*

Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών  (Αναγνώστηκε 288205 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #504 στις: Ιούνιος 06, 2016, 01:17:59 μμ »
Μα το πορτοκαλι δε  μιλαει για απαξιωση της προυπηρεσιας του,αλλα για δικαιωση.Δηλαδη,θέλει με την προυπηρεσια που ηδη εχει,να διοριστει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2016, 01:19:35 μμ από martha.fa »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:34:55 »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #505 στις: Ιούνιος 06, 2016, 01:33:16 μμ »
Με συγχωρείς,αλλά ξέρεις ελληνικά;Διάβασε καλά τα άρθρα 1-3 του 3848/2010 και μετά έλα να πεις αν οι προυπηρεσίες απο ΑΣΕΠ χάνονται.Απλά,πρέπει όλοι σας να κατανοήσετε κάτι πολύ καλά:πως είναι αντισυνταγματικό να μην μπορούν να μπουν στους πίνακες νέοι πτυχιούχοι.Έχουν τα ίδια δικαιώματα με εσάς.Δεν μπορεί να περάσει η λογική εγώ πρόλαβα και μπήκα,οπότε εσύ ο νέος περίμενε να διοριστώ και μετά μπαίνεις και εσύ.Κάτι τέτοιο δεν περνάει ούτε απο διοικητικό πρωτοδικείο!
και τώρα μπαίνουν...ποιος τους εμποδίζει;

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #506 στις: Ιούνιος 06, 2016, 01:38:07 μμ »
και τώρα μπαίνουν...ποιος τους εμποδίζει;
Οι προυπηρεσίες,τις οποίες εσείς έχετε και αυτοί δεν έχουν!

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #507 στις: Ιούνιος 06, 2016, 01:44:17 μμ »
Οι προυπηρεσίες,τις οποίες εσείς έχετε και αυτοί δεν έχουν!
Μα το πορτοκαλι δε  μιλαει για απαξιωση της προυπηρεσιας του,αλλα για δικαιωση.Δηλαδη,θέλει με την προυπηρεσια που ηδη εχει,να διοριστει.
για απαξίωση μιλάω της προϋπηρεσιας όπως μίλησαν και άλλοι εδώ...
Παράθεση
Παράθεση από: Ιωάννα2016 στις Ιούνιος 05, 2016, 08:55:09 πμ
.Οπότε θα απαξιώσει την προυπηρεσία(όπως ήδη πράττει με το πλαφόν)
να οδηγεί κάπου....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:34:55 »

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #508 στις: Ιούνιος 06, 2016, 01:49:19 μμ »
αυτό που λες είναι μία μορφή αξιοπρέπειας..άλλη μορφή αξιοπρέπειας είναι να δικαιωθούν και οι προϋπηρεσίες οι αποκτημένες μετά από ασεπ, γιατί κι αυτές αποκτήθηκαν μετά από διάβασμα κι όχι να απαξιώνονται...διότι κύριε origenis θα επιχαίρουν τα ιδιωτικά και τα λοιπά παράθυρα που εσύ καταδικάζεις...ξέρεις τι θα λένε; κοίτα! αυτός που διάβασε για να πάει αναπληρωτής οι κόποι του στα σκουπίδια όπως οι δικοί μας οι ''κλεμένοι''....

Την προϋπηρεσία σου την απαξίωσαν καταρχήν αυτοί που με πρόσχημα ασεπίτες την μοίραζαν στα βύσματα... ότι υπήρχαν και ασεπίτες μέσα δεν καθαγιάζει την προϋπηρεσία ούτε χρήζει δικαίωσης. Αν λοιπόν το επιχείρημα σου είναι να μην απαξιωνουμε τις προϋπηρεσίες γιατί υπάρχουν και ασεπιτες μέσα, σου απαντώ ότι οι ολοένα και αυξανομενοι διορισμοί από προϋπηρεσία χωρίς ασεπ ήταν αυτοί που απαξιωσαν τις προϋπηρεσίες και τον ΑΣΕΠ που εσύ κάνεις σημαία σου!!!

Και να τα βάλεις με τους πραγματικούς υπεύθυνους για τον ευτελισμό της προϋπηρεσίας, όχι ασεπίτες, γιατί αν εκτός από ΑΣΕΠ μετρούσε και η γνωριμία, το κόμμα και τα σχετικά και αφήνουμε και ασεπιτες για να έχει επίχρισμα νομιμότητας η διαδικασία, εσύ δεν το έβλεπες ότι αυτό θα κατέρρεε κάποια στιγμή?  μιλούσες τότε ως ασεπίτης? Ή σκεφτόμουν ότι τώρα που μπήκες θα ωφεληθείς και εσύ? Δεν είναι κακό για τότε, άλλα δεδομένα, ανόητο όμως και επικίνδυνο είναι να συνεχίζεις να υποστηρίζεις κάτι που εναντιώνεται πλέον και αποδεδειγμένα στο Κράτος Δικαίου, είναι δυνατόν να εφαρμόζουμε αποφάσεις στο περίπου ?? !! Σε κράτος δικαίου ζούμε ευτυχώς όχι σε κοινωνικο κράτος του 19ου αι που βάζανε ολους μέσα με αδιαφανή υποκειμενικά "κοινωνικά" κριτήρια... το δίκαιο υπερισχύει των κοινωνικών πολιτικών σήμερα γιατί αυτό απρόσωπα εξασφαλιζει δικαιοσύνη!! εμάς που προσπαθεις να μας πείσεις κάνεις δεν μας ρώτησε και ούτε θα μας ρωτήσουν, μόνο δικαστικά θα τους αναγκάσουμε!!

Και όντως, ασεπίτης είσαι, τι φόβο έχεις με τον ΑΣΕΠ? ή καλός ο γραπτός μέχρι να μπούμε εμείς εκεί που παίζει το βόλεμα.... να αρπαχτούμε από προϋπηρεσία, να διώξουμε και τους μη ασεπίτες και μετά εσείς οι κοινοί θνητοί διαβάστε.... εγώ γιατί να διαβάσω ξανά πορτοκάλι? από τη σειρά κατάταξής μου θα ήμυν διοριστέα στον κλάδο μου σε όλους τους ΑΣΕΠ πριν από το 08. Εσύ? να αποδείξω τι ακόμα?? Εγώ δεν βαριέμαι/ δεν έχω κουραστεί / δεν έχω αξιολογηθεί καθημερινά στην εργασία μου?? Εσύ έδωσες 2 ΑΣΕΠ στο καπάκι, εμείς πετύχαμε στον πρώτο και 8 χρονιά μετά παρακαλάμε για 2ο!! (δανείζομαι τα επιχειρήματα σου... προφανώς και εγώ δεν θεωρώ ότι το κράτος υποχρεούται να μην ξανακάνει διορισμούς συνταγματικούς αν δεν διοριστω εγώ πρωτη)  εμ τι να κάνουμε, χάσαμε και οι δύο, αλλά είναι αστείο να προβάλεις τον εαυτό σου ως υπέρμαχο του ΑΣΕΠ ... και να παθαίνεις αλλεργία στην πιθανότητα διεξαγωγής του και σε μια ακομα ευκαιρία να διοριστούμε ή να προσληφθούμε συνταγματικά ως ασεπίτες και με τις δικές σου προσαυξήσεις μάλιστα. Το 24μηνο με την απλή βάση καταργήθηκε σαφέστατα!!!

Η προϋπηρεσία θα απαξιωνοταν αν δεν μετρούσε στον γραπτό. Με καταξίωση της εννοείς να διοριστείς? Δεν μπορείς, έχει χαρακτηρισθεί αναξιοκρατική για διορισμούς και αυτό δεν σβήνεται με μπλάνκο!! Να μετράει πόσο? Μετρούσε 16,8 και δεν σας άρεσε... με 17 διοριζόσουν στους φιλολόγους!!! Οι πρώτοι 800 ζήτημα να έχουμε  15... που θα μηδενιστούν και κάποιοι δεν θα δούμε αντίκρυσμα στον επόμενο έστω και 0,1!!! και αν ισχύσουν τέτοιες προσαυξήσεις οπως στον 3848, εγώ ειμαι αυτή που με 0 δεν ξέρω αν αξίζει καν να χάσω χρονο να κάνω αίτηση...

πάντως, και εγώ Lasid δεν ξέρω αν θα πετύχουμε αλλαγή στις προσλήψεις από φέτος, αλλά διορισμό με προϋπηρεσία ή 24μηνο δεν θα ξαναδούμε σίγουρα!! Και αυτό είναι το σημαντικό και που τους καιει !!!

Υγ και είναι ντροπή στους φεκίτες να τους λέτε ότι δεν έχουν μπει σε τάξη... αφού τους κλέψανε τις θέσεις και οι άνθρωποι είδαν ΦΕΚ με το όνομα τους, ήταν οι μόνοι που έχουν αδικηθεί τόσο εμφανώς!!! Εκεί ασεπιτη πορτοκάλι δεν πειράζει?!! αυτοί δεν διάβασαν/ κουράστηκαν και άξιζαν αντικειμενικά περισσότερο από εσένα και εμένα να μπουν σε τάξη?

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #509 στις: Ιούνιος 06, 2016, 02:07:56 μμ »
Την προϋπηρεσία σου την απαξίωσαν καταρχήν αυτοί που με πρόσχημα ασεπίτες την μοίραζαν στα βύσματα... ότι υπήρχαν και ασεπίτες μέσα δεν καθαγιάζει την προϋπηρεσία ούτε χρήζει δικαίωσης. Αν λοιπόν το επιχείρημα σου είναι να μην απαξιωνουμε τις προϋπηρεσίες γιατί υπάρχουν και ασεπιτες μέσα, σου απαντώ ότι οι ολοένα και αυξανομενοι διορισμοί από προϋπηρεσία χωρίς ασεπ ήταν αυτοί που απαξιωσαν τις προϋπηρεσίες και τον ΑΣΕΠ που εσύ κάνεις σημαία σου!!!

Και να τα βάλεις με τους πραγματικούς υπεύθυνους για τον ευτελισμό της προϋπηρεσίας, όχι ασεπίτες, γιατί αν εκτός από ΑΣΕΠ μετρούσε και η γνωριμία, το κόμμα και τα σχετικά και αφήνουμε και ασεπιτες για να έχει επίχρισμα νομιμότητας η διαδικασία, εσύ δεν το έβλεπες ότι αυτό θα κατέρρεε κάποια στιγμή?  μιλούσες τότε ως ασεπίτης? Ή σκεφτόμουν ότι τώρα που μπήκες θα ωφεληθείς και εσύ? Δεν είναι κακό για τότε, άλλα δεδομένα, ανόητο όμως και επικίνδυνο είναι να συνεχίζεις να υποστηρίζεις κάτι που εναντιώνεται πλέον και αποδεδειγμένα στο Κράτος Δικαίου, είναι δυνατόν να εφαρμόζουμε αποφάσεις στο περίπου ?? !! Σε κράτος δικαίου ζούμε ευτυχώς όχι σε κοινωνικο κράτος του 19ου αι που βάζανε ολους μέσα με αδιαφανή υποκειμενικά "κοινωνικά" κριτήρια... το δίκαιο υπερισχύει των κοινωνικών πολιτικών σήμερα γιατί αυτό απρόσωπα εξασφαλιζει δικαιοσύνη!! εμάς που προσπαθεις να μας πείσεις κάνεις δεν μας ρώτησε και ούτε θα μας ρωτήσουν, μόνο δικαστικά θα τους αναγκάσουμε!!

Και όντως, ασεπίτης είσαι, τι φόβο έχεις με τον ΑΣΕΠ? ή καλός ο γραπτός μέχρι να μπούμε εμείς εκεί που παίζει το βόλεμα.... να αρπαχτούμε από προϋπηρεσία, να διώξουμε και τους μη ασεπίτες και μετά εσείς οι κοινοί θνητοί διαβάστε.... εγώ γιατί να διαβάσω ξανά πορτοκάλι? από τη σειρά κατάταξής μου θα ήμυν διοριστέα στον κλάδο μου σε όλους τους ΑΣΕΠ πριν από το 08. Εσύ? να αποδείξω τι ακόμα?? Εγώ δεν βαριέμαι/ δεν έχω κουραστεί / δεν έχω αξιολογηθεί καθημερινά στην εργασία μου?? Εσύ έδωσες 2 ΑΣΕΠ στο καπάκι, εμείς πετύχαμε στον πρώτο και 8 χρονιά μετά παρακαλάμε για 2ο!! (δανείζομαι τα επιχειρήματα σου... προφανώς και εγώ δεν θεωρώ ότι το κράτος υποχρεούται να μην ξανακάνει διορισμούς συνταγματικούς αν δεν διοριστω εγώ πρωτη)  εμ τι να κάνουμε, χάσαμε και οι δύο, αλλά είναι αστείο να προβάλεις τον εαυτό σου ως υπέρμαχο του ΑΣΕΠ ... και να παθαίνεις αλλεργία στην πιθανότητα διεξαγωγής του και σε μια ακομα ευκαιρία να διοριστούμε ή να προσληφθούμε συνταγματικά ως ασεπίτες και με τις δικές σου προσαυξήσεις μάλιστα. Το 24μηνο με την απλή βάση καταργήθηκε σαφέστατα!!!

Η προϋπηρεσία θα απαξιωνοταν αν δεν μετρούσε στον γραπτό. Με καταξίωση της εννοείς να διοριστείς? Δεν μπορείς, έχει χαρακτηρισθεί αναξιοκρατική για διορισμούς και αυτό δεν σβήνεται με μπλάνκο!! Να μετράει πόσο? Μετρούσε 16,8 και δεν σας άρεσε... με 17 διοριζόσουν στους φιλολόγους!!! Οι πρώτοι 800 ζήτημα να έχουμε  15... που θα μηδενιστούν και κάποιοι δεν θα δούμε αντίκρυσμα στον επόμενο έστω και 0,1!!! και αν ισχύσουν τέτοιες προσαυξήσεις οπως στον 3848, εγώ ειμαι αυτή που με 0 δεν ξέρω αν αξίζει καν να χάσω χρονο να κάνω αίτηση...

πάντως, και εγώ Lasid δεν ξέρω αν θα πετύχουμε αλλαγή στις προσλήψεις από φέτος, αλλά διορισμό με προϋπηρεσία ή 24μηνο δεν θα ξαναδούμε σίγουρα!! Και αυτό είναι το σημαντικό και που τους καιει !!!

Υγ και είναι ντροπή στους φεκίτες να τους λέτε ότι δεν έχουν μπει σε τάξη... αφού τους κλέψανε τις θέσεις και οι άνθρωποι είδαν ΦΕΚ με το όνομα τους, ήταν οι μόνοι που έχουν αδικηθεί τόσο εμφανώς!!! Εκεί ασεπιτη πορτοκάλι δεν πειράζει?!! αυτοί δεν διάβασαν/ κουράστηκαν και άξιζαν αντικειμενικά περισσότερο από εσένα και εμένα να μπουν σε τάξη?
δεν κατάλαβες καλά: δεν παθαίνω αλλεργία σε ενδεχόμενο επανάληψης του ασεπ : ας κάνει 1 κάθε 6μηνο για να μην βαριώμαστε, αλλού επικεντρώνομαι: γιατί να εχει πλαφόν και χαμηλό συντελεστή σε ένα πίνακα αναπληρωτών η προϋπηρεσία Γιατί να μην μετράνε τα δυσπρόσιτα; Μιλάω συγκεκριμένα:  οι νέοι δεν θα έχουν πρόσβαση σε αυτά τα προνόμια; κι εγώ ήμουν νέος το 06 και όταν μπήκα με τα μόρια του ασεπ είχα στον πίνακα απόπάνω ένα βουνό... βάζοντας επιλογες εκτός Αθηνών κατόρθωσα να ανέβω..Υπήρχε κινητικότητα στον πίνακα Εγώ ανήκω σε ένα κλάδο με ασεπιτες στο 95% (ελάχιστοι ιδιωτικοί λίγοι τρίτεκνοι άνευ ασεπ) Αυτό είναι αντισυνταγματικό; εμποδίζει το νέο; θέλετε να κάνετε ασεπ για τους νέους ; κάντε αλλά πείτε τους πως στους πίνακες αναπληρωτών υπάρχουν και μερικές εκατοντάδες ανθρωπων με προϋπηρεσίες από παλιότερους ασεπ....κακό;βγάλτε έξω τους μη ασεπιτες....αλλά όχι ταβάνι στην προϋπηρεσία, δηλαδή άντε τρεχα σαν το κορόιδο και ξαφνικά 60 τέλος: και 16,80 Για πίνακα αναπληρωτών μιλάω. Στην περιπτωσή σας, των φιλολόγων μιλάω,  έχετε μια άλλη βασική παράμετρο: είσθε πάρα πολλοί. Και το θεμα δεν λύνεται με το κούρεμα των προϋπηρεσίων και την κατάργηση των δυσπροσίτων....η λύση για τους νέους δεν είναι η σφαγή των κόπων των παλιών ασεπιτων με προϋπηρεσίες....δίνω ευκαιρία σημαίνει κάνω ασεπ..ναι , δίνω ευκαιρία σημαίνει επανιδρύω σχολέια που συγχωνέυθηκαν , μειώνω το ωράριο από 23 σε 21 ώρες κάνω υποχρεωτικό το λύκειο,  μειώνω τη μαθητική διαρροή....Όσον αφορά την απαξίωση της προϋπηρεσίας από τα παραθυρα που λες (40%,24μηνο κλπ) θα μου επιτρέψεις να σου πω κάτι: δεν πετάς τα νερά του μπάνιου του μωρού με το μωρό μαζί...μην γενικεύεις....

και κάτι άλλο: κράτος δικαίου είναι και η εφαρμογή της ευρωπαϊκής εργασιακής νομοθεσίας στους συμβασιούχους έλληνες εκπαιδευτικούς: όπως έκανε για τους Ιταλούς αναπληρωτές και όχι αναπληρωτές με συμβάσεις λάστιχο. Το κράτος δικαίου δεν λέει μόνο ασεπ για τις προσλήψεις λέει και άλλα πράγματα ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2016, 07:03:17 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #510 στις: Ιούνιος 06, 2016, 04:13:31 μμ »
πάντως, και εγώ Lasid δεν ξέρω αν θα πετύχουμε αλλαγή στις προσλήψεις από φέτος, αλλά διορισμό με προϋπηρεσία ή 24μηνο δεν θα ξαναδούμε σίγουρα!! Και αυτό είναι το σημαντικό και που τους καιει !!!

Υγ και είναι ντροπή στους φεκίτες να τους λέτε ότι δεν έχουν μπει σε τάξη... αφού τους κλέψανε τις θέσεις και οι άνθρωποι είδαν ΦΕΚ με το όνομα τους, ήταν οι μόνοι που έχουν αδικηθεί τόσο εμφανώς!!! Εκεί ασεπιτη πορτοκάλι δεν πειράζει?!! αυτοί δεν διάβασαν/ κουράστηκαν και άξιζαν αντικειμενικά περισσότερο από εσένα και εμένα να μπουν σε τάξη?
Ούτε κι εγώ ξέρω αν θα γίνει φέτος, αλλά είναι αρκετές οι πιθανότητες να αλλάξει από φέτος.
Παρεμπιπτόντως είμαι σε τάξη από το 2003 και μετά (και του Υπ. Εργασίας και του Υπ. Παιδείας).
Αλλά οι διοριστέοι με ΦΕΚ που δεν είχαν δυνατότητα να διδάξουν πριν, σαφώς και έχουν απόλυτο δικαίωμα!

Αποσυνδεδεμένος nat84

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #511 στις: Ιούνιος 06, 2016, 04:38:27 μμ »
Βρε παιδία,μην δείχνετε τόσο πολύ οτί φοβάστε τον γραπτό ασεπ,καρφώνεστε!Όσο για την καθυστέρηση και η αξιολόγηση έκανε 18 μήνες να τελειώσει...μην βιάζεστε.Τώρα,επειδή το καρφί πήγαινε σε μένα για το "μέσα" που είπα στο πορτοκάλι.Λοιπόν,Παρασκευή πρωί σκάει στον 3ο όροφο του Παιδείας μια κυρία ευτραφής,διοπτροφόρα,πρώην βουλευτής κυβερνητικού κόμματος,θεολόγος η ίδια και πολύτεκνη(ονόματα δεν λέμε).Μπουκάρει στο γραφείο του δάσκαλου(επίσης ονόματα δεν λέμε)και αρχίζει να τον περνάει γενεές δεκατέσσερεις.Η αιτία ήταν πως ήθελε οπωσδήποτε να της διορίσουν 12 πολύτεκνους θεολόγους.Ιδιαίτερα για έναν πολύτεκνο απο την Ρόδο που είναι αναπληρωτής σε γειτονικό νησάκι(ονόματα δεν λέμε)έγινε ο κακός χαμός.Πήρε λοιπόν την υπόσχεση πως παρά τους ελάχιστους αναπληρωτές θεολόγους που θα πάρουν,θα πάρουν οπωσδήποτε τους πολύτεκνους και το θέμα των διορισμών θα το δουν του χρόνου που θα γίνουν αρκετοί διορισμοί.Αυτό λοιπόν είναι το "μέσα" και δεν έχει να κάνει ούτε με πληροφορίες,ούτε με δικηγόρους.Προσωπικά,αυτό το κατάντημα δεν το ανέχομαι.Εαν υπάρχουν συνάδελφοι που το ανέχονται,γιατί νομίζουν πως θα διοριστούν,πλανώνται πλάνην οικτρά.Οι διορισμοί θα είναι ελάχιστοι και θα περάσουν όλοι απο face control.Η λύση του γραπτού ΑΣΕΠ,την οποία κάποιοι κοροιδεύουν,είναι η μόνη που ταιριάζει σε αξιοπρεπής ανθρώπους!!!
Το υπουργείο που όλοι ξέρουμε και αγαπήσαμε...ντροπή, κατάντια και αίσχος!! Τα αυθόρμητα καντήλια που έριξα όταν διάβασα το συγκεκριμένο ποστ τα αποσιωπώ για ευνόητους λόγους...Μια άποψη θα εκφράσω. Το γεγονός ότι ομάδες ανθρώπων έχασαν διορισμό εξαιτίας της απόφασης του ΣτΕ δεν θα είχε συμβεί εάν το υπουργείο τηρούσε τη νομιμότητα και μας διόριζε το 2010 όταν έπρεπε. Για το ότι τα πράγματα έφτασαν σε αυτό το σημείο ευθύνεται καθαρά η κατάσταση που περιέγραψε ο συνάδελφος στο παραπάνω ποστ. Παρόλα αυτά, θα έπρεπε αντί να βάλλεστε εναντίον των φεκιτών, να σκεφτείτε ότι το γεγονός πως η δική μας προσπάθεια για αποκατάσταση της αδικίας που υποστήκαμε έφερε το υπουργείο προ τετελεσμένου, όπου πλέον θα πρέπει να έχει ΕΝΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΟ σύστημα διορισμών το οποίο θα είναι υπό τον έλεγχο ανεξάρτητης αρχής, είναι ένα βήμα σημαντικό για όλους από εδώ κ πέρα. Για να μην μπορεί η κάθε πρώην βουλευτής να μπαίνει και να απαιτεί να διοριστούν οι "δικοί" της.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2016, 04:42:23 μμ από nat84 »

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #512 στις: Ιούνιος 07, 2016, 12:21:44 πμ »
Την προϋπηρεσία σου την απαξίωσαν καταρχήν αυτοί που με πρόσχημα ασεπίτες την μοίραζαν στα βύσματα... ότι υπήρχαν και ασεπίτες μέσα δεν καθαγιάζει την προϋπηρεσία ούτε χρήζει δικαίωσης. Αν λοιπόν το επιχείρημα σου είναι να μην απαξιωνουμε τις προϋπηρεσίες γιατί υπάρχουν και ασεπιτες μέσα, σου απαντώ ότι οι ολοένα και αυξανομενοι διορισμοί από προϋπηρεσία χωρίς ασεπ ήταν αυτοί που απαξιωσαν τις προϋπηρεσίες και τον ΑΣΕΠ που εσύ κάνεις σημαία σου!!!

Και να τα βάλεις με τους πραγματικούς υπεύθυνους για τον ευτελισμό της προϋπηρεσίας, όχι ασεπίτες, γιατί αν εκτός από ΑΣΕΠ μετρούσε και η γνωριμία, το κόμμα και τα σχετικά και αφήνουμε και ασεπιτες για να έχει επίχρισμα νομιμότητας η διαδικασία, εσύ δεν το έβλεπες ότι αυτό θα κατέρρεε κάποια στιγμή?  μιλούσες τότε ως ασεπίτης? Ή σκεφτόμουν ότι τώρα που μπήκες θα ωφεληθείς και εσύ? Δεν είναι κακό για τότε, άλλα δεδομένα, ανόητο όμως και επικίνδυνο είναι να συνεχίζεις να υποστηρίζεις κάτι που εναντιώνεται πλέον και αποδεδειγμένα στο Κράτος Δικαίου, είναι δυνατόν να εφαρμόζουμε αποφάσεις στο περίπου ?? !! Σε κράτος δικαίου ζούμε ευτυχώς όχι σε κοινωνικο κράτος του 19ου αι που βάζανε ολους μέσα με αδιαφανή υποκειμενικά "κοινωνικά" κριτήρια... το δίκαιο υπερισχύει των κοινωνικών πολιτικών σήμερα γιατί αυτό απρόσωπα εξασφαλιζει δικαιοσύνη!! εμάς που προσπαθεις να μας πείσεις κάνεις δεν μας ρώτησε και ούτε θα μας ρωτήσουν, μόνο δικαστικά θα τους αναγκάσουμε!!

Και όντως, ασεπίτης είσαι, τι φόβο έχεις με τον ΑΣΕΠ? ή καλός ο γραπτός μέχρι να μπούμε εμείς εκεί που παίζει το βόλεμα.... να αρπαχτούμε από προϋπηρεσία, να διώξουμε και τους μη ασεπίτες και μετά εσείς οι κοινοί θνητοί διαβάστε.... εγώ γιατί να διαβάσω ξανά πορτοκάλι? από τη σειρά κατάταξής μου θα ήμυν διοριστέα στον κλάδο μου σε όλους τους ΑΣΕΠ πριν από το 08. Εσύ? να αποδείξω τι ακόμα?? Εγώ δεν βαριέμαι/ δεν έχω κουραστεί / δεν έχω αξιολογηθεί καθημερινά στην εργασία μου?? Εσύ έδωσες 2 ΑΣΕΠ στο καπάκι, εμείς πετύχαμε στον πρώτο και 8 χρονιά μετά παρακαλάμε για 2ο!! (δανείζομαι τα επιχειρήματα σου... προφανώς και εγώ δεν θεωρώ ότι το κράτος υποχρεούται να μην ξανακάνει διορισμούς συνταγματικούς αν δεν διοριστω εγώ πρωτη)  εμ τι να κάνουμε, χάσαμε και οι δύο, αλλά είναι αστείο να προβάλεις τον εαυτό σου ως υπέρμαχο του ΑΣΕΠ ... και να παθαίνεις αλλεργία στην πιθανότητα διεξαγωγής του και σε μια ακομα ευκαιρία να διοριστούμε ή να προσληφθούμε συνταγματικά ως ασεπίτες και με τις δικές σου προσαυξήσεις μάλιστα. Το 24μηνο με την απλή βάση καταργήθηκε σαφέστατα!!!

Η προϋπηρεσία θα απαξιωνοταν αν δεν μετρούσε στον γραπτό. Με καταξίωση της εννοείς να διοριστείς? Δεν μπορείς, έχει χαρακτηρισθεί αναξιοκρατική για διορισμούς και αυτό δεν σβήνεται με μπλάνκο!! Να μετράει πόσο? Μετρούσε 16,8 και δεν σας άρεσε... με 17 διοριζόσουν στους φιλολόγους!!! Οι πρώτοι 800 ζήτημα να έχουμε  15... που θα μηδενιστούν και κάποιοι δεν θα δούμε αντίκρυσμα στον επόμενο έστω και 0,1!!! και αν ισχύσουν τέτοιες προσαυξήσεις οπως στον 3848, εγώ ειμαι αυτή που με 0 δεν ξέρω αν αξίζει καν να χάσω χρονο να κάνω αίτηση...

πάντως, και εγώ Lasid δεν ξέρω αν θα πετύχουμε αλλαγή στις προσλήψεις από φέτος, αλλά διορισμό με προϋπηρεσία ή 24μηνο δεν θα ξαναδούμε σίγουρα!! Και αυτό είναι το σημαντικό και που τους καιει !!!

Υγ και είναι ντροπή στους φεκίτες να τους λέτε ότι δεν έχουν μπει σε τάξη... αφού τους κλέψανε τις θέσεις και οι άνθρωποι είδαν ΦΕΚ με το όνομα τους, ήταν οι μόνοι που έχουν αδικηθεί τόσο εμφανώς!!! Εκεί ασεπιτη πορτοκάλι δεν πειράζει?!! αυτοί δεν διάβασαν/ κουράστηκαν και άξιζαν αντικειμενικά περισσότερο από εσένα και εμένα να μπουν σε τάξη?
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #513 στις: Ιούνιος 07, 2016, 01:30:56 πμ »
Να προσθέσω και μια πληροφορία για το κόμμα της πρώην κυρίας Βουλευτού.Σήμερα οι ΑΝΕΛ ζήτησαν με επίσημη ανακοίνωση τους την αποπομπή του Υπουργού Παιδείας κ.Φίλη απο την κυβέρνηση!Τυχαίο;Όχι βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #514 στις: Ιούνιος 07, 2016, 08:10:41 πμ »
δεν υπάρχει τέτοια ανακοίνωση...

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #515 στις: Ιούνιος 07, 2016, 09:12:44 πμ »
δεν υπάρχει τέτοια ανακοίνωση...
Συνάδελφε,με συγχωρείς,αλλά δεν παρακολουθείς τις ειδήσεις.Η αλήθεια είναι πως κι εγώ δεν το έχω με την τεχνολογία.Παραταύτα όμως στην χθεσινή εκπομπή του SKY, οι Αταίριαστοι,η εκπρόσωπος τύπου των ΑΝΕΛ κ.Μανταλένα Παπαδοπούλου ζήτησε την παραίτηση των κυρίων Φίλη και Μουζάλα.Μπορείς να μεταβείς στο σχετικό link και να αποκτήσεις ίδιαν αντίληψη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2016, 09:26:35 πμ από origenis »

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #516 στις: Ιούνιος 07, 2016, 09:28:20 πμ »


και κάτι άλλο: κράτος δικαίου είναι και η εφαρμογή της ευρωπαϊκής εργασιακής νομοθεσίας στους συμβασιούχους έλληνες εκπαιδευτικούς: όπως έκανε για τους Ιταλούς αναπληρωτές και όχι αναπληρωτές με συμβάσεις λάστιχο. Το κράτος δικαίου δεν λέει μόνο ασεπ για τις προσλήψεις λέει και άλλα πράγματα ;)
Μα η νομοθεσία έθεσε τους αναπληρωτές στην υπάρχουσα κατάσταση. Δεν μπορούν να διοριστούν. Με τον ΑΣΕΠ θα έχουν την πιθανότητα ίσως όχι να διοριστούν αλλά τουλάχιστον να ξέρουν τι θα συμβει. Θα είναι διοριστέοι ή εσαεί αναπληρωτές μέχρι έναν νέο ΑΣΕΠ. Το κράτος δικαίου αυτό ορίζει δίνοντας ταυτόχρονα ευκαιρία στους νέους.Δεν ορίζει να εφαρμόζουμε ο,τι οι άλλες χώρες έπραξαν. Κάθε χώρα έχει διαφορετικό εκπαιδευτικό σύστημα. Μήπως βλέπεις αυτό να ευθυγραμμίζεται μ αυτό των άλλων ευρωπαικών χωρών;

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #517 στις: Ιούνιος 07, 2016, 09:44:38 πμ »
Μα η νομοθεσία έθεσε τους αναπληρωτές στην υπάρχουσα κατάσταση. Δεν μπορούν να διοριστούν. Με τον ΑΣΕΠ θα έχουν την πιθανότητα ίσως όχι να διοριστούν αλλά τουλάχιστον να ξέρουν τι θα συμβει. Θα είναι διοριστέοι ή εσαεί αναπληρωτές μέχρι έναν νέο ΑΣΕΠ. Το κράτος δικαίου αυτό ορίζει δίνοντας ταυτόχρονα ευκαιρία στους νέους.Δεν ορίζει να εφαρμόζουμε ο,τι οι άλλες χώρες έπραξαν. Κάθε χώρα έχει διαφορετικό εκπαιδευτικό σύστημα. Μήπως βλέπεις αυτό να ευθυγραμμίζεται μ αυτό των άλλων ευρωπαικών χωρών;
αν η νομοθεσία , όπως λες, τους έθεσε τους αναπληρωτές σε αυτό το καθεστώς , να αλλάξει και να εναρμονιστεί με την αντίστοιχη ευρωπαϊκή...και ασεπ για διορισμούς και μονιμοποίηση στους 36μηνες...τι δηλαδή, ευρωπαίοι α λα καρτ;  8)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 489
Σύνολο: 496

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.