*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2017  (Αναγνώστηκε 507766 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tzizzzz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2128 στις: Σεπτέμβριος 05, 2017, 01:34:59 μμ »
stape τι πιστεύεις οτι θα γίνει με τους ΠΕ 19-20 στην Κεντρική Μακεδονία?θα τα δώσουν τα κενά?ή θα τα καλύψουν με τους πλεονάζοντες απο Δευτεροβάθμια?που ήταν όλοι αυτοί οι πλεονάζοντες αυτά τα χρόνια και ξαφνικά εμφανίστηκαν φέτος?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:22:32 »

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2129 στις: Σεπτέμβριος 05, 2017, 01:37:09 μμ »
Προς φίλους ΠΕ 19/20 που ενδιαφέρονται για Κεντρική Μακεδονία.

Για ψάξτε τις τοποθετήσεις γύρω από Θεσσαλονίκη... Ω ρε γέλια...

Τι εννοείς;

Αποσυνδεδεμένος stape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2130 στις: Σεπτέμβριος 05, 2017, 03:02:28 μμ »
Απλά σας παροτρύνω να δείτε τοποθετήσεις πριν και μετά κοινή συνεδρίαση ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ (όταν γίνουν). Εγώ πάντως δύο πράγματα συνειδητοποίησα

1ον Υπάρχει θέμα με τους κατά προτεραιότητα, και δεν εννοώ π.χ. για λόγους υγείας, εννοείται. Μάλλον αυτούς κατεβάζουν από Β βαθμια σε Α βαθμια
2ον Ηδη έσκασαν κενά από αποσπασμένες συναδέλφισσες που πήραν την απόσπαση και στο καπάκι άδεια ανατροφής, σε διάφορες ειδικότητες.

Ο σώζων εαυτόν σωθήτω!
What might have been is an abstraction
Remaining a perpetual possibility
Only in a world of speculation.

T.S. Eliot - Burnt Norton (Four Quartets, 1936 / 1943)

Αποσυνδεδεμένος nadine

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2131 στις: Σεπτέμβριος 05, 2017, 03:18:36 μμ »
Και τι θα γίνει με τα κένα αυτά; νομιμοποιούνται να τα πάρουν αναπληρωτές ενώ εκρεμεί γ φάση μονίμων;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:22:32 »

Αποσυνδεδεμένος j.prin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2132 στις: Σεπτέμβριος 05, 2017, 03:36:20 μμ »
Αυτό είναι απλά μια οδηγία που προέτρεπε τις δευτεροβάθμιες να βιαστούν να διαθέσουν τους πλεονάζοντές τους στις οικείες πρωτοβάθμιες, ώστε αυτοί να προλάβουν τοποθετηθούν πριν από τους αποσπασμένους από άλλες περιοχές οι οποίοι θα έρχονταν με την επερχόμενη φάση αποσπάσεων (όπως αναφέρει και το έγγραφο).

Καλή η διασταλτική ερμηνεία των εγγράφων, αλλά το να πιάνονται κάποιοι από ένα τέτοιο έγγραφο για να τεκμηριώσουν το ότι πρέπει να προηγηθούν οι οικείοι πλεονάζοντες, με ξεπερνάει.

Αν υπήρχε νομικό πάτημα για να προηγηθούν, τότε δεν θα χρειαζόταν το υπουργείο να στείλει αυτό το έγγραφο στις δευτεροβάθμιες. Επειδή ακριβώς δεν προβλέπεται πουθενά, τους είπε να βιαστούν ώστε να έχουν το χρονικό πλεονέκτημα.

Σε περιπτώσεις που ήδη υπάρχουν και αποσπασμένοι από άλλες περιοχές και "οικείοι", το πλέον δίκαιο είναι να συνεξεταστούν με βάση τα μόριά τους. Αλλά δυστυχώς διαπιστώνω ότι υπάρχει μεθόδευση σε υψηλότερο επίπεδο (περιφερειών και άνω) να προηγηθούν οι της ίδιας περιοχής. Κάτι που κατά τη γνώμη μου είναι άδικο.




11-9-2012
Αρ. Πρωτ.: 104637/Δ2


ΘΕΜΑ: «Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών στη διάθεση των ΠΥΣΔΕ, κλάδων ΠΕ05, ΠΕ06, ΠΕ07, ΠΕ08, ΠΕ11, ΠΕ16, ΠΕ18.41, ΠΕ19-20 και  ΠΕ32».

   Σας υπενθυμίζουμε ότι ζητήσαμε για τον υπολογισμό των λειτουργικών κενών της Β΄ φάσης αποσπάσεων από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ να ληφθούν υπόψη οι πλεονάζοντες εκπαιδευτικοί στα ΠΥΣΔΕ προκειμένου να διατεθούν στην Α/θμια εκπαίδευση. Ως εκ τούτου τα ΠΥΣΔΕ οφείλουν να διαθέσουν, πρώτα τους οργανικά ανήκοντες που βρίσκονται στη διάθεση των ΠΥΣΔΕ, λόγω μη ύπαρξης  λειτουργικού κενού στη Β/θμια,  προκειμένου να τοποθετηθούν στην Α/θμια πριν  τους αποσπασμένους εκπαιδευτικούς από άλλα ΠΥΣΔΕ.

                                                                                 
                                                                                                   
                                                                                        Η ΑΝΑΠ/ΤΡΙΑ ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ
                                                                                           ΓΕΝΙΚΗΣ  ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ
         
                                                                                                   
                                                                                             ΕΥΔΟΚΙΑ ΚΑΡΔΑΜΙΤΣΗ

Αποσυνδεδεμένος j.prin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2133 στις: Σεπτέμβριος 05, 2017, 03:42:06 μμ »
Το απόσπασμα που παραθέτεις δεν αναφέρει κάτι για την προτεραιότητα των τοποθετήσεων.
Σχεδόν σε όλα τα ΠΥΣΠΕ υπάρχουν αποσπασμένοι από άλλα ΠΥΣΔΕ που κάθονται και περιμένουν πότε οι οικείες δευτεροβάθμιες θα τους διαθέσουν προσωπικό.
Και ενώ οι αποσπασμένοι από άλλες περιοχές είναι ήδη στη διάθεση των ΠΥΣΠΕ, όχι μόνο δεν θα προηγηθούν, αλλά θα ακολουθήσουν στις τοποθετήσεις αυτούς που ούτε καν έχουν διατεθεί ακόμα!
Και όλα αυτά χωρίς να υπάρχει ούτε ένας νόμος που να το στηρίζει (τουλάχιστον δεν βρήκα κάτι εγώ).
Λογικό ε;

Επιπλέον (Νόμος 4386 με ΦΕΚ 83/Α/11-05-2016, άρθρο 33 κεφάλαιο Γ)
https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2016/%CE%9D.4386.pdf
Ειδικότερα, για το σύνολο των κοινών ειδικοτήτων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ΠΕ05, ΠΕ06, ΠΕ07, ΠΕ08, ΠΕ11, ΠΕ16, ΠΕ19/20, ΠΕ32) βεβαιώνεται επιπλέον εγγράφως από τον οικείο Διευθυντή Εκπαίδευσης προς τον οικείο Περιφερειακό Διευθυντή Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ότι έχουν καλυφθεί πλήρως οι ανάγκες σε διδακτικό ωράριο για κάθε μία από τις αντίστοιχες ειδικότητες στις σχολικές μονάδες της οικείας Διεύθυνσης Εκπαίδευσης σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις.

Η συμπλήρωση του διδακτικού ωραρίου του συνόλου των κοινών ειδικοτήτων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης γίνεται σε σχολικές μονάδες και των δύο (2) βαθμίδων εκπαίδευσης, με προτεραιότητα στη βαθμίδα στην οποία ανήκει ο εκπαιδευτικός.
Η κατανομή και η ανωτέρω συμπλήρωση του διδακτικού ωραρίου του συνόλου των κοινών ειδικοτήτων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης καθορίζονται με απόφαση του οικείου Περιφερειακού Διευθυντή Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ύστερα από γνώμη των ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ που συνέρχονται για το θέμα αυτό σε κοινή συνεδρίαση. Η συνεδρίαση αυτή πραγματοποιείται με ευθύνη του αρμόδιου Περιφερειακού Διευθυντή Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης υποχρεωτικά εντός του πρώτου δεκαημέρου του Σεπτεμβρίου εκάστου διδακτικού έτους, ο οποίος ορίζει τον Πρόεδρο της κοινής συνεδρίασης.

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2134 στις: Σεπτέμβριος 05, 2017, 03:50:28 μμ »
εγω προσωπικα αποσπαση απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ (για α/μια) εχω παρει και δεν με συμφερει καθολου το εγγραφο που παρεθεσα.

μαλιστα, στο ΠΥΣΔΕ που αποσπαστηκα ακολουθουν αυτην την μεθοδευση που λες j.prin. οσοι ειμαστε με ενδειξη Α/μια, δεν μας διαθετουν ακομα στην Α/μια γιατι περιμενουν να δουν ποσοι τους περισσευουν ωστε να παρουν πρωτα οι οικειοι πλεοναζοντες τοποθετηση και μετα εμεις.

και εδω υπαρχει μεγαλη ασαφεια. απο την μια λεει η Β/μια οτι οι τοποθετησεις γινονται με βαση τα ΠΔ του 96 και 97 που οριζουν οτι προηγουνται οι λειτουργικα υπεραριθμοι απο τους πασης φυσεων αποσπασμενους και απο την αλλη εμεις που πηραμε αποσπαση με ενδειξη Α/μια πρεπει να περιμενουμε καμια 10αρια μερες για να δουνε ποτε θα ξεκαθαριστει το τοπιο στην Β/μια (τμηματα ΕΠΑΛ, Β αναθεσεις κτλ). και η ολη υποθεση κολλαει στο γεγονος οτι πηραμε αποσπαση οχι απευθειας στο ΠΥΣΠΕ αλλα πρωτα στο ΠΥΣΔΕ που πρεπει να μας διαθεσει στο οικειο ΠΥΣΠΕ. οποτε αν δεν υπογραφει ο Δ/ντης εκ/σης Β/μιας δεν μπορει να προχωρησει το ΠΥΣΠΕ στην οριστικη μας τοποθετηση
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2135 στις: Σεπτέμβριος 05, 2017, 04:36:12 μμ »
Το απόσπασμα που παραθέτεις δεν αναφέρει κάτι για την προτεραιότητα των τοποθετήσεων.
Σχεδόν σε όλα τα ΠΥΣΠΕ υπάρχουν αποσπασμένοι από άλλα ΠΥΣΔΕ που κάθονται και περιμένουν πότε οι οικείες δευτεροβάθμιες θα τους διαθέσουν προσωπικό.
Και ενώ οι αποσπασμένοι από άλλες περιοχές είναι ήδη στη διάθεση των ΠΥΣΠΕ, όχι μόνο δεν θα προηγηθούν, αλλά θα ακολουθήσουν στις τοποθετήσεις αυτούς που ούτε καν έχουν διατεθεί ακόμα!
Και όλα αυτά χωρίς να υπάρχει ούτε ένας νόμος που να το στηρίζει (τουλάχιστον δεν βρήκα κάτι εγώ).
Λογικό ε;
Που έγραψα ότι είναι λογικό;
Παρέθεσα το νόμο που λέει ότι οι κοινές ειδικότητες εξαντλούν τη δυνατότητα συμπλήρωσης ωραρίου στη βαθμίδα που ανήκουν πριν διατεθούν στην άλλη βαθμίδα. Δεν μίλησα ούτε για σειρά τοποθετήσεων. Αυτό που ευθέως συνεπάγεται (χωρίς αμφιβολία) είναι ότι πρέπει να μην δίνονται αποσπάσεις κοινών ειδικοτήτων σε κανένα πύσπε παρά μόνο στις περιπτώσεις που είναι βέβαιο ότι οι πλεονάζοντες κοινών ειδικοτήτων του οικείου πύσδε δεν επαρκούν για την κάλυψη λειτουργικών κενών του πύσπε. Κάτι που  προυποθέτει σοβαρό προγραμματισμό από το υπουργείο.Μέχρι τότε όλα γίνονται "στρογγυλεμένα"και οι κοινές ειδικότητες σφάζονται μεταξύ τους κατά το προσωπικό συμφέρον τους λόγω της απουσίας σαφούς νομοθετικού πλαισίου για τη σειρά τοποθετήσεων αποσπασμένων και πλεοναζόντων..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2017, 04:38:23 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος thanvot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2136 στις: Σεπτέμβριος 05, 2017, 06:14:44 μμ »
Βρε μπας και είστε εκείνη που μου φαγε ένα ολόκληρο απόγευμα στο alfavita για να προσπαθεί να μου αποδείξει ότι αυτός ο νόμος λέει ότι δεν πρέπει να πάρουμε απόσπαση? Εσείς είστε της Βθμιας, της Αθμιας, της διοίκησης, τι από όλλα?

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2137 στις: Σεπτέμβριος 05, 2017, 06:19:25 μμ »
Εγώ συνάδελφε είμαι πε03 και γράφω μόνο στο pde ;D
Μπορεί να μη συμφωνείς με τις απόψεις μου αλλά δεν μπορείς να μου απαγορεύσεις να τις γράφω, οπότε δεν χρειάζονται ειρωνείες και προσωπικές επιθέσεις. Δεν φταίω εγώ που η άποψη μου δεν σε εξυπηρετεί.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος j.prin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2138 στις: Σεπτέμβριος 05, 2017, 06:21:04 μμ »
Αυτό δεν το πολυκατάλαβα.
Εννοείς ότι υπάρχουν διευθυντές Δ.Ε. που δεν υπογράφουν τις διαθέσεις αυτών που αποσπάστηκαν από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ;

και η ολη υποθεση κολλαει στο γεγονος οτι πηραμε αποσπαση οχι απευθειας στο ΠΥΣΠΕ αλλα πρωτα στο ΠΥΣΔΕ που πρεπει να μας διαθεσει στο οικειο ΠΥΣΠΕ. οποτε αν δεν υπογραφει ο Δ/ντης εκ/σης Β/μιας δεν μπορει να προχωρησει το ΠΥΣΠΕ στην οριστικη μας τοποθετηση

Αποσυνδεδεμένος thanvot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2139 στις: Σεπτέμβριος 05, 2017, 06:28:06 μμ »
Εγώ συνάδελφε είμαι πε03 και γράφω μόνο στο pde ;D
Μπορεί να μη συμφωνείς με τις απόψεις μου αλλά δεν μπορείς να μου απαγορεύσεις να τις γράφω, οπότε δεν χρειάζονται ειρωνείες και προσωπικές επιθέσεις. Δεν φταίω εγώ που η άποψη μου δεν σε εξυπηρετεί.

Αν σε έθιξα ζητάω συγγνώμη. Απλά ήθελα να ξέρω αν θα χρειαστεί να επαναλάβω την δική μου ερμηνεία του νόμου που παραθέσατε και που δίνει δικαίωμα και αποσπάσεις να πάρουμε και οι πλεονάζοντες να τοποθετηθούν στην άλλη βαθμίδα. Δυστυχώς η δική σας γνώμη/ερμηνεία είναι τελείως διαφορετική.

Αποσυνδεδεμένος daskalosss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2140 στις: Σεπτέμβριος 05, 2017, 06:32:31 μμ »
Καλησπέρα! Να κάνω μια ερώτηση; Είναι δυνατόν οι τοποθέτηση των αναπληρωτών να προηγηθεί των αποσπάσεων εντός; Γιατί καθυστερούν να ανακοινωθούν οι αποσπάσεις!

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2141 στις: Σεπτέμβριος 05, 2017, 06:40:07 μμ »
Απλά σας παροτρύνω να δείτε τοποθετήσεις πριν και μετά κοινή συνεδρίαση ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ (όταν γίνουν). Εγώ πάντως δύο πράγματα συνειδητοποίησα

1ον Υπάρχει θέμα με τους κατά προτεραιότητα, και δεν εννοώ π.χ. για λόγους υγείας, εννοείται. Μάλλον αυτούς κατεβάζουν από Β βαθμια σε Α βαθμια
2ον Ηδη έσκασαν κενά από αποσπασμένες συναδέλφισσες που πήραν την απόσπαση και στο καπάκι άδεια ανατροφής, σε διάφορες ειδικότητες.

Ο σώζων εαυτόν σωθήτω!

Stape, όσον αφορά στο Νο1 δεν σε πολυκαταλαβαινω... οσον αφορά στο 2ο φαντάζομαι έχεις κάποια πληροφορηση, γιατι οκ, μπόρεσα να βρω τοποθετησεις κάποιων πυσπε (χωρίς να μπορώ βέβαια να εξαγω καποιο συμπέρασμα - μήπως τελικα είμαι εντελώς γκαου;  :o) αλλά δεν μπόρεσα να βρω τίποτα σχετικό με άδειες.
Από τα λεγόμενά σου πάντως συμπεραίνω πως υπάρχει ελπίδα για την γ φάση, εκτός βέβαια και αν τα δώσουν όλα στους αναπληρωτες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158572
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 534
Σύνολο: 559

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.