*

Αποστολέας Θέμα: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017  (Αναγνώστηκε 447326 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mirto1987

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #266 στις: Ιανουάριος 05, 2017, 02:45:05 πμ »
mpi, mirto1987 κτλ βλέπω έχετε αρχίσει τα παραλληρηματικά. Βρείτε να αποστηθίσετε καμιά εφημερίδα να σας φύγει η έξαψη και εδώ είμαστε να τα λέμε.
Παραληρηματικά συνάδελφε, με ένα λ είναι, εκ του παραληρήματος (μάλλον σου ήρθε από το "παράλληλο").  ;D

Ούτε η αποστήθιση σου αρέσει, ούτε η ορθογραφία μάλλον.

Μόνο εξυπνάδα βλέπω συνάδελφεεε και αυτή σελφ-ρειτιντ!!! αυτοαξιολογούμενη!







Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:35:24 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #267 στις: Ιανουάριος 05, 2017, 07:45:48 πμ »
Τι είχε προτείνει πέρσι η ΟΛΜΕ για τον τρόπο διορισμού
1 Αριθμός τέκνων
 Τρείς (3) μονάδες ανά τέκνο

2 Προϋπηρεσία σε δημόσια
σχολεία
Μία (1) μονάδα ανά μήνα έως ογδόντα τέσσερις
(84) μονάδες

3 Αναμονή χρόνου
πρόσληψης

Μία (1) μονάδα για κάθε έτος από την πρώτη
υποβολή αίτησης πρόσληψης ως αναπληρωτή ή
ωρομίσθιου έως την πρώτη πρόσληψη και έως
δέκα (10) μονάδες

4 Αξιολόγηση σε διαγωνισμό
του Α.Σ.Ε.Π. για την
πρόσληψη εκπαιδευτικών

Μία (1) μονάδα για κάθε βαθμό υπεράνω της
βαθμολογίας μέσου όρου πενήντα πέντε (55) και
επιπλέον πέντε (5) μονάδες κατ’ αποκοπήν για
τους επιτυχόντες στον τελευταίο διαγωνισμό του
Α.Σ.Ε.Π
Διαβάστε περισσότερα: https://xenesglosses.eu/2017/01/iche-protini-persi-olme-gia-ton-tropo-diorismou/

Επαναλαμβάνω .  Τεράστια πρόοδο έχει κάνει η ΟΛΜΕ.  Αφού δεν μιλάει για επετηρίδα , είναι τεράστια πρόοδος .   :)

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #268 στις: Ιανουάριος 05, 2017, 09:25:09 πμ »
Μια αποριούλα την έχω, μεγαλείο οι νεολογισμοί, συνάδελφοι. Αν γίνει Ασεπ δεν θα υπάρξουν προκηρυχθείσες θέσεις όπως αναφέρθηκε από το νόμο. Τότε πώς κάποιος θα ονομάσει τον εαυτό του;;;; Μόνο οι διοριστέοι δεν θα είναι το σημαντικό της υποθέσεως;;; Οι υπόλοιποι απλά θα καλύπτουν με συμβάσεις-αναπληρωτές τα εκάστοτε κενά. Οπότε οι ονομασίες δεν είναι ευδιάκριτες έτσι;;; Κάτι σαν τις συμβάσεις σε δήμους. Κάποιοι,παρόλο που καλύπτουν κενά, δεν διορίστηκαν οι άνθρωποι και δικαστικά προσπαθούν να βρουν το δίκιο τους. Βέβαια αυτοί δεν είχαν έναν Ασεπ όπως τον διαμόρφωσε η Διαμαντοπούλου. Διότι όταν καταργήθηκε το 24μηνο, 30μηνο, ήταν φανερό που πήγαινε η υπόθεση. Αιώνια αναπλήρωση και ελαστικές συμβάσεις με ανακάτωμα της τράπουλας και μη αξίωση διορισμού. Κάνω λάθος;;; Για το λόγο αυτό πέρασε το νόμο τότε η κυρία. Οπότε τώρα το κράτος αν θέλει μονιμοποιεί κάποιον, διαφορετικά πάει σε Ασεπ και μπορεί να πάρει και 5 άτομα. Έτσι για το..... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 05, 2017, 09:32:50 πμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #269 στις: Ιανουάριος 05, 2017, 09:30:59 πμ »
Ο Βερναρδάκης ανακοίνωσε προκήρυξη διαγωνισμού εκπαιδευτικών την επόμενη εβδομάδα! Δεν υπάρχει θέμα γραπτού διαγωνισμού   Δημοσιεύτηκε: 8:57 πμ Ιανουάριος 5th, 2017

Διαβάστε περισσότερα: https://xenesglosses.eu/2017/01/vernardakis-anakinose-prokirixi-diagonismou-ekpedeftikon-tin-epomeni-evdomada-den-iparchi-thema-graptou-diagonismou/


Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:35:24 »

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #270 στις: Ιανουάριος 05, 2017, 09:36:09 πμ »
Ναι, να το δούμε πρώτα διότι κάτι άκουγα για 20.000 και...διορισμούς και προσωπικά δεν πιστεύω τίποτα. Άσε που δεν θα βρουν ποτέ το πως με τις χίλιες ομάδες διάσπασης των κλάδων που δημιούργησαν και οι οποίες διεκδικούν τα δικά τους. ;) Τυχεροί οι δικηγόροι...χα,χα...
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #271 στις: Ιανουάριος 05, 2017, 10:34:20 πμ »
Το κοντερ οσον αφορα στον ασεπ εννοω.
Δεν μπορει καποιος που απλα εγραψε πανω απο τη βαση αλλα δν ηταν στους διοριστεους να διεκδικει διορισμο τωρα, μετα απο τοσα χρονια και μαλιστα χωρις να εχει τρεξει για προϋπηρεσια σε απομακρυσμενα μερη της Ελλαδας. Και να κλαιγεται κιολας οτι δν τον επαιρναν αναπληρωτη επειδη δηλωνε μονο το μερος που ζουσε. και να μην εχει κανει και κανενα μεταπτυχιακο.
Πραγματικα αυτα τα ατομα με ξεπερνουν...
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #272 στις: Ιανουάριος 05, 2017, 10:38:35 πμ »
Ο Βερναρδάκης ανακοίνωσε προκήρυξη διαγωνισμού εκπαιδευτικών την επόμενη εβδομάδα! Δεν υπάρχει θέμα γραπτού διαγωνισμού   Δημοσιεύτηκε: 8:57 πμ Ιανουάριος 5th, 2017

Διαβάστε περισσότερα: https://xenesglosses.eu/2017/01/vernardakis-anakinose-prokirixi-diagonismou-ekpedeftikon-tin-epomeni-evdomada-den-iparchi-thema-graptou-diagonismou/
Βαίνομεν προς εκλογάς!Οπότε θα συμβούλευα τους αγαπητούς παρατρεχάμενους του Υπουργείου να αρχίσουν τις βόλτες προς Πειραιώς μεριά. Κυριάκο οι αναπληρωτές σου ρχονται!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 05, 2017, 10:41:14 πμ από origenis »

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #273 στις: Ιανουάριος 05, 2017, 11:26:51 πμ »
Πρώτον, προς τι ο α' ενικός; Γνωριζόμαστε, ή μήπως αναφέρεστε σε μένα προσωπικά; Δεν νομίζω ότι έγραψα για δική μου περίπτωση, αλλά γενικά.
Από 'κει και πέρα, αν έχει κάποιος μεγάλες καταθέσεις ή/και γενναίο χρηματοδότη (γονείς, γκόμενο/α κλπ), τότε πάει και ωρομίσθιος στον Έβρο. Για να ξέρουμε τι λέμε...
Τα υπόλοιπα δεν ξέρω σε ποιους αναφέρονται, μιας και εγώ δεν έβαλα στον ίδιο σάκο όλα. Αν διαβάζετε προσεκτικά τι ακριβώς γράφω, θα το καταλαβαίνατε ίσως.

Για να μην τα ξαναλέμε.. όσοι "οργώνουν", στο υπουργείο αγροτικής ανάπτυξης.
άμα έχεις μεγάλες καταθέσεις και γκόμενο αγοράζεις μάστερ και διδακτορικό, επίσης, κάθεσαι και σε ταΐζουν οι γονεις σου να διαβάσεις απερίσπαστος για ασεπ όταν οι άλλοι τρεχουν για το μεροκάματο ή να μεγαλώνουν παιδιά....
ΥΓ. μπορεί κάποιος να χρηματοδότησε το ωρομισθιλίκι ήτο αναπληρωτηλίκι εργαζόμενος και αποταμιεύοντας από πριν μπει στην εκπαίδευση....΄ξέρω πολλούς που δεν είχαν να πάνε αναπληρωτές αλλά οικογένεια και αμάξι απέκτησαν και κάνανε διακοπούλες και ταξιδάκια στο εξωτερικό αλλά για αναπληρωτές  δεν είχαν φράγκο και κλαιγοντουσαν...είναι ζήτημα ιεράρχησης...εγώ οικογένεια δεν έχω ούτε αμάξι αλλά προϋπηρεσία...διαλέγεις και ιεραχείς τι θα κάνεις στη ζωή σου...

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #274 στις: Ιανουάριος 05, 2017, 11:43:03 πμ »
Ναι αλλά πως αντέχεις να ζεις στα αγορασμένα είναι άλλο καπέλο ;) ;D ;D ;D Θα συμφωνήσω όμως ότι πολλοί, αν όχι όλοι, πήγαν ωρομίσθιοι με χρήματα κάποιου, δεν γινόταν διαφορετικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 05, 2017, 11:44:35 πμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #275 στις: Ιανουάριος 05, 2017, 11:43:38 πμ »
Αφου ήσουν επιτυχων γτ δν δουλεψες?
Τι εννοεις σε προσπερασαν οι "παρανομες" προϋπηρεσίες?
Γιατί δούλευαν άλλοι στη θέση μου που δεν είχαν περάσει ούτε έξω απο τον ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #276 στις: Ιανουάριος 05, 2017, 11:47:53 πμ »
το μάστερ και το διδακτορικο αγοράζονται? καλά, δεν ελέγχονται αν είναι "μαιμού"?
αξίζει ο αντρας ο από μόνος του 'φτιαγμένος" (που λεει ενα ασμα) ;D

 - αν και είμαι υπερ του ΑΣΕΠ- δεν είναι και εύκολο να συγκεντρωθείς να διαβάσεις ή να το πω διαφορετικά: απο καποιο σημείο και μετα βλεπεις πως εχεις τόσα άλλα ενδιαφέροντα να κάνεις που είναι κρίμα να περνας όλη σου τη ζωή διαβάζοντας για διαγωνισμό.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #277 στις: Ιανουάριος 05, 2017, 11:56:11 πμ »
Ξέρω άτομα που διάβαζαν επί 8-10 μήνες απερίσπαστοι για τον ΑΣΕΠ (πλήρης κοινωνικός αποκλεισμός όμως) και δεν έγραψαν καλά, ενώ άλλα άτομα διάβασαν 1-2 μήνες (και όχι τόσο εντατικά) και έγραψαν καλά, και ορισμένοι διορίστηκαν κιόλας. Είναι και θέμα μυαλού...
Για τους συλλέκτες προϋπηρεσίας δεν έχω να πω κάτι άλλο για την ώρα. Υπάρχουν και χειρότερα σε αυτή τη ζωή..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #278 στις: Ιανουάριος 05, 2017, 11:57:07 πμ »
άμα έχεις μεγάλες καταθέσεις και γκόμενο αγοράζεις μάστερ και διδακτορικό, επίσης, κάθεσαι και σε ταΐζουν οι γονεις σου να διαβάσεις απερίσπαστος για ασεπ όταν οι άλλοι τρεχουν για το μεροκάματο ή να μεγαλώνουν παιδιά....
ΥΓ. μπορεί κάποιος να χρηματοδότησε το ωρομισθιλίκι ήτο αναπληρωτηλίκι εργαζόμενος και αποταμιεύοντας από πριν μπει στην εκπαίδευση....΄ξέρω πολλούς που δεν είχαν να πάνε αναπληρωτές αλλά οικογένεια και αμάξι απέκτησαν και κάνανε διακοπούλες και ταξιδάκια στο εξωτερικό αλλά για αναπληρωτές  δεν είχαν φράγκο και κλαιγοντουσαν...είναι ζήτημα ιεράρχησης...εγώ οικογένεια δεν έχω ούτε αμάξι αλλά προϋπηρεσία...διαλέγεις και ιεραχείς τι θα κάνεις στη ζωή σου...

Ακριβως έτσι, τον φρονίμων τα παιδια πριν πεινασουν μαγειρεύουν.

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #279 στις: Ιανουάριος 05, 2017, 12:06:05 μμ »
Αυτό που εννοεί απλά είναι ότι την/τον προσπέρασαν οι απολυθέντες των ιδιωτικών, οι έχοντες διασυνδέσεις και "μέσα" που έχουν συγκεντρώσει ήδη πολλά μόρια προυπηρεσίας στην ενισχυτική, στην ΠΔΣ και φυσικά οι ειδικές κατηγορίες! Πρόσθεσε και το 20% των τριτέκνων που προσλαμβάνονται κάθε φορά και θα δεις γιατί μπορεί ένας επιτυχών, ακόμη και με καλό γραπτό ΑΣΕΠ, να μην εργάζεται στο δημόσιο σχολείο! Εξάλλου, δε νομίζω να τα ακούς πρώτη φορά όλα τα παραπάνω!
Αυτό ακριβώς εννοώ . Ήμουν και είμαι πάντοτε υπέρ του γραπτού ασεπ, εξάλλου ήταν ο μόνος τρόπος, μην έχοντας τις κατάλληλες γνωριμίες, να αποκτήσω μόρια ( το ιδιο πιστεύω και για τους νέους ). Όταν ο αγαπητός συνάδελφος δώσει ασεπ αλλά μετά δει να τον προσπερνούν όσοι επέλεξαν να μην εμφανιστούν καν στον διαγωνισμό , θα καταλάβει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160913
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 758
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 702
Σύνολο: 711

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.