*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17  (Αναγνώστηκε 275838 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 21, 2016, 08:54:23 μμ »
Θέλω να ρωτήσω  για το εξής υποθετικό σενάριο:
Εάν κάποιος έχει προσληφθεί ως μειωμένου ωραρίου στην ειδική αγωγή σε κάποια περιοχή και ενώ προσδοκά να γίνει πλήρους ωραρίου στην συγκεκριμένη περιοχή στην ειδική,  προσλαμβάνεται πλήρους ωραρίου στην γενική σε κάποια άλλη περιοχή. Με βάση την εγκύκλιο αυτό μπορεί να συμβεί. Αν αρνηθεί την αναβάθμιση του στην γενική, τότε χάνει και πιθανή  αναβάθμιση του  στην ειδική;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:02:33 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 21, 2016, 09:46:23 μμ »
Δεν θα έπρεπε να εμφανίζονται και στην αίτηση;
Δεν ξερω. Εχει συμβει και σε αλλον;

Αποσυνδεδεμένος marieta 2014

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 21, 2016, 11:46:15 μμ »
Θέλω να ρωτήσω  για το εξής υποθετικό σενάριο:
Εάν κάποιος έχει προσληφθεί ως μειωμένου ωραρίου στην ειδική αγωγή σε κάποια περιοχή και ενώ προσδοκά να γίνει πλήρους ωραρίου στην συγκεκριμένη περιοχή στην ειδική,  προσλαμβάνεται πλήρους ωραρίου στην γενική σε κάποια άλλη περιοχή. Με βάση την εγκύκλιο αυτό μπορεί να συμβεί. Αν αρνηθεί την αναβάθμιση του στην γενική, τότε χάνει και πιθανή  αναβάθμιση του  στην ειδική;
???Τώρα που το λες....... νομίζω παντως πως τη χάνει (υποθεση λογική).

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 22, 2016, 12:58:44 πμ »
Αυτο το ξεχναει:.....
"Καταρχήν σημειώνεται ότι δεν παρέχεται στον υποψήφιο εκπ/κό που κατατάσσεται σε πίνακες
περισσότερων του ενός κλάδων (ή σε πίνακες πρόσληψης περισσότερων του ενός, π.χ. πίνακας αναπλ.
Γενικής Εκπ/σης ΠΕ60 και πίνακας αναπλ. ΕΑΕ ΠΕ60.50) η δυνατότητα εκδήλωσης προτεραιότητας για
πρόσληψη στον ένα κλάδο (ή πίνακα) έναντι του/των άλλων.
Εφόσον ο υποψήφιος προσληφθεί ως αναπληρωτής ΕΑΕ:
α. με πλήρες ωράριο, αναστέλλεται η υποψηφιότητά του στους πίνακες των λοιπών κλάδων"


Συνεπως στο "υποθετικο" αυτο σεναριο απενεργοποιει την αιτηση του στη γενικη κι εχει το κεφαλι του ησυχο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:02:34 »

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 22, 2016, 01:32:32 πμ »
Δε νομίζω ότι ρώτησε αυτό η κοπέλα παραπάνω. Μίλησε για την περίπτωση που έχεις προσληφθεί ως μειωμένου στην ειδική και σε καλούν πλήρους στη γενική. Εχω την εντύπωση ότι μπορείς να αρνηθείς τη γενική και να περιμενεις χωρις καμια κύρωση να γίνεις πληρους στην ΕΑ.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 22, 2016, 01:40:24 πμ »
Δεν ξέρω αν έχει σχέση με τα παραπάνω, εγώ αναρωτιέμαι αν αρνηθείς πρόσληψη αναπληρωτή (πλήρους ή μειωμένου) στη γενική τότε ο αποκλεισμός ισχύει και για την ειδική (και το αντίστροφο);

Αποσυνδεδεμένος dgkotz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 22, 2016, 01:55:04 πμ »
Δεν ξέρω αν έχει σχέση με τα παραπάνω, εγώ αναρωτιέμαι αν αρνηθείς πρόσληψη αναπληρωτή (πλήρους ή μειωμένου) στη γενική τότε ο αποκλεισμός ισχύει και για την ειδική (και το αντίστροφο);
ΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 22, 2016, 08:20:56 πμ »
Αυτο το ξεχναει:.....
"Καταρχήν σημειώνεται ότι δεν παρέχεται στον υποψήφιο εκπ/κό που κατατάσσεται σε πίνακες
περισσότερων του ενός κλάδων (ή σε πίνακες πρόσληψης περισσότερων του ενός, π.χ. πίνακας αναπλ.
Γενικής Εκπ/σης ΠΕ60 και πίνακας αναπλ. ΕΑΕ ΠΕ60.50) η δυνατότητα εκδήλωσης προτεραιότητας για
πρόσληψη στον ένα κλάδο (ή πίνακα) έναντι του/των άλλων.
Εφόσον ο υποψήφιος προσληφθεί ως αναπληρωτής ΕΑΕ:
α. με πλήρες ωράριο, αναστέλλεται η υποψηφιότητά του στους πίνακες των λοιπών κλάδων"

[/u]
Συνεπως στο "υποθετικο" αυτο σεναριο απενεργοποιει την αιτηση του στη γενικη κι εχει το κεφαλι του ησυχο
Δεν χρειάζεται να απενεργοποιήσει τίποτα σε αυτή την περίπτωση αφού αναστέλλεται η υποψηφιότητά του στους πίνακες των λοιπών κλάδων...

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 22, 2016, 09:00:50 πμ »
Παιδια στο PDF τξς αιτησης σας βγαζει τα προσοντα οπως μτχ η σεμιναριο;

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 22, 2016, 11:03:44 πμ »
Δεν ξέρω αν έχει σχέση με τα παραπάνω, εγώ αναρωτιέμαι αν αρνηθείς πρόσληψη αναπληρωτή (πλήρους ή μειωμένου) στη γενική τότε ο αποκλεισμός ισχύει και για την ειδική (και το αντίστροφο);

2.   Υποψήφιος σε δύο (2) ή περισσότερους κλάδους (ή πίνακες πρόσληψης)
...............................................
Εφόσον ο υποψήφιος προσληφθεί ως αναπληρωτής ΕΑΕ:
α. με πλήρες ωράριο, αναστέλλεται η υποψηφιότητά του στους πίνακες των λοιπών κλάδων,
β. με μειωμένο ωράριο, παραμένει υποψήφιος για αναβάθμιση/πρόσληψη με πλήρες ωράριο στην ίδια περιοχή της ίδιας βαθμίδας εκπ/σης στον οικείο κλάδο και για πρόσληψη με πλήρες ωράριο για το σύνολο των δηλωθεισών περιοχών προτίμησης (πλήρους ωραρίου) στους άλλους κλάδους (ή πίνακες), με την προϋπόθεση ότι έχει αναλάβει υπηρεσία με μειωμένο ωράριο απασχόλησης και δεν έχει παραιτηθεί μέχρι την ημερομηνία πρόσληψης με πλήρες.

Αποσυνδεδεμένος modistra

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 22, 2016, 12:18:58 μμ »
Η επιλογή της Braille καταργήθηκε; Θεωρείται πλέον αυτονόητο ότι αποδέχεσαι διορισμό στη Braille εφόσον έχεις την πιστοποίηση;

Βασικά, κι εγώ το παρατήρησα αυτό. Ούτε όσοι έχουν γνώση νοηματικής μπορούν να δηλώσουν περιοχές για ΕΝΓ υποθέτω. Στη σελίδα 9 της εγκυκλίου όμως αν κοιτάξουμε, λέει άλλα! Εγώ πάντως, τους έστειλα ηλεκτρονικό μήνυμα στο site του Υπουργείου Παιδείας. Απάντηση όμως δεν έχω πάρει ακόμα...

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 22, 2016, 12:56:32 μμ »
2.   Υποψήφιος σε δύο (2) ή περισσότερους κλάδους (ή πίνακες πρόσληψης)
...............................................
Εφόσον ο υποψήφιος προσληφθεί ως αναπληρωτής ΕΑΕ:
α. με πλήρες ωράριο, αναστέλλεται η υποψηφιότητά του στους πίνακες των λοιπών κλάδων,
β. με μειωμένο ωράριο, παραμένει υποψήφιος για αναβάθμιση/πρόσληψη με πλήρες ωράριο στην ίδια περιοχή της ίδιας βαθμίδας εκπ/σης στον οικείο κλάδο και για πρόσληψη με πλήρες ωράριο για το σύνολο των δηλωθεισών περιοχών προτίμησης (πλήρους ωραρίου) στους άλλους κλάδους (ή πίνακες), με την προϋπόθεση ότι έχει αναλάβει υπηρεσία με μειωμένο ωράριο απασχόλησης και δεν έχει παραιτηθεί μέχρι την ημερομηνία πρόσληψης με πλήρες.

άρα να υποθέσω ότι στην περίπτωση α-εφόσον αναστέλλεται η υποψηφιότητα στον άλλο πίνακα (γενικής ή ειδικής ανάλογα) -ο αποκλεισμός εφαρμόζεται μόνο σε αυτόν που έγινε η άρνηση/παραίτηση (πλέον δεν έχει νόημα με την παύση του διετούς αποκλεισμού).
Στην β όμως εφόσον παραμένεις υποψήφιος  πλήρους στον άλλο πίνακα (π.χ. γενικής) και έχεις αρνηθεί πρόσληψη μειωμένου στην ειδική,τι γίνεται;

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 22, 2016, 02:26:44 μμ »
Να σας ρωτήσω κάτι?Όσοι έχετε οικογένεια δηλώνετε μόνο εκεί που μένετε και αν σας πάρουν σας πήραν ή φεύγετε μακρυά;Αξίζει να αφήνεις την οικογένεια; ???   ???

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 22, 2016, 03:07:29 μμ »
Να σας ρωτήσω κάτι?Όσοι έχετε οικογένεια δηλώνετε μόνο εκεί που μένετε και αν σας πάρουν σας πήραν ή φεύγετε μακρυά;Αξίζει να αφήνεις την οικογένεια; ???   ???

Προφανώς και δεν αξίζει αλλά όταν δεν υπάρχουν (ή δεν είναι αρκετοί) άλλοι πόροι/εναλλακτική εργασία τότε αναγκάζεσαι να δηλώσεις και μακρινές περιοχές προκειμένου να αυξήσεις τις πιθανότητες πρόσληψης. Υπό αυτό το πρίσμα, είναι θετικό ότι δεν ισχύει πλέον ο διετής αποκλεισμός σε περίπτωση άρνησης/παραίτησης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159813
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 471
Σύνολο: 479

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.