*

Αποστολέας Θέμα: Νέες αναθέσεις στο Γυμνάσιο (06/2016) και ερώτηση για ΠΕ04  (Αναγνώστηκε 10877 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tempo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες αναθέσεις στο Γυμνάσιο (06/2016) και ερώτηση για ΠΕ04
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 12, 2016, 01:27:52 μμ »
Για το δικό σου ερώτημα tempo. Είναι διασταυρώμένο, από αιρετό και σύμβουλο.

μου κάνει εντύπωση που το ΠΥΣΔΕ βγάζει υπεράριθμο τον Φυσικό. Βασίζεται στον νόμο που έχουμε αναφέρει παραπάνω....μήπως θα μπορούσες να μας διαφωτίσεις λίγο περισσότερο αν γίνεται ή να ξαναρωτήσεις τον αιρετό και τον σύμβουλο ώστε να μας το δικαιολογήσουν;

Ένας συνάδελφος που ήταν σε αντίστοιχη θέση έκανε ένσταση μετά τον χαρακτηρισμό του ως υπεράριθμου και το ΠΥΣΔΕ την απέρριψε έχοντας τον νόμο ως σκεπτικό......

το θέμα πάντως ταλαιπωρεί αρκετούς συναδέλφους και πρέπει να ξεκαθαρίσει....

*** Προσοχή μιλάμε πάντα για ΠΕ04

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Συνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3185
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέες αναθέσεις στο Γυμνάσιο (06/2016) και ερώτηση για ΠΕ04
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 12, 2016, 02:45:55 μμ »
Κοίτα δεν υπάρχει δικαιολογηση. Αυτός ο νόμος έγινε για να εξυπηρετηθούν οι Χημικοί κυρίως στην Αθήνα αλλά και οι Φυσικοί στα μεγάλα αστικά κέντρα που βρέθηκαν στο Γυμνάσιο χωρίς 12 ώρες Α ανάθεση. ΜΕ αυτό το νόμο δεν μπορούν να κουνηθουν.
Το πως βρέθηκαν εκεί είναι ένα ζήτημα: Οι ίδιοι καi πολλοί ακόμα που τους πιστεύουν λένε ότι βρέθηκαν όταν τοποθετήθηκαν όταν ήταν ενοποιημένος ο κλάδος, δηλαδή πάνω από 10 χρόνια πριν, όπου δεν κοιτούσαν τι μάθημα κάνεις. Το αστείο είναι ότι ακόμα και αυτοί που τα λένε δεν ήταν διορισμένοι τότε, τοποθετήθηκαν πιο πρόσφατα.
Τέλως πάντων αυτός ο νόμος έγινε για να καλυφθούν οι αμαρτίες του παρελθόντος. Η διοίκηση της εκπαίδευσης υπακούει στους κανόνες όλου του δημόσιου πελατιακού συστήματος. Οι άνθρωποι που έχουν άκρες, προσωπικές, κομματικές, διαπλεκόμενες, χρησιμοποιούν το δημόσιο για να έχουν κάποιο όφελος (μπορεί να είναι και πολύ μικρό τόσο που να μην το αναλογίζονται) εις βάρος άλλων (που σίγουρα δεν βολεύει να το αναλογιστούν).
Ακόμα και τώρα θα δεις όμως ότι δεν υπάρχει άμεση προοπτική να καταργηθεί αυτός ο νόμος. Οι διαπλεκόμενοι που το έκαναν είναι πολύ καλά ακόμα μέσα στα πράγματα. Δεν έφυγαν ποτέ, από τις διευθύνσεις ή την διοίκηση του Υπουργείου. Μην νομίζεις ότι Υπουργοί και γραμματείς του υπουργείου που αλλάζουν κάθε εξάμηνο καταλήγουν όλοι στην ίδια λάθος απόφαση! Οι άνθρωποι αυτοί κρατούν ομήρους Καθηγητές και μαθητές.
Αυτοί είναι ο κύριος λόγος που δεν έχουμε ιδέα για την διαχείρηση του προσωπικού, πόσοι είναι, πόσοι χρειάζονται πόσα είναι τα μαθήματα, αν μπορούν να δουλέψουν τα σχολεία. Και όλοι αναγκαζόμαστε να κάνουμε ΛΑΘΟΣ μαντεψιές για να δικαιολογήσουμε τα κομμάτια που έχουμε ανάγκη. Για να παρηγορηθούμε!
Απόλυτη διαφάνεια σημαίνει τα βλέπουν όλοι ΟΛΑ και σταματούν τα ψέμματα!

Αποσυνδεδεμένος garfieldnt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέες αναθέσεις στο Γυμνάσιο (06/2016) και ερώτηση για ΠΕ04
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 12, 2016, 04:19:55 μμ »
Αν δηλώσεις ότι θέλεις να βγεις υπεράριθμος και δεν δηλώσεις κάποιο κενό γιατί τίποτε δεν σε ικανοποιεί τι γίνεται; Παραμένεις στο σχολείο σου; ...και αν ναι πώς; με τα ίδια δικαιώματα στην α΄ανάθεση που είχες σαν οργανικός ή παραμένεις σαν να είσαι στη διάθεση πυσδε (μην έχοντας τη δυνατότητα να διεκδικήσεις ούτε την α ανάθεση);;;
Επίσης, ποια είναι η διαφορά του οργανικά και του λειτουργικά υπεράριθμου;

Αποσυνδεδεμένος tempo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες αναθέσεις στο Γυμνάσιο (06/2016) και ερώτηση για ΠΕ04
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 12, 2016, 05:00:54 μμ »
Αν δηλώσεις ότι θέλεις να βγεις υπεράριθμος και δεν δηλώσεις κάποιο κενό γιατί τίποτε δεν σε ικανοποιεί τι γίνεται; Παραμένεις στο σχολείο σου; ...και αν ναι πώς; με τα ίδια δικαιώματα στην α΄ανάθεση που είχες σαν οργανικός ή παραμένεις σαν να είσαι στη διάθεση πυσδε (μην έχοντας τη δυνατότητα να διεκδικήσεις ούτε την α ανάθεση);;;
Επίσης, ποια είναι η διαφορά του οργανικά και του λειτουργικά υπεράριθμου;

δηλώσεις, δεν δηλώσεις υπεράριθμος το σίγουρο είναι ότι δεν παίρνεις κανένα μάθημα στο σχολείο όπου περισεύεις αφού οι ώρες έχουν μοιραστεί στους υπόλοιπους ΠΕ04 (ούτε Α ανάθεση, ούτε Β ανάθεση δεν παίρνει ο τελευταίος τοποθετημένος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος garfieldnt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέες αναθέσεις στο Γυμνάσιο (06/2016) και ερώτηση για ΠΕ04
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 12, 2016, 05:48:15 μμ »
δηλώσεις, δεν δηλώσεις υπεράριθμος το σίγουρο είναι ότι δεν παίρνεις κανένα μάθημα στο σχολείο όπου περισεύεις αφού οι ώρες έχουν μοιραστεί στους υπόλοιπους ΠΕ04 (ούτε Α ανάθεση, ούτε Β ανάθεση δεν παίρνει ο τελευταίος τοποθετημένος)
Έστω ότι κατα τη διαπίστωση υπεραριθμίας (με την ενιαία αντιμετώπιση των ΠΕ04) μου μενουν μόνο 5 ώρες στο σχολείο που υπηρετώ και έτσι βγαίνω υπεράριθμος (με αρχικές ώρες α ανάθεσης 14). Αν τελικά, παραμείνω στο σχολείο έχω δικαίωμα να κανω μόνο τις 5 ή μπορώ να κάνω τις 14;;;

Αποσυνδεδεμένος tempo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες αναθέσεις στο Γυμνάσιο (06/2016) και ερώτηση για ΠΕ04
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 12, 2016, 05:55:39 μμ »
Έστω ότι κατα τη διαπίστωση υπεραριθμίας (με την ενιαία αντιμετώπιση των ΠΕ04) μου μενουν μόνο 5 ώρες στο σχολείο που υπηρετώ και έτσι βγαίνω υπεράριθμος (με αρχικές ώρες α ανάθεσης 14). Αν τελικά, παραμείνω στο σχολείο έχω δικαίωμα να κανω μόνο τις 5 ή μπορώ να κάνω τις 14;;;

τις 5 μόνο.

Αποσυνδεδεμένος dijkstra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες αναθέσεις στο Γυμνάσιο (06/2016) και ερώτηση για ΠΕ04
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 12, 2016, 06:23:43 μμ »
Παιδιά παρακολουθώ το thread και έχω μπερδευτεί με αυτά που διαβάζω.
Πως είναι δυνατόν κάποιος που έχει ώρες Α' ανάθεσης σε ένα σχολείο να φύγει και να πάρει τις ώρες ένας που έχει το μάθημα Β' ανάθεση?
Δίνω παράδειγμα:

Ένας φυσικός έχει 8 ώρες φυσική και δεν μπορεί να πάρει τίποτα άλλο
Ένας μαθηματικός έχει 12 ώρες μαθηματικά και θέλει 8 ώρες για να συμπληρώσει. Έχει τη Φυσική Β' ανάθεση άρα παίρνει τη Φυσική και πετάει τον Φυσικό απέξω? Δεν είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό και δεν συμβαίνει.
Άλλωστε αυτό που γράφεται στο πρόσφατο ΦΕΚ είναι ξεκάθαρο νομίζω
α' ανάθεση  = καλύπτει υποχρεωτικό ωράριο
β' ανάθεση = συμπληρώνει ωράριο

έτσι δεν είναι? γιατί έχω μπερδευτεί.

ΥΓ Μια ερώτηση για όποιον ξέρει (please απαντήστε). Ας πούμε ότι είμαι Πληροφορικός με δεύτερο πτυχίο Ιστορικό Αρχαιολογικό. Στο σχολείο μου έχω αρκετές ώρες πληροφορικής αλλά υπάρχει και ένα κενό 10 ώρες ιστορία που δεν το θέλει κανείς φιλόλογος. Αντί να το βγάλουμε στο ΠΥΣΔΕ μπορώ να πάρω Ιστορία και να αφήσω ώρες πληροφορικής. Σε αυτή την περίπτωση δίνεται στο ΠΥΣΔΕ κενό πληροφορικής. Το λέω με το σκεπτικό ότι έχω την Ιστορία α' ανάθεση από την 2η ειδικότητα. Συγγνώμη αν σας ζαλίζω και γράφω ερωτήσεις στα όρια του σχετικού το thread αλλά νομίζω ότι είστε οι μόνοι που μπορείτε να μου απαντήσετε

Συνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3185
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέες αναθέσεις στο Γυμνάσιο (06/2016) και ερώτηση για ΠΕ04
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 12, 2016, 06:26:11 μμ »
τις 5 μόνο.
Δεν είναι έτσι ακριβώς. Αν δεν υπάρχει άλλος με Α ανάθεση για να πάρει τις 14 ώρες πρώτος τις παίρνει ο οργανικά υπεράριθμος.

Αποσυνδεδεμένος tempo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες αναθέσεις στο Γυμνάσιο (06/2016) και ερώτηση για ΠΕ04
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 12, 2016, 07:05:43 μμ »
Παιδιά παρακολουθώ το thread και έχω μπερδευτεί με αυτά που διαβάζω.
Πως είναι δυνατόν κάποιος που έχει ώρες Α' ανάθεσης σε ένα σχολείο να φύγει και να πάρει τις ώρες ένας που έχει το μάθημα Β' ανάθεση?
Δίνω παράδειγμα:

Ένας φυσικός έχει 8 ώρες φυσική και δεν μπορεί να πάρει τίποτα άλλο
Ένας μαθηματικός έχει 12 ώρες μαθηματικά και θέλει 8 ώρες για να συμπληρώσει. Έχει τη Φυσική Β' ανάθεση άρα παίρνει τη Φυσική και πετάει τον Φυσικό απέξω? Δεν είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό και δεν συμβαίνει.
Άλλωστε αυτό που γράφεται στο πρόσφατο ΦΕΚ είναι ξεκάθαρο νομίζω
α' ανάθεση  = καλύπτει υποχρεωτικό ωράριο
β' ανάθεση = συμπληρώνει ωράριο

έτσι δεν είναι? γιατί έχω μπερδευτεί.



εδώ μιλάμε μόνο για τον κλάδο ΠΕ04 (και την ιδιαιτερότητα που υπάρχει σε αυτόν). Επομένως στο παράδειγμα με τον μαθηματικό που αναφέρεις δεν μπορεί να γίνει αυτό....ο μαθηματικός τα μαθηματικά και ο φυσικός την φυσική

Αποσυνδεδεμένος tempo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες αναθέσεις στο Γυμνάσιο (06/2016) και ερώτηση για ΠΕ04
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 12, 2016, 07:11:52 μμ »
Δεν είναι έτσι ακριβώς. Αν δεν υπάρχει άλλος με Α ανάθεση για να πάρει τις 14 ώρες πρώτος τις παίρνει ο οργανικά υπεράριθμος.

έχεις κάποιο συγκεκριμένο παράδειγμα (που να έχει γίνει πραγματικά);

για να τα πούμε με άλλα λόγια.....η κατάσταση έχει όπως της περιγράφω στο 1ο post.
Όταν έρχεται η ώρα για να βγει ο υπεράριθμος έχουμε και λέμε

πχ 60 ώρες το σύνολο των ωρών των μαθημάτων ΠΕ04 (όλα μαζί)
ο Χημικός (πρώτος τοποθετημένος στο συγκεκριμένο σχολείο) παίρνει τις ώρες που θέλει για να καλύψει το ωράριο του
ο Γεωλόγος (δεύτερος τοποθετημένος στο συγκεκριμένο σχολείο) παίρνει τις ώρες που θέλει για να καλύψει το ωράριο του
κ.ο.κ
οπότε περισεύει ο τελευταίος τοποθετημένος.....όλα αυτά βάσει του νόμου που έχει αναφερθεί παραπάνω και λέει ότι για την υπεραριθμία όλοι οι ΠΕ04 αντιμετωπίζονται με τον ίδιο τρόπο.

Αν κάποιος έχει πραγματικό παράδειγμα που δεν γίνεται η διαδικασία όπως την περιγράφω ας το αναφέρει για να δούμε τελικά τι ισχύει και τι όχι.

Συνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3185
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέες αναθέσεις στο Γυμνάσιο (06/2016) και ερώτηση για ΠΕ04
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 12, 2016, 08:02:32 μμ »
Ναι έτσι γράφεται στα οργανικά. Εννοώ στις λειτουργικές τοποθετήσεις αργότερα.
Ο τρίτος που λες που βγήκε υπεράριθμος οργανικά. Αν θέλει μένει στο σχολείο Λειτουργικά παίρνει τις ώρες Α ανάθεσής του πρώτος όπως ορίζει η εγκύκλιος των αναθέσεων που βγήκε τώρα. Αλλά Β ανάθεση δεν περισσεύει για να πάρει γιατί παίρνει τελευταίος. Το ΠΥΣΔΕ μπορεί να τον μετακινήσει λειτουργικά είτε εξ ολοκλήρου είτε για συμπλήρωση αλλού, ανάλογα με τις ώρες που είχε για Α ανάθεση, την τελική ευθύνη την έχει ο Διευθυντής ΔΔΕ.
ΚΑι η αλήθεια είναι ότι όχι δεν έχω στο μυαλό μου αυτή τη στιγμή συγκεκριμένο παράδειγμα, αλλά αν κάτσω να ψάξω μπορεί να βρω και ελπίζω να με προλάβει κάποιος άλλος με συγκκριμένο παράδειγμα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2016, 08:04:55 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Νέες αναθέσεις στο Γυμνάσιο (06/2016) και ερώτηση για ΠΕ04
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 12, 2016, 08:24:11 μμ »
Πιστεύω ότι ο συνάδελφος tempo έθεσε εύστοχο ερώτημα και τον έχουμε μπερδέψει. Στο παράδειγμα που αναφέρει, αν ο Φυσικός δεν επιθυμεί να κριθεί ΟΡΓΑΝΙΚΑ υπεράριθμος και παραμείνει στην μονάδα, έχει (βάσει νέου προγράμματος Γυμνασίων) 15 ώρες Α' Ανάθεσης (Φυσικής), τη στιγμή που οι υπόλοιποι έχουν 6/9/9 ώρες Α' Ανάθεσης αντιστοίχως. Και πλέον δεν υπάρχει και το "σωσίβιο" Α' Ανάθεσης των Βιωματικών Δράσεων.

Με άλλα λόγια: την Φυσική θα την αναλάβει ο Φυσικός, ναι ή όχι;

Συνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3185
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέες αναθέσεις στο Γυμνάσιο (06/2016) και ερώτηση για ΠΕ04
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 12, 2016, 08:51:01 μμ »
Ναι αν θέλει θα την αναλάβει. Αλλά δεν θα βρει άλλες ώρες Β ανάθεσης και θα πρέπει να συμπληρώσει αλλού. Το ΠΥΣΔΕ όμως μπορεί να τον μετακινήσει εξ ολοκλήρου εαν δεν "βολεύει" η κατασταση.

Αποσυνδεδεμένος dijkstra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες αναθέσεις στο Γυμνάσιο (06/2016) και ερώτηση για ΠΕ04
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 12, 2016, 08:55:02 μμ »
@tempo

Στο παράδειγμα που έθεσα αν αντί του Μαθηματικού είχαμε Χημικό θα άλλαζε κάτι?
Αφού και οι δυο έχουν την Φυσική ως Β' ανάθεση με βάση τον πίνακα του ΦΕΚ. Κάνω κάπου λάθος;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159753
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 339
Σύνολο: 358

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.