*

Αποστολέας Θέμα: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα  (Αναγνώστηκε 61956 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 05, 2016, 11:50:53 μμ »
Συμφωνώ απολύτως.Με αυτά όμως μας κρατούσαν αδιόριστους 6 χρόνια τώρα και κανείς δεν έλεγε τίποτα.Οι συνάδελφοι των "πρωτευόντων" για να διορίζονται σε βάρος μας και οι άλλοι των "δευτερευόντων" για να αποφύγουν τον γραπτό ΑΣΕΠ.Ποίος ήρθε στο δικαστήριο να τους κλείσει το στόμα;Μόνο εμείς οι ασεπίτες,οι οποίοι θα έπρεπε να σηκώσουμε κι αυτόν τον σταυρό.Όλοι οι άλλοι σιωπή,μην δυσαρεστήσουν την κυβέρνηση και δεν τους κάνει τα χατήρια.Τώρα που η καταιγίδα ξεσπάει για όλους,τώρα θυμήθηκατε συνάδελφοι τι έλεγε η Διαμαντοπούλου και ο Λοβέρδος.Επειδή τώρα θα κριθείτε και εσείς,θα δούμε πόσο πιστεύετε αυτά που λέτε.Θα πάτε δικαστικά εναντίον του Υπουργείου στο ΣτΕ,όπως κάναμε εμείς ή απλά θα διαμαρτύρεστε άσκοπα;

Ειλικρινά δεν αντιλαμβανομαι τι θέλεις να μου πεις...
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:51:47 »

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 05, 2016, 11:52:44 μμ »
Ειλικρινά δεν αντιλαμβανομαι τι θέλεις να μου πεις...
Δεν μιλάω προσωπικά.Την πικρία μου μεταφέρω στο φορουμ με αφορμή αυτό που είπες.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 05, 2016, 11:58:40 μμ »
Στην ξενη γλωσσα ειναι το γνωστο Portfolio.

Ποιο;;;
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 06, 2016, 12:00:19 πμ »
Δεν μιλάω προσωπικά.Την πικρία μου μεταφέρω στο φορουμ με αφορμή αυτό που είπες.

Την πικρία την καταλαβαίνω..αλλά που συνδέεται με τα τωρινά;;
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:51:47 »

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 06, 2016, 12:26:59 πμ »
Δεν υπάρχουν πρωτεύοντα και δευτερεύοντα μαθήματα αλλά μαθήματα που έχουν διακριτούς αλλά και αλληλοσυμπληρούμενους στόχους.

Όλα τα μαθήματα οφείλουν να εξετάζονται γραπτά  σε 1 ή 2 εξεταστικές περιοδους ανά έτος ώστε να αξιολογείται ο βαθμός εκπλήρωσης των στόχων.

Μία εξεταστική περίοδος μπορεί να είναι το πολύ 2 εβδομάδες.Τόσο ήταν ανέκαθεν.  Ο μήνας των εξετάσεων καθιερώθηκε από τότε που "έμπλεξαν" οι απολυτήριες και οι πανελλήνιες.

Οι εκθέσεις προόδου των μαθητών είναι φλυαρία αν δεν αποτελούν αιτιολογικές εκθέσεις μιας αριθμητικής βαθμολόγησης.

Προβλέπω πως με το σύστημα "έκθεση προφίλ μαθητή" χωρίς αριθμητική βαθμολογία θα καταντήσει η αξιολόγηση των μαθητών όπως των δημοσίων υπαλλήλων : όλοι ξέρουν την αλήθεια ,ποιος δουλεύει, ποιος είναι τουρίστας κτλ αλλά όλοι παίρνουν άριστα!


Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 06, 2016, 12:34:54 πμ »
Την πικρία την καταλαβαίνω..αλλά που συνδέεται με τα τωρινά;;
Στην Ολομέλεια του ΣτΕ το Υπουργείο για να δικαιολογηθεί για το ότι μας άφηνε αδιόριστους ισχυρίστηκε πως προερχόμαστε απο δευτερεύουσες και υπεράριθμες ειδικότητες.Οι δικηγόροι μας αντέδρασαν και για τα δύο.Ο Πρόεδρος παρενέβη και ζήτησε στους συνηγόρους του Παιδείας να ανακαλέσουν και να διαγραφουν οι φράσεις απο τα πρακτικά.Το ίδιο ακριβώς έγινε και στην πρώτη δίκη στο ΣτΕ.Σε ρωτάω ποιός πριν απο εμάς είχε ποτέ επιτεθεί στο Παιδείας για να σταματήσει να μιλάει για δευτερεύουσες ειδικότητες;Κανείς!Βέβαια το γεγονός αυτό το ερμήνευσα με δικό μου τρόπο.Αν θες την ερμηνεία την δέχεσαι ή όχι.Το γεγονός όμως δεν αλλάζει, οι ασεπίτες αντιδράσαμε σθεναρά και δεν πέρασε κάτι τέτοιο.Να σημειώσω πως τον αγώνα μας αυτόν τον πληρώσαμε ακριβά με 6 χρόνια αδιοριστία,δεν ήμασταν "τσάμπα μάγκες".Ρωτάω λοιπόν και εσένα και όλους που μας παρακολουθούν και θίγονται απο αυτή την απόφαση του κ.Υπουργού,θα διεκδικήσουν δικαστικά να πάρει πίσω την απόφαση του ο Υπουργός;Θα βάλουν το όνομα τους σε δικόγραφο κατά του Παιδείας,αναλαμβάνοντας και το κόστος μιας τέτοιας πράξης;Ή απλά κουβέντα να γίνεται;

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 06, 2016, 12:38:29 πμ »
Συμφωνώ απολύτως.Με αυτά όμως μας κρατούσαν αδιόριστους 6 χρόνια τώρα και κανείς δεν έλεγε τίποτα.Οι συνάδελφοι των "πρωτευόντων" για να διορίζονται σε βάρος μας και οι άλλοι των "δευτερευόντων" για να αποφύγουν τον γραπτό ΑΣΕΠ.Ποίος ήρθε στο δικαστήριο να τους κλείσει το στόμα;Μόνο εμείς οι ασεπίτες,οι οποίοι θα έπρεπε να σηκώσουμε κι αυτόν τον σταυρό.Όλοι οι άλλοι σιωπή,μην δυσαρεστήσουν την κυβέρνηση και δεν τους κάνει τα χατήρια.Τώρα που η καταιγίδα ξεσπάει για όλους,τώρα θυμήθηκατε συνάδελφοι τι έλεγε η Διαμαντοπούλου και ο Λοβέρδος.Επειδή τώρα θα κριθείτε και εσείς,θα δούμε πόσο πιστεύετε αυτά που λέτε.Θα πάτε δικαστικά εναντίον του Υπουργείου στο ΣτΕ,όπως κάναμε εμείς ή απλά θα διαμαρτύρεστε άσκοπα;

Γρηγορα αγαλμα στους επαναστατες...εεεεε στους ασεπιτες... Τι αγαλμα, αγαλματα...
Τρελα λεμε, μεγαααααλη τρελα.

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 06, 2016, 12:50:26 πμ »
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 06, 2016, 12:54:14 πμ »
Γρηγορα αγαλμα στους επαναστατες...εεεεε στους ασεπιτες... Τι αγαλμα, αγαλματα...
Τρελα λεμε, μεγαααααλη τρελα.
Συναδέλφισσα,το ξέρω πως πονάει η κατάργηση του 24μηνου!

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 06, 2016, 01:37:53 πμ »
Συναδέλφισσα,το ξέρω πως πονάει η κατάργηση του 24μηνου!
Δεν ξερεις τιποτα! Ζεις στον κοσμο σου και στο ερωτα με τον εαυτο σου!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 06, 2016, 07:05:25 πμ »
...........................................Αλλιως,οι διακρισεις μεταξυ μαθηματων και εκπαιδευτικων τους-γιατι επεκτεινεται και στο προσωπο των εκπαιδευτικων,ο μορφωμενος φιλολογος,ο λιγοτερο μορφωμενος ξενογλωσσος κτλ-που εγγραφονται στο παραπρογραμμα,στο κρυφο προγραμμα που ολοι γνωρισαμε κι αγαπησαμε χαχαχα,δεν προκειται να εξαλειφθουν.
Ποιό είναι το παραπρόγραμμα "που όλοι γνωρισαμε κι αγαπησαμε" ??  Εγώ τουλάχιστον δεν το ξέρω!!
  

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 06, 2016, 07:29:49 πμ »
Ποιό είναι το παραπρόγραμμα "που όλοι γνωρισαμε κι αγαπησαμε" ??  Εγώ τουλάχιστον δεν το ξέρω!!
Διάλεξε και πάρε :D
http://users.sch.gr/akouts/programs.htm

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 06, 2016, 08:44:14 πμ »
Δεν υπάρχουν πρωτεύοντα και δευτερεύοντα μαθήματα αλλά μαθήματα που έχουν διακριτούς αλλά και αλληλοσυμπληρούμενους στόχους.

Όλα τα μαθήματα οφείλουν να εξετάζονται γραπτά  σε 1 ή 2 εξεταστικές περιοδους ανά έτος ώστε να αξιολογείται ο βαθμός εκπλήρωσης των στόχων.

Μία εξεταστική περίοδος μπορεί να είναι το πολύ 2 εβδομάδες.Τόσο ήταν ανέκαθεν.  Ο μήνας των εξετάσεων καθιερώθηκε από τότε που "έμπλεξαν" οι απολυτήριες και οι πανελλήνιες.

Οι εκθέσεις προόδου των μαθητών είναι φλυαρία αν δεν αποτελούν αιτιολογικές εκθέσεις μιας αριθμητικής βαθμολόγησης.

Προβλέπω πως με το σύστημα "έκθεση προφίλ μαθητή" χωρίς αριθμητική βαθμολογία θα καταντήσει η αξιολόγηση των μαθητών όπως των δημοσίων υπαλλήλων : όλοι ξέρουν την αλήθεια ,ποιος δουλεύει, ποιος είναι τουρίστας κτλ αλλά όλοι παίρνουν άριστα!
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 06, 2016, 09:01:04 πμ »
Δεν υπάρχουν πρωτεύοντα και δευτερεύοντα μαθήματα αλλά μαθήματα που έχουν διακριτούς αλλά και αλληλοσυμπληρούμενους στόχους.

Όλα τα μαθήματα οφείλουν να εξετάζονται γραπτά  σε 1 ή 2 εξεταστικές περιοδους ανά έτος ώστε να αξιολογείται ο βαθμός εκπλήρωσης των στόχων.

Μία εξεταστική περίοδος μπορεί να είναι το πολύ 2 εβδομάδες.Τόσο ήταν ανέκαθεν.  Ο μήνας των εξετάσεων καθιερώθηκε από τότε που "έμπλεξαν" οι απολυτήριες και οι πανελλήνιες.

Οι εκθέσεις προόδου των μαθητών είναι φλυαρία αν δεν αποτελούν αιτιολογικές εκθέσεις μιας αριθμητικής βαθμολόγησης.

Προβλέπω πως με το σύστημα "έκθεση προφίλ μαθητή" χωρίς αριθμητική βαθμολογία θα καταντήσει η αξιολόγηση των μαθητών όπως των δημοσίων υπαλλήλων : όλοι ξέρουν την αλήθεια ,ποιος δουλεύει, ποιος είναι τουρίστας κτλ αλλά όλοι παίρνουν άριστα!

Διδασκεις σε σχολειο...Εγω οχι ,αλλα μπορω να πω οτι μεσα σε μια ταξη μαθητων Λυκειου το 2% μονο ενδιαφερεται,απο την εμπειρια του γιου μου, να αξιολογηθει με βαθμολογια.Σε πληροφορω οτι τα παιδια αδιαφορουν πληρως και επιδεικτικα για την αξιολογηση που τους κανουν οι καθηγητες απο τη Α λυκειου ,παρολου που καταβαλλω προσπαθεια να πεισω το δικο μου παιδι να μην καταθετει τα οπλα.Μου απαντα πολυ απλα οτι τον ενδιαφερουν τα πανελλαδικως εξεταζομενα και τα υπολοιπα .....ξερεις....Οσοι μονο ξερουν ηδη οτι θα βγουν στο εξωτερικο ενδιαφερονται για το απολυτηριο τους..ποσοι ειναι αυτοι?? Ελαχιστοι..
Το προφιλ του μαθητη ειναι εργαλειο αξιολογησης για τον εκπαιδευτικο.Μπορει καποιος να συμμετεχει σε δραστηριοτητες του σχολειου ,να ειναι ενεργο μελος της σχολικης κοινοτητας και να πατωνει στα διαγωνισματα...Τι θα γινει με αυτον ...Δεν πρεπει να επιβραβευτει ...
Για να συνελθουν μερικοι εδω μεσα που θεωρουν  οτι η αξιολογηση εχει να κανει μονο με τα γραπτα και την βαθμοθηρια. !!!Δεν το δεχομαι ,δεν το θελω για τα παιδια μου.!!!
Θελω απο τη δημοσια εκπαιδευση να σεβεται την προσωπικοτητα τους και να λειτουργει υποστηρικτικα ως οφειλει στην αναπτυξη της.ΟΧΙ με το βαθμο, πρωτιστως με το χαρακτηρα τους .ΓΙ'ΑΥΤΟ χρειαζεται η εκθεση προφιλ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 372
Σύνολο: 392

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.