαν σε Τμήματα που γνωρίζαν από πριν τις συνθήκες και μπορούσαν να κρίνουν αν είναι καλύτερα ή χειρότερα για αυτούς. Ο καθένας προφανώς και αποτελεί ξεχωριστή περίπτωση. Άλλωστε ακόμη και στο ίδιο πεδίο μεταξύ διαφορετικών πανεπιστημίων μπορεί να ισχύουν χαοτικά διαφορετικές συνθήκες.
Λέγοντας ότι "έχει να κάνει με το γνωστικό αντικείμενο", δεν εννοούσα βεβαίως ότι π.χ. κάποιος διδάκτωρ φιλολογίας θα βρισκόταν ως ΕΔΙΠ σε τμήμα Ιατρικής. Προφανώς και θα υπάρχει άμεση συνάφεια, αλλιώς δεν θα γινόταν δεκτός καν για μετάταξη. Αυτό που εννοούσα είναι ότι οι εργασιακές συνθήκες, ως ΕΔΙΠ, και αν τελικά θα αποτελούσε η μετάταξη λύση επιλογής και όχι ανάγκης για έναν εκπαιδευτικό, είναι κι αυτές συνυφασμένες με το γνωστικό πεδίο.

Αποσυνδεδεμένος angel777

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #818 στις: Μάρτιος 18, 2023, 04:13:23 μμ »
Θα συμφωνησω κι εγω... Η ελευθερια που σου προσφερει, δεν συγκρινεται..Επίσης εισαι πολύ πιο δημιουργικός.. Δυστυχώς -αν και δεν θαπρεπε-για τα ανησυχα πνευματα, το σχολειο ειναι ενας μεγαλος βάλτος..

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #819 στις: Μάρτιος 18, 2023, 05:30:48 μμ »
Θα συμφωνησω κι εγω... Η ελευθερια που σου προσφερει, δεν συγκρινεται..Επίσης εισαι πολύ πιο δημιουργικός.. Δυστυχώς -αν και δεν θαπρεπε-για τα ανησυχα πνευματα, το σχολειο ειναι ενας μεγαλος βάλτος..

Για τη δημιουργικότητα, διαφωνώ. Στο χέρι μας είναι να εντάξουμε  βιωματικές δράσεις και δημιουργικές δραστηριότητες στο μάθημά μας με τα παιδιά, στο σχολείο άλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο, ανάλογα με τις υποχρεώσεις μας.
Το Πανεπιστήμιο  ίσως προσφέρει μεγαλύτερη ελευθερία στο ωράριο, αλλά έχει και περισσότερες  υποχρεώσεις και προετοιμασία, αν θέλεις να είσαι σωστός και τεκμηριωμένος, καθώς δεν απευθύνεσαι σε μικρά παιδιά, αλλά σε ενήλικες.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #820 στις: Μάρτιος 18, 2023, 06:00:43 μμ »
Για τη δημιουργικότητα, διαφωνώ. Στο χέρι μας είναι να εντάξουμε  βιωματικές δράσεις και δημιουργικές δραστηριότητες στο μάθημά μας με τα παιδιά, στο σχολείο άλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο, ανάλογα με τις υποχρεώσεις μας.
Το Πανεπιστήμιο  ίσως προσφέρει μεγαλύτερη ελευθερία στο ωράριο, αλλά έχει και περισσότερες  υποχρεώσεις και προετοιμασία, αν θέλεις να είσαι σωστός και τεκμηριωμένος, καθώς δεν απευθύνεσαι σε μικρά παιδιά, αλλά σε ενήλικες.


Θα διαφωνησω….

Τουλαχιστον για μενα, οσες φορες δουλεψα σε νηπιαγωγειο ζοριστηκα πολυ περισσοτερο να κανω μαθημα στα 5χρονα, απο οτι ζοριζομαι στα 20χρονα (αν και νομιζω οτι τελικα τα 5χρονα ειναι πιο σοβαρα απο πολλα 20χρονα)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος xrysa81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #821 στις: Μάρτιος 18, 2023, 06:25:35 μμ »
Συμφωνώ. Ούτε εγώ εννοούσα κάτι τέτοιο. Απλά νομίζω ότι οι περισσότεροι πήγαν σε Τμήματα που γνωρίζαν από πριν τις συνθήκες και μπορούσαν να κρίνουν αν είναι καλύτερα ή χειρότερα για αυτούς. Ο καθένας προφανώς και αποτελεί ξεχωριστή περίπτωση. Άλλωστε ακόμη και στο ίδιο πεδίο μεταξύ διαφορετικών πανεπιστημίων μπορεί να ισχύουν χαοτικά διαφορετικές συνθήκες.

Αυτό ισχύει και στην δική μου περίπτωση. Πήρα μετάταξη ουσιαστικά στον καθηγητή στον οποίο έκανα το διδακτορικό. Τον γνωρίζω πάνω από 15 χρόνια. Κάναμε 4 μεγάλες συζητήσεις, ώστε να βρούμε κοινό τόπο και να προχωρήσω στην αίτηση μετάταξης. Και από τις δύο πλευρές (δική μου και δική του) έχουν τηρηθεί όλα όσα είχαν συμφωνηθεί. Κατά τα άλλα ισχύουν όσα έγραψαν οι συνάδελφοι παραπάνω: συναντήσεις σε άσχετες ώρες, κάλυψη τρυπών σε μαθήματα αλλά και ελευθερία για δημιουργία!

Αποσυνδεδεμένος bill70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #822 στις: Μάρτιος 22, 2023, 09:38:17 πμ »
Καλημέρα,

Τεύχος Γ΄ 694/13.03.2023

https://www.et.gr/api/DownloadFeksApi/?fek_pdf=20230300694

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #823 στις: Μάρτιος 22, 2023, 08:08:15 μμ »
Καλησπέρα επειδη με ενδιαφέρει το θέμα των μετατάξεων σε πανεπιστήμιο  ,αλλά δεν έχω ιδέα καθόλου πως γίνεται και τις προϋποθέσεις.
Οπότε ερώτηση πρώτη πόσα χρόνια υπηρεσίας  πρέπει να έχεις γ να κανείς αίτηση?Πότε βγαίνει αυτή η προκήρυξη?Τ πανεπιστήμια βγάζουν πρόσκληση και καλούν ειδικότητες ?Δεν έχω ιδέα καθόλου ,κάθε πληροφορία δεκτή.

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #824 στις: Μάρτιος 22, 2023, 09:36:00 μμ »
Καλησπέρα επειδη με ενδιαφέρει το θέμα των μετατάξεων σε πανεπιστήμιο  ,αλλά δεν έχω ιδέα καθόλου πως γίνεται και τις προϋποθέσεις.
Οπότε ερώτηση πρώτη πόσα χρόνια υπηρεσίας  πρέπει να έχεις γ να κανείς αίτηση?Πότε βγαίνει αυτή η προκήρυξη?Τ πανεπιστήμια βγάζουν πρόσκληση και καλούν ειδικότητες ?Δεν έχω ιδέα καθόλου ,κάθε πληροφορία δεκτή.

Δεν υπάρχει πλέον η δυνατότητα μετάταξης στην Τριτοβάθμια. Δυστυχώς, καταργήθηκε με το τελευταίο νομοσχέδιο.

Αποσυνδεδεμένος angel777

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #825 στις: Μάρτιος 23, 2023, 01:39:45 μμ »
Να ρωτησω κατι...??
Τι ειναι καλυτερο..να ανηκεις σε Τμημα ή γενικα στο ΑΕΙ?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158519
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 522

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.