*

Αποστολέας Θέμα: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017  (Αναγνώστηκε 443764 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #168 στις: Ιανουάριος 04, 2017, 05:22:59 μμ »
Επίσης και εσύ να έχεις καλή χρονιά!
Σαν εμπειρία αν το δεις, δε θα χάσεις τίποτε! Και αν σκεφτείς πως όσοι διορίστηκαν μέσω γραπτού ΑΣΕΠ τις προηγούμενες φορές δεν το περίμεναν, έχεις ελπίδες, αφού ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται!
Άλλωστε όλοι θα ξαναπάμε να δώσουμε (αν γίνει)!

Εγώ πάντως δεν πρόκειται να ξαναπάω να δώσω γραπτά. Έχω δώσει κι έχω αποδείξει ό,τι ήταν να αποδείξω. Με τη λογική "ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται" προτιμώ να πάω να αγοράσω λαχείο. Ας δώσουν όσοι δεν έδωσαν. Εγώ δεν υπάρχει περίπτωση να στερήσω χρόνο απ'τα παιδιά μου ούτε για να πάω ως το εξεταστικό κέντρο πλέον.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 04, 2017, 05:24:41 μμ από lillie »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:17:07 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #169 στις: Ιανουάριος 04, 2017, 06:11:16 μμ »
Τι προτείνει ;  επαναφορά της επετηρίδας ;   :)
Μεταξύ των άλλων προτείνει: 1 μόριο για κάθε μήνα προυπηρεσίας και 1 μόριο για κάθε έτος που αποφοίτησε κάποιος από τη σχολή του, δηλ. με άλλα λόγια η ΟΛΜΕ ευνοεί τους παλιούς εκπαιδευτικούς! (κι εγώ παλιά είμαι, αλλά δε συμφωνώ καθόλου με αυτή τη λογική).
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #170 στις: Ιανουάριος 04, 2017, 06:19:06 μμ »
Εγώ πάντως δεν πρόκειται να ξαναπάω να δώσω γραπτά. Έχω δώσει κι έχω αποδείξει ό,τι ήταν να αποδείξω. Με τη λογική "ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται" προτιμώ να πάω να αγοράσω λαχείο. Ας δώσουν όσοι δεν έδωσαν. Εγώ δεν υπάρχει περίπτωση να στερήσω χρόνο απ'τα παιδιά μου ούτε για να πάω ως το εξεταστικό κέντρο πλέον.
Αν έχεις 3 ή 4 παιδιά, δικαιολογημένα να μην πατήσεις στο εξεταστικό κέντρο, αφού έχετε συνηθίσει όλοι οι τρίτεκνοι και οι πολύτεκνοι να δουλεύετε κάθε χρόνο με τις γνωστές, ευνοικές διατάξεις και να θεωρείτε κάποια πράγματα δεδομένα! Αν πάλι δεν είσαι, δε θα πράξεις καθόλου καλά με το να μην πας να δώσεις, όχι μόνο για το "ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται", αλλά γιατί μετά θα αποχαιρετίσεις οριστικά τη δημόσια εκπαίδευση (εκτός κι αν δε σε ενδιαφέρει ήδη)! Κι όσο για το λαχείο και την τύχη που γράφεις, αυτοί που μας οδήγησαν εμάς τους εκπαιδευτικούς σ' αυτόν τον κορεσμό και σ' αυτή την ανεργία έκαναν το εκπαιδευτικό λειτούργημα να φαίνεται σαν τυχερό παιχνίδι, όχι εμείς που πιστεύουμε στις δυνατότητες και την αξία του!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #171 στις: Ιανουάριος 04, 2017, 06:25:07 μμ »
Αυτό που εννοεί απλά είναι ότι την/τον προσπέρασαν οι απολυθέντες των ιδιωτικών, οι έχοντες διασυνδέσεις και "μέσα" που έχουν συγκεντρώσει ήδη πολλά μόρια προυπηρεσίας στην ενισχυτική, στην ΠΔΣ και φυσικά οι ειδικές κατηγορίες! Πρόσθεσε και το 20% των τριτέκνων που προσλαμβάνονται κάθε φορά και θα δεις γιατί μπορεί ένας επιτυχών, ακόμη και με καλό γραπτό ΑΣΕΠ, να μην εργάζεται στο δημόσιο σχολείο! Εξάλλου, δε νομίζω να τα ακούς πρώτη φορά όλα τα παραπάνω!
Οι ειδικες κατηγοριες κ το 20% μας προσπερνανε ολους δεν ειναι κατι καινουριο. Μακαρι να καταργηθουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:17:07 »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #172 στις: Ιανουάριος 04, 2017, 06:28:45 μμ »
αχχχχ περιμένω πως και πως τη μέρα που θα βγουν τα αποτελέσματα ( αν γίνει ΑΣΕΠ, αν και ολα προς εκει δείχνουν )
να δω αυτοί που φιγουράρουν στις πρώτες θέσεις των πινάκων τι θα γράψουν (λίγο πολύ όλοι μας κάποιους ξέρουμε) ....που το παίζουν φτιαγμένοι καθηγητές (όχι όλοι)  και όλοι οι άλλοι δε ξέρουν ,θα πιάσουν τη βάση τουλάχιστον?

Αποσυνδεδεμένος defthim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #173 στις: Ιανουάριος 04, 2017, 06:31:27 μμ »
Κάνεις λάθος. Διαβάστε λίγο πιο προσεκτικά την  Αιτιολογική Έκθεση-νομική τεκμηρίωση θέσεων της ΟΛΜΕ.
 Το ότι δεν συμφωνείς το καταλάβαμε. Εξάλλου ο καθένας την πάρτη του κοιτάζει.

Αποσυνδεδεμένος ΕΥΓΕΝΙΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #174 στις: Ιανουάριος 04, 2017, 06:34:47 μμ »
αχχχχ περιμένω πως και πως τη μέρα που θα βγουν τα αποτελέσματα ( αν γίνει ΑΣΕΠ, αν και ολα προς εκει δείχνουν )
να δω αυτοί που φιγουράρουν στις πρώτες θέσεις των πινάκων τι θα γράψουν (λίγο πολύ όλοι μας κάποιους ξέρουμε) ....που το παίζουν φτιαγμένοι καθηγητές (όχι όλοι)  και όλοι οι άλλοι δε ξέρουν ,θα πιάσουν τη βάση τουλάχιστον?



Μπράβο μας!!! Καταφέραμε να φαγωθούμε μεταξύ μας πριν καν ανακοινωθεί επίσημα κάτι!!! Πέτυχαν το σκοπό τους. Τους αφήσαμε να το πετύχουν! Λυπάμαι πολύ.

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #175 στις: Ιανουάριος 04, 2017, 06:58:16 μμ »
Αν έχεις 3 ή 4 παιδιά, δικαιολογημένα να μην πατήσεις στο εξεταστικό κέντρο, αφού έχετε συνηθίσει όλοι οι τρίτεκνοι και οι πολύτεκνοι να δουλεύετε κάθε χρόνο με τις γνωστές, ευνοικές διατάξεις και να θεωρείτε κάποια πράγματα δεδομένα! Αν πάλι δεν είσαι, δε θα πράξεις καθόλου καλά με το να μην πας να δώσεις, όχι μόνο για το "ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται", αλλά γιατί μετά θα αποχαιρετίσεις οριστικά τη δημόσια εκπαίδευση (εκτός κι αν δε σε ενδιαφέρει ήδη)! Κι όσο για το λαχείο και την τύχη που γράφεις, αυτοί που μας οδήγησαν εμάς τους εκπαιδευτικούς σ' αυτόν τον κορεσμό και σ' αυτή την ανεργία έκαναν το εκπαιδευτικό λειτούργημα να φαίνεται σαν τυχερό παιχνίδι, όχι εμείς που πιστεύουμε στις δυνατότητες και την αξία του!

Απάντησα γιατί ανέφερες ότι όλοι θα πάμε να δώσουμε αν γίνει γραπτός ΑΣΕΠ. Όχι δεν έχω ούτε 3 ούτε 4 παιδιά. Έχω διαβάσει, έχω γράψει πολύ καλά, έχω 2 μεταπτυχιακά, 3 ξένες γλώσσες και υψηλή προϋπηρεσία που τη μάζεψα πηγαίνοντας ωρομίσθια σε ένα σωρό νησάκια για 12 και 11 ώρες όταν ήμουν νεότερη. Σε ένα διαγωνισμό παρωδία για ελάχιστες ή καθόλου προκηρυγμένες θέσεις, για να συνεχίσω απλά να πηγαίνω αναπληρώτρια μέχρι να γεράσω και με 3τεκνους και πολύτεκνους να με προσπερνάνε δεν καταδέχομαι να πάω να ξαναγράψω.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #176 στις: Ιανουάριος 04, 2017, 07:11:36 μμ »
Απάντησα γιατί ανέφερες ότι όλοι θα πάμε να δώσουμε αν γίνει γραπτός ΑΣΕΠ. Όχι δεν έχω ούτε 3 ούτε 4 παιδιά. Έχω διαβάσει, έχω γράψει πολύ καλά, έχω 2 μεταπτυχιακά, 3 ξένες γλώσσες και υψηλή προϋπηρεσία που τη μάζεψα πηγαίνοντας ωρομίσθια σε ένα σωρό νησάκια για 12 και 11 ώρες όταν ήμουν νεότερη. Σε ένα διαγωνισμό παρωδία για ελάχιστες ή καθόλου προκηρυγμένες θέσεις, για να συνεχίσω απλά να πηγαίνω αναπληρώτρια μέχρι να γεράσω και με 3τεκνους και πολύτεκνους να με προσπερνάνε δεν καταδέχομαι να πάω να ξαναγράψω.
Μάλλον τότε, αγαπητή συναδέλφισσα, έχεις λύσει το επαγγελματικό-οικονομικό σου θέμα και δε σε πολυαπασχολεί πλέον να εργαστείς στο δημόσιο σχολείο! Καλά κάνεις αν είναι έτσι, αλλά θεωρώ πως με τόσα προσόντα θα πράξεις πολύ άσχημα, αν τελικά δεν πας να δώσεις ΑΣΕΠ! Να το ξανασκεφτείς, γιατί θεωρώ πως έχεις πολλά να δώσεις στους μαθητές!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #177 στις: Ιανουάριος 04, 2017, 07:18:10 μμ »
Δεν ξέρω αν με ειρωνεύεσαι και δε με απασχολεί. Καλή επιτυχία σε όσους πάτε να γράψετε, αν και πραγματικά αμφιβάλλω ότι θα γίνουν όντως διορισμοί.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #178 στις: Ιανουάριος 04, 2017, 07:20:54 μμ »
Μεταξύ των άλλων προτείνει: 1 μόριο για κάθε μήνα προυπηρεσίας και 1 μόριο για κάθε έτος που αποφοίτησε κάποιος από τη σχολή του, δηλ. με άλλα λόγια η ΟΛΜΕ ευνοεί τους παλιούς εκπαιδευτικούς! (κι εγώ παλιά είμαι, αλλά δε συμφωνώ καθόλου με αυτή τη λογική).

Ας είναι έτσι.. αλλά τότε η βαθμολογία του γραπτού να είναι σε κλίμακα με άριστα το 1000!  :D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #179 στις: Ιανουάριος 04, 2017, 07:37:54 μμ »
1 μόριο για καθε μηνα προυπηρεσίας ειναι υπερβολικα πολύ. Τότε τί νοημα εχει ο διαγωνισμος? και οπως λεει και ο Landau τοτε το άριστα του ΑΣΕΠ να γίνει 1000  ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #180 στις: Ιανουάριος 04, 2017, 07:47:26 μμ »
1 μόριο για καθε μηνα προυπηρεσίας ειναι υπερβολικα πολύ. Τότε τί νοημα εχει ο διαγωνισμος? και οπως λεει και ο Landau τοτε το άριστα του ΑΣΕΠ να γίνει 1000  ;D

Για καποιους ουτε αυτο ειναι αρκετο.... ;D ;D ;D

http://anaplirwtes.blogspot.co.uk/2017/01/blog-post.html


Αποσυνδεδεμένος pelargos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Ακόμα ελπίζω!!!!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #181 στις: Ιανουάριος 04, 2017, 07:48:30 μμ »
Και πέρσι γινόταν οι ίδιες συζητήσεις, το υπουργείο παρουσίασε ένα σύστημα προσλήψεων και "λύγισε" τελευταία στιγμή μπροστά στις έντονες αντιδράσεις των ομοσπονδιών και τα μάζεψε άρον-άρον.Πολύ βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα, το υπουργείο δεν ενεργεί μόνο με βάση το δίκαιο και το σωστό αλλά υπολογίζει και το κόστος και τις αντιδράσεις των ομοσπονδιών.Και πράγματι, όπως έγραψε κάποιος συνάδελφος, οι σύμβουλοι στο υπουργείο δεν άλλαξαν, αυτό κάτι πρέπει να μας λέει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 491
Σύνολο: 491

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.