*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ 19 χωρίς προϋπηρεσία. Υπάρχει μέλλον για μένα;  (Αναγνώστηκε 16336 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος developer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 19 χωρίς προϋπηρεσία. Υπάρχει μέλλον για μένα;
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 02, 2016, 09:02:46 μμ »
Ναι έτσι είναι φίλε! Αλλά ως μάστερ ΔΕ μετράει, μεταξύ σας μόνο!

Αυτό εξηγώ, μετράει σαν master στο εξωτερικό εκτός από τον ΑΣΕΠ ;)

Παράθεση
1. Αυτά είναι τα ελληνικά πανεπιστήμια.
2. Αυτοί είναι οι "καθηγητές" τους (και πως διορίστηκαν ως λέκτορες) και όσοι παίρνουν απόσπαση (Περιστέρα πχ) σε αυτά.

Εν τέλει:

3. Αυτοί είμαστε.

Δεν διαφώνησα, απλά είπα ότι το επίπεδο των σπουδών είναι υψηλό ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ 19 χωρίς προϋπηρεσία. Υπάρχει μέλλον για μένα;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:56:50 »

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 19 χωρίς προϋπηρεσία. Υπάρχει μέλλον για μένα;
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 02, 2016, 09:28:45 μμ »
Παιδια μην καθεστε εδω κ κλαιγεστε, πηγαιντε εξωτερικο αφου δεν αναγνωριζεται η αξια σας.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2549
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 19 χωρίς προϋπηρεσία. Υπάρχει μέλλον για μένα;
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 03, 2016, 12:39:41 μμ »
Απ' ότι φαίνεται προκάλεσα αντιπαράθεση χωρίς να το θέλω. Αυτή την στιγμή εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα και οι ώρες εργασίας αλλά κυρίως οι απολαβές είναι πολύ χειρότερες απ' ότι νομίζετε και αρκετοί στρέφονται στην εκπαίδευση, άσχετα με το αν είναι καλοί-μέτριοι-κακοί. Το δίπλωμα του ΗΜΜΥ όντως θεωρείται κορυφαίο στον τομέα των Η/Υ από τους περισσότερους, αλλά δυστυχώς δεν ισχύει το ίδιο και για τους εργοδότες. Το ότι είναι πλέον master έχει να κάνει με το ότι η λήψη του απαιτεί σημαντικά μεγαλύτερο φόρτο εργασίας σε σχέση με τις άλλες σχολές(+1 χρόνο στην Ελλάδα, +2 χρόνια στα ευρωπαϊκά πανεπιστήμια), οπότε δικαίως έγινε αυτό. Βέβαια παρόλο που υπάρχει επίσημη απόφαση, ο ΑΣΕΠ δεν το αναγνωρίζει, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα  :P Όσον αφορά τις γνώσεις που μπορεί να μην έχει κάποιος πχ PHP που αναφέρθηκε, είναι απολύτως λογικό. Μπορεί το πρόγραμμα σπουδών της κάθε σχολής σε συνδυασμό με την έλλειψη προσφερόμενων μαθημάτων λόγω υποχρηματοδότησης, να έδωσε μια ξεκάθαρη κατεύθυνση στους φοιτητές πχ προς την C. Και δεν εννοώ αποκλειστικά τη γλώσσα, αλλά και όλα τα παρεμφερή, όπως παράλληλο προγραμματισμό, ταυτόχρονο προγραμματισμό, λειτουργικά συστήματα, κατανεμημένα συστήματα και άλλα, "πράγματα" που κάποιος άλλος δεν έχει ιδέα τι είναι. Μην σκέφτεστε όπως όλοι οι υπόλοιποι, που επειδή έχεις τελειώσει "κομπιουτερ" πρέπει να ξέρεις ανά πάσα στιγμή πως δουλεύει η κάθε εφαρμογή που κατέβασε κάποιος στο κινητό του, γιατί δεν μπαίνει στο facebook και γιατί δεν δουλεύει το θυροτηλέφωνο του σπιτιού του. Ο κλάδος της τεχνολογίας είναι ταχύτατα αναπτυσσόμενος και αυτό που μετράει δεν είναι κυρίως τι ξέρεις βγαίνοντας από τη σχολή, αλλά αν έχεις μάθει τον τρόπο να μαθαίνεις συνεχώς ;) Όσο για μένα και τις μηδενικές πιθανότητες, περιμένω να βγει η προκήρυξη της ασπαιτε και να δω αν κληρωθώ. Μέχρι τότε δεν χάνω κάτι :)

Αγόρι μου σου εύχομαι τα καλύτερα!
Φαίνεσαι απόλυτα συνειδητοποιημένος σε αντίθεση με  κάποιους ειδήμονες- του φόρουμ!
Βρίσκω άψογη την τοποθέτηση σου επί του θέματος!
Εύχομαι να κληρωθείς στο εππαικ και να πάρεις μια μικρή γεύση από την εκπαίδευση! Παράλληλα ψάξου, κοίτα και αυτό που σου προτείνει ο niteulf.
Καλή δύναμη!  :)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 19 χωρίς προϋπηρεσία. Υπάρχει μέλλον για μένα;
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 03, 2016, 05:20:42 μμ »
Εγώ θα σου πρότεινα να μη μπεις καν στον κόπο να ασχοληθείς με εκπαίδευση. Και εγώ από 5ετές τμήμα είμαι, με μεταπτυχιακό στην πληροφορική, με ΑΣΠΑΙΤΕ, 2ο μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά, επιτυχία ΑΣΕΠ και 10 χρόνια προϋπηρεσίας με ΠΟΛΛΑ χιλιόμετρα σε διάφορα μέρη της Ελλάδας. Όλα αυτά όχι επειδή δεν ήμουν καλός φοιτητής, ή επειδή δεν ξέρω καλό προγραμματισμό, απλά αγαπούσα την εκπαίδευση και από μικρός ήθελα να κάνω αυτή τη δουλειά.

Δυστυχώς αυτά τα 10 χρόνια οι συνθήκες έχουν αλλάξει προς το χειρότερο. Ακόμα και αν διοριστείς (κάτι το οποίο απαιτεί αγώνα χρόνων), ο μισθός είναι γύρω στα 800-900 ευρώ (10.000 το χρόνο), ενώ πρέπει να περάσεις κάποια χρόνια σε κάποιο χωριό στην επαρχία σε random περιοχή, σε περισσότερα από 2 σχολεία με καμία απολύτως παροχή. Το χειρότερο είναι ότι αν κάποια στιγμή το μετανιώσεις και αποφασίσεις να επιστρέψεις στον ιδιωτικό τομέα, η όποια προϋπηρεσία έχεις αποκτήσει στην εκπαίδευση όχι μόνο δε μετράει θετικά, αλλά είναι λόγος να σε απορρίπτουν πριν καν την πρώτη συνέντευξη. Ακόμα και να μην την εμφανίσεις, θα υπάρχουν κάποια χρόνια κενά στο βιογραφικό σου.

Αν μάλιστα δε διοριστείς, τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα, καθώς όλα τα παραπάνω είναι 10 φορές χειρότερα. Δουλεύεις το πολύ 8 μήνες το χρόνο (για τους υπόλοιπους σπάνια δικαιούσαι επίδομα ανεργίας), δε σου μετρούν καν τα μεταπτυχιακά, κάθε χρόνο πας σε διαφορετικά σχολεία με πολύ χειρότερες συνθήκες, ενώ είναι πολύ πιθανό κάποιες χρονιές να μη δουλέψεις καν.

Και για να είμαστε ρεαλιστές... Με τα νέα μέτρα του Υπουργείου, που θα ισχύσουν από φέτος, οι περισσότεροι συνάδελφοι που έχουν τελειώσει ΑΣΠΑΙΤΕ και δουλεύουν στην εκπαίδευση τα τελευταία 10 χρόνια θα μείνουν εκτός. Άτομα με 40-50 μήνες καθαρής προϋπηρεσίας θα στραφούν στον ιδιωτικό τομέα, γιατί δε θα έχουν άλλη επιλογή. Μη κάνεις το λάθος να σπαταλήσεις χρόνο και χρήμα για κάτι τόσο μάταιο. Ο ιδιωτικός τομέας έχει τις δυσκολίες του, ειδικά τα πρώτα χρόνια, αλλά αν κρίνω από τους φίλους συμφοιτητές μου σε 4-5 χρόνια θα βγάζεις τα υπερδιπλάσια χρήματα και θα εργάζεσαι κοντά στο σπίτι σου με πολύ καλύτερες συνθήκες εργασίας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ 19 χωρίς προϋπηρεσία. Υπάρχει μέλλον για μένα;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:56:50 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 19 χωρίς προϋπηρεσία. Υπάρχει μέλλον για μένα;
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 03, 2016, 05:41:43 μμ »
gpapage η αλήθεια είναι ακριβώς όπως τη λες. Μπορεί να είναι σκληρή, αλλά έτσι είναι τα πράγματα αν τα δεις ρεαλιστικά.
Όσοι επιμένουν στην εκπαίδευση είναι επειδή την αγαπάνε, αλλά ο ρομαντισμός δε γέμισε το στομάχι κανενός.

Μπορεί να είμαι μόνιμος και να ζω μακριά από τη μόνιμη κατοικία μου, αλλά εξακολουθώ να λέω ότι η εκπαίδευση μου αρέσει.
Για τους αναπληρωτές που δε θα δουλέψουν, λόγω των νέων αλλαγών του υπουργείου, θα είναι δύσκολη η φετινή κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1542
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 19 χωρίς προϋπηρεσία. Υπάρχει μέλλον για μένα;
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 03, 2016, 05:45:47 μμ »
Εγώ θα σου πρότεινα να μη μπεις καν στον κόπο να ασχοληθείς με εκπαίδευση. Και εγώ από 5ετές τμήμα είμαι, με μεταπτυχιακό στην πληροφορική, με ΑΣΠΑΙΤΕ, 2ο μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά, επιτυχία ΑΣΕΠ και 10 χρόνια προϋπηρεσίας με ΠΟΛΛΑ χιλιόμετρα σε διάφορα μέρη της Ελλάδας. Όλα αυτά όχι επειδή δεν ήμουν καλός φοιτητής, ή επειδή δεν ξέρω καλό προγραμματισμό, απλά αγαπούσα την εκπαίδευση και από μικρός ήθελα να κάνω αυτή τη δουλειά.

Δυστυχώς αυτά τα 10 χρόνια οι συνθήκες έχουν αλλάξει προς το χειρότερο. Ακόμα και αν διοριστείς (κάτι το οποίο απαιτεί αγώνα χρόνων), ο μισθός είναι γύρω στα 800-900 ευρώ (10.000 το χρόνο), ενώ πρέπει να περάσεις κάποια χρόνια σε κάποιο χωριό στην επαρχία σε random περιοχή, σε περισσότερα από 2 σχολεία με καμία απολύτως παροχή. Το χειρότερο είναι ότι αν κάποια στιγμή το μετανιώσεις και αποφασίσεις να επιστρέψεις στον ιδιωτικό τομέα, η όποια προϋπηρεσία έχεις αποκτήσει στην εκπαίδευση όχι μόνο δε μετράει θετικά, αλλά είναι λόγος να σε απορρίπτουν πριν καν την πρώτη συνέντευξη. Ακόμα και να μην την εμφανίσεις, θα υπάρχουν κάποια χρόνια κενά στο βιογραφικό σου.

Αν μάλιστα δε διοριστείς, τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα, καθώς όλα τα παραπάνω είναι 10 φορές χειρότερα. Δουλεύεις το πολύ 8 μήνες το χρόνο (για τους υπόλοιπους σπάνια δικαιούσαι επίδομα ανεργίας), δε σου μετρούν καν τα μεταπτυχιακά, κάθε χρόνο πας σε διαφορετικά σχολεία με πολύ χειρότερες συνθήκες, ενώ είναι πολύ πιθανό κάποιες χρονιές να μη δουλέψεις καν.

Και για να είμαστε ρεαλιστές... Με τα νέα μέτρα του Υπουργείου, που θα ισχύσουν από φέτος, οι περισσότεροι συνάδελφοι που έχουν τελειώσει ΑΣΠΑΙΤΕ και δουλεύουν στην εκπαίδευση τα τελευταία 10 χρόνια θα μείνουν εκτός. Άτομα με 40-50 μήνες καθαρής προϋπηρεσίας θα στραφούν στον ιδιωτικό τομέα, γιατί δε θα έχουν άλλη επιλογή. Μη κάνεις το λάθος να σπαταλήσεις χρόνο και χρήμα για κάτι τόσο μάταιο. Ο ιδιωτικός τομέας έχει τις δυσκολίες του, ειδικά τα πρώτα χρόνια, αλλά αν κρίνω από τους φίλους συμφοιτητές μου σε 4-5 χρόνια θα βγάζεις τα υπερδιπλάσια χρήματα και θα εργάζεσαι κοντά στο σπίτι σου με πολύ καλύτερες συνθήκες εργασίας.
συμφωνω απολυτα μαζι σου..η αλλη λυση ειναι αν υπαρχει στηριξη απο εξωτερικο..χωρις καμμια σκεψη..

Αποσυνδεδεμένος venus!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 19 χωρίς προϋπηρεσία. Υπάρχει μέλλον για μένα;
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 16, 2018, 12:31:32 πμ »
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω τα παρακάτω:
1.   Οι προσλήψεις κάθε χρόνο για τη γενική γίνονται μόνο από τον πίνακα ατόμων με προϋπηρεσία και εάν αυτός ολοκληρωθεί προσλαμβάνουν και από μηδενικής, ή προσλαμβάνουν συγκεκριμένο ποσοστό ατόμων από τον ένα πίνακα και συγκεκριμένο ποσοστό από τον άλλο.
2.    Επίσης θα ήθελα να μάθω γιατί στην εφαρμογή του opsyd στο προφίλ μου δεν μου εμφανίζει ως επιλογή και την πρωτοβάθμια εκπαίδευση εφόσον πριν 3 χρόνια είχα δηλώσει κανονικά και πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια στις αιτήσεις.
Ευχαριστώ 

Αποσυνδεδεμένος Neosss

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠE 70
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 19 χωρίς προϋπηρεσία. Υπάρχει μέλλον για μένα;
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 16, 2018, 01:59:59 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω τα παρακάτω:
1.   Οι προσλήψεις κάθε χρόνο για τη γενική γίνονται μόνο από τον πίνακα ατόμων με προϋπηρεσία και εάν αυτός ολοκληρωθεί προσλαμβάνουν και από μηδενικής, ή προσλαμβάνουν συγκεκριμένο ποσοστό ατόμων από τον ένα πίνακα και συγκεκριμένο ποσοστό από τον άλλο.
2.    Επίσης θα ήθελα να μάθω γιατί στην εφαρμογή του opsyd στο προφίλ μου δεν μου εμφανίζει ως επιλογή και την πρωτοβάθμια εκπαίδευση εφόσον πριν 3 χρόνια είχα δηλώσει κανονικά και πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια στις αιτήσεις.
Ευχαριστώ

1. Nαι πρώτα εξαντλείται ο Πίνακας Προυπηρεσιας και μετά μπαίνει στο Πίνακα Μηδενικής...με την σειρά πάει...οπότε εαν ίσως εξαιρέσουμε εν μέρει την Ειδική Αγωγή, καταλαβαίνουμε πως οι νεότεροι απόφοιτοι δεν χρειάζεται να έχουν ελπίδες. Φέτος, τώρα για την ακρίβεια 2 μήνες πριν την λήξη του σχολικού έτους, μονάχα μπήκε και στον Μηδενικής και έχει πάρει τους πρώτους 300-400 που υπήρχαν στον πίνακα (μιλάω για ΠΕ 70 δασκάλων). Το οτι πάει με την σειρά για όλους ισχύει πάντως.
2. Ίσως επειδή πέρασαν 3 χρόνια και το δεν το κράτησε το σύστημα? Σίγουρος δεν είμαι. Δεν πειράζει ξανα συμπλήρωσε ό,τι είναι να συμπληρώσεις, σιγά...

Αποσυνδεδεμένος venus!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 19 χωρίς προϋπηρεσία. Υπάρχει μέλλον για μένα;
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 18, 2018, 01:49:12 πμ »
Ευχαριστώ πολύ !!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158547
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 355
Σύνολο: 371

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.