*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 210483 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 05, 2008, 07:28:31 μμ »
Ευχαριστώ ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:44:05 »

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 07:10:35 μμ »
μηπως θα μπορουσε να μου πει καποιος την υλη σε ολα τα φιλιλογικα τις α Λυκειου???καθε σχολειο κανει τα δικα του ή υπαρχουν κανονισμοι??

Αποσυνδεδεμένος Βεργάκη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 10:53:25 μμ »
Ας γράψει αναλυτικά κάποιος συνάδελφος την ύλη του μαθήματος όταν θα έχει χρόνο για να ενημερωθούμε οι καινούργιοι που κάνουμε το μάθημα πρώτη φορά. Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος sofoulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 12:43:11 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Προσπαθώ να διαβάσω το βιβλίο του καθηγητή για τον Ξενοφώντα που κατέβασα από το Internet, αλλά πολλές ενδιάμεσες σελίδες εμφανίζονται λευκές, οπότε δεν μπορώ να τις διαβάσω. Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο άλλο link; Ευχαριστώ πολύ!  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:44:05 »

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 12:54:27 μμ »
παντως δεν κανουν ολοι οι καθηγητες ολοκληρη την εισαγωγη γιατι ειναι δυσκολη σε μερικα σημεια, οποτε προχωρας αναλογα και με το τι κανουν στο σχολειο

Αποσυνδεδεμένος sofoulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 02:16:03 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Προσπαθώ να διαβάσω το βιβλίο του καθηγητή για τον Ξενοφώντα που κατέβασα από το Internet, αλλά πολλές ενδιάμεσες σελίδες εμφανίζονται λευκές, οπότε δεν μπορώ να τις διαβάσω. Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο άλλο link; Ευχαριστώ πολύ!  :)

Άκυρο... Εγώ έκανα λάθος... Στον υπολογιστή η απάντηση είναι συνήθως μπροστά στα μάτια μου, αλλά μια φτωχή φιλόλογος είμαι κι εγώ, τι να κάνω; Η τεχνολογία δεν είναι το δυνατό μου σημείο...  :)

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 15, 2009, 12:15:27 μμ »
καλημερα σας! εκανα σε μια κοπελα αρχαια ελληνικα α λυκειου. οταν εκαναν τα μαθηματα εκαναν κανονικα κ καποια μεταφρασμενα αποσπασματα. στην υλη των εξετασεων ομως που τους εδωσε δεν περιλαμβανονται αυτα τα αποσπασματα. υπαρχει περιπτωση να ζητηθουν στις εξετασεις? γιατι -οπως διαβασα- μια ερωτηση ειναι να τους δινουν ενα αμεταφραστο κ ενα μεταφρασμενο κομματι κ να τους ζητηθει καποια συνδυαστικη ερωτηση. αφου ομως δεν ειναι στην υλη τους μπορουν να βαλουν τετοια ερωτηση.
επισης μηπως εχει κανεις τη μεταφραση απο το εκτο βιβλιο του θουκυδιδη, το κεφαλαιο 30?
απο το εκτο βιβλιο τους εκανε μονο αυτο το κεφαλαιο κ τους το εβαλε στις εξετασεις. το θεωρω πολυ χλωμο να μπει μιας κ λογικα τα αλλα τμηματα δεν θα το εχουν κανει αλλα..

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 15, 2009, 01:43:21 μμ »
Στις εξετάσεις θα μπει μόνο ό,τι έχει δοθεί ως εξεταστέα ύλη. Απ' όσο θυμάμαι  μπαίνει και αμετάφραστο και μεταφρασμένο, οπότε στην ύλη σίγουρα υπάρχουν και κάποια μεταφρασμένα αποσπάσματα.
Η μετάφραση για το 6.30:
http://www.greek-language.gr/greekLang/ancient_greek/tools/corpora/anthology/content.html?t=209&m=2
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2009, 01:46:34 μμ από syrrahm »

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 15, 2009, 02:04:45 μμ »
Βιβλίο 6 ,κεφ 30(Σικελικά Θουκυδίδου)


Ύστερα από αυτά,ενώ ήταν πλέον μέσα καλοκαιριού,αναχώρησαν για τη Σικελία.Στους περισσότερους από τους συμμάχους και στα φορτηγά πλοία που μετέφεραν προμήθειες και στα εμπορικά και σε όση άλλη ετοιμασία ακολούθησε από πριν είχε δοθεί εντολή να συγκεντρωθούν στην Κέρκυρα ,για να περάσουν από εκεί όλοι μαζί στο Ιόνιο ως το ακρωτήριο Ιαπυγία.Οι ίδιοι λοιπόν οι Αθηναίοι κ όσοι από τους συμμάχους παρευρίσκονταν αφού κατέβηκαν στον Πειραιά την καθορισμένη ημέρα κατά το ξημέρωμα έμπαιναν στα καράβια ,για να αποπλεύσουν .Και κατέβηκε μαζί κι όλος ο άλλος λαός ,μπορεί να πει κανείς,που βρίσκοταν στην πόλη και από τους πολίτες και από τους ξένους ,οι μεν ντόπιοι κατευοδώνοντας ο καθένας τους δικούς του,δηλαδή άλλοι τους φίλους ,άλλοι τους συγγενείς άλλοι τους γιους τους ,προχωρώντας και με ελπίδες και με θρήνους συγχρόνως ,ότι θα κατακτήσουν τη Σικελία γιατί τους δικούς τους ίσως να μην τους ξαναέβλεπαν ,επειδή σκέπτονταν πόσο μακρινό ταξίδι από την πατρίδα στέλνονταν.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 15, 2009, 02:50:21 μμ »
maryvas κι εγώ μαθήτρια που έχω της Α'Λυκείου δεν τους έχει βάλει στην εξεταστέα ύλη η καθηγήτριά τους μεταφρασμένο απόσπασμα. Τη ρώτησα και τη ξαναρώτησα γιατί δεν μου έχει ξανατύχει, πάντα βάζουν, είναι οδηγία του υπουργείου, αλλά η μαθήτρια επιμένει και την εμπιστεύομαι γιατί γενικά είναι πολύ καλή μαθήτρια και προσεκτική.
Οπότε, αφού και σε σένα συνέβη αυτό, μαλλον κάποιοι καθηγητές δεν βάζουν μεταφρασμένα κομμάτια, ποιος ξέρει γιατί, πιο εύκολο είναι για τα παιδιά το μεταφρασμένο.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 15, 2009, 04:09:39 μμ »
σας ευχαριστω πολυ ολους!

Αποσυνδεδεμένος karousel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 17, 2009, 12:03:05 μμ »
Η ερώτηση σύγκρισης πρωτότυπου και μεταφρασμένου δεν είναι υποχρεωτική. Μπορεί να αντικατασταθεί από μία επιπλέον ερώτηση κατανόησης από το πρωτότυπο. Αυτό γράφουν οι οδηγίες των φιλολογικών μαθημάτων του σχολείου.

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 17, 2009, 12:37:54 μμ »
   Κι εγώ πιστεύω ότι δεν είναι δεσμευτικό για τους καθηγητές να εξετάσουν απόσπασμα μεταφρασμένο. Σε ένα φροντιστήριο όπου διδάσκω αρχαία α'λυκείου π.χ. τους έβαλαν κάποια αποσπάσματα του Ξενοφώντα από μετάφραση στην ύλη, ενώ ένας άλλος μαθητής μου, με τον οποίο κάνω ιδιαίτερα, έχει κομμάτια μόνο από το πρωτότυπο.

     Πάντως φέτος μπορώ να πω ότι η Α'λυκείου με ζόρισε. Πρώτη φορά δίδαξα αρχαία α' σε φροντιστήριο και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι προτιμώ να συνεχίσω να ασχολούμε με β' και γ' λυκείου. Δε ξέρω πόσες ώρες σας δίνουν στα φροντιστήρια, αλλά εγώ πιστέυω ότι με 2 ώρες τη βδομάδα δε μπορείς να συμβαδίσεις με το σχολείο, μιας και εκεί διδάσκονται αρχαία 6 ώρες την εβδομάδα. Τι να πρωτοδιδάξεις; Να τους κάνεις καμιά επανάληψη, αφού δε ξέρουν να κλίνουν ούτε το λύω; Να τους κάνεις λίγο σύνταξη και μετάφραση; Ανώμαλα ρήματα; Εγχειρίδο γλωσσικής διδασκαλίας; Δε ξέρω γιατί, αλλά πρώτη φορά δυσκολεύτηκα τόσο. ίσως γιατί μέχρι τώρα την ύλη της Α την είχα δουλέψει μόνο σε ιδιαίτερο, όπου εμμέναμε με το μάθητη μόνο στις απορίες που είχε.

      Μια άλλη συνάδελφος μου είπε ότι τους κάνει μόνο μετάφραση και σχόλια και ότι τις ασκήσεις γραμματικής τις βάζει για το σπίτι. όόταν όμως τις ασκήσεις του σπιτιού μου τις φέρνουν μέσα στα λάθη, τι να κάνω, να μην αφιερώσω λίγο χρόνο για το πώς κάνουμε μια χρονική αντικατάσταση και για το πώς κλίνουμε ένα επίθετο με βάση κάποιο άλλο κτ; Όταν βλέπω ότι τονίζουν τελείως λάθος, να μην τους θυμίσω κάποιους βασικούς κανόνες τονισμού;

    Ίσως έτυχε το τμήμα που είχα φέτος να είχε πολύ χαμηλό επίπεδο. Ειλικρινά όμως, δεν προλάβαινα καθόλου να τους κάνω σχόλια ερμηνευτικά, αυτό θα ήταν πολυτέλεια (η αλήθεια είναι ότι και οι καθηγητές δεν τους τα ρωτούσαν καθόλου). Μολονότι μου αρέσει πιο πολύ το ερμηνευτικό κομμάτι των αρχαίων, στα συγκεκριμένα παιδιά απέφυγα να τους φορτώνω με επιπλέον σχόλια, εδώ τα σχόλια του βιβλίου τους φαίνονταν πολύπλοκα! Λαμβάνοντας υπόψη ότι τα 5 από τα 6 παιδιά θα πάνε θεωρητική, έδωσα βάση στη σύνταξη κτλ. Τουλάχιστον σε αυτό το κομμάτι είδα μια βελτίωση...

    Γ'λυκείου και πάλι Γ'λυκείου. Τουλάχιστον εκεί έχεις συγκεκριμένη ύλη και μπορείς να προγραμματίσεις την πορεία σου!

Αποσυνδεδεμένος zwi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση/ ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 17, 2009, 04:54:35 μμ »
Ανέλαβα έναν μαθητή για επανάληψη πριν δυο μέρες. Διαπίστωσα οτι δεν έχει ασχοληθεί σχεδόν καθόλου όλη τη χρονιά με τα αρχαία και την τρίτη γράφει. Φυσικά εξήγησα και στον ίδιο αλλά και στη μαμά του ότι δεν γίνεται τίποτα τελευταία στιγμή, θέλησαν όμως να κάνουμε κάποια μαθήματα.
Επιμένω στη μετάφραση , σχόλια και εισαγωγή.
Στο Θουκυδίδη έχει από το 3ο βιβλίο παραγράφους: 70-77. Σε ποιές να δώσω περισσότερη προσοχή; υπάρχουν κάποιες που να προτιμούνται περισσότερο;
You can lose more than your patience ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 518

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.