*

Αποστολέας Θέμα: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού  (Αναγνώστηκε 33095 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #112 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 06:09:59 μμ »
Εάν κάνεις ένσταση, δεν θα γίνει τίποτα εφόσον το θέμα αποδειχθεί ότι είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ! Σιγά μην ασχοληθούν με τα προσωπικά του καθενός! (Άσε που δεν είναι προσωπικά.) Μόνο αν πρόκειται για παραβίαση της νομοθεσίας, γίνεται κάτι!

Γι'αυτό θα πάρουμε τηλέφωνο, για να μάθουμε λεπτομέρειες και κατόπιν να δούμε αν υπάρχει βάση για να πατήσουμε και να κινηθούμε ανάλογα.

Να κάνετε ο,τι σας φωτίσει ο Θεός...εγώ έγραψα ότι όταν κάνουμε ένσταση ΔΕΝ είναι επί προσωπικού...αλλά επί νομικού προβλήματος.....δηλ. παραβίαση της νομοθεσίας.

Φυσικά λεπτομέρειες δεν γνωρίζετε...θα τις μάθετε, αν τις μάθετε τηλεφωνικά, και αναλόγως θα πράξετε. Εν τω μεταξύ τα ευγενή σχόλια δίνουν και παίρνουν...επί υποθέσεων και μόνον
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2016, 06:47:06 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:54:49 »

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #113 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 06:15:44 μμ »
 
@joannabearΜάλλον δεν διαβάζω σωστά.
http://www.pde.gr/index.php?topic=33513.14
Γράφω κάπου  ότι είναι κακό να διεκδικήσετε το έννομο συμφέρον σας; Το αντίθετο έγραψα κατ επανάληψη μάλιστα.

Αφού δεν εχεις μελετήσει την νομοθεσία ενδελεχώς πως συμπεραίνεις ότι  τέτοιες περιπτώσεις είναι κραυγαλέα έκνομες;
Θα ήθελα ...επειδη απευθύνεσαι σε έμενα...ένα μόνο ένα υποτιμητικό μου σχόλιο για το θέμα που συζητάμε.

Για τα δράματα...κλπ..
Αυτό που έγραψα μάλλον το παραβλέπεις
Εντός της ίδιας ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ και υπό συγκεκριμένες συνθήκες και με ορισμένες προυποθέσεις μπορεί ΜΑΛΛΟΝ να γίνει μετακίνηση, ΕΑΝ μπορεί να γίνει τελικά και καθόλου. ΑΥΤΟ φτάνει για την περίπτωση αυτή, για να κρίνουμε εάν είναι έκνομη ή όχι.

Είπα να μην αναφερθώ, αλλά επειδή μου το ζητάς, θα το κάνω. Μου χτύπησε πολύ άσχημα, συνάδελφε, που αναφέρεσαι υποτιμητικά στη lillie, λέγοντάς της ότι ελπίζεις αυτό το συγκεκριμένο τουλάχιστον που της παραθέτεις, να το κατάλαβε. Υποτιμάς το νοητικό της επίπεδο και αυτό δεν είναι καθόλου κομψό, καθόλου ευγενικό και καθόλου συναδελφικό. Άσε που ρίχνει λάδι στη φωτιά. Μπορούμε να τα συζητάμε όλα αυτά ήρεμα και χωρίς χαρακτηρισμούς ή προσβολές;

ΚΑΘΟΛΟΥ δεν παραβλέπω όσα γράφεις. Τα μελετάω και μάλιστα σου λέω πού συμφωνώ και πού διαφωνώ.
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #114 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 06:20:21 μμ »
Να κάνετε ο,τι σας φωτίσει ο Θεούς...εγώ έγραψα ότι όταν κάνουμε ένσταση ΔΕΝ είναι επί προσωπικού...αλλά επί νομικού προβλήματος.....δηλ. παραβίαση της νομοθεσίας.

Φυσικά λεπτομέρειες δεν γνωρίζετε...θα τις μάθετε, αν τις μάθετε τηλεφωνικά, και αναλόγως θα πράξετε. Εν τω μεταξύ τα ευγενή σχόλια δίνουν και παίρνουν...επί υποθέσεων και μόνον

Και θα ξαναπώ ότι ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ. Απορώ γιατί το λες αυτό και από πού το βγάζεις αυτό το συμπέρασμα. Από την άλλη, ναι, φυσικά πρόσωπα είμαστε, εμείς θα ασχοληθούμε αν θεωρούμε ότι θιγόμαστε, ποιος θα ασχοληθεί, ο εκπρόσωπός μας ή ή ομάδα δικηγόρων μας; Πώς να γίνει αλλιώς δηλαδή;

Όσο για τις λεπτομέρειες, μας τις είπε ο αγαπητός Ωριγένης. ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΑΥΤΟ; Κανένας δεν θέλει να μάθει πώς και γιατί τα έμαθε εκείνος και μάλιστα τα μεταφέρει και σε ένα δημόσιο φόρουμ;

Θα δούμε τι θα πει και σε μας η Διεύθυνση αύριο-μεθαύριο και αν θα τύχουμε της ίδιας ευνοικής μεταχείρισης. Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι θα μου το κλείσουν στα μούτρα αν αρχίσω να κάνω πολύ ενοχλητικές και άβολες ερωτήσεις. Θα το προσπαθήσω πάντως πρώτα εκεί και μετά θα πάρω Υπουργείο και θα τους  πω χαρτί και καλαμάρι τι μου είπαν από τη Διεύθυνση.

Υποθέσεις είναι όσα γράφω;! Νομίζω με υποτιμάς, αλλά δεν θα το συνεχίσω. Τόσα έχουν γραφτεί σε αυτές τις σελίδες, υποθέσεις είναι κι αυτές;

Έκανα εγώ αγενή σχόλια;!

Να με συγχωρείς, αλλά ζυγίζω πολύ όσα γράφω εδώ μέσα, αλλά και γενικότερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2016, 06:30:44 μμ από joannabear »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #115 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 06:42:22 μμ »
Απαντάς επιλεκτικά και με εκνευρισμό...
Ας ερευνήσετε τι λέει ο νόμος και μετά ας ενεργήσετε όπως προτείνει ο gia 96 και πρότεινα και εγώ.

Εσυ δεν έγραψες

Παράθεση
Γι'αυτό θα πάρουμε τηλέφωνο, για να μάθουμε λεπτομέρειες και κατόπιν να δούμε αν υπάρχει βάση για να πατήσουμε και να κινηθούμε ανάλογα.

Υποθέσεις κάνετε λοιπόν  στοιχεία δεν έχετε....

Τα ευγενή σχόλια και τις καταρες δεν τις διάβασες,.....; Από που προκύπτει ο,τι κατηγορώ εσένα.
Και για να τελειώνουμε...όποιος νομίζει ο,τι θίγεται ( εμενα όλοι μου είστε παντελώς άγνωστοι και δε με άφορα το θέμα) αναζητήστε το δίκαιο σας με όποιον τρόπο θεωρείτε πρόσφορο...κανείς δεν θα σας κατηγορήσει για αυτό, αλλά όταν ξεσπάτε σε αφορισμούς και κατάρες να είστε σίγουροι 100% ότι έχετε δίκιο.


Αυτό δικό σου δεν είναι;.....
Παράθεση
Εάν κάνεις ένσταση, δεν θα γίνει τίποτα εφόσον το θέμα αποδειχθεί ότι είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ! Σιγά μην ασχοληθούν με τα προσωπικά του καθενός! (Άσε που δεν είναι προσωπικά.) Μόνο αν πρόκειται για παραβίαση της νομοθεσίας, γίνεται κάτι!

Γι'αυτό θα πάρουμε τηλέφωνο, για να μάθουμε λεπτομέρειες και κατόπιν να δούμε αν υπάρχει βάση για να πατήσουμε και να κινηθούμε

Διαβασε τον διάλογο εδώ σε παρακαλώ και μετά απαντάς αναλόγως....

http://www.pde.gr/index.php?topic=33513.84
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2016, 06:57:42 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:54:49 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #116 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 11:21:08 μμ »
Μια και την ανθρωποφαγία εγώ την ανέφερα -προτιμώ να μιλώ συγκεκριμένα και όχι γενικά- το σχόλιό σου με αφορά. Με βρίσκεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΥΜΦΩΝΟ στο "ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ". Αν σκοτώθηκε κι εσένα ο άντρας σου ξαφνικά και υπηρετείς στην Ορεστιάδα έχοντας αφήσει την οικογένεια στη Χαλκίδα, ναι ΚΙ ΕΣΥ κι ο καθένας κι η καθεμιά που μένει χωρίς σύζυγο και με παιδιά ξαφνικά! Εφόσον, λοιπόν, γνωρίζεις ΕΣΥ κι άλλες τέτοιες περιπτώσεις, μαζί σου, ατυτοί οι αναξιοπαθούντες αναπληρωτές υφίστανται μεροληπτική αντιμετώπιση και -ξαναλέω- πρέπει κι εκείνοι. Και προς τα εκεί, ανέφερα, θα έπρεπε να κινούμαστε σχολιάζοντες, παρά να μιλάμε για "ας πρόσεχε", "ας παραιτούταν" κλπ. Δε θέλω να αναφέρω αυτούσια κείμενα -αν αμφιβάλλεις γι' αυτά που λέω και θες τόσο πολύ να τα δεις γραμμένα στην αυθεντική τους εκδοχή, πήγαινε μερικές σελίδες πίσω στο thread και διάβασέ τα- καθώς η αναφορά μου στην ανθρωποφαγία έχει να κάνει με την όλη ατμόσφαιρα που αποκόμισα διαβάζοντας μηνύματα.

Αμφιβάλλεις συνάδελφε ότι έχουν συμβεί παρόμοια περιστατικά; Εγώ έχω ζήσει πολλά στα τόσα χρόνια που είμαι στην εκπαίδευση και με μόνιμους συναδέλφους ακόμα να μη μπορούν να πάρουν ούτε απόσπαση στη μέση της χρονιάς, για να πάνε κοντά στο σπίτι τους επειδή έχασαν σύζυγο, πόσο μάλλον αναπληρωτές.
Έχουμε δει και πολλές περιπτώσεις συναδέλφων που έχασαν τη ζωή τους, κυρίως στο δρόμο πηγαίνοντας να ασκήσουν το λειτούργημά τους, με ένα απλό ψάξιμο στα θέματα του pde μάλιστα, μπορεί κάποιος να δει αρκετά απ`αυτά τα περιστατικά. Σε ένα απ`αυτά και επειδή υπήρξε δημοσιότητα και μεγάλο ενδιαφέρον για να βοηθηθεί έγκυος συνάδελφος σύζυγος εκπαιδευτικού που σκοτώθηκε στο δρόμο πηγαίνοντας στη δουλειά του, έκανα εγώ ο ίδιος άπειρα τηλεφωνήματα για να μπορέσουμε να κάνουμε έρανο, εδώ στο forum.
Οι παλαιότεροι εδώ ίσως να θυμούνται αυτή την περίπτωση που δεν ήθελα να αναφέρω, με ενοχλεί όμως πολύ να γίνεται για κάποιους το κύριο επιχείρημά τους ένα ή δύο κατακριτέα από όλους σχόλια για να αποδείξουν ότι όσοι διαφωνούν μαζί τους έχουν άδικο! Δεν είδα πουθενά όμως την ανάλογη ευαισθησία για προσβλητικούς χαρακτηρισμούς εναντίον όλων των συναδέλφων.
Επαναλαμβάνω λοιπόν ότι πρέπει να κοιτάξουμε πώς θα προκύψει κάτι θετικό αφήνοντας κατά μέρος τις νουθεσίες και τις προσβολές. Έχουν γραφτεί τόσα και τόσα κι ας μην είμαστε σίγουροι για το λόγο της μετακίνησης.   
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος pap.pous

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Ακόμη κι αν κάτι είναι να μην πάει στραβά, θα πάει
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #117 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 12:00:18 πμ »
Αμφιβάλλεις συνάδελφε ότι έχουν συμβεί παρόμοια περιστατικά; Εγώ έχω ζήσει πολλά στα τόσα χρόνια που είμαι στην εκπαίδευση και με μόνιμους συναδέλφους ακόμα να μη μπορούν να πάρουν ούτε απόσπαση στη μέση της χρονιάς, για να πάνε κοντά στο σπίτι τους επειδή έχασαν σύζυγο, πόσο μάλλον αναπληρωτές.
Έχουμε δει και πολλές περιπτώσεις συναδέλφων που έχασαν τη ζωή τους, κυρίως στο δρόμο πηγαίνοντας να ασκήσουν το λειτούργημά τους, με ένα απλό ψάξιμο στα θέματα του pde μάλιστα, μπορεί κάποιος να δει αρκετά απ`αυτά τα περιστατικά. Σε ένα απ`αυτά και επειδή υπήρξε δημοσιότητα και μεγάλο ενδιαφέρον για να βοηθηθεί έγκυος συνάδελφος σύζυγος εκπαιδευτικού που σκοτώθηκε στο δρόμο πηγαίνοντας στη δουλειά του, έκανα εγώ ο ίδιος άπειρα τηλεφωνήματα για να μπορέσουμε να κάνουμε έρανο, εδώ στο forum.
Οι παλαιότεροι εδώ ίσως να θυμούνται αυτή την περίπτωση που δεν ήθελα να αναφέρω, με ενοχλεί όμως πολύ να γίνεται για κάποιους το κύριο επιχείρημά τους ένα ή δύο κατακριτέα από όλους σχόλια για να αποδείξουν ότι όσοι διαφωνούν μαζί τους έχουν άδικο! Δεν είδα πουθενά όμως την ανάλογη ευαισθησία για προσβλητικούς χαρακτηρισμούς εναντίον όλων των συναδέλφων.
Επαναλαμβάνω λοιπόν ότι πρέπει να κοιτάξουμε πώς θα προκύψει κάτι θετικό αφήνοντας κατά μέρος τις νουθεσίες και τις προσβολές. Έχουν γραφτεί τόσα και τόσα κι ας μην είμαστε σίγουροι για το λόγο της μετακίνησης.
Αν η αρχική σου ερώτηση δεν είναι ρητορική, απαντώ: καθόλου δεν αμφιβάλλω.
Για την αναισθησία σε προσβλητικούς χαρακτηρισμούς και τις νουθεσίες και προσβολές που μου καταλογίζεις, να με συγχωρείς κι εσύ κι όποιος άλλος προσεβλήθη και δεν τον υποστήριξα και όλοι τους οποίους "νουθέτησα" και προσέβαλα. Δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Ξανά -για αποφυγή παρεξήγησης- συγγνώμη.
Το σημαντικό για μένα συνίστατο στο ίδιο που αναφέρεις κι εσύ: "να προκύψει κάτι θετικό". Προσωπικά, θετικό θεωρώ το να γίνει αφορμή αυτό το περιστατικό να υπάρξει μέριμνα για τέτοιου είδους περιστατικά από πλευράς νομοθεσίας κλπ.
Τέλος, δεν είμαι σίγουρος για το λόγο της μετακίνησης, απλά, θεωρώ πως αυτά που γράφει ο καθένας τα θεωρεί αληθή. Διαφορετικά, δυσκολεύομαι να φανταστώ πώς θα μπορούσαμε να συνεννοούμαστε.

Υ.Γ: Προς οποιονδήποτε εθίγη από τα γραφόμενά μου ζητώ συγγνώμη. Μου αρκεί που θεωρούμε όλοι πως άνθρωπος στον οποίο συμβαίνει κάτι τόσο τραγικό πρέπει να αντιμετωπίζεται από συναδέλφους και διοίκηση όπως θα θέλαμε να αντιμετωπιστούμε οι ίδιοι αν ήμαστε στη θέση του.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #118 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 05:00:25 πμ »
Αν η αρχική σου ερώτηση δεν είναι ρητορική, απαντώ: καθόλου δεν αμφιβάλλω.
Για την αναισθησία σε προσβλητικούς χαρακτηρισμούς και τις νουθεσίες και προσβολές που μου καταλογίζεις, να με συγχωρείς κι εσύ κι όποιος άλλος προσεβλήθη και δεν τον υποστήριξα και όλοι τους οποίους "νουθέτησα" και προσέβαλα. Δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Ξανά -για αποφυγή παρεξήγησης- συγγνώμη.
Το σημαντικό για μένα συνίστατο στο ίδιο που αναφέρεις κι εσύ: "να προκύψει κάτι θετικό". Προσωπικά, θετικό θεωρώ το να γίνει αφορμή αυτό το περιστατικό να υπάρξει μέριμνα για τέτοιου είδους περιστατικά από πλευράς νομοθεσίας κλπ.
Τέλος, δεν είμαι σίγουρος για το λόγο της μετακίνησης, απλά, θεωρώ πως αυτά που γράφει ο καθένας τα θεωρεί αληθή. Διαφορετικά, δυσκολεύομαι να φανταστώ πώς θα μπορούσαμε να συνεννοούμαστε.

Υ.Γ: Προς οποιονδήποτε εθίγη από τα γραφόμενά μου ζητώ συγγνώμη. Μου αρκεί που θεωρούμε όλοι πως άνθρωπος στον οποίο συμβαίνει κάτι τόσο τραγικό πρέπει να αντιμετωπίζεται από συναδέλφους και διοίκηση όπως θα θέλαμε να αντιμετωπιστούμε οι ίδιοι αν ήμαστε στη θέση του.

Συνάδελφε δεν υπάρχει λόγος να παρεξηγηθούμε. Δεν αποκλίνουν οι απόψεις μας. Απλά ήθελα να ξεκαθαρίσω κάποιες θέσεις και με αφορμή το δικό σου μήνυμα έκανα κάποια γενικότερα σχόλια που αφορούν τις συζητήσεις στο νήμα αυτό.   
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #119 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 12:53:05 πμ »
Απαντάς επιλεκτικά και με εκνευρισμό...
Ας ερευνήσετε τι λέει ο νόμος και μετά ας ενεργήσετε όπως προτείνει ο gia 96 και πρότεινα και εγώ.

Εσυ δεν έγραψες

Υποθέσεις κάνετε λοιπόν  στοιχεία δεν έχετε....

Τα ευγενή σχόλια και τις καταρες δεν τις διάβασες,.....; Από που προκύπτει ο,τι κατηγορώ εσένα.
Και για να τελειώνουμε...όποιος νομίζει ο,τι θίγεται ( εμενα όλοι μου είστε παντελώς άγνωστοι και δε με άφορα το θέμα) αναζητήστε το δίκαιο σας με όποιον τρόπο θεωρείτε πρόσφορο...κανείς δεν θα σας κατηγορήσει για αυτό, αλλά όταν ξεσπάτε σε αφορισμούς και κατάρες να είστε σίγουροι 100% ότι έχετε δίκιο.


Αυτό δικό σου δεν είναι;.....
Διαβασε τον διάλογο εδώ σε παρακαλώ και μετά απαντάς αναλόγως....

http://www.pde.gr/index.php?topic=33513.84
Ξέρω πολύ καλά τι γράφω, πώς το γράφω και γιατί το γράφω, ευχαριστώ για τις υποδείξεις αλλά δεν χρειάζονται. Εμμέσως φυσικά και με κατηγορείς, διάβασε τα όσα μου καταλογίζεις από πάνω ακριβώς! Π.χ. λες για υποθέσεις και άλλα ωραία. Αλλά δε μου λες, αυτά που λες: "κανείς δεν θα σας κατηγορήσει για αυτό, αλλά όταν ξεσπάτε σε αφορισμούς και κατάρες να είστε σίγουροι 100% ότι έχετε δίκιο.", αναφέρονται και σε μένα;

Επίσης, δεν είναι αρκετό για σένα ότι όλο αυτό δεν γίνεται ΕΝΤΟΣ της ίδιας Περιφέρειας; Και, ναι, ξεκινάμε με τον καπνό που βλέπουμε και συμπεραίνουμε ότι προέρχεται από φωτιά, οπότε ανακαλύπτουμε στοιχεία κάθε μέρα που περνά, τα οποία επιβεβαιώνουν τις αρχικές υποψίες, αυτά διερευνούμε και αναλόγως πράττουμε. Γιατί σε ενοχλεί τόσο αυτό;

ΕΓΩ απαντώ επιλεκτικά ή όλοι εσείς που αγνοείτε το πόσο κραυγαλέα παράνομο είναι όλο αυτό που γίνεται; Και μας χαρακτηρίζετε κι από πάνω, αντί να λέτε κι ένα μπράβο που βγαίνουμε μπροστά ανεχόμενοι τις επιθέσεις σας επειδή επιδιώκουμε να ξεκαθαρίσει λιγάκι το θολό τοπίο! Γιατί δεν αναφέρεστε με το ίδιο μένος εναντίον όσων μίλησαν ανοιχτά για εξυπηρετήσεις; Θα λάβω καμιά απάντηση ποτέ σ'αυτό τουλάχιστον;

Φυσικά και με εκνευρίζουν οι ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΕΣ απαντήσεις, εγώ πρώτη το δήλωσα ευθαρσώς, δεν κρύβομαι πίσω από το δαχτυλάκι μου. Δεν είμαι ο Βούδας να βλέπω τόσα να γίνονται και να βρίσκομαι σε Νιρβάνα! Κι αντί να επαναστατείτε ΟΛΟΙ, να κατηγορείτε όσους θέλουν να βγουν στα φόρα οι παρανομίες, οι παρατυπίες και οι εξυπηρετήσεις. Άντε, γιατί τα έχω πάρει τώρα!

Όσο για σένα, Παππού, σε τιμά πολύ που ζητάς συγγνώμη, όντως ανατρίχιασα λιγάκι με τις αναφορές σου σχετικά με το τι θα μπορούσα να πάθω, αλλά καταλαβαίνω τι ήθελες να πεις κι ας ήταν λίγο υπερβολικό. Δεν αντιλέγω, ίσα-ίσα, αυτό το πνεύμα διέπει όλες μου τις απαντήσεις και τη γενικότερη στάση μου απέναντι σε αυτά που συμβαίνουν.

Και για να ασχοληθούμε με κάτι πιο πρακτικό, έχει κανένας από σας βρει την εν λόγω αναπληρώτρια στους πίνακες; Δεν ξέρω μήπως εγώ με συναδέλφους δεν κάνουμε κάτι σωστά, αλλά δεν μπορούμε να τη βρούμε!!!

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2016, 01:13:08 πμ από joannabear »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #120 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 01:46:43 πμ »
Σειρά 1957, μόρια 17.853
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #121 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 02:08:28 πμ »
Αυτό το βρήκες στους πίνακες του 2016;
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #122 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 02:15:05 πμ »
ΟΚ, τη βρήκα τώρα, σ'ευχαριστώ.
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #123 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 09:41:09 πμ »
Φαντάζει πολύ δύσκολο να φτιαχτεί ένα νομικό πλαίσιο μετακινήσεων αναπληρωτών. Θα μπορούσε να πει κάποιος να γίνει κατ΄αντιστοιχία των μονίμων, αλλά πρώτον έχουμε το χρονικό περιορισμό στις διαδικασίες και δεύτερον ότι και στους μόνιμους υπάρχουν παράθυρα από τα οποία γίνονται.... επαγγελματικές εξυπηρετήσεις (όχι ότι και ότι).
Κλειδί νομίζω είναι η αναγκαιότητα που αισθάνονται πολλοί για εξυπηρετήσεις και που τις επιδιώκουν. Έχεις ανάγκη, υπάρχει μπροστά σου ένα γραφειοκρατικό τέρας που κάνει πως δεν καταλαβαίνει, και καταφεύγεις στους επαγγελματίες για να σε εξυπηρετήσουν.
Ανάγκες θα υπάρχουν πάντα. Πρέπει όμως να οριστούν όρια, που θα είναι γνωστά εκ των προτέρων. Για αρχή θα έλεγα, θα μπορούσε να φτιαχτεί μηχανισμός που θα ασχολείται με αυτό το θέμα, στον οποίο όμως θα πρέπει να έχουν πρόσβαση όλοι, γιατί ακούγεται ότι υπάρχουν πολλές δύσκολες περιπτώσεις που δεν βρίσκουν... άκρες. Θα μπορούσε να είναι το ΚΥΣΔΕ/ΚΥΣΠΕ για τώρα, και άμεσα. ( Η άλλο όργανο και με συμμετοχή αναπληρωτών)
Μακροχρόνια μπορεί να μελετηθεί ένα καθαρό νομοθετικό πλαίσιο, χωρίς παρέμβαση αιρετών, πολιτικών και διοικητικών.
Επίσης πολλές περιπτώσεις απομακρυσμένων προσλήψεων αναπληρωτών θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί, και άρα θα μειώνονταν παρόμοιες καταστάσεις, αν τολμούσε το Υπουργείο να παίρνει σε όλα τα κενά κάθε φάσης με βάση τις προτιμήσεις των αναπληρωτών μέχρι τον αριθμό που αντέχει οικονομικά. Θα υπήρχε ένα πρόβλημα στις παραμεθωρίους (όχι τόσο μεγάλο όσο φαντάζονται κάποιοι) αλλά θα συνδέονταν με την έλλειψη χρημάτων (που είναι και η πραγματικότητα) και όχι με την άρνηση των αναπληρωτών να πάνε (που το συνδέουν τώρα).
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2016, 09:44:02 πμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #124 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 11:30:04 πμ »
Δε θα σχολιάσω τίποτα, απλά παραθέτω νέα μετακίνηση φιλολόγου σε άλλη περιφέρεια.

http://www.pde.gr/index.php?page=9014

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #125 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 12:17:57 μμ »
ακομα μια μετακινηση φιλολογου απο το Ηρακλειο!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159863
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 517

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.