*

Αποστολέας Θέμα: 30-3-2017 Καθορισμός κριτηρίων πρόσληψης αναπληρωτών εκπαιδευτικών στην ΕΑΕ  (Αναγνώστηκε 35637 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Θα μας πεις που έκανες το μεταπτυχιακό σου; θα μας πεις αν έκανες πρακτική άσκηση στο μεταπτυχιακό σου; θα μας πεις σε ποσο χρονο το ολοκληρωσες; θα μας πεις αν μπορεσες να εξετασεις στο μεταπτυχιακο σου ολο το φασμα της ειδικης αγωγης ή αντιθετα γνωρισες   καποια κομματια ειδικης αγωγης; θα μας πεις αν στο μεταπτυχιακο σου υπηρχαν λιστες επιτυχοντων ή αντιθετα εγιναν ολοι δεκτοι ανρξαρτητως προσοντων στα πανακριβα ιδιωτικα πανεπιστημια του εξωτερικου; θα μας πεις αν εκανες διπλωματικη στο μεταπτυχιακο σου ή αντιθετα ηταν θεμα επιλογης και φυσικά σχεδόν κανένας δεν την διάλεγε;
Θέλεις μήπως να σου πω συνοπτικότατα εγώ ένα παράδειγμα σπουδών ΠΕ 60.50 με μεταπτυχιακό;
4 χρόνια σπουδές σε παιδαγωγική σχολή (με μαθήματα ειδικής υποχρεωτικά)+ 1 χρόνο σεμινάριο Ε.Α στο ΕΚΠΑ (με πρακτική 200 ώρες σε Τ.Ε και εργασίες)+ 2 χρόνια μεταπτυχιακό στο ΕΚΠΑ (με εισαγωγικές εξετάσεις σε 3 μαθήματα και 4 εξεταστικές και πτυχιακή και 1.000 αμισθή εποπτευόμενη πρακτική σε ΚΨΥ )+ 7 χρόνια προϋπηρεσίας στην ειδική αγωγή σε όλα τα πλαίσια (και σε ειδικά σχολεία που οι ΠΕ 61 αποφεύγουν σαν το διάολο).  Ο μόνος λόγος που σχολιάζω είναι γιατί η λασπολογία για όσους έχουν μεταπτυχιακό ειδικής πρέπει κάποια στιγμή να λάβει τέλος. Δεν θα αφήσουμε τις δουλείες μας σε παιδιά 22 χρονών με ένα απλό πτυχίο. Καλό χρυσό το πτυχίο αλλά δεν μετράει ΜΟΝΟ αυτό. Επίσης οι 61 και 71 με την νέα τροπολογία θα μοριοδοτηθούν για τα πρώτα πτυχία και όσοι έχουν προϋπηρεσίες δεν θα χάσουν ούτε μία θέση.
Το όλο ζήτημα γίνεται για να εξασφαλιστούν όσοι αποφοιτούν τώρα και στα 22 τους θέλουν να βρεθούν πάνω από άτομα με 7 και 8 χρόνια προϋπηρεσίας. Ε όχι!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2017, 11:05:25 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Δε μπα να έχεις κάνει και 3 μεταπτυχιακά και 40 σενάρια, δεν έχεις ΒΑΣΙΚΟ πτυχίο ειδικής. Αφού υπάρχει, αυτό πρέπει να είναι το βασικό προσόν διορισμού όπως συμβαίνει ΣΕ ΌΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΛΆΔΟΥΣ. Η ξεφτίλα κάποιοι να θεωρούν ότι είναι πάνω από αυτή την λογική είναι κατάντια για όλους μας και δημιουργεί κακό προηγούμενο.
Το προηγούμενο σύστημα ήταν σωστό, κατά προτεραιότητα όσοι έχουν βασικό και εφόσον δεν καλύπτοντε οι ανάγκες παίρνουμε όσους δεν έχουνε. Τα ίδια είχαν γίνει και με τους πληροφοριακούς πριν δέκα πέντε χρόνια.



Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Μιλάμε για το ΙΔΙΟ αντικείμενο! Σπουδές παιδαγωγικών από τις οποίες βγαίνεις και είτε είσαι νηπιαγωγός είτε δάσκαλος. Δεν μιλάμε για άλλες ηλικίες ούτε για άλλα γνωστικά αντικείμενα. Είναι γελοίο πια... Πουθενά στον κόσμο δεν υπάρχουν πρώτα πτυχία  ΜΟΝΟ για παιδιά με δυσκολίες, εξειδίκευση ΕΝΟΣ αντικειμένου είναι και έτσι πρέπει να είναι.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2017, 11:20:34 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Μιλάμε για το ΙΔΙΟ αντικείμενο! Σπουδές παιδαγωγικών από τις οποίες βγαίνεις και είτε είσαι νηπιαγωγός είτε δάσκαλος. Δεν μιλάμε για άλλες ηλικίες ούτε για άλλα γνωστικά αντικείμενα. Είναι γελοίο πια... Πουθενά στον κόσμο δεν υπάρχουν πρώτα πτυχία  ΜΟΝΟ για παιδιά με δυσκολίες, εξειδίκευση ΕΝΟΣ αντικειμένου είναι και έτσι πρέπει να είναι.

Όχι δεν μιλάμε για το ίδιο από την στιγμή που έγινε ΔΙΑΚΡΙΤΌ με την δημιουργία πανεπιστημιακών σχολών.
Αυτή είναι η πραγματικότητα. Όσο αφορά το αν υπάρχουν μόνο στην Ελλάδα έχει απαντηθεί παλαιότερα ότι δεν ισχύει.
Αργά ή γρήγορα θα πρυτανεύσει η λογική.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 472
    • Προφίλ
Είναι ψέματα ότι  δεν υπαρχουν προπτυχιακες σπουδες ειδικης αγωγης.Ειδικά  Αμερικη και Αυστραλια συνηθίζεται. Κάθε χωρα εχει το δικο της μοντελο και αποφασιζει που θα δωσει εμφαση. Πχ κατι αντιστοιχο γινεται με τη μοριακη βιολογια και γενετικη.
Αν οδηγος ηταν αποκλειστικα το εξωτερικο τοτε επρεπε να καταργησουμε τις φιλολογιες και να σπουδαζουμε μονο classics οπως στο εξωτερικο.  Σε αλλες χωρες στην ιατρικη ο παθολογοανατομος εινσι και κυταρρολογος. Σε αλλες οχι. Στην Ελλαδα ειναι διαφορετικες ειδικοτητες..Δηλαδή αν βγει θέση παθολογοανατόμου θα παει ο κυταρρολογος και θα επικαλεστεί το εξωτερικο; στο εξωτερικο σε πολλες χωρες απαιτειται bachelor στην ρκπαοδευση ως βασικο προαπαιτουμενο για εισαγωγή σε σχολείο. Σε άλλες όχι. Τι σημαίνει ότι πρεπει ολοι οι μονιμοι και αναπληρωτες να πεταχτουν στο δρομο που δεν εχουνν bachelor στην εκπαιδευση επειδη αυτό συμβαίνει σε κάποιες χώρες;   Απο τη στιγμη που η πολιτεια διαλεξε να δωσει προτεραιοτητα σε αυτους τους τομεις και δημιουργησε τα αναλογα τμηματα οι αποφοιτοι τους πρεπε να προηγηθουν εχοντας βασικο τιτλο σπουδων.  Το εξωτερικο εχει και τα καλα και τα κακα του. Δεν προσφερεται ουτε για δουλικη μιμηση αλλα ουτε και για πληρη απαξιωση.  Τις τελικες ομως αποφασεις τις καταλαμβανει το καθε εθνικο κρατος.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
kinegiros η λογική θα πρυτανεύσει σίγουρα. Προς τα εκεί πάει το πράγμα, να είσαι σίγουρος. Μην κρίνετε απ' τη δευτεροβάθμια ή απ' τις ειδικότητες, εδώ ξαναλέω δεν είναι διακριτά τα αντικείμενα. Τα τμήματα αυτά δεν είχαν κανένα επαγγελματικό δικαίωμα λίγα χρόνια πριν. Όταν δηλαδή εμείς ξεκινήσαμε να σπουδάζουμε. Οι συνάδελφοι που τα επέλεγαν γνώριζαν οτι δεν είχαν επαγγελματικά δικαιώματα όταν τα επέλεγαν.


Αφού μιλάμε για την Πολιτεία, τη Νομοθεσία και τα επαγγελματικά διακαιώματα παιδιά πρέπει να τα πούμε όλα. Όχι μισές αλήθειες. Πριν το 2008 όπου άρχισαν να έχουν επαγγελματικά δικαιώματα οι απόφοιτοι σχολών Ε.Α η νόμιμη οδός ήταν τα γενικά παιδαγωγικά τμήματα και η επιμόρφωση στο διδασκαλείο ή το μεταπτυχιακό. Τα άτομα λοιπόν που θέλαμε να εργαστούμε στην Ε.Α αυτό το δρόμο ακολουθήσαμε με τα τότε δεδομένα της Πολιτείας. Έτσι ξεκινήσαμε να δουλεύουμε και έτσι αποκτήσαμε μεγάλες προϋπηρεσίες. Δεν βρήκαμε φως και μπήκαμε, δεν παρανομήσαμε.  Εδώ μπορείτε να βρείτε και μια σχετική κουβέντα γιατί αντιπαθώ τα τεράστια κουραστικά μηνύματα "σεντόνια".
https://xenesglosses.eu/2017/04/mia-apantisi-stin-eleni-godevenou-kai-tin-epistoli-pou-proothise-sta-mme-aformi-tin-prosfati-tropologia-kai-allages-ston-tropo-proslipseon-anapliroton-eae/
Πριν την τροπολογία αυτή καλούμασταν κάθε χρόνο να χάνουμε θέσεις έναντι παιδιών με μηδενική προϋπηρεσία. Κάτι τραγικά απαξιωτικό. Η Υ.Α κινείται στη σωστή κατεύθυνση γιατί δεν αποκλείει κανένα. Ίσα ίσα πριμοδοτεί το πρώτο πτυχίο με 5 μόρια.
Να επισημάνω επίσης ότι στην ειδική αγωγή υπηρετούν και μόνιμοι οι οποίοι είναι επίσης ΟΛΟΙ συνάδελφοι μας της γενικής με πρόσθετα προσόντα. Με την προηγούμενη Υ.Α αυτοί οι άνθρωποι ουσιαστικά έχανα τις οργανικές τους...ακόμα και αν τις είχαν 15 χρόνια.

filologos100 Υπάρχουν λοιπόν τέτοιες σπουδές σε άλλες Ηπείρους αλλά τα χρήματα για να υπάρχει Ειδική Αγωγή τα παίρνουμε απ' την Ε.Ε η οποία είναι πολύ ξεκάθαρη απέναντι στο θέμα (βλ. "συνεκπαίδευση" κτλ) και προφανώς δεν υπάρχει και η ίδια εκπαιδευτική πολιτική σε όλες τις Ηπείρους..  Όπως σου είπαν και πιο πάνω υπάρχουν πολλά στοιχεία για αποδόμηση ακόμη. Ο μόνος λόγος που ξεκίνησα να απαντάω στο θέμα -παρόλο που δεν είχα την πρόθεση- είναι γιατί κατά τη γνώμη μου απαξιώνεις τις σπουδές που άλλου (βλ. elenidaskala) ενώ δεν γνωρίζεις το χώρο της ειδικής αγωγής ούτε όλα τα δεδομένα αλλά όσα "ήθελες να μάθεις".
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2017, 08:20:04 πμ από vasp »

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ

Να επισημάνω επίσης ότι στην ειδική αγωγή υπηρετούν και μόνιμοι οι οποίοι είναι επίσης ΟΛΟΙ συνάδελφοι μας της γενικής με πρόσθετα προσόντα. Με την προηγούμενη Υ.Α αυτοί οι άνθρωποι ουσιαστικά έχανα τις οργανικές τους...ακόμα και αν τις είχαν 15 χρόνια.



Ακριβώς μια τέτοια περίπτωση είμαι εγώ!
Πάντα ήθελα να ασχοληθώ με τη ΕΑ. Όταν έδινα εξετάσεις δεν υπήρχε η σχολή του Βόλου. Όταν τελέιωσα επίσης δεν υπήρχε η σχολή του Βολου (ή τότε έγινε). Άρα η λύση ήταν μεταπτυχιακό.
Πήγα στο εξωτερικό, οι σπουδές μου ήταν 12 μήνες (περιλαμβανόταν και Χριστούγεννα, Πάσχα και καλοκαίρι, κα΄θως δεν είχαμε διακοπές), έκανα πρακτική, έδωσα εξετάσεις και εργασίες στα μαθήματα και έκανα και διπλωματική με πρωτότυπη έρευνα.
Όταν τελείωσα το μεταπτυχιακό και ενώ κατέθεσα τα χαρτιά το (τότε) ΔΙΚΑΤΣΑ δούλεψα στο εξωτερικό σε ειδικό σχολείο με το πτυχίο γενικής αγωγής και το μεταπτυχιακό μου.
Από τη στιγμή που αναγνωρίστηκε το μεταπτυχιακό στην Ελλάδα, δουλεύω στην ειδική αγωγή. Έδωσα ΑΣΕΠ, διορίστηκα και συνεχίζω να δουλέυω στην ΕΑ γιατί αυτό θέλω να κάνω.
Δεν είναι αδικία και για μένα αλλά και για τόσους άλλους σαν και μένα, να "πεταχτούμε" απλά στην άκρη, όπως έγινε με την προηγούμενη ΥΑ; Γιατί μας "πέταγαν" στην κυριολέξία!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 472
    • Προφίλ
Λέτε τη μισή αλήθεια. Οι μόνιμοι δάσκαλοι  και νηπιαγωγοί πε.70.50 και πε.60.50  θα έχαναν κάποια στιγμή τις οργανικές τους, αν διορίζονταν μόνιμοι πε71 και πε61  στην εκπαίδευση. Στην εκπαίδευση δεν διορίστηκαν ποτέ μόνιμοι  πε71 και πε61 και για αυτό κανένας μόνιμος δεν έχασε την οργανική του. Αλήθεια πείτε μου έναν κλάδο που οι απόφοιτοι του είναι  15 χρόνια αναπληρωτες και δεν διορίστηκαν ακόμα; Αυτό συμβαίνει μόνο στους πε71 και πε61.  Πείτε μου έναν κλάδο που βγήκε ΑΣΕΠ και την τελευταία στιγμή τον πήραν πίσω. Αυτό έγινε πάλι με τους ΠΕ71 και πε61.
Επομένως κανένας μόνιμος δεν έχασε την οργανική του.   Η απόφαση να χαθούν οι οργανικές σε περίπτωση που έμπαιναν μέσα στην εκπαίδευση οι εχοντες βασικό τίτλο σπουδών  πε71 και πε61 σίγουρα δεν ηταν ευχαριστη για τους πε60.50 και πε70.50.  Δεν θα πήγαιναν όμως στο σπίτι τους απολυμένοι.   Καποιοι θα επέστρεφαν  ως πε70 και  και πε60 στα κανονικά σχολεία, κάποιο άλλοι θα είχαν την δυνατότητα να δουλέψουν με απόσπαση σε ειδικά σχολεία  ή και να κρατήσουν ακόμα για μεγάλο διάστημα τις οργανικές τους  αφού η ροή μόνιμων πε71 θα ήταν μικρή.(και τελικά όπως είπα παραπάνω τις κράτησαν όλοι).
Είναι πραγματικά για γέλια το επιχείρημα ότι οι πε71 και πε61 πήγαιναν εν γνώσει τους σε σχολές χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα.Τα επαγγελματικά δικαιώματα σε προηγμένες χώρες δίνονται με την ίδρυση της σχολής αλλά στην Ελλάδα πρέπει να παλέψεις για το αυτονόητο.  Οι πε71 και πε61 πάλεψαν για το αυτονόητο και  όσο σπούδαζαν γνώριζαν ότι ήταν θέμα χρόνου βάσει της κοινής λογικής να προηγηθούν στις προσλήψεις.
Και κάτι τελευταίο. Σε θέσεις κλειδιά του κρατικού μηχανισμού ειδικής αγωγής αλλά και σωματείων ειδικής αγωγής βρίσκονται μόνιμοι δάσκαλοι  με το παλιό καθεστώς. Ακόμα και αν είναι οι καλύτεροι άνθρωποι του κόσμου(δεν το αμφισβητώ) όταν αποτελούν μέρος του προβλήματος  δεν μπορούν να παίρνουν αποφάσεις για το πρόβλημα και να  εκφέρουν αμερόληπτη γνώμη. Όταν εγώ είμαι με το φόβο ότι μπορει π.χ.να χάσω την οργανική μου και ο καλύτερος άνθρωπος του κόσμου να είμαι  θα είναι δύσκολο να κρατήσω αντικειμενική στάση.

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
"Πριν την τροπολογία αυτή καλούμασταν κάθε χρόνο να χάνουμε θέσεις έναντι παιδιών με μηδενική προϋπηρεσία. Κάτι τραγικά απαξιωτικό".

Τα "παδιά με μηδιενική προυπηρεσία" είχαν βασικό τίτλο σπουδών.
Εσείς είχατε προυπηρεσία από σπόντα, από μπάλωμα.

Δεν υπάρχει ΩΡΛ στο χωριό και σε βλέπει ο γενικός γιατρός τύπου. Εάν υπάρχει ΩΡΛ, καλύτερα να τη βλέπει ο ΩΡΛ την αμυγδαλίτιδα και ας είναι στο χωριό πιό πολλά χρόνια ο γενικός γιατρός.

Ωραία η απαξίωση, αλλά τα "παιδιά" αυτά πέρασαν σε μια υψηλόβαθμη σχολή και τους παίρνετε τη δουλειά γιατί ο υπουργός κάνει ρουσφέτια σε επίππεδο επαγγελματικών δικαιωμάτων επειδή δεν μπορεί να διορίσει.

Χαρείτε όσο χαρείτε γιατί στο ΣΤΕ αυτά τα πράματα θα πέσουν όπως έπεσαν όλα τα "ωραία" που προσπάθησαν να περάσουν τα τελευταία 2-3 χρόνια , από διευθυντές σχολείων μέχρι κανάλια.

Και θα έπρεπε οι ΠΕ71 να ζητήσουν στήριξη από τα ΔΕΠ τους και να πιέσουν να περάσει τροπολογία για αναδρομικό έλεγχο μεταπτυχιακών.

Τι καθεστώς φοίτησης έιχαν, εάν ήταν τελικά πλήρους φοίτησης ή εξ αποστάσεως και πώς γίνεται να ήταν πλήρους φοίτησης 12 μηνων,  όταν τους ιδιους 9 μήνες ο φοιτητής-αναπληρωτής ήταν στο Καστελόριζο και έπρεπε κάθε Παρασκευή να είναι στη Ρώμη και καταγεγραμένες άδειες στα σχολεία δεν υπάρχουν.

Ήταν εξ αποστάσεως? τότε πρέπει να περάσουν από την αρχή για αναγνώριση ως εξ αποαστάσεως με τα κριτηρια που λέει ο νομος΄.

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Λέτε τη μισή αλήθεια. Οι μόνιμοι δάσκαλοι  και νηπιαγωγοί πε.70.50 και πε.60.50  θα έχαναν κάποια στιγμή τις οργανικές τους, αν διορίζονταν μόνιμοι πε71 και πε61  στην εκπαίδευση. Στην εκπαίδευση δεν διορίστηκαν ποτέ μόνιμοι  πε71 και πε61 και για αυτό κανένας μόνιμος δεν έχασε την οργανική του. Αλήθεια πείτε μου έναν κλάδο που οι απόφοιτοι του είναι  15 χρόνια αναπληρωτες και δεν διορίστηκαν ακόμα; Αυτό συμβαίνει μόνο στους πε71 και πε61.  Πείτε μου έναν κλάδο που βγήκε ΑΣΕΠ και την τελευταία στιγμή τον πήραν πίσω. Αυτό έγινε πάλι με τους ΠΕ71 και πε61.
Επομένως κανένας μόνιμος δεν έχασε την οργανική του.   Η απόφαση να χαθούν οι οργανικές σε περίπτωση που έμπαιναν μέσα στην εκπαίδευση οι εχοντες βασικό τίτλο σπουδών  πε71 και πε61 σίγουρα δεν ηταν ευχαριστη για τους πε60.50 και πε70.50.  Δεν θα πήγαιναν όμως στο σπίτι τους απολυμένοι.   Καποιοι θα επέστρεφαν  ως πε70 και  και πε60 στα κανονικά σχολεία, κάποιο άλλοι θα είχαν την δυνατότητα να δουλέψουν με απόσπαση σε ειδικά σχολεία  ή και να κρατήσουν ακόμα για μεγάλο διάστημα τις οργανικές τους  αφού η ροή μόνιμων πε71 θα ήταν μικρή.(και τελικά όπως είπα παραπάνω τις κράτησαν όλοι).
Είναι πραγματικά για γέλια το επιχείρημα ότι οι πε71 και πε61 πήγαιναν εν γνώσει τους σε σχολές χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα.Τα επαγγελματικά δικαιώματα σε προηγμένες χώρες δίνονται με την ίδρυση της σχολής αλλά στην Ελλάδα πρέπει να παλέψεις για το αυτονόητο.  Οι πε71 και πε61 πάλεψαν για το αυτονόητο και  όσο σπούδαζαν γνώριζαν ότι ήταν θέμα χρόνου βάσει της κοινής λογικής να προηγηθούν στις προσλήψεις.
Και κάτι τελευταίο. Σε θέσεις κλειδιά του κρατικού μηχανισμού ειδικής αγωγής αλλά και σωματείων ειδικής αγωγής βρίσκονται μόνιμοι δάσκαλοι  με το παλιό καθεστώς. Ακόμα και αν είναι οι καλύτεροι άνθρωποι του κόσμου(δεν το αμφισβητώ) όταν αποτελούν μέρος του προβλήματος  δεν μπορούν να παίρνουν αποφάσεις για το πρόβλημα και να  εκφέρουν αμερόληπτη γνώμη. Όταν εγώ είμαι με το φόβο ότι μπορει π.χ.να χάσω την οργανική μου και ο καλύτερος άνθρωπος του κόσμου να είμαι  θα είναι δύσκολο να κρατήσω αντικειμενική στάση.

Διαφωνώ!

Δεν είναι λύση οι μόνιμοι, που επιλέξαμε να εργαστούμε στην ΕΑ και είμαστε σε αυτό το χώρο εδώ και πολλά χρόνια, να επιστρέψουμε στα "κανονικά" σχολεία (δεν μου αρέσει καθόλου αυτός ο όρος). Κάποιοι συνειδητά είμαστε σε αυτό τον τομέα, και είμαστε εδώ γιατί τότε που σπουδάσαμε δεν υπήρχε άλλος δρόμος.
Δεν θέλω, λοιπόν, μετά από τόσες σπουδές και μετά από 15 χρόνια δουλειάς (+1 στο εξωτερικό) να γυρίσω στο "κανονικό" σχολείο! Θέλω να μείνω εδώ που είμαι!
Δεν θέλω κιόλας φυσικά οι απόφοιτοι των σχολών ΕΑ να μείνουν εκτός. Αλλά δεν θα βάλω τα ΄χερια μου για να βγάλω τα μάτια μου!

Η προηγούμενη ΥΑ, το ξαναλέω, εμάς μας πετούσε στην άκρη. Αυτή, εμάς μας έχει σε καλύτερη μοίρα!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 472
    • Προφίλ
Απο συζητησεις με πε71 μου εχουν αναφερει οτι η μετατροπη των μονιμων οργανικων θεσεων σε πε71 ηταν ο μονος δρομος για να μπορεσουν να εισελθουν στην εκπαιδευση να δωσουν ασεπ...
Εάν υπήρχε αλλος τροπος ωστε και οι μονιμοι να κατοχυρωθουν αλλα και οι πε71 να μην αδικηθουν τοτε κακως το υπουργειο δεν το επραξε και εχω το θαρρος να υο πω. Φοβαμαι ομως οτι δεν υπηρχε αλλη επιλογή.
Ηταν πραγματι αυστηρη αποφαση. Σκεψου ομως οτι εσυ με αυτη την αποφαση δεν εχανες την ιδιοτητα του δημοσιου υπαλληλου και στη χειροτερη μεταφεροσουν ως νηπιαγωγος σε κανονικο νηπιαγωγό. Μην ξεχνας οτι το φεκ διορισμου σου ελεγε πε60 και οχι πε60,50 επομενως η πολιτεια σε διορισε πρωτιστως ως νηπιαγωγο  για κανονικο σχολειο. Η υλη που εξεταστηκες στον ασεπ ηταν υλη πε60 και οχι πε60.50.  Με τη μετακινηση σου αυτη στον πρωτιστως φυσικο σου χωρο ανοιγες τον δρομο να μπει στην ρκπαιδευση και ενας πε61 που αυτος δεν ειχε αλλη επιλογη απο τον χωρο της ειδικης αγωγης.ο πε61 δεν ειχε την επιλογη να παει σε κανονικο σχολειο οπως εσυ.

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Άλλο τι "αγαπάμε" και άλλο τι γράφει το βασικό πτυχίο πάνω.

Κι εγώ "αγαπάω" τη ψυχολογία, αλλά το ψυχολόγο επειδή έκανα ένα μεταπτυχιακό 7 μηνων εξ αποστάσεως σε γλώσσα που δεν ήξερα , δεν με κάνει ψυχολόγο και δεν μπορώ ούτε γραφείο να ανοιξω ούτε στο δημόσιο να κάνω το ψυχολόγο.

Εμένα αυτό το "αγαπάω" από αυτά που έχω δει,  στους αναπληρωτές μου μοιάζει με "δεν μπορώ να χωθώ στον πίνακα γενικής και πρέπει να δουλεύω σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο/σχολείο με 5 κατοστάρικα, οπότε βρήκα τρύπα στην ειδική".

και στους μόνιμους με "θέλω να πάω στο Μαρούσι και η οργανική μου είναι στη Κάσο". 

Από αγάπη άλλο τίποτα σε αυτή τη χώρα.

Ο άλλος που έβγαλε τα μάτια του στις πανελλήινιες για να πιάσει τα τμήματα Ειδικής που είναι στο θεό και μετά άλλα 4 χρόνια έκανε μόνο ειδική δεν τα "αγαπάει" φαίνεται.

 Αυτός απλά διαβάζει και οοοολοι άλλα "αγαπάνε" το βασικό του πτυχίο!!!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Η προηγούμενη ΥΑ, το ξαναλέω, εμάς μας πετούσε στην άκρη. Αυτή, εμάς μας έχει σε καλύτερη μοίρα!

μάλλον έχεις μπερδέψει τις ΥΑ αυτή που συζητάμε εδώ είναι για τους αναπληρωτές... αυτό που λες εσύ ως μόνιμη είναι που καταργήθηκε το καλοκαίρι.
Στην τελική συναδέλφισα δεν σου στερούσε την οργανική εκείνο που καταργήθηκε άσε που επι της ουσίας δεν εφαρμόστηκε ποτέ....
και ναι είναι ΞΕΦΤΙΛΑ ως εκπαιδευτικοί να στηρίζουμε την αδικία ακόμα και αν αυτή μας βολεύει...

Ελλαδιστάν....

Για τα επαγγελματικά δικαιώματα που δεν τους έδιναν γιατί θα χάλαγαν την πιάτσα των γενικών παιδαγωγικών τμημάτων ή την παιδαγωγική επάρκεια για τους ίδιους λόγους μην τα επικαλείστε ρε παιδιά, πόσο περισσότερο θα κατέβει το επίπεδο.... έλεος δηλαδή.....

Ελλαδιστάν.....

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
μάλλον έχεις μπερδέψει τις ΥΑ αυτή που συζητάμε εδώ είναι για τους αναπληρωτές... αυτό που λες εσύ ως μόνιμη είναι που καταργήθηκε το καλοκαίρι.
Στην τελική συναδέλφισα δεν σου στερούσε την οργανική εκείνο που καταργήθηκε άσε που επι της ουσίας δεν εφαρμόστηκε ποτέ....
και ναι είναι ΞΕΦΤΙΛΑ ως εκπαιδευτικοί να στηρίζουμε την αδικία ακόμα και αν αυτή μας βολεύει...

Ελλαδιστάν....

Για τα επαγγελματικά δικαιώματα που δεν τους έδιναν γιατί θα χάλαγαν την πιάτσα των γενικών παιδαγωγικών τμημάτων ή την παιδαγωγική επάρκεια για τους ίδιους λόγους μην τα επικαλείστε ρε παιδιά, πόσο περισσότερο θα κατέβει το επίπεδο.... έλεος δηλαδή.....

Ελλαδιστάν.....
[/quot

Γνωριζω πολυ καλα για ποιο πραγμα μιλαω συναδελφε. Γνωριζω πολυ καλα οτι καταργηθηκε (ευτυχως) και γνωριζω πολυ καλα οτι αλλο αναπληρωτης και αλλο μονος.

Θα ηθελα να δω τις αντιδρασεις των εκοαιδευτικων δευτεροβαθμιας, αν σε  αυριο γινει ενα τμημα ειδικης αγωγης δευτεροβαθμιας φιλολογων και μαθηματικων, οι οποιοισε 5 χρονθα θα λενε "δεν με νοιαζει πισο γουσταρεις αυτο που κανεις, δεν με νοιαζει ποσα χρονια το κανεις, δεν με νοθαζει πιυ δεν τπηρχε αλλος τροπος να το κανεις, πλεον φυγε!"
Γιατι ωραια τα σχολια απο την απεξω! Ολονων τα σχολια!

Και ξαναλεω. Προσωπικα ποτε δεν ειπα καπου οτι οι αποφοιτοι ΕΑ δεν πρεπει να δουλεψουν πανω στο αντικειμενο των σπουδων τους. Το αντιθετο! Αλλα, αυτο δεν μπορει να γινει πετωντας απεξω αυτους πιυ τοσα χρονια στηριζουν την ΕΑ.

Θελετε να πιυμε να μπει ως ορος για το διορισμο ή την προσληψη οτι δεν εχεις μετα δικαιωμα να πας στη γενικη αγωγη; Να το πιυμε!
Θελετε να πουμε να ξαναεκεταστουν οι γνωσεις στην ΕΑ ολων υπο τυπου ΑΣΕΠ και με βαση τα απιτελεσματα να γινουν οι προσληψεις; Να το πιυμε!
Θελετε να πουμε να γινει σοβαρη αξιολογηση της δουλειας ολων και με βαση αυτα τα αποτελεσματα να συνεχισουν ή οχι να δουλευουν στην ΕΑ; Να το πουμε!
Θελετε να πουμε για ενωποιηση των κλαδων 71/70 και 61/60; Να το πουμε!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 419
Σύνολο: 428

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.