*

Αποστολέας Θέμα: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017  (Αναγνώστηκε 443416 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1568 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 07:51:48 μμ »
Αναρωτιέμαι: αυτός ακούει τι λέει;
Αλλά αυτός μια χαρά ξέρει τι λέει.
Απ' ότι φαίνεται το πρόβλημα που έχει και σκέφτεται πώς θα το λύσει είναι το "πως θα μπορέσουμε να τον προσλάβουμε" χωρίς προϋπηρεσία, χωρίς μάστερ, διδακτορικά, ξένες γλώσσες, χωρίς ΑΣΕΠ...
Νομίζω ότι ήταν σαφέστατος στο γιατί θα αδικηθούν, όσοι αδικηθούν.
Σαφέστατα θα  συνεχίσουν να προσλαμβάνουν αναπληρωτές και με το επόμενο σύστημα, για να υπάρχουν αναπληρωτές σε αυτό το λειτούργημα πρέπει να τους καλοπιάνεις, έστω με μηδενικές προσλήψεις, ακόμη και να τους δώσουν ένα ποσοστό για τον υπουργό δε σημαίνει κάτι, ο αριθμός θα παραμείνει ο ίδιος.
Δεν ξέρω τι είπε αλλά  έχουμε συνηθίσει κάθε φορά λένε και κάτι διαφορετικό.
Την επόμενη φορά που θα συναντηθεί με αναπληρωτές θα υποσχεθεί διορισμούς με καθαρή προϋπηρεσία, αν συναντηθεί και μα επιτυχόντες γραπτού ασεπ θα διορίσει και από αυτούς. Θετικά θα απαντήσει και στους πολύτεκνους και σε αμεα, πάντα θα δίνει τις απαντήσεις που θέλει να ακούσει το κοινό του… Τώρα πλησιάζουν οι πανελλήνιες εξετάσεις ,και μερικές χιλιάδες θέσεις προορίζονται για εκπαιδευτικούς αν μέσα σε αυτούς προσθέσουμε και τους φοιτητές σε όλα τα έτη + τους πτυχιούχους χωρίς ιδιαίτερα προσόντα θα ξεπεράσουμε τους 60.000, σιγά να σκεφτεί όσους διεκδικούν διορισμό με κριτήρια που και να θέλει να εφαρμόσει ένα τέτοιο σύστημα θα φαγωθούν μεταξύ τους είναι αρκετοί οι προσοντούχοι ο καθένας θα θέλει να βρεθεί φόρμουλα για να προηγηθεί είτε είναι η ημερομηνία πτυχίου ή του μεταπτυχιακού, ο βαθμός , το δεύτερο πτυχίο κ.α
Όσο είναι υπουργός δεν θα καταφέρει να  εφαρμόσει νέο νόμο για διορισμούς, μια σχολική χρονιά έμεινε του 2018-19.
Από το ασεπ θα περάσουν για βόλτα ή για να γράψουν?
+++++++++++++++++
Ειλικρινά όλο αυτό με ξεπερνά..............

Μετά από όλα που ακούσαμε αυτό φαίνεται το πιο φυσιολογικό σενάριο, είπε πως είναι αδύνατο να διοριστούν όλοι όσοι έχουν προϋπηρεσία , τώρα είναι πάνω από 20.000. Ας περάσουν όλοι από το ασεπ, να έχουν και οι απλοί πτυχιούχοι την ευκαιρία τους, αν νομίζουν πως αδικούνται οι υπόλοιποι πρόβλημά τους. Υπάρχει και μια εναλλακτική να κάνουν ένα κλειστό ασεπ υψηλού επιπέδου για τα σαΐνια με τα προσόντα και την προϋπηρεσία, και ένα άλλο αργότερα για τους υπόλοιπους να λάβουν το μερίδιο τους με καθαρό βαθμό του γραπτού διαγωνισμού,  είναι αδύνατο να γράψουν πάνω από 100…
για να αναμετρηθούν με τους υπόλοιπους


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:26:48 »

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1569 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 08:06:22 μμ »
+++++++++++++++++

Καλά τι λέει;;; Πρέπει να βρεθεί τρόπος να διοριστούν όσοι έχουν μόνο προϋπηρεσία!!!!! αλλά και αυτός που δεν έχει απολύτως τίποτα (εκτός πτυχίου) χωρίς προϋπηρεσία, χωρίς μάστερ, διδακτορικά, ξένες γλώσσες, χωρίς ΑΣΕΠ...!!!!!!!! Ντροπή σας όλοι οι υπόλοιποι............ τουλάχιστον θα ξέρετε γιατί αδικηθήκατε.......... η προσπάθεια τιμωρείται................ συνδικαλισμός μόνο!!!!!!!!!!!! Διορισμοί με αριστεροί κυβέρνηση..................... Ειλικρινά όλο αυτό με ξεπερνά..............

Με γεια μας

Αν ο υπουργος ψαχνει κοσμο για να τον σουταρει για να παρει νεους...ας κοιταξει οσους ΔΕΝ εχουν ΑΣΕΠ...ειναι στο ιδιο επιπεδο νομιμοτητας με τους νεους που δεν εχουν κατα κανονα ΑΣΕΠ....

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1570 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 10:20:06 μμ »
Ευτυχώς που προστέθηκε το χωρίο για το κοινοτικό δίκαιο, στο οποίο ελπίζεις για να διοριστείς, γιατί όλα τα υπόλοιπα δε σου λένε τίποτε!
Και, αγαπητή συναδέλφισσα, αν ποτέ διοριστώ (σε αντίθεση με 'σένα που απαιτείς να διοριστείς και το θεωρείς και δεδομένο), δε θα το κάνω για να αράξω! Ποτέ μου, όπου κι αν έχω εργαστεί, δεν πήγα για να αράξω, αλλά για να κάνω ευσυνείδητα τη δουλειά μου (εν προκειμένω το λειτούργημά μου), επειδή σέβομαι τον εαυτό μου, την ιδιότητά μου ως εκπαιδευτικού, αλλά κυρίως τους μαθητές και το δημόσιο σχολείο! Αν ήθελα απλά να αράξω, θα είχα επιδιώξει να διοριστώ κάπου αλλού και δε θα κοπίαζα να κάνω αυτό που μου αρέσει και αγαπώ τόσο πολύ! Όλα τα άλλα είναι περιττά!
Εσύ δεν θα καρπωθείς ωφέλη από την εφαρμογή του κοινοτικού δικαίο στο οποίο αναφερεται το επίμαχο χωρίο; γιατί υπογράφεις μεταξύ άλλων και αυτό άρα συναινείς και σε αυτό εκτός αν βάλεις αστερισκοκαι πεις δεν με εκφράζει....τα άλλα είναι μεγάλα λόγια αλλά ξέρεις μπορείς να να είσαι ευσυνείδητη και ως ιδιαιτερού ή στο συνοικιακό φροντιστήριο ...δεν μας λες γιατί προκρίνεις το δημόσιο αν όχι και για τις καλύτερες συνθηκες εργασιας ;

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1571 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 11:49:05 μμ »
νομίζω ότι υπογράφει, γιατί λέει δε λέει για κοινοτικό δίκαιο ένα και το αυτό...
αυτά είναι high letters!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:26:48 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1572 στις: Φεβρουάριος 05, 2017, 12:02:11 πμ »
Εσύ δεν θα καρπωθείς ωφέλη από την εφαρμογή του κοινοτικού δικαίο στο οποίο αναφερεται το επίμαχο χωρίο; γιατί υπογράφεις μεταξύ άλλων και αυτό άρα συναινείς και σε αυτό εκτός αν βάλεις αστερισκοκαι πεις δεν με εκφράζει....τα άλλα είναι μεγάλα λόγια αλλά ξέρεις μπορείς να να είσαι ευσυνείδητη και ως ιδιαιτερού ή στο συνοικιακό φροντιστήριο ...δεν μας λες γιατί προκρίνεις το δημόσιο αν όχι και για τις καλύτερες συνθηκες εργασιας ;
Πάλι προσωπική επίθεση; Και χωρίς να με γνωρίζεις;
Εγώ υπέγραψα την επιστολή, γιατί με εκφράζει το εν γένει περιεχόμενο και το ύφος της! Και δεν κοιτάζω να καρπωθώ τίποτε! Μου φτάνει να αρχίσουν να γίνονται τα αυτονόητα στο χώρο της εκπαίδευσης!
Κι αν ήμουν όλο μεγάλα λόγια, θα πήγαινα για πολιτικός, αλλά αφήνω αυτό το "επάγγελμα" σε πιο επιτήδειους!
Και ναι, έχω ευσυνειδησία, σε όλες μου τις εργασίες, ανεξαρτήτως εργοδότη, γιατί έτσι λειτουργώ εγώ, αλλά κι έτσι αποδεικνύω έμπρακτα πως σέβομαι το λειτούργημα, τους μαθητές, τον εαυτό μου, αλλά και την όλη παιδευτική διαδικασία!
Τα ιδιαίτερα και τα φροντιστήρια ανήκουν στο μακρινό παρελθόν για μένα! (γιατί δε λες τίποτε για τα παραδείγματα εκπαιδευτικών που έφερα, οι οποίοι είναι και αναπληρωτές, αλλά διατηρούν και τα ιδιαίτερά τους, από ... ανασφάλεια!!!).
Κι όσο για το δημόσιο, διαφωνώ. Οι συνθήκες εργασίας είναι κι εκεί σκληρές, εκτός κι αν κάποιος πάει για να "αράξει", οπότε όσα πάνε κι όσα έρθουν! Κοιτάζει μόνο να "πέφτει" ο μισθός και όλα τα άλλα τα έχει "γραμμένα"!
 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2017, 12:12:22 πμ από gia 96 »
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1573 στις: Φεβρουάριος 05, 2017, 09:08:17 πμ »
νομίζω ότι υπογράφει, γιατί λέει δε λέει για κοινοτικό δίκαιο ένα και το αυτό...
αυτά είναι high letters!!
τωρα μιλάς σωστά...είναι  high letters!!  πάντα  high letters ήταν το κοινοτικό δίκαιο στην Ελλάδα από τους κυβερνόντες γι' αυτό και τρώγαμε καταδίκες από το Ευρωπαϊκό δικαστήριο για σειρά ζητημάτων ....Ελλάδα...Ευρωπαία με το ζόρι...

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1574 στις: Φεβρουάριος 05, 2017, 09:10:17 πμ »
Αυξάνεται ο μέσος όρος ηλικίας εκπαιδευτικών( και οι αριθμοί θα μεγαλώσουν ακόμη περισσότερο)

Διαβάστε περισσότερα: https://xenesglosses.eu/2017/02/afxanete-mesos-oros-ilikias-ekpedeftikon-arithmi-tha-megalosoun-akomi-perissotero/

Ψαλίδισμα 3.450 εκπαιδευτικών για το καλό των μαθητών!

Διαβάστε περισσότερα: https://xenesglosses.eu/2017/02/psalidisma-3-450-ekpedeftikon-gia-kalo-ton-mathiton/

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1575 στις: Φεβρουάριος 05, 2017, 12:48:42 μμ »
τωρα μιλάς σωστά...είναι  high letters!!  πάντα  high letters ήταν το κοινοτικό δίκαιο στην Ελλάδα από τους κυβερνόντες γι' αυτό και τρώγαμε καταδίκες από το Ευρωπαϊκό δικαστήριο για σειρά ζητημάτων ....Ελλάδα...Ευρωπαία με το ζόρι...

Εγώ νομίζω ότι υπογράφει, γιατί υπάρχει διαφορετική ερμηνεία του κοινοτικού δικαίου μεταξύ σας. Στο έγραψα και παλαιότερα, το Π.Δ. 164/2004 είναι αναγνωρισμένα από την ΕΕ επαρκής εφαρμογή της κοινοτικής οδηγίας. Και προβλέπει συγκεκριμένα μέτρα σε περίπτωση κατάχρησης. Άρα συμφωνούμε όλοι μας να εφαρμόζεται το κοινοτικό δίκαιο. Το θέμα είναι ότι εσύ θεωρείς ότι αυτό σημαίνει μονιμοποίηση σου (μετατροπή των συμβάσεων σου σε αορίστου χρόνου) και μεις θεωρούμε ότι σημαίνει χρηματική αποζημίωση, που ενδεχομένως μετά να έχει κι άλλες συνέπειες (να σταματήσουν να προσλαμβάνουν αναπληρωτές που θα ξεπεράσουν τους 36 μήνες, προς αποφυγή νέων αποζημιώσεων. Κάτι τέτοιο άλλωστε απάντησε η ΕΕ ότι θα μπορούσε να κάνει η Ιταλία και θα ήταν απόλυτα αποδεκτό από αυτούς)

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1576 στις: Φεβρουάριος 05, 2017, 01:41:04 μμ »
Εγώ νομίζω ότι υπογράφει, γιατί υπάρχει διαφορετική ερμηνεία του κοινοτικού δικαίου μεταξύ σας. Στο έγραψα και παλαιότερα, το Π.Δ. 164/2004 είναι αναγνωρισμένα από την ΕΕ επαρκής εφαρμογή της κοινοτικής οδηγίας. Και προβλέπει συγκεκριμένα μέτρα σε περίπτωση κατάχρησης. Άρα συμφωνούμε όλοι μας να εφαρμόζεται το κοινοτικό δίκαιο. Το θέμα είναι ότι εσύ θεωρείς ότι αυτό σημαίνει μονιμοποίηση σου (μετατροπή των συμβάσεων σου σε αορίστου χρόνου) και μεις θεωρούμε ότι σημαίνει χρηματική αποζημίωση, που ενδεχομένως μετά να έχει κι άλλες συνέπειες (να σταματήσουν να προσλαμβάνουν αναπληρωτές που θα ξεπεράσουν τους 36 μήνες, προς αποφυγή νέων αποζημιώσεων. Κάτι τέτοιο άλλωστε απάντησε η ΕΕ ότι θα μπορούσε να κάνει η Ιταλία και θα ήταν απόλυτα αποδεκτό από αυτούς)
βάσει αυτής της οδηγίας μονιμοποιήθηκαν και συμβαισούχοι του Παυλόπουλου ...επίσης όταν υπογράφεις την μνεία για το σύνταγμα υπογράφεις και αυτό...
Παράθεση
7. Η πρόσληψη υπαλλήλων στο Δημόσιο και στον ευρύτερο δημόσιο τομέα, όπως αυτός καθορίζεται κάθε φορά, πλην των περιπτώσεων της παραγράφου 5, γίνεται είτε με διαγωνισμό είτε με επιλογή σύμφωνα με προκαθορισμένα και αντικειμενικά κριτήρια και υπάγεται στον έλεγχο ανεξάρτητης αρχής, όπως νόμος ορίζει.
http://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/To-Politevma/Syntagma/article-107/

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1577 στις: Φεβρουάριος 05, 2017, 01:42:48 μμ »
Χωρίς διορισμούς δεν θα αλλάξουν το σύστημα πρόσληψης αναπληρωτών

Διαβάστε περισσότερα: https://xenesglosses.eu/2017/02/choris-diorismous-den-tha-allaxoun-sistima-proslipsis-anapliroton/

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1578 στις: Φεβρουάριος 05, 2017, 01:56:24 μμ »
βάσει αυτής της οδηγίας μονιμοποιήθηκαν και συμβαισούχοι του Παυλόπουλου ...επίσης όταν υπογράφεις την μνεία για το σύνταγμα υπογράφεις και αυτό...http://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/To-Politevma/Syntagma/article-107/

Αγαπητέ, μπερδεύεσαι ανάμεσα στο "αντισυνταγματικό" και το "δίκαιο". Κατ'εμέ λοιπόν, ο γραπτός διαγωνισμός είναι ο δίκαιος και σωστός τρόπος. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άλλοι τρόποι συνταγματικοί. Με βάση μόνο την προϋπηρεσία πάντως δεν είναι, αυτό το ξέρουμε 100%.

Υ.Γ. Κάποτε θα πρέπει να μάθεις να διαβάζεις προσεκτικά. Φυσικά βάσει αυτής της οδηγίας μονιμοποιήθηκαν και συμβασιούχοι του Παυλόπουλου. Το λέει ξεκάθαρα άλλωστε το Π.Δ. Λέει βέβαια επίσης ότι εκείνοι διορίστηκαν γιατί είχαν ξεπεράσει τους 24 μήνες και η σύμβαση τους ήταν ενεργή την περίοδο ψήφισης του Π.Δ. Ήταν δηλαδή η μεταβατική περίοδος. Φυσικά, αν δουλεύεις αναπληρωτής από το 2004, οκ, πήγαινε να διεκδικήσεις εφαρμογή του Π.Δ., γιατί η μεταβατική περίοδος έληξε. Όταν λοιπόν σου δίνουν λινκ, καλό είναι να τα διαβάζεις προσεκτικά, είτε σε βολεύουν, είτε όχι.

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1579 στις: Φεβρουάριος 05, 2017, 02:02:01 μμ »
Αγαπητέ, μπερδεύεσαι ανάμεσα στο "αντισυνταγματικό" και το "δίκαιο". Κατ'εμέ λοιπόν, ο γραπτός διαγωνισμός είναι ο δίκαιος και σωστός τρόπος. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άλλοι τρόποι συνταγματικοί. Με βάση μόνο την προϋπηρεσία πάντως δεν είναι, αυτό το ξέρουμε 100%.

Υ.Γ. Κάποτε θα πρέπει να μάθεις να διαβάζεις προσεκτικά. Φυσικά βάσει αυτής της οδηγίας μονιμοποιήθηκαν και συμβασιούχοι του Παυλόπουλου. Το λέει ξεκάθαρα άλλωστε το Π.Δ. Λέει βέβαια επίσης ότι εκείνοι διορίστηκαν γιατί είχαν ξεπεράσει τους 24 μήνες και η σύμβαση τους ήταν ενεργή την περίοδο ψήφισης του Π.Δ. Ήταν δηλαδή η μεταβατική περίοδος. Φυσικά, αν δουλεύεις αναπληρωτής από το 2004, οκ, πήγαινε να διεκδικήσεις εφαρμογή του Π.Δ., γιατί η μεταβατική περίοδος έληξε. Όταν λοιπόν σου δίνουν λινκ, καλό είναι να τα διαβάζεις προσεκτικά, είτε σε βολεύουν, είτε όχι.
εσύ δεν διαβάζεις προσεκτικά εκτός του ΠΔ υπάρχει και η απόφαση του ΕΔΑΔ που έχει βγει στο ενδιάμεσο...Συνεπώς, η απόφαση αυτή δεσμεύει τα όργανα της Ελλάδος συμπεριλαμβανομένης και της εκτελεστικής (ΥΠΑΙΘ) και της δικαστικής εξουσίας (βλ. αντί πολλών: απόφαση Ολομέλειας ΑΠ 16/2013: «η δεσμευτικότητα της απόφασης αυτής (του ΔΕΕ εννοείται) ….. είναι όμως αναμφίβολη, αφού μόνον έτσι εξυπηρετείται ο σκοπός της ενιαίας και ομοιόμορφης εφαρμογής του ενωσιακού δικαίου»).

Αποσυνδεδεμένος crown1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1580 στις: Φεβρουάριος 05, 2017, 02:06:27 μμ »
καλο διορισμο μετα...
αλλα, η ευρωπη θελει, το υπουργειο εχει κανει σαφες σε ολους τους τονους οτι θελει, ισως θα πρεπει να μας εξηγήσεις γιατι δεν προχωραει αυτη η υπόθεση.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1581 στις: Φεβρουάριος 05, 2017, 03:01:52 μμ »
εσύ δεν διαβάζεις προσεκτικά εκτός του ΠΔ υπάρχει και η απόφαση του ΕΔΑΔ που έχει βγει στο ενδιάμεσο...Συνεπώς, η απόφαση αυτή δεσμεύει τα όργανα της Ελλάδος συμπεριλαμβανομένης και της εκτελεστικής (ΥΠΑΙΘ) και της δικαστικής εξουσίας (βλ. αντί πολλών: απόφαση Ολομέλειας ΑΠ 16/2013: «η δεσμευτικότητα της απόφασης αυτής (του ΔΕΕ εννοείται) ….. είναι όμως αναμφίβολη, αφού μόνον έτσι εξυπηρετείται ο σκοπός της ενιαίας και ομοιόμορφης εφαρμογής του ενωσιακού δικαίου»).

Άντε πάλι. Το ίδιο λέμε, άλλο καταλαβαίνουμε. Καλέ μου άνθρωπε, δεσμευτικότατη είναι η απόφαση. Τι λέει όμως η απόφαση; Ότι η Ιταλία δεν είχε εφαρμόσει την κοινοτική οδηγία και δεν είχε προβλέψει μέτρα σε περίπτωση κατάχρησης ανανεώσεων διαδοχικών συμβάσεων. ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΜΕ ΤΟ Π.Δ. Παυλόπουλου που η ΙΔΙΑ Η Ε.Ε. μας λέει ότι επαρκεί ως εφαρμογή της οδηγίας.

Επαρκεί
Επαρκεί
Επαρκεί
Επαρκεί
Επαρκεί
Επαρκεί
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2017, 03:23:26 μμ από trust no one »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 378
Σύνολο: 383

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.