*

Αποστολέας Θέμα: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18  (Αναγνώστηκε 188618 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #714 στις: Οκτώβριος 05, 2017, 07:41:02 μμ »
Επειδή και εγώ ήδη έχω πεταχτεί εκτός εκπαίδευσης από πέρυσι και ξέρω πόσο επώδυνο είναι να το συνειδητοποιήσεις, αν πολλά χρόνια έχεις βασίστει και σχεδιάσει τη ζωή σου με αυτό το δεδομένο, θα ήταν συνετό για πολλούς που δεν έχουν το "χαρτί" της ειδικής αγωγής ή την δυνατότητα να βρεθούν σε πολύ απομακρυσμένες περιοχές να επανασχεδιάσουν τη ζωή τους, αφού δεν είναι στις προτεραιότητες της κυβέρνησης...

Βέβαια και πάλι όταν θα έρθει η ώρα για τις κλήσεις στην ενισχυτική πάλι θα είμαι και εγώ μπροστά στην οθόνη, αφού έχω κάποιες λίγες ελπίδες να κληθώ εκεί. Βλέπετε τα γεράματα φέρνουν και εμμονές...  ::)   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:40:22 »

Αποσυνδεδεμένος Ελένη02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #715 στις: Οκτώβριος 05, 2017, 08:26:20 μμ »
Το τελειωτικό χτύπημα για μας θα 'ναι αν η β φάση περιλαμβάνει μικρό αριθμό αναπληρωτών.. Κανονικά πρέπει να καλέσουν όσους κάλεσαν πέρσι στη β + γ φάση . ( 200 + 100) Και από τη στιγμή που υπάρχουν 360 κενά πλήρους ωραρίου είναι εφικτό να πάρουν τόσους .

Αποσυνδεδεμένος Ελένη02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #716 στις: Οκτώβριος 05, 2017, 08:37:52 μμ »
" Η Β ΦΑΣΗ θα είναι μεγάλη και από όλες τις ειδικότητες στις αρχές της επόμενης εβδομάδας. " μήνυμα που έχει αναρτηθεί στην ομάδα ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ..

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #717 στις: Οκτώβριος 05, 2017, 09:01:33 μμ »
" Η Β ΦΑΣΗ θα είναι μεγάλη και από όλες τις ειδικότητες στις αρχές της επόμενης εβδομάδας. " μήνυμα που έχει αναρτηθεί στην ομάδα ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ..
Τουλάχιστον 200-210 φιλόλογοι λένε οι πληροφορίες μου και το προσπαθούν για αύριο να βγάλουν τη φάση!
Έγινε ψιλοχαμός σήμερα στο Υπουργείο, γιατί πληροφορήθηκαν για κάποιες καταλήψεις, λόγω ελλείψεων καθηγητών, που τους χαλάνε την "καλή εικόνα" και δεν θέλουν να πάρουν έκταση τέτοια φαινόμενα!
Μπορεί, λοιπόν, κι αύριο αργά!
Οψόμεθα!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:40:22 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #718 στις: Οκτώβριος 05, 2017, 11:02:13 μμ »
Και κατι τελευταιο για σημερα:
Ας υποθέσουμε οτι το τραβάνε να παει με την πρωτοβάθμια. Η συζήτηση των αποσπάσεών της μαλλον εχει ολοκληρωθεί ή θα ολοκληρωθεί αυριο. Η ανάρτηση μαλλον αυριο ή Δευτέρα, επικαιροποίηση δικών τους κενών 2-3 μερες, αρα δηλαδή η πρωτοβάθμια παει στην καλύτερη περίπτωση Τεταρτη Πέμπτη. Δεν μπορει να περιμένει η δευτεροβάθμια άλλη μια εβδομάδα απο τώρα. Μου φαινεται αδιανόητο. Μιλαμε για μια δυο εργάσιμες μερες περιθώριο.

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #719 στις: Οκτώβριος 05, 2017, 11:35:37 μμ »
Ας κάνουν τις δικές μας την Τρίτη που λένε και μετά ας κάνουν Τετάρτη ή Πέμπτη της Αβάθμιας.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #720 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 06:06:19 πμ »
Λοιπόν, την προπροηγούμενη εβδομάδα (γιατι ειμαστε εδω κάμποσες) η ίδια υπάλληλος  στο ίδιο τηλέφωνο μου ειπε οτι θα γίνουν αυτη την εβδομάδα τώρα, μετα τις αποσπάσεις, αν θυμάστε. Τοτε που τα έλεγε αυτα, είχαμε ενημερωςεις απο αιρετούς και ΔΙΔΕ οτι θα γινει 30/09. Δεν ξερω πια ποιον πρεπει να πιστέψουμε.

Μάλλον κανένα! Αυτοί τη δουλειά τους κάνουν...
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος pambi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #721 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 08:57:33 πμ »
Kαλημερα....φρεσκα νεα,δλδ τι φρεσκα μπαγιατουρα κανονικη.Φαση μαλλον τριτη μαζι με α/θμια!!!!!Οιμε.................

Αποσυνδεδεμένος pelargos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Ακόμα ελπίζω!!!!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #722 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 09:03:32 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι, το κακό έγινε και δυστυχώς δεν αλλάζει, πάμε για Τρίτη, τουλάχιστον ας είναι ο αριθμός όσο της β +γ φάσης μαζί.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #723 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 09:16:30 πμ »
Kαλημερα....φρεσκα νεα,δλδ τι φρεσκα μπαγιατουρα κανονικη.Φαση μαλλον τριτη μαζι με α/θμια!!!!!Οιμε.................
Καλημέρα, ολοι πλέον καταλαβαίνουμε πού το πανε.
Μονο που η πρωτοβάθμια δεν προλαβαίνει πριν την Πέμπτη. Δεν εχει ολοκληρωθεί η συζήτηση των αποσπάσεών τους.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #724 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 09:33:53 πμ »
Όσοι έχουν αναλάβει σημερα να πάρουν τηλ στο υπουργείο ας τους πούνε να μην περιμένουν την πρωτοβάθμια για κατι κενά στα ολοήμερα! Θα περιμένουν τα Γυμνάσια και τα Λύκεια άλλη μια εβδομάδα ολόκληρη;
Δευτέρα ακομη θα συζητιούνται οι αποσπάσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #725 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 10:17:19 πμ »
Νά λοιπόν τι παρακαλάνε:

"Κύριε Κορδή τι θα γίνει με εμάς που ζητάμε απόσπαση απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ και ξέρουμε οτι έχει κενά εκεί που ζητάμε και δεν τα δίνουν?δεν πιστεύω να επιτρέψετε να πάρουν αναπληρωτές προτού ολοκληρωθούν οι αποσπάσεις?είναι καιρός να πιέσετε και να απαιτήσετε τα αυτονόητα νομίζω και να δούμε πράξεις,τα παιδιά μας θέλουν τους γονείς τους και τα λόγια πλέον είναι περιττά,οι εκπαιδευτικοί ψηφίζουν εσάς τους αιρετούς να μας αντιπροσωπεύσετε,να μας στηρίξετε κι ελπίζουμε να σταθείτε όλοι άξιοι της εμπιστοσύνης μας"
"δεν πιστεύω να επιτρέψετε να πάρουν αναπληρωτές προτού ολοκληρωθούν οι αποσπάσεις?"

Αποσυνδεδεμένος Nat80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #726 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 10:20:48 πμ »
Επειδή και εγώ ήδη έχω πεταχτεί εκτός εκπαίδευσης από πέρυσι και ξέρω πόσο επώδυνο είναι να το συνειδητοποιήσεις, αν πολλά χρόνια έχεις βασίστει και σχεδιάσει τη ζωή σου με αυτό το δεδομένο, θα ήταν συνετό για πολλούς που δεν έχουν το "χαρτί" της ειδικής αγωγής ή την δυνατότητα να βρεθούν σε πολύ απομακρυσμένες περιοχές να επανασχεδιάσουν τη ζωή τους, αφού δεν είναι στις προτεραιότητες της κυβέρνησης...

Βέβαια και πάλι όταν θα έρθει η ώρα για τις κλήσεις στην ενισχυτική πάλι θα είμαι και εγώ μπροστά στην οθόνη, αφού έχω κάποιες λίγες ελπίδες να κληθώ εκεί. Βλέπετε τα γεράματα φέρνουν και εμμονές...  ::)

Φοβάμαι πως σε λίγο, έτσι που λιγόστεψαν τα κενά και μάλιστα σε Νομούς που παραδοσιακά είχαν πολλά, την ενισχυτική θα την πιάνουν αυτοί που κάποτε δούλευαν από την πρώτη φάση κι εμείς θα γράφουμε τα απομνημονεύματά μας από την εμπειρία μας στη Βθμια εκπαίδευση! Ας αναλογιστούμε, ωστόσο, και λίγο τη λαϊκή ρήση: εκεί που είσαι ήμουνα κι εδώ που είμαι θα έρθεις! Κανείς δεν μπορεί πια να νιώθει ασφαλής σ' αυτόν τον...πίνακα, όποια θέση κι αν κατέχει!!!

Αποσυνδεδεμένος Nat80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #727 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 10:24:08 πμ »
Νά λοιπόν τι παρακαλάνε:

"Κύριε Κορδή τι θα γίνει με εμάς που ζητάμε απόσπαση απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ και ξέρουμε οτι έχει κενά εκεί που ζητάμε και δεν τα δίνουν?δεν πιστεύω να επιτρέψετε να πάρουν αναπληρωτές προτού ολοκληρωθούν οι αποσπάσεις?είναι καιρός να πιέσετε και να απαιτήσετε τα αυτονόητα νομίζω και να δούμε πράξεις,τα παιδιά μας θέλουν τους γονείς τους και τα λόγια πλέον είναι περιττά,οι εκπαιδευτικοί ψηφίζουν εσάς τους αιρετούς να μας αντιπροσωπεύσετε,να μας στηρίξετε κι ελπίζουμε να σταθείτε όλοι άξιοι της εμπιστοσύνης μας"
"δεν πιστεύω να επιτρέψετε να πάρουν αναπληρωτές προτού ολοκληρωθούν οι αποσπάσεις?"
Το καλύτερο από όλα είναι το "τα παιδιά ζητάνε τους γονείς τους"!! Εμένα αυτό μου άρεσε! Το παιδί του αναπληρωτή που τον τοποθετούν στη βουνοκορφή για να κατέβει στην πόλη ο μόνιμος δεν είναι σαν τα άλλα παιδιά! Για να μην μιλήσω για το παιδί του αδιόριστου ακόμα αναπληρωτή που πρέπει να του εξηγείς ότι "δεν φτάνουν τα λεφτά γιατί ή μαμά / ο μπαμπάς δεν δουλεύει ακόμα"! Ας μην το πιάσουμε κι αυτό το θέμα!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 571
Σύνολο: 580

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.