*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ 19 χωρίς προϋπηρεσία. Υπάρχει μέλλον για μένα;  (Αναγνώστηκε 16393 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος annami2005

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους, είμαι πε19 με επάρκεια χωρίς προϋπηρεσία (χωρίς αναπηρία, πολυτεκνίες κλπ). Θα κάνω πρώτη φορά φέτος τα χαρτιά μου και θα είμαι στον Γ πίνακα προφανώς. Επειδή δεν έχω πιθανότητες να με πάρουν κάπου, θα ήθελα να ρωτήσω τι θα μπορούσα να κάνω για να αυξήσω τις πιθανότητές μου. Πχ κάποιο μεταπτυχιακό ίσως στην ειδική αγωγή που θα μου έδινε τη δυνατότητα για ένταξη στους πίνακες ειδικής; Γνωρίζει κανείς ποιες οι πιθανότητες να σε πάρουν κάπου με τέτοιο μεταπτυχιακό; Παίρνουν από τον κλάδο μας στην ειδικής; Και γενικά ότι ιδέα έχετε δεκτή.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2016, 05:11:21 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ 19 χωρίς προϋπηρεσία. Υπάρχει μέλλον για μένα?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:39:52 »

Αποσυνδεδεμένος vagelis_33

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 19 χωρίς προϋπηρεσία. Υπάρχει μέλλον για μένα?
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 27, 2016, 03:12:36 μμ »
Φίλε μου μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου για την ασπαιτε ώστε να ανέβεις στον πίνακα μη εχόντων προυπηρεσία. Με την ασπαιτε θα εισαι οριακά να σε παρουν ή οχι αν τα δηλώσεις όλα (θέλει και λίγο τύχη να κανουν περισσότερες προσληψεις).
Επίσης και με την ειδική αγωγή λογικά θα έχεις περισσότερες πιθανότητες χωρίς να είμαι σίγουρος.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2016, 03:20:28 μμ από vagelis_33 »

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 19 χωρίς προϋπηρεσία. Υπάρχει μέλλον για μένα?
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 27, 2016, 03:33:41 μμ »
Φίλε μου μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου για την ασπαιτε ώστε να ανέβεις στον πίνακα μη εχόντων προυπηρεσία. Με την ασπαιτε θα εισαι οριακά να σε παρουν ή οχι αν τα δηλώσεις όλα (θέλει και λίγο τύχη να κανουν περισσότερες προσληψεις).
Επίσης και με την ειδική αγωγή λογικά θα έχεις περισσότερες πιθανότητες χωρίς να είμαι σίγουρος.
Τι να την κανει την ασπαιτε η κοπελα αφου σου λεει εχει επαρκεια????

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 19 χωρίς προϋπηρεσία. Υπάρχει μέλλον για μένα?
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 27, 2016, 03:37:47 μμ »
Ψαξε μηπως μπεις σε κανενα σδε, μονο ετσι θα παρεις κανενα μοριο και θα μπεις στον πινακα Β. Η ειδικη αγωγη δν ξερω αν θα σε βοηθησει, δεδομενου οτι θα μπεις στον πινακα σε δυο χρονια απο τωρα, οποτε τι θεση θα εχεις και ποσους παιρνουν καθε χρονο? Νομιζω οχι πολλους αλλα ψαξτο μονη σ γτ μπορει κ να αξιζει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ 19 χωρίς προϋπηρεσία. Υπάρχει μέλλον για μένα?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:39:52 »

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 19 χωρίς προϋπηρεσία. Υπάρχει μέλλον για μένα?
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 27, 2016, 03:56:04 μμ »
Καλησπέρα σε όλους, είμαι πε19 με επάρκεια χωρίς προϋπηρεσία (χωρίς αναπηρία, πολυτεκνίες κλπ). Θα κάνω πρώτη φορά φέτος τα χαρτιά μου και θα είμαι στον Γ πίνακα προφανώς. Επειδή δεν έχω πιθανότητες να με πάρουν κάπου, θα ήθελα να ρωτήσω τι θα μπορούσα να κάνω για να αυξήσω τις πιθανότητές μου. Πχ κάποιο μεταπτυχιακό ίσως στην ειδική αγωγή που θα μου έδινε τη δυνατότητα για ένταξη στους πίνακες ειδικής? Γνωρίζει κανείς ποιες οι πιθανότητες να σε πάρουν κάπου με τέτοιο μεταπτυχιακό? Παίρνουν από τον κλάδο μας στην ειδικής? Και γενικά ότι ιδέα έχετε δεκτή.

Τι να κανεις; Διαβατηριο..και μαυρη πετρα... ;D

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 19 χωρίς προϋπηρεσία. Υπάρχει μέλλον για μένα?
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 27, 2016, 03:58:15 μμ »
Αγαπητέ (η αγαπητή δε γνωρίζω) annami2005 αν πας στην ιστοσελίδα:
http://e-aitisi.sch.gr/eniaios_smea_anap_15/20160408/ENIAIOS_SMEA_ANAP_15_NORMAL/index.html
και κλικάρεις στους ΠΕ.19 θα δεις πως μέχρι τον Απρίλη 2016 κάπου 160 άτομα είχαν μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής. Πιθανό είναι να ξεπεράσουμε τους 200 φέτος ενώ κάθε χρόνο παίρνουν ως αναπληρωτές κάπου 65 άτομα ίσως και λίγο παραπάνω αλλά πάντα καθαρά κάτω από 100. Μέχρι να αποφασίσεις να ξεκινήσεις και να το πάρεις μάλλον θα υπάρχουν ακόμη παραπάνω κάτοχοι μεταπτυχιακού ειδικής αγωγής. Επιπλέον κάθε λίγο διαβάζουμε για κριτήρια συνάφειας μεταπτυχιακών ε.α. για όσους το ξεκινήσουν από εδώ και πέρα ή και για όσους ήδη έχουν μεταπτυχιακό. Πχ μπορεί να σου πουν έκανες το μεταπτυχιακό της Ιταλίας η της Βουλγαρίας; Μοριοδοτούταν πχ μέχρι το 2016 (απλά παράδειγμα σου δίνω, μπορεί τα μεταπτυχιακά αυτά να μοριοδοτούνται για τους πίνακες ε.α. ακόμα, ενώ κάποια άλλα να μη μοριοδοτούνται. Αυτά θα τα αποφασίσουν κάποιες επιτροπές). Με λίγα λόγια η κατάσταση με τα μεταπτυχιακά ειδικής αγωγής που θα μοριοδοτούνται είναι αβέβαιη.
Επίσης από ότι ξέρω επειδή από εδώ και πέρα στη πρόσληψη αναπληρωτών εμπλέκεται και ο ΑΣΕΠ και η λήξη για τις αιτήσεις ε.α. (ειδικής αγωγής) έληξαν τη Δευτέρα οι απόφοιτοι του μεταπτυχιακού της Λευκωσίας δε πρόλαβαν να πάρουν συνάφεια από το ΔΙΚΑΤΣΑ και έτσι για φέτος το μεταπτυχιακό τους δε θα προσμετρηθεί στο πίνακα αναπληρωτών ε.α. Τις προηγούμενες χρονιές υπήρχε τρόπος και οι αιτήσεις γίνονταν αργότερα και προλάβαιναν τις προθεσμίες. Προσωπικά χωρίς προϋπηρεσία στην ειδική αγωγή θεωρώ πως δεν αξίζει να κάνεις μεταπτυχιακό, γιατί δε θα δουλέψεις ως αναπληρωτής με τα σημερινά δεδομένα.

Αποσυνδεδεμένος developer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 19 χωρίς προϋπηρεσία. Υπάρχει μέλλον για μένα;
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 01, 2016, 04:45:01 μμ »
Καλησπέρα. Έκανα και γω για πρώτη φορά τα χαρτιά μου. Είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Η/Υ (πολυτεχνείο στην Ελλάδα), χωρίς επάρκεια και χωρίς προϋπηρεσία. Θα ήθελα να μάθω πως υπολογίζονται τα μόρια και αν παίρνω παραπάνω μόρια από το πτυχίο λόγω πενταετούς προγράμματος σπουδών σε σχέση με αυτούς που είναι τετραετούς. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 19 χωρίς προϋπηρεσία. Υπάρχει μέλλον για μένα;
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 01, 2016, 05:02:08 μμ »
Καλησπέρα. Έκανα και γω για πρώτη φορά τα χαρτιά μου. Είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Η/Υ (πολυτεχνείο στην Ελλάδα), χωρίς επάρκεια και χωρίς προϋπηρεσία. Θα ήθελα να μάθω πως υπολογίζονται τα μόρια και αν παίρνω παραπάνω μόρια από το πτυχίο λόγω πενταετούς προγράμματος σπουδών σε σχέση με αυτούς που είναι τετραετούς. Ευχαριστώ

Ειναι απιθανο να σας παρουν ...δεν παιρνετε μορια για την πενταετη φοιτηση σας...

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 19 χωρίς προϋπηρεσία. Υπάρχει μέλλον για μένα;
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 01, 2016, 05:07:21 μμ »
Καλησπέρα. Έκανα και γω για πρώτη φορά τα χαρτιά μου. Είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Η/Υ (πολυτεχνείο στην Ελλάδα), χωρίς επάρκεια και χωρίς προϋπηρεσία. Θα ήθελα να μάθω πως υπολογίζονται τα μόρια και αν παίρνω παραπάνω μόρια από το πτυχίο λόγω πενταετούς προγράμματος σπουδών σε σχέση με αυτούς που είναι τετραετούς. Ευχαριστώ
Μορια εχει καποιος που εχει δουλεψει σε σχολειο, ενα για καθε μηνα, ή εχει δωσει ασεπ.
Εσυ θα εχεις μηδεν μορια. Το οτι εχεις τελειωσει πολυτεχνειο δεν σου δινει κατι επιπλεον...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 19 χωρίς προϋπηρεσία. Υπάρχει μέλλον για μένα;
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 01, 2016, 05:14:50 μμ »
developer αν σε ενδιαφέρει η εκπαίδευση να κάνεις αίτηση για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ, ώστε να αποκτήσεις παιδαγωγική επάρκεια!
Ωστόσο, όπως σου είπαν ήδη οι συνάδελφοι δεν έχεις πολλές πιθανότητες να δουλέψεις στη δημόσια εκπαίδευση,
εκτός αν γίνει ΑΣΕΠ και καταφέρεις να τα πας καλά στον διαγωνισμό. Ως Ηλεκτρολόγος Μηχανικός στην εκπαίδευση είσαι ΠΕ12.05,
ενώ ως Μηχανικός Υπολογιστών είσαι ΠΕ19.

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 19 χωρίς προϋπηρεσία. Υπάρχει μέλλον για μένα;
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 01, 2016, 05:34:09 μμ »
Καλησπέρα. Έκανα και γω για πρώτη φορά τα χαρτιά μου. Είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Η/Υ (πολυτεχνείο στην Ελλάδα), χωρίς επάρκεια και χωρίς προϋπηρεσία. Θα ήθελα να μάθω πως υπολογίζονται τα μόρια και αν παίρνω παραπάνω μόρια από το πτυχίο λόγω πενταετούς προγράμματος σπουδών σε σχέση με αυτούς που είναι τετραετούς. Ευχαριστώ
Φίλε μου έχεις πτυχιάρα και θα χαραμιστείς στην εκπαίδευση; Δε λέω καλή η δουλειά του καθηγητή αλλά θα τραβήξεις μεγάλο κανάλι μέχρι να βρεις το δρόμο σου. Αν μπορούσες να απορροφηθείς άμεσα από την εκπαίδευση θα έλεγα οκ, κάνε το αν σου αρέσει. Αλλά για το πτυχίο που έχεις δεν αξίζει. Σίγουρα θα βρεις κάτι άλλο να κάνεις στον ιδιωτικό τομέα.

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 19 χωρίς προϋπηρεσία. Υπάρχει μέλλον για μένα;
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 01, 2016, 08:51:56 μμ »
Φίλε μου έχεις πτυχιάρα και θα χαραμιστείς στην εκπαίδευση; Δε λέω καλή η δουλειά του καθηγητή αλλά θα τραβήξεις μεγάλο κανάλι μέχρι να βρεις το δρόμο σου. Αν μπορούσες να απορροφηθείς άμεσα από την εκπαίδευση θα έλεγα οκ, κάνε το αν σου αρέσει. Αλλά για το πτυχίο που έχεις δεν αξίζει. Σίγουρα θα βρεις κάτι άλλο να κάνεις στον ιδιωτικό τομέα.
Ακριβως! Με τετοιο πτυχιο ειναι καταντια να θες να πας στην εκπαιδευση. Αν σε ενδιεφερε να γινεις καθηγητης πληροφορικης ας πηγαινες σε τετραετες προγραμμα πληροφορικης κ ενα χρονο απαιτε κ θα ησουν σε καπως καλυτερη μοιρα.

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 19 χωρίς προϋπηρεσία. Υπάρχει μέλλον για μένα;
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 01, 2016, 09:47:55 μμ »
 Αυτό έλειπε να δώσουν και επιπλέον μόρια, με ένα πτυχίο έχουν 2-3 επαγγέλματα και μάστερ διεκδικούν και σε λίγο PhD
 

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 19 χωρίς προϋπηρεσία. Υπάρχει μέλλον για μένα;
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 01, 2016, 10:02:25 μμ »
Για να λέμε και του στραβού το δίκιο από κάτι ΤΕΙτζήδες τύπου ΜΜΕ και πληροφορικής Πύργου θα έπρεπε χαλαρα να προηγείται ο άνθρωπος αλλά ας μην το κάνουμε θέμα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159460
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 306
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 260
Σύνολο: 262

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.