*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17  (Αναγνώστηκε 275930 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #588 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 01:18:26 μμ »
Πως θα της καλύψει το ωράριο αν δεν υπάρχουν ώρες σε κανένα μάθημα που έχει ανάθεση στο σχολείο. Με "γραμματειακή υποστήριξη"; Εδώ γελάμε...


Νόμος 4186/2013

Άρθρο 28:


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:10:39 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #589 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 01:37:37 μμ »
Όλα αυτά γνωρίζω ότι προβλέπονται, όπως έχω γνωρίσει και από κοντά συνάδελφους να αφήνονται με 17 και 18 ώρες, ασχετα με το τι έγραφε το πρόγραμα που το σχολείο έστελνε στη διεύθυνση. Ε, λοιπόν από το να παραμένει στο γραφείο κουβεντιάζοντας, προτιμώ να πάει παραδίπλα να κάνει μάθημα έστω και σε γενικό σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #590 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 02:40:00 μμ »
Μπράβο sapore! Και το έψαχνα!

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #591 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 03:50:49 μμ »
Προσέξτε και τα 2 υπογραμμισμένα:



Οι "ερμηνείες" τους μπορεί να διΐστανται (όπως πχ έχω ακούσει "ερμηνεία" του 1566/85 από δ/ντη ότι "ο εκπαιδευτικός κάθεται 8-2 υποχρεωτικά", αφού έβαλε αλλού τον τόνο στη διατύπωση του Νόμου 1566, ουσιαστικά διαστρέφοντάς τον).

Η ερμηνεία που δίνω στο κόκκινο υπογραμμισμένο είναι ότι:
Και 16 ώρες να κάνει εβδομαδιαίως είναι ΟΚ. Δεν "χρειάζεται" άλλες (μέχρι τις 21 ή 23). Και μισθολογικά και προϋπηρεσία.

Και για το μπλε υπογραμμισμένο, η ερμηνεία που δίνω είναι ότι εννοεί τα Τμήματα Ένταξης του σχολείου ή όμορου σχολείου.
Εκτός αν ξαναθυμηθούμε τα "προσόντα" του αρχικού Νομοσχεδίου αυτού του καλοκαιριού για τους μονίμους σε σχέση με την "ενισχυτική"....http://www.opengov.gr/ypepth/?p=3212

Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:10:39 »

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #592 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 04:47:09 μμ »
Να ρωτήσω και εγώ κάτι; Τεχνικές ειδικότητες θα πάρουν σήμερα; Μας έχουν πεθάνει στο δούλεμα σήμερα αύριο μεθαύριο. Μ'αρέσει που ήταν εδώ και 10 μέρες οι πίνακες έτοιμοι και ακόμα περιμένουμε..... Κανένα νεότερο;;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #593 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 04:59:48 μμ »
Η μαθηματικός λοιπόν να πάει να συμπληρώσει τις ώρες της σε ένα άλλο ειδικό ή σε ένα ΤΕ, αποκλείεται να μην έχουν ανάγκες.
Όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε....

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #594 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 05:24:45 μμ »
Καλό θα ήταν, έκτος από ζητήματα προσλήψεων, να συζητάμε και εκπαιδευτικά/παιδαγωγικά θέματα "Ειδικής".

Από τους νέους εκπαιδευτικούς (τωρινούς αναπληρωτές) περιμένεται να "αλλάξει" ...... κάτι. Το ίδιο ισχυρίζονται και οι ίδιοι (σε σχέση με τους "άσχετους" μονίμους).

Θα ήθελα να ακούσω τις "εμπειρίες" σε σχέση με αυτό:

Νόμος 4368/2016, άρθρο 82, παρ.5

που συμπληρώνει το Νόμο 3699 {Δε πιστεύω να μην του έχουμε ρίξει έστω μια ματιά... ;)}:
για να έχουμε πλήρη "άποψη" της συμπλήρωσης του Νόμου:
Νόμος 3699/2008, άρθρο 6, παρ.1, αα΄




Για αρχή θα ήθελα να ξέρω:
"Εφαρμόζεται";???
ή
Παραμένει μια ΣΥΡΙΖαίϊκη εξαγγελία/βαυκαλισμό.

Και εν συνεχεία (στην πορεία του σχολικού έτους) τις δυσκολίες εφαρμογής του, τα πιθανά "θετικά" και "αρνητικά" στην εφαρμογή του και άλλα (θα τα πω αργότερα).....

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #595 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 05:52:27 μμ »
όχι πέρυσι δεν εφαρμόστηκε
όχι φέτος μέχρι στιγμής δεν εφαρμόζεται

αν δεν γίνει πρόγραμμα επιμόρφωσης των ζευγαριών γενικής-ειδικής που θα "παίξουν" στην τάξη δεν πρόκειται να λειτουργήσει

ξέρω (στην α/θμια) ότι υπάρχουν ορισμένοι που το έκαναν από παλιά... γιατί η υποστήριξη πάντα προβλεπόταν και στην γενική τάξη. Αλλά αυτοί έχουν ταιριάξει τα χνώτα τους και κάνουν συνδιδασκαλία με τις κατάλληλες προσαρμογές.

Ορθή, κατά την γνώμη μου η προσθήκη, αλλά χωρίς επιμόρφωση, χωρίς κάποιες οδηγίες, χωρίς δειγματικές, χωρίς υλικό δεν πρόκειται να το τολμήσει κανείς. Το σημαντικότερο, χωρίς αλλαγή νοοτροπίας και κουλτούρας των εκπαιδευτικών γενικής+ειδικής θα είναι αποτυχία.


Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #596 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 07:45:14 μμ »
όχι πέρυσι δεν εφαρμόστηκε
όχι φέτος μέχρι στιγμής δεν εφαρμόζεται

αν δεν γίνει πρόγραμμα επιμόρφωσης των ζευγαριών γενικής-ειδικής που θα "παίξουν" στην τάξη δεν πρόκειται να λειτουργήσει

ξέρω (στην α/θμια) ότι υπάρχουν ορισμένοι που το έκαναν από παλιά... γιατί η υποστήριξη πάντα προβλεπόταν και στην γενική τάξη. Αλλά αυτοί έχουν ταιριάξει τα χνώτα τους και κάνουν συνδιδασκαλία με τις κατάλληλες προσαρμογές.

Στα 5 χρόνια παράλληλης που δουλεύω μόνο με ένα συνάδελφο γενικής πέτυχε η συνταγή, διότι είχε την καλή διάθεση να κάνει τις δέουσες προσαρμογές, είχαμε την υποστήριξη του διευθυντή και είχαμε εποπτεια από το σύμβουλο ειδικής. Πραγματικά το αποτέλεσμα ηταν ευεργετικό για όλους μας και η εμπειρία αυτή ανεπαναληπτη. Στις επόμενες απόπειρες να επαναληφθεί το σκηνικό...έφαγα τα μούτρα μου!








Ορθή, κατά την γνώμη μου η προσθήκη, αλλά χωρίς επιμόρφωση, χωρίς κάποιες οδηγίες, χωρίς δειγματικές, χωρίς υλικό δεν πρόκειται να το τολμήσει κανείς. Το σημαντικότερο, χωρίς αλλαγή νοοτροπίας και κουλτούρας των εκπαιδευτικών γενικής+ειδικής θα είναι αποτυχία.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #597 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 08:38:08 μμ »
Χαχαχαχα.... ξεφτύλες....και όχι τίποτα άλλο αλλά μου κάνει εντύπωση που τόσα χρόνια παρατρεχάμενος ο συνδικαλιστής μας δεν έχει μάθει ότι δεν υπάρχει "λογική συνέπεια" στα του κράτους....απολαύστε

Nectarios Kordis
27 λεπτά ·

ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΑΣΕΠ ΔΕΝ ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΟΥΣ ΟΡΙΣΤΙΚΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ...ΟΙ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΛΟΓΙΚΑ ΑΥΡΙΟ

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #598 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 08:40:00 μμ »

Στα 5 χρόνια παράλληλης που δουλεύω μόνο με ένα συνάδελφο γενικής πέτυχε η συνταγή, διότι είχε την καλή διάθεση να κάνει τις δέουσες προσαρμογές, είχαμε την υποστήριξη του διευθυντή και είχαμε εποπτεια από το σύμβουλο ειδικής. Πραγματικά το αποτέλεσμα ηταν ευεργετικό για όλους μας και η εμπειρία αυτή ανεπαναληπτη. Στις επόμενες απόπειρες να επαναληφθεί το σκηνικό...έφαγα τα μούτρα μου!


σκέψου όμως ότι τώρα δεν είναι παράλληλη, δηλαδή να είσαι με 1 παιδί στην τάξη....αλλά ΤΕ που μπορεί να έχεις 2-3-4 στην τάξη...ακόμα χειρότερα
μπράβο σου πάντως που τα κατάφερες έστω και την 1 φορά.... είσαι από τους τυχερούς

Αποσυνδεδεμένος dimkouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #599 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 12:30:26 μμ »
Ξέρει κανείς αν θα πάρουν β φάση ειδικής ή παράλληλη στους φιλολογους;

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #600 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 01:39:44 μμ »
Χαχαχαχα.... ξεφτύλες....και όχι τίποτα άλλο αλλά μου κάνει εντύπωση που τόσα χρόνια παρατρεχάμενος ο συνδικαλιστής μας δεν έχει μάθει ότι δεν υπάρχει "λογική συνέπεια" στα του κράτους....απολαύστε

Nectarios Kordis
27 λεπτά ·

ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΑΣΕΠ ΔΕΝ ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΟΥΣ ΟΡΙΣΤΙΚΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ...ΟΙ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΛΟΓΙΚΑ ΑΥΡΙΟ


Ωρε ποια γιδια τον ψηφιζουν;Ο Μπρατης καταφερε να καλυφθουν το 100% των κενων και τα τερατα του ΛΟχ Νες οι ανυπαρκτοι οι δικοι μας απο αυριο σε αυριο Ουστ να μου χαθειτε ξεφτυλισμενοι

Αποσυνδεδεμένος Star Quality

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Ενάντια στο φασισμό της "πολιτικής ορθότητας"
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #601 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 02:54:03 μμ »
ΑΙΣΧΟΣ και πάλι ΑΙΣΧΟΣ.. δηλαδή πόσο καιρό χρειάζονται οι υπάλληλοι του ασεπ και του υπουργείου για να βγάλουν τους οριστικούς πίνακες ; ; ;  Παίζουν με την αγωνία και το άγχος τόσων ανθρώπων.. ΑΙΣΧΟΣ και για τους υπαλλήλους και για τους πολιτικούς προισταμένους τους, που λέγανε ΨΕΜΜΑΤΑ ότι θα καλυφθούν όλα τα κενά με την έναρξη του σχολικού έτους...

ΑΙΣΧΟΣ και ΝΤΡΟΠΗ .... θα τα πούμε στις εκλογές.... ΘΑ ΦΑΤΕ ΤΕΤΟΙΟ ΜΑΥΡΙΣΜΑ που θα το θυμάστε για πάντα....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 550
Σύνολο: 555

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.