*

Αποστολέας Θέμα: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017  (Αναγνώστηκε 443490 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2450 στις: Ιούλιος 11, 2017, 12:25:39 μμ »
Δεν έγραψα ούτε εδώ ούτε κάπου αλλού κατά του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ. Αντίθετα είμαι υπέρ ενός συστήματος διορισμού. Η γνώμη μου λοιπόν είναι ξεκάθαρη ,την εχω εκφράσει και άλλη φορά, μόνο που τώρα με βάση αυτά που διαβάζω εδώ θα είμαι απόλυτος. Διορισμός μόνο με γραπτό ΑΣΕΠ χωρίς να λαμβάνονται υπόψη άλλα κριτήρια, πάρα μόνο η επίδοση στον διαγωνισμό και αξιολόγηση ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Αγαπητέ μου δεν εχεις καταλάβει ότι κρινόμαστε συνεχώς στις αίθουσες, όταν μάλιστα γράφω για αυτοαξιολόγιση εννοώ τον διάλογο που κάνουμε καθημερινά με τον εαυτό μας μετά το τέλος των μαθημάτων αλλά συχνά και με τους συνάδελφους μας για διάφορα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε.
Δεν πιστεύω ότι υπάρχει συνάδελφος που όταν τελειώσει η παραμονή του στο σχολείο εστω και για λίγο δεν έχει  ασχοληθεί, εστω και μόνος του, για διάφορα γεγονότα που έγιναν εκείνη την ήμερα ή άλλη.

ΥΓ. Είμαι οπαδός των ρήσεων "Γηράσκω δ’ αιεί πολλά διδασκόμενος" και "παν μέτρον άριστον"
Είμαι διορισμένος εδώ και χρόνια οπότε δεν εχω ανάγκη για παραμυθάκια.
Καλό καλοκαίρι.

Συμφωνούμε ως προς τον τρόπο. Θα τον επεκτείνω προσθέτοντας 1 χρόνο παιδαγωγική κατάρτιση μετά τον διορισμό, με πρακτική άσκηση, με πλήρεις αποδοχές.

Μην είσαι τόσο σίγουρος ότι όλοι κάνουν διάλογο με τον εαυτό τους, ούτε ότι είναι αντικειμενικοί σε αυτό το διάλογο. Σίγουρα θα έχεις πετύχει στη ζωή σου άτομα με μέτριες ή καθόλου ικανότητες, που αντιμετώπιζαν τους εαυτούς τους ως διάνοιες και αστέρια. Δε νομίζω να διαφέρει η εκπαίδευση σε αυτό και σίγουρα δε νομίζω ότι μπορεί να βασιστεί κάποιος σε αυτού του είδους την αυτοαξιολόγηση. Εννοείται ότι είναι πάαααρα πολύ καλό να γίνεται.

Πάντως και γω διορίζομαι τώρα, οπότε ούτε εγώ το λέω για προσωπικό μου όφελος. Καλό καλοκαίρι.

Origeni ή γίνε συγκεκριμένος στο τι ακριβώς πιστεύεις ότι θα πει το ΣΤΕ ή μη λες τίποτα ! Δηλαδή οποίος έχοντας 3 και παραπάνω ΑΣΕΠ δεν πετύχει θα πεταχτεί εκτός ; και κάθε δυο χρόνια αυτή η δουλειά θα γίνεται ; Δεν θα πάει κανεις σε καμία ραχούλα για πλάκα !

Για να γίνει συγκεκριμένος, πρέπει να ξέρει την απόφαση, που δεν τη ξέρει. Εδώ δεν τη ξέρουν οι άμεσα ενδιαφερόμενοι δικηγόροι ρε παιδιά και σεις πιστεύετε κάποιον σε ένα forum που να πω ότι έχει επαληθευτεί και ποτέ, πάει στο καλό. Κανείς δε ξέρει τι θα λέει η απόφαση. Εικασίες και προβλέψεις μπορούν να γίνουν, αλλά να τις αντιμετωπίζετε κι έτσι. Κατά τα άλλα, υπομονή. Δεν αργεί πολύ η ανακοίνωση της.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:49:24 »

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2451 στις: Ιούλιος 11, 2017, 12:28:42 μμ »
Κατα τη γνωμη μου κανενας ασεπ δεν θα γινει. Θα διοριαει μονο της ειδικης αγωγης δασκαλους. Σε ολους τους υπολοιπους κλαδους με τις αλλαγες προγραμματων και τα πειραματα που κανει το υπουργειο καθε ζρονο θα βγαινουν μονιμοι υπεραριθμοι ολο και πιο πολλοι. Εννοειται οτι πρωτα προηγουνται στη τοποθετηση πι υπεραριθμοι μονιμοι. Ειδικα τωρα που ο καθε μονιμος μπορει να χει και ενα σεμιναριο ειδικης μπορει πολυ ευκολα να καταλαβει θεση πργανοκη σε δομες ειδικης αν βγει υπεραριθμος στη γενικη. Ειτε σας φαινεται αδικο ειτε οχι, οταμ με το να δημιουργεις τεχνητα υπεραριθμιες καπου πρεπει να τους βολεψεις. Επομενως περα απο τους δασκαλους ειδικης δεν θα διοριστει κανεις

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2452 στις: Ιούλιος 11, 2017, 12:28:58 μμ »
Διαβαζω για ασεπ κτλ σχολια επι σχολιων...Τι νομιζετε οτι εξεταζει ο ασεπ κ πως κρινει την ικανοτητα του εκπαιδευτικου? Γιατι το αν μπορουμε να απαντησουμε σε θεωρητικου τυπου ερωτησεις στα παιδαγωγικα κ αν μπορουμε να κανουμε ενα στοιχειωδες και αποτελεσματικο, αναλογα με το επιπεδο / υλικο μαθητων που εχουμε στην ταξη μας,σχεδιο μαθηματος το ξερουμε ολοι πολυ καλα και μαλιστα μας εχουν εξετασει σε τετοιου ειδους θεματα στα πανεπιστημια που ολοι χουμε φοιτησει κ τα οποια μας εκριναν ικανους ωστε να μας δωσουν κ τα πτυχια μας. Γιατι να πρεπει συνεχως να αποδεικνυει ο ελληνας εκπαιδευτικος οτι δεν ειναι ελεφαντας δε μπορω να το καταλαβω. Δν στηριζω ουτε το δικαιο ουτε το αδικο του ασεπ. Σκεψεις απλα εκφραζω μετα απο δυο επιτυχιες εναν παρολιγον διορισμο κ 11 χρονια μεσα στις σχολικες αιθουσες  . Αυτα  μονο καλο καλοκαιρι σε ολους κ υπομονη για να αντεχουμε

Μάλλον είσαι δασκάλα ή νηπιαγωγός. Πίστεψε με, στο 90-95% των ειδικοτήτων που διδάσκουν στα σχολεία, ούτε διδακτική διδάχτηκαν, ούτε παιδαγωγικά, ούτε σχέδιο μαθήματος έφτιαξαν ποτέ, ούτε εξετάστηκαν σε αυτό. Υπενθυμίζω ότι η Διαμαντοπούλου (ορθώς για μένα) είχε σκοπό να αφαιρέσει την παιδαγωγική επάρκεια από όλες τις σχολές πλην των δασκάλων, των νηπιαγωγών και κάποιων ελαχίστων εξαιρέσεων. Απλά η διαφωνία μου σε αυτό ήταν το ότι δεν εξασφάλιζε στους αποφοίτους αυτών των σχολών, εύκολο και δωρεάν τρόπο απόκτησης της επάρκειας.

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2453 στις: Ιούλιος 11, 2017, 12:45:26 μμ »
Δεν ξέρω τι θα λέει η απόφαση αλλά λέτε οι περισσότεροι βλακείες ! Ούτε ο ΑΣΕΠ μόνος του δείχνει κάτι ούτε η προϋπηρεσία ! Συνδυασμός και των δυο είναι η λύση . Όσο για παιδαγωγική επάρκεια σιγά τα αυγά ! Έχουμε θεοποιήσει τις μπούρδες που λένε οι παιδαγωγοί ! Ένα μέρος τους δουλεύει τα αλλά είναι ανεφάρμοστες τρίχες ! Αν βάλει μόνο ΑΣΕΠ σιγά μη τρέχει κανένας κάθε δυο χρόνια να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας ! Και για αποφύγη παρεξηγήσεων έχω 2 ΑΣΕΠ .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:49:24 »

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2454 στις: Ιούλιος 11, 2017, 12:46:30 μμ »
Οι Κύπριοι δεν είναι βλάκες που φτιάχνουν μικτό σύστημα ! Εμείς είμαστε οι έξυπνοι !

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2455 στις: Ιούλιος 11, 2017, 12:52:22 μμ »
Μάλλον είσαι δασκάλα ή νηπιαγωγός. Πίστεψε με, στο 90-95% των ειδικοτήτων που διδάσκουν στα σχολεία, ούτε διδακτική διδάχτηκαν, ούτε παιδαγωγικά, ούτε σχέδιο μαθήματος έφτιαξαν ποτέ, ούτε εξετάστηκαν σε αυτό. Υπενθυμίζω ότι η Διαμαντοπούλου (ορθώς για μένα) είχε σκοπό να αφαιρέσει την παιδαγωγική επάρκεια από όλες τις σχολές πλην των δασκάλων, των νηπιαγωγών και κάποιων ελαχίστων εξαιρέσεων. Απλά η διαφωνία μου σε αυτό ήταν το ότι δεν εξασφάλιζε στους αποφοίτους αυτών των σχολών, εύκολο και δωρεάν τρόπο απόκτησης της επάρκειας.

Απόλαυσε τον διορισμό σου...απόλαυσε το καλοκαίρι και μετρίασε τους τόνους....δεν είσαι μόνο εσύ άξιος ..και παιδαγωγικά επαρκής


Παράθεση
Παράθεση από: Anemos2017 στις Ιούλιος 10, 2017, 11:33:01 μμ
Ο καθένας από εμάς έχει αξιολογήσει τον εαυτό του, άσχετα αν δεν το παραδέχεται δημόσια, και γνωρίζει επακριβώς τα προτερήματα και τα μειονεκτήματα του, οι μαθητές μας σε γενικές γραμμές μας αξιολογούν με τον δικό τους τρόπο που δεν είναι και άσχημος, όσο για την αξιολόγηση καλομελέτα και έρχεται. Αλίμονο από εκείνους που νομίζουν ότι κατέχουν τα πάντα και είναι πανάξιοι, οι υπόλοιποι με  καλή προσπάθεια θα τα καταφέρουν και θα βγουν κερδισμένοι.
Απολαύστε την θάλασσα τώρα, ξεκουραστείτε , χαμηλώστε την έπαρση και γίνετε μετριόφρονες ,φρόνιμοι και συνεργάσιμοι στους συλλόγους.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2456 στις: Ιούλιος 11, 2017, 12:58:59 μμ »
Απόλαυσε τον διορισμό σου...απόλαυσε το καλοκαίρι και μετρίασε τους τόνους....δεν είσαι μόνο εσύ άξιος ..και παιδαγωγικά επαρκής

Αν είδες να με αποκαλώ κάπου άξιο ή παιδαγωγικά επαρκή, να μου το δείξεις και μένα. Πληροφορικός είμαι. Διδάχτηκα 0 μαθήματα παιδαγωγικής και 0 διδακτικής. Σε αντίθεση με έναν μαθηματικό π.χ. που τα είχε ως μαθήματα επιλογής (και αν). Εκείνος θεωρείται "καθηγητική σχολή" και παίρνει αυτόματα την επάρκεια. Οι πληροφορικοί (ορθώς) δε θεωρούνται.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2457 στις: Ιούλιος 11, 2017, 01:08:54 μμ »
Αν είδες να με αποκαλώ κάπου άξιο ή παιδαγωγικά επαρκή, να μου το δείξεις και μένα. Πληροφορικός είμαι. Διδάχτηκα 0 μαθήματα παιδαγωγικής και 0 διδακτικής. Σε αντίθεση με έναν μαθηματικό π.χ. που τα είχε ως μαθήματα επιλογής (και αν). Εκείνος θεωρείται "καθηγητική σχολή" και παίρνει αυτόματα την επάρκεια. Οι πληροφορικοί (ορθώς) δε θεωρούνται.

Μα εσυ αμφισβητείς  μέχρι και τον τρόπο διδασκαλίας...μήπως έχεις την εντύπωση οτι αρχίζουμε την διδασκαλία έτσι στην τύχη;
Για τις καθηγητικές σχολές φρόντισε να πληροφορηθείς τα προγράμματα σπουδών των τελευταίων 40 ετών.

Ξαναδιάβασε προσεκτικά αυτό ίσως καταλάβεις τι εννοώ.

Παράθεση από: Anemos2017 στις Ιούλιος 10, 2017, 11:33:01 μμ
Ο καθένας από εμάς έχει αξιολογήσει τον εαυτό του, άσχετα αν δεν το παραδέχεται δημόσια, και γνωρίζει επακριβώς τα προτερήματα και τα μειονεκτήματα του, οι μαθητές μας σε γενικές γραμμές μας αξιολογούν με τον δικό τους τρόπο που δεν είναι και άσχημος, όσο για την αξιολόγηση καλομελέτα και έρχεται. Αλίμονο από εκείνους που νομίζουν ότι κατέχουν τα πάντα και είναι πανάξιοι, οι υπόλοιποι με  καλή προσπάθεια θα τα καταφέρουν και θα βγουν κερδισμένοι.
Απολαύστε την θάλασσα τώρα, ξεκουραστείτε , χαμηλώστε την έπαρση και γίνετε μετριόφρονες ,φρόνιμοι και συνεργάσιμοι στους συλλόγους

Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος betty2014

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2458 στις: Ιούλιος 11, 2017, 01:22:52 μμ »
Μάλλον είσαι δασκάλα ή νηπιαγωγός. Πίστεψε με, στο 90-95% των ειδικοτήτων που διδάσκουν στα σχολεία, ούτε διδακτική διδάχτηκαν, ούτε παιδαγωγικά, ούτε σχέδιο μαθήματος έφτιαξαν ποτέ, ούτε εξετάστηκαν σε αυτό. Υπενθυμίζω ότι η Διαμαντοπούλου (ορθώς για μένα) είχε σκοπό να αφαιρέσει την παιδαγωγική επάρκεια από όλες τις σχολές πλην των δασκάλων, των νηπιαγωγών και κάποιων ελαχίστων εξαιρέσεων. Απλά η διαφωνία μου σε αυτό ήταν το ότι δεν εξασφάλιζε στους αποφοίτους αυτών των σχολών, εύκολο και δωρεάν τρόπο απόκτησης της επάρκειας.
  ουτε δασκαλα ουτε νηπιαγωγος ειμαι τυχαινει ν εχω τελειωσει ξενη φιλολογια οπου κ υποχρεωτικα μαθηματα παιδαγωγικων υπηρχαν κ διδακτικη.  Τωρα το αν μπηκαν στα σχολεια κ διδασκουν κ ειδικοτητες που δν ειχαν στο προγραμμα σπουδων παιδαγωγικα διδακτικες δν φταιει κανεις αλλος εκτος απο το υπουργειο που τους εδωσε τη δυνατοτητα αλλα κ τα πανεπιστημια που δε φροντισαν να αναμορφωσουν τα προγραμματα σπουδων. Απλα καλο ειναι κ μικρο καλαθι ν κραταμε ολοι κ να μη περιμενουμε κ πολλες εξελιξεις προς το καλυτερο για τα εργασιακα κ την επαγγελματικη μας πορεια ως καθηγητες η δασκαλοι.

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2459 στις: Ιούλιος 11, 2017, 01:29:59 μμ »
Και εγώ που έκανα 6 παιδαγωγικά στο μαθηματικό σιγά τι κέρδισα !

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2460 στις: Ιούλιος 11, 2017, 01:37:48 μμ »
@ betty2014
Περιγράφεις ακριβώς την κατάσταση στην εκπαίδευση.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2461 στις: Ιούλιος 11, 2017, 02:48:22 μμ »
Μακάρι proypiresia μου. Το πιστεύεις πραγματικά; Έχω αρχίσει να αγχώνομαι με όλους αυτούς τους ανθρωποφάγους ΑΣΕΠολάγνους. Δεν καταλαβαίνουν ούτε τις οικονομικές θυσίες όσων είμαστε από την ειδική, ούτε τις οικογενειακές ανάγκες των τριτέκων μας, ούτε τους ιδιωτικούς που σε μία μέρα βρέθηκαν στη κόλαση της ανεργίας.
Τους "καημένους" όλους αυτούς που γράφεις! Ας τους δώσουμε λοιπόν μια θέση εκπαιδευτικού στο δημόσιο ελληνικό σχολείο, μιας και είναι τρίτεκνοι, μιας και απολύθηκαν από ιδιωτικό, μιας και ξοδεύτηκαν για ένα πτυχίο ειδικής!!!
Κι όλοι οι άλλοι, (οι ΑΣΕΠολάγνοι όπως τους χαρακτηρίζεις), που μελέτησαν και έχουν επιτύχει 2 και 3 φορές σε γραπτό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ κι έχουν ένα σωρό άλλα πτυχία και τίτλους, ας πεταχτούν στα σκουπίδια!
Δεν πάμε καθόλου καλά, μου φαίνεται!
Προσέξτε τι γράφετε εδώ μέσα, γιατί όσα υποστηρίζετε μερικοί χρήζουν ιατρικής παρακολούθησης!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2462 στις: Ιούλιος 11, 2017, 03:14:02 μμ »
Δεν έγραψα ούτε εδώ ούτε κάπου αλλού κατά του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ. Αντίθετα είμαι υπέρ ενός συστήματος διορισμού. Η γνώμη μου λοιπόν είναι ξεκάθαρη ,την εχω εκφράσει και άλλη φορά, μόνο που τώρα με βάση αυτά που διαβάζω εδώ θα είμαι απόλυτος. Διορισμός μόνο με γραπτό ΑΣΕΠ χωρίς να λαμβάνονται υπόψη άλλα κριτήρια, πάρα μόνο η επίδοση στον διαγωνισμό και αξιολόγηση ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Αγαπητέ μου δεν εχεις καταλάβει ότι κρινόμαστε συνεχώς στις αίθουσες, όταν μάλιστα γράφω για αυτοαξιολόγιση εννοώ τον διάλογο που κάνουμε καθημερινά με τον εαυτό μας μετά το τέλος των μαθημάτων αλλά συχνά και με τους συνάδελφους μας για διάφορα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε.
Δεν πιστεύω ότι υπάρχει συνάδελφος που όταν τελειώσει η παραμονή του στο σχολείο εστω και για λίγο δεν έχει  ασχοληθεί, εστω και μόνος του, για διάφορα γεγονότα που έγιναν εκείνη την ήμερα ή άλλη.

ΥΓ. Είμαι οπαδός των ρήσεων "Γηράσκω δ’ αιεί πολλά διδασκόμενος" και "παν μέτρον άριστον"
Είμαι διορισμένος εδώ και χρόνια οπότε δεν εχω ανάγκη για παραμυθάκια.
Καλό καλοκαίρι.
Καλό καλοκαίρι, μόνιμε συνάδελφε!
Ο γραπτός ΑΣΕΠ των εκπαιδευτικών δεν είναι σαν τις Πανελλαδικές των μαθητών (όσο γράψεις και περνάς ή δεν περνάς εκεί που θέλεις)! Πολλοί εκπαιδευτικοί μέχρι να διοριστούν (όταν με το καλό ξαναρχίσουν οι διορισμοί) αποκτούν κι άλλα πτυχία κι άλλους τίτλους, προσθέτουν κι άλλους μήνες προυπηρεσίας (εκτός απ' αυτούς που επιλέγουν να παραμείνουν στάσιμοι), συνεπώς δεν γίνεται το σύστημα διορισμού να είναι μόνο η επιτυχία σε κάποιον ΑΣΕΠ! Ασφαλώς, γραπτός ΑΣΕΠ, αλλά να προσμετρώνται και τα υπόλοιπα αντικειμενικά προσόντα του κάθε συναδέλφου!
Τώρα ως προς την αξιολόγηση και την αυτοαξιολόγηση, μακάρι να άρχιζε κι αύριο το πρωί η μεν πρώτη και θα βλέπαμε πολλούς από όσους σήμερα κομπάζουν και περνούν τους εαυτούς τους για μεγάλους και τρανούς δασκάλους και για καθηγητάρες, να έφευγαν εν μια νυκτί από το δημόσιο σχολείο! Γιατί όσο παραμένουν στην εκπαίδευση τέτοια άτομα (που αλιεύουν μαθητές του δημοσίου σχολείου για ιδιαίτερα) μόνο κακό κάνουν σε όλους, πλην του εαυτού τους!
Ως προς την αυτοαξιολόγηση, όποιος εκπαιδευτικός έχει συνείδηση και λειτουργεί υπεύθυνα, πρέπει να αναρωτιέται καθημερινά για το πώς δίδαξε, πώς συμπεριφέρθηκε, αν και γιατί φώναξε, επέπληξε μαθητή, επέβαλε ποινή, γιατί δεν έγινε κατανοητός, γιατί απέτυχε το σύνολο μιας τάξης στο διαγώνισμα, πώς θα βελτιωθεί ακόμη κι ο ίδιος, ανταποκρινόμενος στις ανάγκες και τις απαιτήσεις των παιδιών κι ένα σωρό άλλα πράγματα, που κανονικά πρέπει να τον απασχολούν κάθε μέρα! Επειδή όμως (και δυστυχώς) οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί σήμερα δεν συμπεριφέρονται ούτε υπεύθυνα, ούτε ευσυνείδητα και επειδή νοιάζονται να "πέφτει" ο μισθός τους κάθε 15, να αποφεύγουν καθήκοντα και ευθύνες, να τα έχουν καλά με όλους (διευθυντές, συναδέλφους, μαθητές, γονείς) και να κάνουν "δημόσιες σχέσεις", η αυτοκριτική  γι' αυτούς δεν υπάρχει και δεν την θεωρούν απαραίτητη ούτε για την προσωπική ολοκλήρωσή τους, ούτε για την σωστότερη απόδοση και λειτουργία του συνόλου μιας τάξης/ενός σχολείου! Επομένως, η αυτοκριτική επαφίεται στον κάθε εκπαιδευτικό και μόνο κι έτσι όπως έχουν τα πράγματα σήμερα, πολύ λίγοι συνάδελφοι την ασκούν!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2463 στις: Ιούλιος 11, 2017, 03:45:30 μμ »
@ gia 96
Δεν χρειαζόταν να αναλύσεις σε μένα το δικό μου σχόλιο. Χαλάρωσε λίγο δεν ειναι όλα τόσο μαύρα όσο τα περιγράφεις.
Καλό καλοκαίρι σε όλους, αν και πολύ φοβάμαι οτι θα το περάσετε στο πληκτρολόγιο γράφοντας ιστορίες με λύκους και κοκκινοσκουφίτσες.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 556
Σύνολο: 567

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.