*

Αποστολέας Θέμα: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 235931 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 05, 2016, 10:04:30 πμ »
Καταλύτης στο σύστημα προσλήψεων θα είναι οι καθαρογραμμένες αποφάσεις του ΣτΕ και του ΔΕΑ μετά την εκδίκαση των προσφυγών των αναπληρωτών σε συνδυασμό με τις ήδη υπάρχουσες αποφάσεις. Κάποια πράγματα θα κριθούν συνταγματικώς ορθά και κάποια όχι. Υπάρχει περίπτωση όμως να χαθεί άλλη μία χρονιά, ώσπου να μπει τάξη στο νόμο περί προσλήψεων αν γίνουν εκλογές.

Προσωπικά θεωρώ ότι το σύστημα διορισμών και προσλήψεων πρέπει να είναι ενιαίο και δεν πρέπει να χαθεί αυτή ευκαιρία, ειδικά στην περίπτωση που κριθεί από την δικαιοσύνη αντισυνταγματικότητα στο τρόπο προσλήψεων.

Σίγουρα ένα νέο σύστημα θα επηρεάσει όλους μας και τους περισσότερους από μας αρνητικά. Είναι λογικό διότι κάποιοι συνάδελφοι που κατέφυγαν στην δικαιοσύνη στην περίπτωση αυτή θα δικαιωθούν. Αλλά αν η κυβέρνηση τροποποιήσει το νόμο ώστε να είναι σύμφωνος με το σύνταγμα παίρνοντας υπόψη τα προσόντα όλων δεν νομίζω να μπορεί να συμβεί κάτι ανάλογο με αυτό που συνέβη πέρσι κοντά στο Πάσχα.
προσοχή εδώ: λες να είναι ενιαίο το σύστημα διορισμών και προσλήψεων...ενιαίο ήταν και του 3848 αλλά οριζε μεταβατική περίοδο μέχρι την εφαρμογή του δηλαδή πρακτικά μέχρι τη διεξαγωγή ασεπ. Το πιο πιθανό είναι να ισχυσει κάτι ανάλογο και τώρα...διότι θα πάρει με άλλο τρόπο αναπληρωτές χωρίς να κάνει ασεπ για μόνιμες προσλήψεις; όλοι εδώ λέτε πως ο γραπτός ασεπ είναι το μόνο σύστημα που είναι συνταγματικό...άρα κρατάει γραπτό ασεπ, αλλά δεν τον διενεργεί, όμως καλέι αναπληρωτες με ένα σύστημα ριζικά διαφορετικό από το υπάρχον χωρίς όμως να το έχει εφαρμόσει; αντιφατικό και ολίγον αντισυνταγματικό....Σας θυμίζω πως η 4303 στην 12η σκέψη μεριμνά και γι' αυτούς που δεν έχουν ασεπ...εσεις λέτε: θα φτιάξει σύστημα αναπληρωτών χωρίς τους μη έχοντες ασεπ και θα πάρει αναπληρωτές χωρίς να διενεργήσει διαγωνισμό γραπτό ασεπ; μα αν τα δύο συστήματα εξαρτόνται πως θα κάνει το ένα πριν να κάνει το άλλο; επίσης με δεδομένο πως οι προσλήψεις έχουν παγώσει από τρόικα πως θα κάνει ασεπ;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2016, 10:13:34 πμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:07:40 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 05, 2016, 10:17:27 πμ »
Μόλις διοριστούν οι τελευταίοι φεκιτες γραπτός ασέπ δεν θα υπάρχει λένε κάποιοι στο υπουργείο...

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 05, 2016, 10:19:08 πμ »
Διορισμοί καθόλου...άλλο αν δικαιώσουν κάποιους τα δικαστήρια ...αυτά!

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 05, 2016, 10:23:56 πμ »
Διορισμοί καθόλου...άλλο αν δικαιώσουν κάποιους τα δικαστήρια ...αυτά!
έτσι ακριβώς ..θα διορίζονται μόνο όσοι έχουν δκαστικές αποφασεις...ενώ το συστημα θα δουλευει με αναπληρωτές και ίσως συνεχιστει για μια ακόμα χρονιά το υπάρχον μεταβατικό....ο χρόνος θα το δείξει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:07:40 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 05, 2016, 10:27:46 πμ »
Ααα και κατά 90% το ΠΕ04 ενοποιημένο από του χρόνου.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 05, 2016, 10:44:14 πμ »
Μόλις διοριστούν οι τελευταίοι φεκιτες γραπτός ασέπ δεν θα υπάρχει λένε κάποιοι στο υπουργείο...

Ακριβως ετσι. Διορισμοι γιοκ..ασεπ ουτως η αλλως δεν γινεται εδω και 8 χρονια. Για την ενοποιηση των πε04 ειναι σχεδον σιγουρο μετα τα φετινα

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 05, 2016, 10:46:26 πμ »
Χωρίς πρόταση για τρόπο διορισμών αλλά με λύσεις μέχρι να γίνουν διορισμοί το πόρισμα Επιτροπής Μορφωτικών – Γαβρόγλου

Διαβάστε περισσότερα: https://xenesglosses.eu/2016/11/choris-protasi-gia-tropo-diorismon-alla-lisis-mechri-ginoun-diorismi-porisma-epitropis-morfotikon-gavroglou/

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 05, 2016, 02:07:17 μμ »
πες 'έσενα τι από τα παραπάνω σε βγάζει πρωτο και θα το δεχθούμε...

Εγώ περιμένω τα δικαστήρια να μιλήσουν... Στο έχω ξαναπεί, ότι κι εγώ έχω δυσπρόσιτα. Και θεωρώ ότι καλώς μοριοδοτούνται διπλά. Αλλά δε ξέρω αν αυτό είναι συνταγματικό. Αν αυτό κριθεί αντισυνταγματικό, θα πάψω να θεωρώ ότι καλώς μοριοδοτούνται διπλά. Αυτή είναι η διαφορά μας. Εγώ αποδέχομαι τις δικαστικές αποφάσεις όπως είναι. Εσύ αρχίζεις τους αστερίσκους, για αυτά που δε σε βολεύουν.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 05, 2016, 03:10:28 μμ »
Εγώ περιμένω τα δικαστήρια να μιλήσουν... Στο έχω ξαναπεί, ότι κι εγώ έχω δυσπρόσιτα. Και θεωρώ ότι καλώς μοριοδοτούνται διπλά. Αλλά δε ξέρω αν αυτό είναι συνταγματικό. Αν αυτό κριθεί αντισυνταγματικό, θα πάψω να θεωρώ ότι καλώς μοριοδοτούνται διπλά. Αυτή είναι η διαφορά μας. Εγώ αποδέχομαι τις δικαστικές αποφάσεις όπως είναι. Εσύ αρχίζεις τους αστερίσκους, για αυτά που δε σε βολεύουν.
έχει βγει καμία δικαστική απόφαση περί δυσπροσίτων και δεν το ξέρω; εσύ προδικάζεις χωρίς να ξέρεις...αρκεί που το παραδέχεσαι πάντως...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2016, 03:19:38 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 05, 2016, 03:49:45 μμ »
έχει βγει καμία δικαστική απόφαση περί δυσπροσίτων και δεν το ξέρω; εσύ προδικάζεις χωρίς να ξέρεις...αρκεί που το παραδέχεσαι πάντως...

Όχι δεν έχει βγει, αλλά θα ήθελα να κριθούν τα πάντα. Δε νομίζω να συμμερίζεσαι τις απόψεις μου... Για εξήγησε μου πώς ακριβώς προδικάζω όταν λέω ότι περιμένω να δω τι θα πουν τα δικαστήρια; Εσύ αντιθέτως δηλώνεις σίγουρος σχεδόν για την παράταση της μεταβατικής, ενώ εκκρεμεί μια δικαστική απόφαση.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 05, 2016, 05:12:11 μμ »
Αρκετά έχει παραταθεί η μεταβατική! Έλεος πια! Χρειάζεται πλέον άλλο τρόπος πρόσληψης των εκπαιδευτικών και το καλύτερο είναι να προσμετρηθούν τα προσόντα του καθενός και να τοποθετηθούν όλοι σε έναν ενιαίο πίνακα αναλόγως.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Isfahan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 05, 2016, 06:17:06 μμ »
Αναμένουμε λοιπόν τις δικαστικές αποφάσεις ώστε να αποτελέσουν τη βάση για τη δημιουργία ενός συστήματος προσλήψεων με κάποια κριτήρια εφικτού μέσα στα όρια της συνταγματικότητας.

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 05, 2016, 06:41:32 μμ »
είναι αδύνατο να αλλάξει τι σύστημα για το νέο έτος.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 05, 2016, 06:55:12 μμ »
Για το τρεχον ετος αποκλειεται το ειπε και ο δικηγορος του υπουργειου στο δικαστηριο. Οι πινακες εχουν βγει. Του χρονου ωφειλει να αλλαξει καθως το συστημα προσληψης αναπληρωτών ειναι συνταγματικα ανεκτο μεχρι 31.12.16 . Επισης η δικαστικη αποφαση του ΣΤΕ θα εχει καθαρογραφτει σιγουρα μεχρι τον Ιουνιο αφου μεσολαβουν τουλαχιστον 9 μηνες. 
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 555
Σύνολο: 570

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.