*

Αποστολέας Θέμα: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 237585 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #518 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 12:09:55 πμ »
ναι αλλά όχι απροϋπόθετα; ε ;)
σκέψη 12η Με δεδομένο, ειδικότερα, ότι καθ’ όλη τη διάρκεια της εφαρμογής του εν λόγω μεταβατικού συστήματος ίσχυσαν και εξακολουθούννα ισχύουν (έως 31.12.2016), σύμφωνα με τα προεκτεθέντα, σημαντικότατοι περιορισμοί στους διορισμούς μονίμου προσωπικού του Δημοσίου
επίσης(γ) η εφαρμογή του εν λόγω μεταβατικού συστήματος δεν αφορά διορισμούς μονίμων εκπαιδευτικών -κατ’ αντίθεση προς την περίπτωση του διορισμού μονίμων εκπαιδευτικών που κρίθηκε με την 527/2015 απόφαση της Ολομελείας του Συμβουλίου της Επικρατείας- αλλά προσλήψεις προσωπικού με σχέσεις ορισμένου χρόνου, η σύσταση των οποίων παρίσταται απολύτως αναγκαία για λόγους δημοσίου συμφέροντος επείγοντος χαρακτήρα.
ερώτηση: μας άναψαν το πράσινο φως για προσλήψεις μόνιμου προσωπικού; όχι...άσε που τις συνέδεσαν με απολύσεις μονίμων ;D ;D ;D ;D ;D εσύ τι λες; θα απολύσει τους μόνιμους που ψηφισαν ΣΥΡΙΖΑ για να πάρει εσένα κι εμένα; θα απολύσει 20.000 για να πάρει 20.000;

Αναφέρει συγκεκριμένους νόμους αγαπητέ...
Παράθεση
Ειδικότερα, με τις διατάξεις των παρ. 1 και 2 του άρθρου 11 του ν. 3833/2010 (Α' 40), όπως ίσχυσαν αρχικώς, προβλέφθηκε ως προς το εκπαιδευτικό προσωπικό ότι κατά την περίοδο από 1.1.2011 έως 31.12.2013 ο λόγος του αριθμού των ετησίων διορισμών προς τον αριθμό των ετησίων αποχωρήσεων δεν μπορούσε να είναι μεγαλύτερος από ένα προς ένα (1:1), ακολούθως δε, με διαδοχικές τροποποιήσεις των ανωτέρω διατάξεων (άρ. 3 παρ. 4 περ. β' ν. 3899/2010, Α' 212, άρ. 37 παρ. 2 ν. 3986/2011, Α' 152, άρ. πρώτο, παρ. Ζ, υποπαρ. Ζ.5, περ. 1 ν. 4093/2012, Α' 222), ο λόγος αυτός διαμορφώθηκε σε ένα προς δέκα (1:10) για το έτος 2011 και τελικώς σε ένα προς πέντε (1:5) για την περίοδο μέχρι την 31.12.2016.

Βρες μου ένα νόμο που να ψηφίστηκε από τότε που να παρατείνει την περίοδο. Εσύ πιστεύεις ότι το δικαστήριο κάθεται και ασχολείται με το τι λέει ο υπουργός με την τρόικα πίσω από κλειστές πόρτες; Δικαστήριο είναι. Νόμους κοιτάει. Και οι νόμοι που υπήρχαν μέχρι την εκδίκαση της υπόθεσης, λένε μέχρι 31.12.2016. Το υπουργείο πάντα οικονομική στενότητα επικαλείται...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:22:43 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #519 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 12:12:06 πμ »
Δε βαρεθήκατε τα ίδια και τα ίδια; Εμείς βαρεθήκαμε να σας διαβάζουμε συνέχεια τους ίδιους και τους ίδιους. Δε πάτε για κανά καφέ να τα πείτε;;

Υποχρεωτικό είναι να μας διαβάζετε; Εσύ που έχεις και λάιφ και μας προτρέπεις να αποκτήσουμε κι εμείς, δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις από το να μας διαβάζεις συνέχεια τους ίδιους και τους ίδιους;

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #520 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 09:23:07 πμ »
Αναφέρει συγκεκριμένους νόμους αγαπητέ...
Βρες μου ένα νόμο που να ψηφίστηκε από τότε που να παρατείνει την περίοδο. Εσύ πιστεύεις ότι το δικαστήριο κάθεται και ασχολείται με το τι λέει ο υπουργός με την τρόικα πίσω από κλειστές πόρτες; Δικαστήριο είναι. Νόμους κοιτάει. Και οι νόμοι που υπήρχαν μέχρι την εκδίκαση της υπόθεσης, λένε μέχρι 31.12.2016. Το υπουργείο πάντα οικονομική στενότητα επικαλείται...
εντάξει εδώ στο pde αποφασίσαμε διορισμούς στην παιδεία....γιατο pde λεφτά υπάρχουν... ;D ;D ;D ;D ;D εγω θέλω 60.000 ακούμε άλλες προτάσεις για αριθμό διορισμών... ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #521 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 09:26:00 πμ »
ε αφου εχεις γραψει καλα στον ασεπ, εχεις και προυπηρεσια, τι ειναι αυτο που φοβασαι?????????????????????????????? δε θες εφαρμογη του 3848?????
δεν θέλω να χάσω τα δυσπρόσιτα και την άνω των 60 μηνών προϋπηρεσία και να είμαι μια ζωή καθηλωμένος...σε αυτό διαφωνώ...ας κάνει κάθε χρόνο γραπτό ασεπ ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:22:43 »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #522 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 09:37:39 πμ »
Καλό!!!😂😂😂
άντε ετοίμασε καμία βαλιτσούλα για κανένα ξερόνησο ήλθε η ώρα να τα γνωρίσεις για να καταλάβεις τι υφίσταντο όλοι αυτοί που στήριζαν το σύστημα όλα αυτά τα χρόνια που εσύ σνόμπαρες το αναπληρωτηλίκι εκ του ασφαλούς...

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #523 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 09:46:24 πμ »
Μειώθηκαν οι προσλήψεις εκπαιδευτικών βασικών ειδικοτήτων

Δημοσίευση: 27/11/2016
ΡΕΠΟΡΤΑΖ ESOS

Οι μειώσεις της ύλης , των ωρών του ωρολογίου προγράμματος στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο καθώς και οι β΄ και γ΄ αναθέσεις μαθημάτων οδήγησαν σε περαιτέρω μείωση των προσλαμβανόμενων αναπληρωτών καθηγητών σε σχέση με τις περσινές και προπέρσινες προσλήψεις.

Αυτό τονίζει σε Ανοικτή Επιστολή η Πανελλήνια Ενωση  Αναπληρωτών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης , η οποία εκφράζει «την εντονότατη αντίθεσή στις αποφάσεις αυτές οι οποίες στερούνται κάθε επιστημονικού κριτηρίου και οδηγούν στην υποβάθμιση όλων των γνωστικών αντικειμένων».

Οι αποφάσεις αυτές, τονίζει η ΠΕΑΔΕ,  είναι αντιεπιστημονικές και στηρίζονται αποκλειστικά στη μηχανιστική λογική της κάλυψης κενών και της τυπικής διεκπεραίωσης του ωρολογίου προγράμματος στα πλαίσια των μνημονιακών περικοπών. 

Η ΑΝΟΙΚΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΠΕΑΔΕ

Έκπληξη και αγανάκτηση  προκαλεί στον εκπαιδευτικό κόσμο και ειδικότερα στους αναπληρωτές ο  ρυθμό προσλήψεων αναπληρωτών καθηγητών βασικών ειδικοτήτων στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση τη φετινή σχολική χρονιά 2016-17. Οι μειώσεις της ύλης , των ωρών του ωρολογίου προγράμματος στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο καθώς και οι β΄ και γ΄ αναθέσεις μαθημάτων οδήγησαν σε περαιτέρω μείωση των προσλαμβανόμενων αναπληρωτών καθηγητών σε σχέση με τις περσινές και προπέρσινες προσλήψεις.

Οι φετινές προσλήψεις αναπληρωτών καθηγητών βασικών ειδικοτήτων παρουσιάζονται στον παρακάτω πίνακα:
   
Επιπρόσθετα, στις 12/10/16 δημοσιεύτηκαν τα επίσημα στοιχεία των συνταξιοδοτήσεων στα τελευταία χρόνια της κρίσης 2010-2016 σύμφωνα με τον αιρετό στο ΚΥΣΔΕ Ν. Κορδή:

Ενδεικτικά την περίοδο αυτή αποχώρησαν 5.000 εκπαιδευτικοί ΠΕ02 3.052 εκπαιδευτικοί ΠΕ03 1.900 εκπαιδευτικοί ΠΕ04.01 1.109 εκπαιδευτικοί ΠΕ06 και 1.113 εκπαιδευτικοί ΠΕ11….» (σε πληθώρα διαδικτυακών πηγών).

Όπως χαρακτηριστικά μας ενημέρωσε η επιτροπή παιδείας Ένωσης Ελλήνων Φυσικών «Αν συγκρίνουμε τις φετινές προσλήψεις με τις συνταξιοδοτήσεις από το 2010 και μετά θα παρατηρήσουμε με μια γρήγορη ματιά το ακραίο παράδειγμα των προσλήψεων των Φυσικών ΠΕ04.01. Από τις 1900 συνταξιοδοτήσεις οι προσλήψεις αναπληρωτών Φυσικών φέτος είναι 150, μέχρι στιγμής!!!! (ο 151ος είναι μειωμένου ωραρίου !!!! – μην μπερδευόμαστε) .Δηλαδή, το 7,9% των συνταξιοδοτηθέντων περίπου, δεδομένου ότι οι προσλήψεις μονίμων εκπαιδευτικών την ίδια περίοδο είναι ανάξιες να αναφερθούν.

Ας τα πούμε με δυο απλά νούμερα, που ελπίζουμε να φωτίσουν την κατάσταση:

•    Με την κατάργηση του τρίωρου των εργαστηρίων «εξοικονομήθηκαν» 153 ΠΕ04, στη συντριπτική τους πλειοψηφία Φυσικοί.

•    Από την αύξηση του ωραρίου «εξοικονομήθηκαν» περίπου 120 Φυσικοί.

•    Με αφαιρέσεις επιπέδου δημοτικού, 1900 Φυσικοί συνταξιοδοτήθηκαν, εξοικονομήσαμε περίπου 250 και μας προκύπτει έλλειμμα μόλις 1650 Φυσικών!!!»

Αυτό όμως που προκαλεί μεγαλύτερη έκπληξη και αγανάκτηση είναι η μηδενική κινητοποίηση είτε στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης είτε δια ζώσης όχι μόνο των εκπαιδευτικών αυτών των ειδικοτήτων αλλά και ολόκληρου του  εκπαιδευτικού κόσμου.

Η Π.Ε.Α.Δ με αφορμή τα παραπάνω  θέλουμε να επισημάνουμε τα εξής:

Η Πανελλήνια Ένωση Αναπληρωτών Δευτεροβάθμιας  εκφράζει την εντονότατη αντίθεσή στις αποφάσεις αυτές οι οποίες στερούνται κάθε επιστημονικού κριτηρίου και οδηγούν στην υποβάθμιση όλων των γνωστικών αντικειμένων. Οι αποφάσεις αυτές είναι αντιεπιστημονικές και στηρίζονται αποκλειστικά στη μηχανιστική λογική της κάλυψης κενών και της τυπικής διεκπεραίωσης του ωρολογίου προγράμματος στα πλαίσια των μνημονιακών περικοπών. Ειδικά σε εποχές οικονομικής και ηθικής κρίσης, όπως η σημερινή, επιβάλλεται η σωστή διαπαιδαγώγηση των εφήβων  για την ανάπτυξη του μορφωτικού και πολιτιστικού επιπέδου της χώρας μας. Η παιδεία του τόπου μας αποτελεί ασφαλώς την καλύτερη επένδυση για το αύριο. Η Πολιτεία δεν πρέπει να  φείδεται ούτε κόπων ούτε χρημάτων – στο πλαίσιο των δυνατοτήτων της -  προκειμένου να συνεχίσει να συμβάλλει στην ευόδωση των στόχων της.

Στους συναδέλφους εκπαιδευτικούς είτε αναπληρωτές είτε μόνιμους τους προτρέπουμε να μην εφησυχάζουν. Είναι καιρός να τολμήσουμε να αποτρέψουμε τις επικείμενες περικοπές, να αποτρέψουμε άλλες συγχωνεύσεις και υποβάθμιση του δημόσιου σχολείου , να απαιτήσουμε διορισμούς, να στηρίξουμε ο ένας τον άλλο.

Γιατί όπως σοφά γράφει ο Ελύτης:

-Όλα χάνονται. Του καθενός έρχεται η ώρα.
-Όλα μένουν. Εγώ φεύγω. Εσείς να δούμε τώρα.

                                                         

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ
ΓΙΑ ΤΟ Δ.Σ.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ

Διαμάντης Θεόδωρος   
Η ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

Γεωργιάδου Αικατερίνη

http://www.esos.gr/arthra/47668/meiothikan-oi-proslipseis-ekpaideytikon-vasikon-eidikotiton

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #524 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 09:54:22 πμ »
Αναφέρει συγκεκριμένους νόμους αγαπητέ...
Βρες μου ένα νόμο που να ψηφίστηκε από τότε που να παρατείνει την περίοδο. Εσύ πιστεύεις ότι το δικαστήριο κάθεται και ασχολείται με το τι λέει ο υπουργός με την τρόικα πίσω από κλειστές πόρτες; Δικαστήριο είναι. Νόμους κοιτάει. Και οι νόμοι που υπήρχαν μέχρι την εκδίκαση της υπόθεσης, λένε μέχρι 31.12.2016. Το υπουργείο πάντα οικονομική στενότητα επικαλείται...
Oι κλειστές πόρτες δεν ''θέλουν'' διορισμούς στο δημόσιο και από την άλλη απαιτούν μείωση των δημοσίων υπαλλήλων...
Ισως δούμε λοιπόν μεγαλύτερες συμβάσεις αναπληρωτών πχ πενταετίας για κάποιες περιοχές της χώρας, προς αποφυγή της ετήσιας ταλαιπωρίας κάποιων εκπαιδευτικών .........

Για τις δικαστικές αποφάσεις ... βλέποντας και κάνοντας.

Αυτά και καλημέρα  ??? ??? ???
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2016, 09:59:39 πμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #525 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 09:59:02 πμ »
Oι κλειστές πόρτες δεν ''θέλουν'' διορισμούς στο δημόσιο και μείωση των δημοσίων υπαλλήλων...
Ισως δούμε λοιπόν μεγαλύτερες συμβάσεις αναπληρωτών πχ πενταετίας για κάποιες περιοχές της χώρας.........
Αυτά και καλημέρα  ??? ??? ???
πες τα! γιατί άμα τα πω εγώ θα μου πουν πως λέω ότι με συμφέρει...επίσης η τρόικα συνέδεσε τις προσλήψεις με αξιολόγηση και απολύσεις...εσύ τι λες να προτιμάει ο υπουργός;  ;)

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #526 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 10:03:58 πμ »
πες τα! γιατί άμα τα πω εγώ θα μου πουν πως λέω ότι με συμφέρει...επίσης η τρόικα συνέδεσε τις προσλήψεις με αξιολόγηση και απολύσεις...εσύ τι λες να προτιμάει ο υπουργός;  ;)
Εγώ γράφω ότι μαθαίνω ( έχω ενίοτε τις ευκαιρίες) ... άλλωστε έχω έκούσια απομακρυνθεί ενεργά από το χώρο ...
Απλά συμμετέχω σε κάποιο δικαστήριο για διορισμούς και έχω αποκτήσει φίλους εδώ και 6 χρόνια στο pde  :) :) ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #527 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 10:08:30 πμ »
Oι κλειστές πόρτες δεν ''θέλουν'' διορισμούς στο δημόσιο και από την άλλη απαιτούν μείωση των δημοσίων υπαλλήλων...
Ισως δούμε λοιπόν μεγαλύτερες συμβάσεις αναπληρωτών πχ πενταετίας για κάποιες περιοχές της χώρας, προς αποφυγή της ετήσιας ταλαιπωρίας κάποιων εκπαιδευτικών .........

Για τις δικαστικές αποφάσεις ... βλέποντας και κάνοντας.

Αυτά και καλημέρα  ??? ??? ???
Καλά μιλάτε σαβαρά; Γράφτηκε και ακούγεται πως θα γίνει αξιολόγηση του υπάρχοντος εκπαιδευτικού προσωπικού, αρχής γενομένης από τα υψηλά ιστάμενα στελέχη εκπαίδευσης, και ύστερα όσες κενές θέσεις προκύψουν, θα καλυφθούν από νέους διορισμούς (σε πολύ βάθος ...). Αυτό που λέτε για πενταετείς συμβάσεις εργασίας κάποιων αναπληρωτών, δεν ευσταθεί γιατί κανείς αναπληρωτής δεν καλύπτει πάγιες ανάγκες εκπαίδευσης (το έχω ξαναγράψει)! Σήμερα με καλούν σε νησί, αύριο σε ορεινό χωριό, μεθαύριο κοντά στο σπίτι σου, παραμεθαύριο πουθενά! Οι ανάγκες αλλάζουν κάθε χρονιά κι αυτό το ξέρουμε όλοι! Άλλωστε, γιατί το Υπουργείο να αναλάβει μια τέτοια δέσμευση; Για να βγουν μετά κάποιοι και να το σύρουν στα δικαστήρια, ζητώντας του μόνιμο διορισμό; Αυτά δε γίνονται!
Και ως προς τις δικαστικές αποφάσεις, τι μπορεί να γίνει δηλ. αφού κάποιοι τις δείτε; Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο δύσκολο να τις αποδεχτείτε/αποδετούμε όποιες κι αν είναι αυτές!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #528 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 10:11:06 πμ »
δεν θέλω να χάσω τα δυσπρόσιτα και την άνω των 60 μηνών προϋπηρεσία και να είμαι μια ζωή καθηλωμένος...σε αυτό διαφωνώ...ας κάνει κάθε χρόνο γραπτό ασεπ ...
Μα και να κάνει ΑΣΕΠ, δε θα πας να δώσεις, γιατί έχεις σίγουρα τα δυσπρόσιτα, απ' όσο καταλαβαίνω! Μην κοροιδευόμαστε και μεταξύ μας!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #529 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 10:11:39 πμ »
Πενταετείς συμβάσεις ... ναι ,αυτό ακούγεται πχ περιφέρεια Δωδεκανήσου ..
Για τα δικαστήρια , είχα απλά πολύ καλή σειρά στους επιτυχόντες...
Δεν εκφράζω απόψεις μου και επιθυμίες μου..... :) :) :)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2016, 10:13:23 πμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #530 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 10:23:37 πμ »
Πενταετείς συμβάσεις ... ναι ,αυτό ακούγεται πχ περιφέρεια Δωδεκανήσου ..
Για τα δικαστήρια , είχα απλά πολύ καλή σειρά στους επιτυχόντες...
Δεν εκφράζω απόψεις μου και επιθυμίες μου..... :) :) :)
Δεν απαντάς! Ακόμη και στα Δωδ/νησα οι ανάγκες δεν είναι κάθε χρόνο οι ίδιες, το γνωρίζουν όλοι αυτό! Και γιατί να μπει το Υπουργείο σ' αυτή τη λογική των πενταετών συμβάσεων; Για να απαιτούν μετά κάποιοι μονιμοποίηση; Αυτά δεν υπάρχει περίπτωση να γίνουν ποτέ! Το σύστημα θα βολεύεται με αναπληρωτές, μόνο που από την επόμενη σχολική χρονιά θα εργαστούν άλλοι κι όχι οι βολεμένοι τόοοοοοοοοοοοοσα χρόνια! Ούτε εγώ εκφράζω επιθυμίες!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #531 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 10:44:48 πμ »
Λογικό μου φαίνεται αυτό που λέει η anixia.Η μονιμότητα άτυπα έχει αρθεί. Διορισμοί θα γίνονται μόνο μέσω δικαστικών αποφάσεων.
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160972
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 559
Σύνολο: 575

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.