*

Αποστολέας Θέμα: Άρση Μονιμότητας  (Αναγνώστηκε 200845 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Άρση Μονιμότητας
« Απάντηση #952 στις: Απρίλιος 01, 2012, 11:44:08 μμ »
Damien αγόρι μου ! Ζωγράφισες πάλι!! Η ανυπέρβλητη χρήση της γλώσσας και η βαθιά φιλοσοφική σου διάθεση πραγματικά αποτελούν συγκλονιστική αναγνωστική και νοητική εμπειρία!! Να σαι καλά!  :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άρση Μονιμότητας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:49:42 »

Αποσυνδεδεμένος m_rebel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άρση Μονιμότητας
« Απάντηση #953 στις: Απρίλιος 02, 2012, 01:27:17 πμ »
Μην ανησυχείτε βρε ! Αφού η ΟΛΜΕ έχει αποφασίσει απεργία διαρκείας στην πρώτη απόλυση συναδέλφου !!

ΥΓ: Με μια μικρή τοπική έρευνα που έκανα μεταξύ καθηγητών δευτεροβάθμιας ΚΑΝΕΙΣ δεν γνωρίζει το όνομα του προέδρου της ΟΛΜΕ!
Η μαχητικότητα των εκπροσώπων μας έχει αφήσει το στίγμα της πάνω μας...
Α συγνώμη ... ξέχασα .... φταίνε οι συνάδελφοι που δεν έρχονται στις ΓΣ των ΕΛΜΕ....
 

Αποσυνδεδεμένος FKark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Άρση Μονιμότητας
« Απάντηση #954 στις: Απρίλιος 02, 2012, 02:37:28 πμ »
Για να υλοποιηθει η αξιολογηση αποτελεσματικα, επανατροφοδοτωντας γονιμα το εκπαιδευτικο συστημα, πρεπει αρχικα να εφαρμοστει στα υψηλοτερα υπηρεσιακα κλιμακια, αποκομματικοποιωντας την εκπαιδευτικη διοικηση, και στο τελικο σταδιο να φθασει στον εκπαιδευτικο της ταξης - μια διαδικασια που προϋποθετει χρονο, στρατηγικο σχεδιασμο, μεθοδικοτητα, συγκροτηση των απαραιτητων δομων κτλ. Εδω ομως εχουμε να κανουμε με οικονομικους δολοφονους, τιποτα λιγοτερο, τιποτα περισσοτερο. Τα υπολοιπα περι αντικειμενικης αξιολογησης κτλ είναι προσχηματικες φαιδροτητες του Ρεππα και του Ρυπου.
 
   

Αυτό ακριβώς που έγραψε ο Damien είναι η περιγραφή της πραγματικότητας!

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άρση Μονιμότητας
« Απάντηση #955 στις: Απρίλιος 02, 2012, 09:40:36 πμ »
Τον Ιούνιο έρχονται γραπτές εξετάσεις στο Δημόσιο – Μέχρι το τέλος του '12 θα έχουν αξιολογηθεί όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι - Βαθμολόγηση και σαρωτικές μετακινήσεις προσωπικού

- Μέσω υπολογιστή με ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών η αξιολόγηση
- Δεν θα υπάρχει προσωπική συνέντευξη
- Ποια θα είναι τα κριτήρια

Ο χρόνος πιέζει η τρόικα έχει απαιτήσει 15.000 απολύσεις και αν και κανείς δεν συνδέει τις γραπτές εξετάσεις με τις απολύσεις προσωπικού όλα δείχνουν πως σε μεγάλο βαθμό θα κρίνουν τις θέσεις στους οργανισμούς.

Όλα δείχνουν ότι με βάση τις προτάσεις των Γάλλων εμπειρογνωμόνων και με τη συμβολή του ΑΣΕΠ θα καθοριστεί ένα ερωτηματολόγιο με 80 ερωτήσεις στο οποίο κατά περίπτωση θα υπάρχουν και οι ανάλογες απαντήσεις μεταξύ των οποίων θα έχει να επιλέξει ο εξεταζόμενος.

Από τις 80 ερωτήσεις οι 40 θα αφορούν σε γενικά διοικητικά θέματα και οι 40 θα είναι εξειδικευμένες ανά κλάδο.
Το τέστ θα έχει διάρκεια τουλάχιστον 2 ώρες και τα αποτελέσματα θα βγαίνουν αυτόματα αφού η αξιολόγηση θα γίνει μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή.

Το γραπτό τεστ θα “δώσει” το 20% της τελικής αξιολόγησης του εξεταζόμενου.

Σύμφωνα με την εφημερίδα το “Έθνος” το 25 με 30% της βαθμολογίας θα κρίνει η εκπαίδευση του κάθε υπαλλήλου (πτυχία κλπ), άλλο ένα 10-15% θα κρίνεται από την επιμόρφωση, μεγάλη βαρύτητα θα έχει εμπειρία, ως και 35% της βαθμολόγησης και ένα 5-10% θα λαμβάνεται υπόψη η γνώση ξένων γλωσσών.

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=131489&catid=3
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2012, 10:00:01 πμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άρση Μονιμότητας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:49:42 »

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Άρση Μονιμότητας
« Απάντηση #956 στις: Απρίλιος 02, 2012, 10:18:09 πμ »
Μήπως -λέω μήπως- αποκτούν αυτόματα προβάδισμα οι παλιοί (με την εμπειρία να μετράει ως και 35%); Και φυσικά θα είναι πολύ δίκαιο αυτός που υπηρετεί στην Αθήνα με τον άλλο που υπηρετεί στη βραχονησίδα να κρίνονται επί ίσοις όροις σε θέματα επιμόρφωσης  ::)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άρση Μονιμότητας
« Απάντηση #957 στις: Απρίλιος 02, 2012, 10:26:20 πμ »
Είχες καμία ψευδαίσθηση ότι αν είναι να απολύσουν εκπαιδευτικούς θα έδιωχναν τους παλιούς και όχι τους νέους (για τους οποίους ισχύει και η λογική "ε, νέος είσαι, κάτι άλλο θα βρεις, ενώ ο 50αρης...").
Για τους υπόλοιπους διοικητικούς υπαλλήλους δεν ισχύει κατ'ανάγκη αυτό, αφού οι νέοι μπορούν να τους "τρώνε" σε πτυχία και σπουδές.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2012, 10:31:17 πμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Άρση Μονιμότητας
« Απάντηση #958 στις: Απρίλιος 02, 2012, 10:39:11 πμ »
Κοίτα, δε νομίζω να έχουν ευαισθησίες του τύπου "πού θα βρει μετά δουλειά ο απολυμένος 50άρης". Γεγονός είναι πάντως ότι οι παλιοί συνάδελφοι είναι με οικονομικούς όρους πολύ πιο "ασύμφοροι" σε σχέση με εμάς. Οπότε δεν ξέρω ποιοι θα "προτιμηθούν" στο θέμα των απολύσεων. Και για να μη με παρεξηγείτε, δεν υπονοώ ότι επιθυμώ την απόλυση παλιότερων συναδέλφων. Απλά επισήμανα ότι τους δίνεται ένα σαφές προβάδισμα στην αξιολόγηση, σε αντίθεση με παλιότερες εξαγγελίες ότι οι παλιοί θα προηγούνταν στην εφεδρεία κλπ.

Αποσυνδεδεμένος STELLIOPH

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Άρση Μονιμότητας
« Απάντηση #959 στις: Απρίλιος 02, 2012, 10:39:35 πμ »

Μην ανησυχείτε βρε ! Αφού η ΟΛΜΕ έχει αποφασίσει απεργία διαρκείας στην πρώτη απόλυση συναδέλφου !!




  Σωστά!!! Η ΟΛΜΕ θα μας σώσει. "Τα πιάσαμε τα λεφτά μας"...
Ας πω στον πατέρα μου να μην πουλήσει τα χωράφια του καλύτερα, γιατί μετά την απόλυσή μου κάπου θα πρέπει να δουλέψω για να θρέψω τα παιδιά μου... Κι εγώ που ονειρευόμουνα ότι μετά τη δουλειά στα καπνά (μέχρι και το τέλος της φοιτητικής μου ζωής), θα είχα καλύτερο μέλλον στην εκπαίδευση...." Διάβαζε, διάβαζε..." μου έλεγε η δόλια - φουκαριάρα μάνα μου, "να φύγεις από δω..."

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άρση Μονιμότητας
« Απάντηση #960 στις: Απρίλιος 02, 2012, 10:46:42 πμ »
Τον Ιούνιο έρχονται γραπτές εξετάσεις στο Δημόσιο – Μέχρι το τέλος του '12 θα έχουν αξιολογηθεί όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι - Βαθμολόγηση και σαρωτικές μετακινήσεις προσωπικού

Πολυ δυσαρεστα ολα αυτα. Δυστυχως ακομα και τωρα δεν λενε την αληθεια για την πραγματικη κατασταση της χωρας.

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2012, 11:04:42 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Άρση Μονιμότητας
« Απάντηση #961 στις: Απρίλιος 02, 2012, 10:49:00 πμ »
Ε;Πως θα την πουν;
Κατσε να γινουν οι εκλογες και μετα παλι δεν θα την πουν απλα θα'ρθουν τα χειροτερα με αυτοματες διαδικασιες και σε χρονο dt!

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άρση Μονιμότητας
« Απάντηση #962 στις: Απρίλιος 02, 2012, 10:58:43 πμ »
Δηλαδη εαν καποιος δεν εχει proficiency , ecdl και μεταπτυχιακο δεν τον βλεπω και πολυ καλα...Να δειτε ποιος νομος τα ζητουσε επισης αυτα... 8)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άρση Μονιμότητας
« Απάντηση #963 στις: Απρίλιος 02, 2012, 11:03:00 πμ »
Πραγματικά και εγώ πιστεύω ότι όταν γίνουν εκλογές και τελειώσουν οι όποιες υπαναχωρήσεις λόγω πολιτικού κόστους, θα δούμε πράγματα που δεν θα τα πιστεύουμε.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άρση Μονιμότητας
« Απάντηση #964 στις: Απρίλιος 02, 2012, 11:05:12 πμ »
Δηλαδη εαν καποιος δεν εχει proficiency , ecdl και μεταπτυχιακο δεν τον βλεπω και πολυ καλα...Να δειτε ποιος νομος τα ζητουσε επισης αυτα... 8)
Γι αυτό και εγώ εχω πει ότι επιστροφή σε διορισμούς μόνο με βάση την προυπηρεσία (πχ επιστροφή στο  40% ή σε κάποιο νέο 30μηνο) δεν πρόκειται πια να υπάρξει, από τη στιγμή που οι ίδιες οι απολύσεις θα γίνονται με γραπτή εξέταση και συνυπολογισμό ακαδημαικών προσόντων.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Άρση Μονιμότητας
« Απάντηση #965 στις: Απρίλιος 02, 2012, 11:56:43 πμ »
Τον Ιούνιο έρχονται γραπτές εξετάσεις στο Δημόσιο – Μέχρι το τέλος του '12 θα έχουν αξιολογηθεί όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι - Βαθμολόγηση και σαρωτικές μετακινήσεις προσωπικού
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=131489&catid=3

Αυτη η αξιολογηση δεν αφορα τους εκπαιδευτικους. Ο ιδιαιτερος τυπος της αξιολογησης των εκπαιδευτικων θα ρυθμιστει απο σχετικο ΠΔ που θα εκδοθει θεωρητικα εντος τετραμηνου.   
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 765
Σύνολο: 776

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.