*

Αποστολέας Θέμα: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 237582 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #504 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 09:29:23 μμ »
κοίτα στην Ελλάδα ουδέν μονιμότερον του προσωρινού ...η εμπειρια δείχνει πως θα κρατήσει όσο η κρίση...βλέπεις να θέλουν να κάνουν μόνιμους διορισμούς; το ΣτΕ δέχθηκε στην 4303 τον οικονομικό περιορισμό...ο οποίος για του χρόνου θα ισχύσει..αρα αν διατηρηθεί ο 3848 και οι διατάξεις του περί μεταβατικής τι διαφορετικό θα γίνει;

η απάντησή σου με κάλυψε  :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:15:55 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #505 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 09:59:41 μμ »
κοίτα στην Ελλάδα ουδέν μονιμότερον του προσωρινού ...η εμπειρια δείχνει πως θα κρατήσει όσο η κρίση...βλέπεις να θέλουν να κάνουν μόνιμους διορισμούς; το ΣτΕ δέχθηκε στην 4303 τον οικονομικό περιορισμό...ο οποίος για του χρόνου θα ισχύσει..αρα αν διατηρηθεί ο 3848 και οι διατάξεις του περί μεταβατικής τι διαφορετικό θα γίνει;

Παρέλευση εύλογου χρόνου

Αποσυνδεδεμένος dis_stam

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #506 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 10:11:04 μμ »
κοίτα στην Ελλάδα ουδέν μονιμότερον του προσωρινού ...η εμπειρια δείχνει πως θα κρατήσει όσο η κρίση...βλέπεις να θέλουν να κάνουν μόνιμους διορισμούς; το ΣτΕ δέχθηκε στην 4303 τον οικονομικό περιορισμό...ο οποίος για του χρόνου θα ισχύσει..αρα αν διατηρηθεί ο 3848 και οι διατάξεις του περί μεταβατικής τι διαφορετικό θα γίνει;
Φοβάσαι λίγο το ΑΣΕΠ ή μου φαίνεται; Αν και δεν θα έπρεπε... Αν αφιέρωνες τον ίδιο χρόνο στο διάβασμα με αυτόν που αφιερώνεις στο σάιτ... θα έγραφες.... παπάδες...

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #507 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 10:13:24 μμ »
μακροπρόθεσμα;  ;D ;D ;D ;D ;D για τρία χρόνια πάγωμα στις προσλήψεις στην εκπαίδευση του είπε η τρόικα, κι άμα δεν αλλάξει ο 3848 κι αν ακόμα αλλάξει..πάλι μεταβατικό θα έχουμε για άλλα τρία χρόνια...μέχρι να παρέλθει η τριετία καλά είμαστε...
Ακόμα κι αν είναι έτσι, σε περίπτωση που σου βγάλουν την προϋπηρεσία παράνομη, εσύ θα είσαι έξω. Να ξέρεις πως υπάρχουν και αποφάσεις προς αυτήν την κατεύθυνση, δεν είναι θέμα πληροφοριών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:15:55 »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #508 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 10:30:15 μμ »
Φοβάσαι λίγο το ΑΣΕΠ ή μου φαίνεται; Αν και δεν θα έπρεπε... Αν αφιέρωνες τον ίδιο χρόνο στο διάβασμα με αυτόν που αφιερώνεις στο σάιτ... θα έγραφες.... παπάδες...
κι εσύ αν έβαζες ναι σε όλα πλήρους και μειωμένου όπως εγώ και πήγαινες και ωρομίσθιος στα  ξερόνησα θα είχες ξεπεράσει τους ιδιωτικούς και τους πδσ...γιατί δεν κεφαλαιοποιήσες την τόσο καλή σου επίδοση σε αναπληρωτηλίκι;

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #509 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 10:32:25 μμ »
Διαβάστε  εδώ και μην λογαριάζετε χωρίς τον ξενοδόχο..
Ο μαθητικός πληθυσμός Πρωτοβάθμιας θα μειωθεί κατά 25% περίπου τα επόμενα 6 χρόνια

Διαβάστε περισσότερα: https://xenesglosses.eu/2016/11/mathitikos-plithismos-protovathmias-tha-miothi-kata-25-peripou-epomena-6-chronia/
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2016, 11:48:44 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #510 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 10:34:57 μμ »
κι εσύ αν έβαζες ναι σε όλα πλήρους και μειωμένου όπως εγώ και πήγαινες και ωρομίσθιος στα  ξερόνησα θα είχες ξεπεράσει τους ιδιωτικούς και τους πδσ...γιατί δεν κεφαλαιοποιήσες την τόσο καλή σου επίδοση σε αναπληρωτηλίκι;

δεν ειναι εφικτο σε ολες τις ειδικοτητες αυτο πορτοκαλι....για αυτο φωναζουν οι ασεπιτες και καλα κανουν, εχουμε τους μπαστακες στους πινακες που τους κλειδωσανε κιολας

μπορει καποιος να μου δωσει ενα λινκ να δω τι λεει ο νομος αρσενη για το διαγωνισμο ασεπ και τους αναπληρωτες?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2016, 10:38:42 μμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #511 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 10:39:04 μμ »
Παρέλευση εύλογου χρόνου
ναι αλλά όχι απροϋπόθετα; ε ;)
σκέψη 12η Με δεδομένο, ειδικότερα, ότι καθ’ όλη τη διάρκεια της εφαρμογής του εν λόγω μεταβατικού συστήματος ίσχυσαν και εξακολουθούννα ισχύουν (έως 31.12.2016), σύμφωνα με τα προεκτεθέντα, σημαντικότατοι περιορισμοί στους διορισμούς μονίμου προσωπικού του Δημοσίου
επίσης(γ) η εφαρμογή του εν λόγω μεταβατικού συστήματος δεν αφορά διορισμούς μονίμων εκπαιδευτικών -κατ’ αντίθεση προς την περίπτωση του διορισμού μονίμων εκπαιδευτικών που κρίθηκε με την 527/2015 απόφαση της Ολομελείας του Συμβουλίου της Επικρατείας- αλλά προσλήψεις προσωπικού με σχέσεις ορισμένου χρόνου, η σύσταση των οποίων παρίσταται απολύτως αναγκαία για λόγους δημοσίου συμφέροντος επείγοντος χαρακτήρα.
ερώτηση: μας άναψαν το πράσινο φως για προσλήψεις μόνιμου προσωπικού; όχι...άσε που τις συνέδεσαν με απολύσεις μονίμων ;D ;D ;D ;D ;D εσύ τι λες; θα απολύσει τους μόνιμους που ψηφισαν ΣΥΡΙΖΑ για να πάρει εσένα κι εμένα; θα απολύσει 20.000 για να πάρει 20.000;

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #512 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 10:42:52 μμ »
δεν ειναι εφικτο σε ολες τις ειδικοτητες αυτο πορτοκαλι....για αυτο φωναζουν οι ασεπιτες και καλα κανουν, εχουμε τους μπαστακες στους πινακες που τους κλειδωσανε κιολας

μπορει καποιος να μου δωσει ενα λινκ να δω τι λεει ο νομος αρσενη για το διαγωνισμο ασεπ και τους αναπληρωτες?
ούτε και για την ειδικότητά μου ήταν εφικτό...που δεν είχα ΠΔΣ ενισχυτική κλπ και κάθε χρόνο άφηνε αδίδακτο το μάθημα μου...οπότε καταλαβαίνεις πόσο καλά έπρεπε να γράψω στον ασεπ για ανέβω τόσο ψηλά στον πίνακα προκειμένου να ανταγωνιστώ τους παλιότερους από εμένα ασεπιτες, του 2000,2002,2004 και τις μεγάλες προϋπηρεσίες τους και τα δυσπρόσιτά τους, τους τρίτεκνους κλπ....και να βάλω και τις σαβούρες που οι άλλοι δεν έβαζαν για να ελπίζω να δουλέψω...οπότε άσε στο ίδιο καζάνι είμαστε...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2016, 10:45:34 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #513 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 10:46:48 μμ »
Διαβάστε  εδώ και μην λογαριάζετε χωρίς τον ξενοδόχο..
Ο μαθητικός πληθυσμός Πρωτοβάθμιας θα μειωθεί κατά 25% περίπου τα επόμενα 6 χρόνια

Διαβάστε περισσότερα: https://xenesglosses.eu/2016/11/mathitikos-plithismos-protovathmias-tha-miothi-kata-25-peripou-epomena-6-chronia/
εδώ στο κόσμο να τα λες που περιμενει να γίνει ασεπ α λα΄ 3848....

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #514 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 10:48:03 μμ »
ούτε και για την ειδικότητά μου ήταν εφικτό...που δεν είχα ΠΔΣ ενισχυτική κλπ και κάθε χρόνο άφηνε αδίδακτο το μάθημα μου...οπότε καταλαβαίνεις πόσο καλά έπρεπε να γράψω στον ασεπ για ανέβω τόσο ψηλά στον πίνακα προκειμένου να ανταγωνιστώ τους παλιότερους από εμένα ασεπιτες, του 2000,2002,2004 και τις μεγάλες προϋπηρεσίες τους και τα δυσπρόσιτά τους, τους τρίτεκνους κλπ....και να βάλω και τις σαβούρες που οι άλλοι δεν έβαζαν για να ελπίζω να δουλέψω...οπότε άσε στο ίδιο καζάνι είμαστε...

ε αφου εχεις γραψει καλα στον ασεπ, εχεις και προυπηρεσια, τι ειναι αυτο που φοβασαι?????????????????????????????? δε θες εφαρμογη του 3848?????

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #515 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 12:06:59 πμ »
Εγώ καταλαβαίνω από όσα παρακολουθώ περί οικονομικών, πολιτικών και δικαστικών ότι:

α. Η κυβέρνηση δεν έχει την βούληση για διορισμούς εκπαιδευτικών. Δεν προβλέπει στους επιτρεπτούς διορισμούς θέσεις εκπαιδευτικών. Είναι γνωστές και οι θέσεις των δανειστών για μείωση του δημοσίου και ειδικότερα και των εκπαιδευτικών. Δεν υπάρχει περίπτωση για έξτρα διορισμούς κλπ. Άλλωστε αυτό ήταν ένα παραμύθι του Φίλη και της κυβέρνησης για να έχει λιγότερα μέτωπα.

β. Δεν υπάρχει βούληση από την κυβέρνηση για ένα καινούριο σύστημα προσλήψεων/διορισμών λόγω του α και επιπλέον δεν θέλει να έρθει σε αντιπαράθεση με εκπαιδευτικούς και συνδικαλιστές.

γ. Έγινε η δίκη της προσφυγής των αναπληρωτών και περιμένουμε να ανακοινωθεί. Αν αυτό συμβεί μέσα στα λογικά όρια, τέλη χειμώνα, αρχές άνοιξης θα μάθουμε την απόφαση και εμείς και η κυβέρνηση. Αν είναι τόσο ανατρεπτική, η κυβέρνηση θα αναγκαστεί σε αλλαγές του τρόπου προσλήψεων αναπληρωτών ώστε αυτός να είναι συμβατός με το σύνταγμα. Κατά την γνώμη μου η κυβέρνηση αφού δεν θέλει να διατηρήσει τον γραπτό διαγωνισμό, θα έπρεπε να είναι έτοιμη εδώ και πολύ καιρό για ένα ενιαίο πίνακα προσλήψεων και διορισμών και με λαβή τις αποφάσεις του ΣτΕ να προχωρούσε την κατάλληλη στιγμή προς ψήφιση. Δεν έχει την βούληση όμως και αφού διορισμοί δεν γίνονται δεν πρόκειται να αγγίξει τον τρόπο διορισμού. Άρα αν αλλάξει κάτι θα αφορά μόνο τις προσλήψεις.

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #516 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 12:07:39 πμ »
Δε βαρεθήκατε τα ίδια και τα ίδια; Εμείς βαρεθήκαμε να σας διαβάζουμε συνέχεια τους ίδιους και τους ίδιους. Δε πάτε για κανά καφέ να τα πείτε;;

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #517 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 12:08:15 πμ »
Φοβάσαι λίγο το ΑΣΕΠ ή μου φαίνεται; Αν και δεν θα έπρεπε... Αν αφιέρωνες τον ίδιο χρόνο στο διάβασμα με αυτόν που αφιερώνεις στο σάιτ... θα έγραφες.... παπάδες...
Καλό!!!😂😂😂

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160972
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 533
Σύνολο: 550

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.