*

Αποστολέας Θέμα: Επιλογή φροντιστηρίου Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 6514 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 239
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επιλογή φροντιστηρίου Αγγλικών
« στις: Αύγουστος 28, 2017, 12:05:37 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι!

Σκέφτομαι να ξεκινήσει η κόρη μου φέτος Αγγλικά, πιθανότατα σε κάποιο φροντιστήριο.

Τι θα πρέπει κατά τη γνώμη σας να ρωτήσω ώστε να διασφαλίσω ότι γίνεται σωστή δουλειά;

Επίσης όσοι έχετε εμπειρία, πόσες ώρες την εβδομάδα και πόσοι μαθητές ανά τμήμα θεωρούνται ιδανικοί;

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιλογή φροντιστηρίου Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:54:41 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή φροντιστηρίου Αγγλικών
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 28, 2017, 01:01:32 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι!

Σκέφτομαι να ξεκινήσει η κόρη μου φέτος Αγγλικά, πιθανότατα σε κάποιο φροντιστήριο.

Τι θα πρέπει κατά τη γνώμη σας να ρωτήσω ώστε να διασφαλίσω ότι γίνεται σωστή δουλειά;

Επίσης όσοι έχετε εμπειρία, πόσες ώρες την εβδομάδα και πόσοι μαθητές ανά τμήμα θεωρούνται ιδανικοί;

Ευχαριστώ
Υποθέτω πως η κόρη σου είναι μικρή, 7-8 ετών και πως θα ξεκινήσει τάξη junior.
Θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις τις επιτυχίες του φροντιστηρίου, την πείρα των καθηγητών και τη γνώμη κάποιου άλλου γονέα, ώστε να είσαι όσο γίνεται καλύτερα ενημερωμένη.
Και να κοιτάξεις να κάνει η κόρη σου μαζί τις τάξεις: junior A και junior B, γιατί με αυτόν τον τρόπο θα κερδίσει στο σύνολο η μικρή μια χρονιά, δηλ. μπορεί να πάρει το Proficiency νωρίτερα!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή φροντιστηρίου Αγγλικών
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 28, 2017, 01:20:24 μμ »
Εγώ θα ζητούσα να δω και το πτυχίο Αγγλικής Φιλολογίας της καθηγήτριας που θα κάνει μάθημα στην κόρη μου.
Επίσης, δεν θα ήθελα να έχει το τμήμα πάνω από 10 άτομα. Όσο για τις ώρες, νομίζω ότι 3 ώρες την εβδομάδα για Junior είναι ok.

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 239
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή φροντιστηρίου Αγγλικών
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 28, 2017, 01:25:17 μμ »
Ναι είναι μικρή, 7 χρονών. Θα πάει τώρα Β Δημοτικού
Για Junior ενδιαφέρομαι, ναι...
Απλά μήπως είναι μικρή για να κάνει Junior A και Β μαζί;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιλογή φροντιστηρίου Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:54:41 »

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 239
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή φροντιστηρίου Αγγλικών
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 28, 2017, 01:26:39 μμ »
Εγώ θα ζητούσα να δω και το πτυχίο Αγγλικής Φιλολογίας της καθηγήτριας που θα κάνει μάθημα στην κόρη μου.
Επίσης, δεν θα ήθελα να έχει το τμήμα πάνω από 10 άτομα. Όσο για τις ώρες, νομίζω ότι 3 ώρες την εβδομάδα για Junior είναι ok.

Λες να το ζητήσω ε;

Ξέρω ότι σε μικρές τάξεις βάζουν και φοιτήτριες να διδάσκουν και σίγουρα δε θα ήταν το ιδανικό.....

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή φροντιστηρίου Αγγλικών
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 28, 2017, 03:09:29 μμ »
Ναι είναι μικρή, 7 χρονών. Θα πάει τώρα Β Δημοτικού
Για Junior ενδιαφέρομαι, ναι...
Απλά μήπως είναι μικρή για να κάνει Junior A και Β μαζί;
Όχι, δεν είναι μικρή για να κάνει τις δύο τάξεις junior μαζί. Και η δική μου μια χαρά τα κατάφερε πέρυσι! Με διάβασμα, βέβαια!
Όμως, αν δεν θέλετε, δεν υπάρχει θέμα, θα τις κάνετε ξεχωριστά. Απλά, γλιτώνετε έναν χρόνο με αυτόν τον τρόπο, τουλάχιστον!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή φροντιστηρίου Αγγλικών
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 28, 2017, 03:16:05 μμ »
Εγώ θα ζητούσα να δω και το πτυχίο Αγγλικής Φιλολογίας της καθηγήτριας που θα κάνει μάθημα στην κόρη μου.
Επίσης, δεν θα ήθελα να έχει το τμήμα πάνω από 10 άτομα. Όσο για τις ώρες, νομίζω ότι 3 ώρες την εβδομάδα για Junior είναι ok.
Συγγνώμη, αλλά θα το ρωτήσω: στα φροντιστήρια Μ.Ε. που πάνε ή που θα πάνε τα παιδιά μας, ζητάτε να δείτε τα πτυχία των διδασκόντων; Με τίποτε! Απλά είναι θέμα τύχης σε ποιον καθηγητή θα πέσει ο κάθε μαθητής, αν δηλ. ο διδάσκων είναι έμπειρος, καταρτισμένος, μεταδοτικός κλπ., αλλά και θέμα ευσυνειδησίας του ιδιοκτήτη του φροντιστηρίου!
Γιατί μου έχει τύχει να διδάσκει σε φροντιστήριο έκθεση στην Β΄ και τη Γ΄ Λυκείου καθηγητής, που δήλωνε εκθεσιολόγος και τελικά είχε τελειώσει το τμήμα Κοινωνιολογίας Κρήτης! Τα συμπεράσματα δικά σας!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή φροντιστηρίου Αγγλικών
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 30, 2017, 04:53:52 μμ »
Μην κάνεις το λάθος και βάλεις το παιδί (ειδικά αν είναι Β' Δημοτικού) να κάνει Junior A και B μαζί.Πέρσι που δίδαξα AB μαζί αλλά και από παιδια Senior A που είχα,τα οποία είχαν ακολουθήσει αυτό το μοτίβο,παρατηρούσαμε τεράστιες δυσκολίες σε σχέση με τα παιδιά που το είχαν κάνει σε δύο χρονιές,σε σημείο που το φροντιστήριο θα καταργήσει φέτος αυτήν την επιλογή.Μπορεί να σού φαίνεται ότι είναι εύκολες τάξεις,αλλά δεν είναι για τα παιδιά εύκολο σε μια χρονιά να κάνουν πχ όλους τους βασικούς χρόνους και να τους έχουν αφομιώσει κιόλας.

Τώρα όσον αφορά την επιλογή φροντιστηρίου,γνώμη μου είναι πρώτα απ'όλα να επιλέξεις κάποιο του οποίου ο ιδιοκτήτης να είναι εκπαιδευτικός και να αγαπάει τη δουλειά του,όχι επιχειρηματίας.

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 239
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή φροντιστηρίου Αγγλικών
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 30, 2017, 05:46:54 μμ »
Μην κάνεις το λάθος και βάλεις το παιδί (ειδικά αν είναι Β' Δημοτικού) να κάνει Junior A και B μαζί.Πέρσι που δίδαξα AB μαζί αλλά και από παιδια Senior A που είχα,τα οποία είχαν ακολουθήσει αυτό το μοτίβο,παρατηρούσαμε τεράστιες δυσκολίες σε σχέση με τα παιδιά που το είχαν κάνει σε δύο χρονιές,σε σημείο που το φροντιστήριο θα καταργήσει φέτος αυτήν την επιλογή.Μπορεί να σού φαίνεται ότι είναι εύκολες τάξεις,αλλά δεν είναι για τα παιδιά εύκολο σε μια χρονιά να κάνουν πχ όλους τους βασικούς χρόνους και να τους έχουν αφομιώσει κιόλας.

Τώρα όσον αφορά την επιλογή φροντιστηρίου,γνώμη μου είναι πρώτα απ'όλα να επιλέξεις κάποιο του οποίου ο ιδιοκτήτης να είναι εκπαιδευτικός και να αγαπάει τη δουλειά του,όχι επιχειρηματίας.

Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου! Κι εμένα με προβλημάτιζε το Junior A& B μαζί γιατί είχα ακούσει ότι καλύτερα να γίνεται σταδιακά για να τα αφομοιώσει καλύτερα το παιδάκι.
Θα το σύστηνες σε μεγαλύτερες τάξεις;
Πχ να μην κάνει καθόλου φέτος και να κάνει του χρόνου που θα είναι πιο ώριμη Α&Β μαζί;
Ή καλύτερα να πάει ομαλά;
Φέτος Α, του χρόνου με το καλό Β και βλέπουμε;

Επίσης όταν ήμουν εγώ μαθήτρια υπήρχε η δυνατότητα να κάνεις εντατικά κάποια καλοκαίρια για να κερδίσεις μια τάξη.
Υπάρχει ακόμα αυτή η επιλογή;


Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή φροντιστηρίου Αγγλικών
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 30, 2017, 06:16:12 μμ »
Η δυνατότητα να κάνει εντατικά μαθήματα το καλοκαίρι υπάρχει ακόμα και σήμερα .Η μικρή μου έκανε φέτος το καλοκαίρι.Το αν θα μπορούσε να ανταπεξέλθει σε δύο τάξεις μαζί το ξέρεις καλύτερα εσύ .Πως ήταν στην πρώτη δημοτικού ?Δυσκολεύτηκε στην κατάκτηση της ανάγνωσης και των μαθηματικών εννοιών?Το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και το ξέρεις .

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 239
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή φροντιστηρίου Αγγλικών
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 30, 2017, 06:27:40 μμ »
Η δυνατότητα να κάνει εντατικά μαθήματα το καλοκαίρι υπάρχει ακόμα και σήμερα .Η μικρή μου έκανε φέτος το καλοκαίρι.Το αν θα μπορούσε να ανταπεξέλθει σε δύο τάξεις μαζί το ξέρεις καλύτερα εσύ .Πως ήταν στην πρώτη δημοτικού ?Δυσκολεύτηκε στην κατάκτηση της ανάγνωσης και των μαθηματικών εννοιών?Το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και το ξέρεις .

Όχι δε δυσκολεύτηκε. Ήταν δυνατή απ 'ότι μου έλεγε η δασκάλα της, δεν αντιμετώπισε κάποιο ιδιαίτερο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή φροντιστηρίου Αγγλικών
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 30, 2017, 06:34:56 μμ »
Αν δεν της έπαιρνε πολύ ώρα η προετοιμασία για τη άλλη μέρα θα σου έλεγα να το προσπαθήσεις .Ο γιος πήρε proficiency στη Β Γυμνασίου ξεκούραστα

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή φροντιστηρίου Αγγλικών
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 30, 2017, 06:50:09 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου! Κι εμένα με προβλημάτιζε το Junior A& B μαζί γιατί είχα ακούσει ότι καλύτερα να γίνεται σταδιακά για να τα αφομοιώσει καλύτερα το παιδάκι.
Θα το σύστηνες σε μεγαλύτερες τάξεις;
Πχ να μην κάνει καθόλου φέτος και να κάνει του χρόνου που θα είναι πιο ώριμη Α&Β μαζί;
Ή καλύτερα να πάει ομαλά;
Φέτος Α, του χρόνου με το καλό Β και βλέπουμε;

Επίσης όταν ήμουν εγώ μαθήτρια υπήρχε η δυνατότητα να κάνεις εντατικά κάποια καλοκαίρια για να κερδίσεις μια τάξη.
Υπάρχει ακόμα αυτή η επιλογή;
Αν η κόρη σου διαβάζει χωρίς σπρώξιμο και προβλήματα, τότε χωρίς δεύτερη κουβέντα, να κάνει μαζί τις τάξεις junior A και B! Και η δική μου στη β΄ δημοτικού αυτό έκανε και τα κατάφερε μια χαρά! Ειδικά το λεξιλόγιο το αφομοίωνε με πολλή άνεση, ενώ στη γραμματική διάβαζε κάπως παραπάνω. Η προφορά της είναι αρκετά καλή και στο listening "πιάνει" πολλά πράγματα. Επίσης, μπορεί και γράφει μικρά γράμματα, σύντομα e-mail και κάρτες με διάφορες ευχές.
Προσωπικά, είμαι πολύ ευχαριστημένη μ' αυτή την επιλογή μας και σου συνιστώ να πράξεις ανάλογα!
Όσο για τα εντατικά μαθήματα μέσα στο καλοκαίρι, ποιο μικρό παιδί θα δεχτεί κάτι τέτοιο, όταν το μυαλό του θα είναι στα μπάνια και τις βόλτες; Εδώ μεγαλύτερα παιδιά, που έχουν περισσότερη ωριμότητα, αντιδρούν όταν τους λες για εντατικά μαθήματα ξένων γλωσσών μέσα στο καλοκαίρι και θα συμφωνήσει ένα 7χρονο; Εκτός του ότι δεν είναι καθόλου σωστό παιδαγωγικά, γιατί κάποια στιγμή χρειάζονται και τα 7χρονα την πλήρη "αποτοξίνωση" από κάθε μαθητική - γνωστική δραστηριότητα!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή φροντιστηρίου Αγγλικών
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 30, 2017, 07:12:33 μμ »
Mariliak, θα σου πρότεινα να κάνει φέτος την Junior A και του χρόνου την Β. Δεν υπάρχει λόγος να βιάζεστε τώρα που μπαίνουν οι βάσεις και το παιδάκι είναι μικρό. Θα έχετε την ευκαιρία να περάσετε άλλες τάξεις σε μεγαλύτερο επίπεδο (πχ την E class) αν είναι καλή μαθήτρια. Επίσης τα θερινά είναι κι αυτό ένα τεράστιο ζήτημα προς συζήτηση. Πολλά ΚΞΓ το προτείνουν για λόγους μαρκετινγκ χωρίς ούτε οι ίδιοι να το υποστηρίζουν κατά βάθος (έχω υπάρξει σε τέτοια),αλλά εσύ θεωρείς νορμάλ να βγει η ύλη μιας χρονιάς μέσα σε 8 βδομάδες; Τα παιδιά δεν προλαβαίνουν να εμπεδώσουν. Νομίζω πως η isla θα μπορούσε να κατατοπίσει περαιτέρω πάνω στο ζήτημα λόγω εμπειρίας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 374
Σύνολο: 375

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.