*

Αποστολέας Θέμα: Προφορική εξέταση μαθητή με δυσλεξία  (Αναγνώστηκε 24602 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3351
    • Προφίλ
Απ: Προφορική εξέταση μαθητή με δυσλεξία
« Απάντηση #70 στις: Δεκέμβριος 17, 2019, 09:10:42 μμ »
Παράθεση
Καλά κάνεις και επιμένεις σε αυτά που προτείνονται στη γνωμάτευση του ΚΕΣΥ, ίσως θα πρέπει να τα πλασάρεις στο γονέα με διαφορετικό τρόπο.
Δεν τα απαιτείς δηλαδή από το παιδί αλλά πιστεύεις ότι θα βοηθήσουν στην ανάπτυξη των δεξιοτήτων του και θα ενισχύσουν τόσο την απόδοσή του όσο και την αυτοεκτίμησή του.
Σε κάθε περίπτωση μη φοβηθείς να απευθυνθείς στο ΚΕΣΥ, δουλειά τους είναι και η υποστήριξη!

Το θέμα είναι ότι ο γονιός ήρθε με τσαμπουκά, ας το πω έτσι ωμά, ότι πρέπει να κάνουμε ό,τι λέει το ΚΕΣΥ. Ο γονιός επίσης ισχυρίζεται ότι το παιδί προετοιμάζεται στο σπίτι, χωρίς να αναφέρει πώς. Αφού προετοιμάζεται, με άγνωστο τρόπο, πώς έρχεται και δεν μπορεί, όταν εγώ του διαβάζω το κείμενο, να υπογραμμίσει κάτι και να το πει; Δεν είπα ότι το απαιτώ, αλλά αν έκανε μια σωστή δουλειά, ένα πρόγραμμα παρέμβασης σωστό, θα καταλάβαινε ότι πρέπει τουλάχιστον να υπογραμμίζει. Δηλαδή μου έδωσε την κόλλα σε 15 λεπτά. Μετά του διάβασα τα θέματα, και ουσιαστικά δεν μπορούσε να απαντήσει τίποτα. Εκεί μάλλον περίμενε ότι θα αρχίσω να λέω με τρόπο τις απαντήσεις (κάτι που πολλοί συνάδερφοι το κάνουν, εγώ όχι) και εκεί υποψιάζομαι ότι οφείλεται η επιθετική διάθεση του γονιού. Όπως και να το κάνουμε, ο τελευταίος νόμος που μένει ανενεργός, μπορεί να ενεργοποιηθεί εναντίον μας ανά πάσα στιγμή. Αν πάρω το ΚΕΣΥ, πρώτον φοβάμαι ότι ο γονιός θα πει ότι πώς παίρνεις το ΚΕΣΥ χωρίς την άδειά μου, και δεύτερον το ΚΕΣΥ θα ρίξει όλες τις ευθύνες σε εμάς για να αποσείσει όποιες δικές τους παραλείψεις. Θα ενημερώσω την διεύθυνση του σχολείου και βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προφορική εξέταση μαθητή με δυσλεξία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:42:38 »

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Προφορική εξέταση μαθητή με δυσλεξία
« Απάντηση #71 στις: Δεκέμβριος 17, 2019, 10:22:44 μμ »
Το θέμα είναι ότι ο γονιός ήρθε με τσαμπουκά, ας το πω έτσι ωμά, ότι πρέπει να κάνουμε ό,τι λέει το ΚΕΣΥ.

Αυτό κάνεις, οι υπογραμμίσεις που αναφέρεις είναι οδηγία του ΚΕΣΥ σύμφωνα με τα λεγόμενά σου. Δε βλέπω κανένα πρόβλημα εδω.

Ο γονιός επίσης ισχυρίζεται ότι το παιδί προετοιμάζεται στο σπίτι, χωρίς να αναφέρει πώς. Αφού προετοιμάζεται, με άγνωστο τρόπο, πώς έρχεται και δεν μπορεί, όταν εγώ του διαβάζω το κείμενο, να υπογραμμίσει κάτι και να το πει; Δεν είπα ότι το απαιτώ, αλλά αν έκανε μια σωστή δουλειά, ένα πρόγραμμα παρέμβασης σωστό, θα καταλάβαινε ότι πρέπει τουλάχιστον να υπογραμμίζει. Δηλαδή μου έδωσε την κόλλα σε 15 λεπτά. Μετά του διάβασα τα θέματα, και ουσιαστικά δεν μπορούσε να απαντήσει τίποτα.

Το ότι το παιδί προετοιμάζεται σπίτι ή ότι εσύ προσπαθείς είτε με ΕΠΕ είτε όχι, δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα έχει και αποτέλεσμα.
Μπορείς να δώσεις στο παιδί και άλλες ευκαιρίες και να το εξετάσεις και με άλλους τρόπους (κάποια εργασία για το σπίτι, προφορική εξέταση, τεστ/διαγώνισμα σε άλλη ενότητα).
Στο τέλος του τετραμήνου θα το αξιολογήσεις έχοντας υπόψη και τα αναφερόμενα στη διάγνωση. Άσχετο αλλά μεε την ευκαιρία να αναφέρω ότι θεωρώ τελείως άστοχο να μπαίνεις στη διαδικασία του να ρωτάς συναδέλφους πόσο βαθμολόγησαν τον μαθητή στα μαθήματά τους.

Εκεί μάλλον περίμενε ότι θα αρχίσω να λέω με τρόπο τις απαντήσεις (κάτι που πολλοί συνάδερφοι το κάνουν, εγώ όχι) και εκεί υποψιάζομαι ότι οφείλεται η επιθετική διάθεση του γονιού.

Εκεί ξεκαθαρίζεις ότι πρόκειται για άλλα μαθήματα στα οποία το παιδί μπορεί να ανταποκρίνεται διαφορετικά. Το ότι ενδεχομένως τα καταφέρνει καλύτερα πχ στα μαθηματικά
δε σημαίνει ότι εσύ δεν κάνεις καλά τη δουλειά σου. Δεν θα απολογηθείς και για αυτό, καλό είναι να είσαι δεκτική, ειλικρινής και καλοπροέραιτη στους γονείς αλλά να τους θέτεις και κάποια όρια. Αλλιώς το κάθε ούρουκ χάι θα μπαίνει μέσα και θα απαιτεί να χορεύουμε στο σκοπό του.

Όπως και να το κάνουμε, ο τελευταίος νόμος που μένει ανενεργός, μπορεί να ενεργοποιηθεί εναντίον μας ανά πάσα στιγμή.

I need more info on that...σε ποιόν νόμο αναφέρεσαι;


Αν πάρω το ΚΕΣΥ, πρώτον φοβάμαι ότι ο γονιός θα πει ότι πώς παίρνεις το ΚΕΣΥ χωρίς την άδειά μου.

Σιγά μη τον ρωτήσεις και πότε θα πας τουαλέτα, είμαστε με τα καλά μας; Μπορείς να επικοινωνείς με το ΚΕΣΥ ανά πάσα στιγμή υπηρεσιακά, να μεταφέρεις τους προβληματισμούς σου και να ζητάς συμβουλευτική και υποστήριξη.
Σύμφωνα με το άρθρο 7 του Νόμου 4547/2018, "αποστολή των Κ.Ε.Σ.Υ. είναι η υποστήριξη των σχολικών μονάδων και των Ε.Κ. της περιοχής αρμοδιότητάς τους..
Για την εκπλήρωση της αποστολής τους, τα Κ.Ε.Σ.Υ. δραστηριοποιούνται στους τομείς...του σχεδιασμού και της υλοποίησης εκπαιδευτικών και ψυχοκοινωνικών παρεμβάσεων...της υποστήριξης του συνολικού έργου των σχολικών μονάδων"

το ΚΕΣΥ θα ρίξει όλες τις ευθύνες σε εμάς για να αποσείσει όποιες δικές τους παραλείψεις

Εννοείται ότι θα επικοινωνήσεις και θα μιλήσεις με κάποιον που εμπιστεύεσαι, αν υπάρχει η παραμικρή υπόνοια ότι θα διαστρεβλωθούν αυτά που θα πεις για να χρησιμοποιηθούν
εναντίον σου τότε καλύτερα να το αποφύγεις ή τουλάχιστον να είσαι πολύ προσεκτική στο τι θα πεις και πως θα το πεις.

Καλή τύχη και μη σκας, έχεις όλη την καλή διάθεση να βοηθήσεις αλλά χρειάζεται καλή θέληση και προσπάθεια και από την άλλη πλευρά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158565
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 477
Σύνολο: 498

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.