*

Αποστολέας Θέμα: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;  (Αναγνώστηκε 63321 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vicky5478

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 09:55:47 πμ »
Είμαι νηπιαγωγός ΕΑΕ .Προσληφθηκα σε νησι. Γίνεται μάχη για τα δυσπρόσιτα απο συναδέλφους Γενικής.Καλά τα κριτήρια και μπράβο που δίνουν κίνητρα αλλά υπάρχουμε κΙ εμείς που έχουμε σχέσεις από μακριά (και ούτε παιδί μπορουμε να κάνουμε, ούτε να ζήσουμε μαζι).Ο δικός μου είναι στρατιωτικός και είναι δύσκολο να με ακολουθήσει.
Δε ξέρω τι μπορεί να γίνει γι'αυτο θέμα, ας δώσουν καλύτερα επιδοματα σε όσους έχουν 3-4 παιδιά.

Ας δώσουν όσα επιδόματα θέλουν, δεν με νοιαζει αν παιρνουν περισσότερα λεφτά απο εμένα. να μην παιρνουν όμως τις θέσεις όλων αυτών που κόπιασαν και δεν μπορούν να κανουν παιδιά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 09:56:02 πμ »
Η ΑΡΙΣΤΕΙΑ ΣΕ ΚΡΙΣΗ!

Όλα γίνονται για το καλό της εκπαίδευσης και μόνο!
Για ένα καλύτερο σχολείο!
Για το μαθητή!

Η αγάπη μας για το Σχολείο ξεχειλίζει και σε πείσμα της  ανεργίας που μαστίζει τον κλάδο, εμείς συνεχίζουμε και κατά δεκάδες χιλιάδες στοιβαζόμαστε στην αποθήκη" των "αδιόριστων΄περιμένοντας με ανυπομονησία εάν και όταν  έρθει εκείνη η μαγική στιγμή για να προσφέρουμε στην Παιδεία.

¨Οσο πιο πολλά τόσο πιο καλά¨και τούτο γιατί στην εκπαίδευση της χώρας μας αξιζει μόνο το καλύτερο-σε μεταπτυχιακά αναφέρομαι!
"Μεταπτυχιακό νάναι και ότι νάναι" λοιπόν και όλοι μαζί βάλαμε φτερά στα πόδια μας , άλλος για Ρουμανια, άλλος για Βουλγαρία και άλλος για Σκόπια τράβηξε,  προκειμένου να αποκτήσουμε πάραυτα ένα "καλό" και αναγνωρισμένο ¨συναφές" μεταπτυχιακό της πρώην Σοβιετίας -  για το καλό πάντα της Παιδείας.

Κάποιοι άλλοι -πιο έτσι συντηρητικοί και με τη βοήθεια του Θεου πάντα - αποφάσισαν να λύσουν και το δημογραφικό πρόβλημα της Ελλάδας -ώστε η χώρα να μην ξεμείνει από Ελληνες!
Στη συνέχεια και σε αναγνώριση αυτής της  συνεισφορά τους - έβαλαν και το χεράκι τους  (συν Αθηνα και χείρα κινει άλλωστε )- η Πολιτεία τους εδωσε αυτό που ήθελαν, δηλαδή να αφοσιωθούν και να προσφέρουν στην Παιδεία που τόσο αγαπούν.

Η αγάπη για την Παιδεία είναι τόσο μεγάλη και καποιοι που δεν μπορουν να περιμένουν το διορισμό αποφάσισαν να συνεισφέρουν είτε με ιδιαίτερα, είτε να δουλεύουν σαν σκλάβοι στα φροντιστήρια, είτε φροντιστήρια σε προπτυχιακους, σε μεταπτυχιακους, φροντιστήρια σε δημοτικά ,φροντιστήρια σε γυμνάσια, σε παππουδες, σε ξένες γλώσσες, όλη η Ελλάδα ένα απέραντο φροντιστήριο!

Το μότο του εκπαιδευτικού: "Μόνο και παντού  οι άξιοι"  βάλοντας  εμμέσως ή αμέσως εναντίον όσων  δεν κατάφεραν ή δεν πρόλαβαν να συμμετάσχουν σε έναν ΑΣΕΠ, σε όσους δεν έχουν μεταπτυχιακά- άρα δεν είναι  τόσο άξιοι σαν και του λόγου μας..

Αυτός ο "οργασμός προσφοράς " δεν συμβαίνει μόνο στο χώρο της Παιδείας αλλά σε όλο το ελληνικό Δημόσιο - και όχι μόνο - γίγνεσθαι.
Με τέτοια "αφοσίωση", ¨προσφορά" και ¨αξιοκρατία" θα περίμενε κανείς ότι αναφερομαστε σε χώρα-ορόσημο, σε χώρα υπόδειγμα ευημερίας και οργάνωσης
.
Να σοβαρευτούμε θα έλεγα για λίγο, να αφήσουμε τα περί αξιοσύνης και την τάχα μου ανιδιοτελή σκέψη οι περισσότεροι, να μην κρυβόμαστε και ας αναρωτηθούμε πώς γίνεται τελικά να έχουμε εκατοντάδες χιλιάδες εκπαιδευτικούς και Παιδεία να μην έχουμε, 100,000 γιατρούς και Υγεία να μην έχουμε, αμέτρητους δικηγόρους και Δικαιοσύνη να μην έχουμε, ορδές Δ.Υ και το Δημόσιο να λειτουργεί σαν χελώνα?

Ολοι έχουν περισότερο ή λιγότερο δίκαιο για γνωστούς λόγους αλλά να καταφέρονται οι μεν εναντίον των δε με προσχηματικούς λόγους είναι κατάντια και φτώχεια στην Παιδεία των ανθρώπων  και όχι μόνο αποτέλεσμα της οικονομικής χρεωκοπίας.
Το γεγονός σήμερα η μισή Ελλάδα να καταφέρεται βίαια εναντίον της άλλης μισής, αποτελεί   επικινδυνη πραγματικότητα , τέτοιας σοβαρότητας που   η ρήση του αείμνηστου ότι ¨η Ελλάς είναι ένα απέραντο φρενοκομείο" να φαίνεται πολύ λίγη.




nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #72 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 09:59:29 πμ »
Καλημέρα!
Όποιος συνάδελφος γνωρίζει το e-mail του Κ. Κορδή ή κάποιου άλλου αιρετού της Δευτ/θμιας, ας μου το στείλει, παρακαλώ, γιατί σκοπεύω να στείλω μήνυμα με τους προβληματισμούς μας για τον τρόπο κλήσης και πρόσληψης τρίτεκνων και πολύτεκνων αναπληρωτών και στο οποίο επίσης να εκθέτω την δική μας ανησυχία για το άμεσο μέλλον και την πρότασή μας για έναν διαφορετικό τρόπο βοήθειας των παραπάνω κατηγοριών εκπαιδευτικών κι όχι μέσω της επαγγελματκής προώθησής τους.
Ευχαριστώ πολύ.

Υ.Γ. Ακόμη, θα ζητούσα η ΠΕΑΔ να συντάξει και να κοινοποιήσει κείμενο σχετικά με το συγκεκριμένο ζήτημα και να το θέσει υπόψιν των Διευθυντών και των Γραμματέων του Υπουργείου στις συναντήσεις των μελών της μαζί τους!

Ιλαροτραγικό!

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 10:30:45 πμ »
Καλημέρα!
Όποιος συνάδελφος γνωρίζει το e-mail του Κ. Κορδή ή κάποιου άλλου αιρετού της Δευτ/θμιας, ας μου το στείλει, παρακαλώ, γιατί σκοπεύω να στείλω μήνυμα με τους προβληματισμούς μας για τον τρόπο κλήσης και πρόσληψης τρίτεκνων και πολύτεκνων αναπληρωτών και στο οποίο επίσης να εκθέτω την δική μας ανησυχία για το άμεσο μέλλον και την πρότασή μας για έναν διαφορετικό τρόπο βοήθειας των παραπάνω κατηγοριών εκπαιδευτικών κι όχι μέσω της επαγγελματκής προώθησής τους.
Ευχαριστώ πολύ.

Υ.Γ. Ακόμη, θα ζητούσα η ΠΕΕΑ να συντάξει και να κοινοποιήσει κείμενο σχετικά με το συγκεκριμένο ζήτημα και να το θέσει υπόψιν των Διευθυντών και των Γραμματέων του Υπουργείου στις συναντήσεις των μελών της μαζί τους!

Τόσα προσόντα και ούτε το e-mail του Κ. Κορδή ή κάποιου άλλου αιρετού της Δευτ/θμιας δεν μπορείς να βρεις!
Πόσο τραγικό να γράφεις "σεντόνια" εδώ κατηγορώντας τους πάντες και τα πάντα και να μην στέλνεις μια επιστολή στην ΠΕΕΑ με τις αποψεις σου!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2017, 10:34:29 πμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 10:32:51 πμ »

Το γεγονός σήμερα η μισή Ελλάδα να καταφέρεται βίαια εναντίον της άλλης μισής, αποτελεί   επικινδυνη πραγματικότητα , τέτοιας σοβαρότητας που   η ρήση του αείμνηστου ότι ¨η Ελλάς είναι ένα απέραντο φρενοκομείο" να φαίνεται πολύ λίγη.

Ακριβώς !!!
Η κρίση δυστυχώς μας κάνει χειρότερους και εκδικητικούς.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος vicky5478

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 10:33:36 πμ »
Νομίζω ότι τα πραγματα έχουν λίγο ξεφύγει. Όταν δημιουργησα το θέμα ήταν όχι για να έρθω σε αντιπαράθεση με όσους έχουν 3 ή 4 παιδιά. Το μόνο που θέλω είναι τα πραγματα να είναι ισότιμα για όλους μας. Οσο το συζητάμε δεν λύνεται το θέμα. Παντα θα βρίσκεται καποιος με περισσότερα κοινωνικά κριτήρια και όχι ακαδημαικά προσόντα μπροστά απο εμάς (αναφέρομαι μόνο στο θεμα των παιδιών και όχι σε περιπτώσεις υγείας ή εκπαιδευτικών με παιδιά με ειδικές ανάγκες). Και εμεις στην ανεργία όσο προσόντα και να έχουμε.

Αποσυνδεδεμένος vicky5478

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 10:35:47 πμ »
το θέμα είναι τι μπορούμε να κάνουμε;;;; μπορούμε να κάνουμε τίποτα μήπως και δοθεί μια λύση; με το να καθόμαστε όλοι μας πίσω απο τους υπολογιστές μας και να κατηγορούμε το κρατος για τα προνόμια που έχει δόσει δεν θα λυθεί τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 10:48:00 πμ »
@ vicky5478.
Ο νόμος που προβλέπει αυτά τα κριτήρια  μόνο με νόμο αλλάζει . Φυσιολογικό είναι αν γίνουν αλλαγές να δοθούν άλλου ειδους ευεργετήματα , πχ επιδόματα...άλλα μάλλον το τελευταίο το βλέπω αδύνατο γιατί ήδη περικόπτονται και τα  υπάρχοντα.
Προσέξτε όμως τον τρόπο που ανοίγετε το θέμα γιατί υπάρχουν τα ΠΔ 50 και ΠΔ 100 που προβλέπουν τα κριτήρια για όλες τις υπηρεσιακές μεταβολές....μήπως εν καιρώ όλοι βρεθούμε εκτεθειμένοι.

Την καλήμερα μου με την προτροπή να επικρατεί μετριοπάθεια στις κρίσεις μας.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 10:54:15 πμ »
Υπάρχει λύση- για να ευθυμησουμε λίγο- εξωσωματική με τριδυμη κυηση και σωθηκαμεεεε!!!! Και λίγο χιούμορ χρειάζεται. Πάντως δυστυχώς στην Ελλάδα ζούμε που πάντα είναι δημοσιο-πληκτη και φυγοπονη. Μην το παίζουμε αθώοι. Όλοι βλέπουν γύρω τους!!! Έλεος πια. Είθε να ήταν διαφορετικά τα πράγματα διότι θα γλιτωνα την κατάθλιψη. Θα έλεγα ορίστε οι ΕΛΛΗΝΕΣ. Φυσικά και υπάρχει η εξαίρεση αλλά είναι ενικος. Και λυπάμαι που είναι ενικος.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2017, 10:56:53 πμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 12:00:43 μμ »
Διαβάζοντας κανείς τα όσα έγραψε ο corto_maltese 3 σελίδες πριν αντιλαμβάνεται γιατί όλο και περισσότεροι αρχίζουν και αντιδρούν. Το πρόβλημα με τους πολύτεκνους είναι ακόμη μεγαλύτερο γιατί εκεί δεν υπάρχει ποσόστωση.
Δεν έχουμε πρόβλημα με τα παιδιά κανενός και ούτε μας απασχολεί ιδιαίτερα τι κάνει ο καθένας στην προσωπική του ζωή.
Οι περισσότεροι αξιώνουμε όμως ένα αξιοκρατικό σύστημα πρόσληψης αναπληρωτών και κάποια στιγμή μονίμων διορισμών όπου θα μετρούν τα τυπικά προσόντα και θα υπάρχει μια λογική ποσόστωση για τρίτεκνους, πολύτεκνους και ειδικές κατηγορίες τέτοια που να δίνει σε όλους το δικαίωμα αποκτώντας προσόντα και όχι μόνο παιδιά να μπορούν να διεκδικήσουν μια θέση εργασίας.
Συμφωνούμε ότι το πρόβλημα έχει διογκωθεί λόγω της χρόνιας αδιοριστίας και όσο συνεχίζεται αυτή η κατάσταση θα υπάρχουν όλο και περισσότερες αντιδράσεις γιατί πως να το κάνουμε δεν είναι εύκολο κάποιος με 100+ μόρια στον πίνακα αναπληρωτών να βλέπει    συνάδελφό του με 1 μόριο προυπηρεσίας να δουλεύει δίπλα στο σπίτι του από την α΄ φάση. Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στους 2; Ο πρώτος έχει 2, 1 ή κανένα παιδί και ο δεύτερος έχει 4. Αν κάποιοι από εσάς θεωρείτε αυτή την κατάσταση λογική τι να πω;
Μάλλον έχετε λύσει το επαγγελματικό σας πρόβλημα και έτσι κατηγορείτε τους άλλους για κακία, μίσος, ότι έχουν αισθήματα σαν του Ηρώδη (αν είναι δυνατόν ένας γονιός να θέλει το κακό οποιουδήποτε παιδιού!) ή φτάνετε σε σημείο να προτρέπετε τους άλλους σε αχαλίνωτο σεξ για τεκνοποίηση!!!!!   
Το σίγουρο είναι ότι το πρόβλημα θα διογκώνεται και όλο και περισσότεροι θα αντιδρούν. Καλύτερα λοιπόν να βρεθεί μια λύση σύντομα.
   

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 12:41:53 μμ »
Διαβάζοντας κανείς τα όσα έγραψε ο corto_maltese 3 σελίδες πριν αντιλαμβάνεται γιατί όλο και περισσότεροι αρχίζουν και αντιδρούν. Το πρόβλημα με τους πολύτεκνους είναι ακόμη μεγαλύτερο γιατί εκεί δεν υπάρχει ποσόστωση.
Δεν έχουμε πρόβλημα με τα παιδιά κανενός και ούτε μας απασχολεί ιδιαίτερα τι κάνει ο καθένας στην προσωπική του ζωή.
Οι περισσότεροι αξιώνουμε όμως ένα αξιοκρατικό σύστημα πρόσληψης αναπληρωτών και κάποια στιγμή μονίμων διορισμών όπου θα μετρούν τα τυπικά προσόντα και θα υπάρχει μια λογική ποσόστωση για τρίτεκνους, πολύτεκνους και ειδικές κατηγορίες τέτοια που να δίνει σε όλους το δικαίωμα αποκτώντας προσόντα και όχι μόνο παιδιά να μπορούν να διεκδικήσουν μια θέση εργασίας.
Συμφωνούμε ότι το πρόβλημα έχει διογκωθεί λόγω της χρόνιας αδιοριστίας και όσο συνεχίζεται αυτή η κατάσταση θα υπάρχουν όλο και περισσότερες αντιδράσεις γιατί πως να το κάνουμε δεν είναι εύκολο κάποιος με 100+ μόρια στον πίνακα αναπληρωτών να βλέπει    συνάδελφό του με 1 μόριο προυπηρεσίας να δουλεύει δίπλα στο σπίτι του από την α΄ φάση. Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στους 2; Ο πρώτος έχει 2, 1 ή κανένα παιδί και ο δεύτερος έχει 4. Αν κάποιοι από εσάς θεωρείτε αυτή την κατάσταση λογική τι να πω;
Μάλλον έχετε λύσει το επαγγελματικό σας πρόβλημα και έτσι κατηγορείτε τους άλλους για κακία, μίσος, ότι έχουν αισθήματα σαν του Ηρώδη (αν είναι δυνατόν ένας γονιός να θέλει το κακό οποιουδήποτε παιδιού!) ή φτάνετε σε σημείο να προτρέπετε τους άλλους σε αχαλίνωτο σεξ για τεκνοποίηση!!!!!   
Το σίγουρο είναι ότι το πρόβλημα θα διογκώνεται και όλο και περισσότεροι θα αντιδρούν. Καλύτερα λοιπόν να βρεθεί μια λύση σύντομα.
 
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 12:49:00 μμ »
Νομίζω ότι τα πραγματα έχουν λίγο ξεφύγει. Όταν δημιουργησα το θέμα ήταν όχι για να έρθω σε αντιπαράθεση με όσους έχουν 3 ή 4 παιδιά. Το μόνο που θέλω είναι τα πραγματα να είναι ισότιμα για όλους μας. Οσο το συζητάμε δεν λύνεται το θέμα. Παντα θα βρίσκεται καποιος με περισσότερα κοινωνικά κριτήρια και όχι ακαδημαικά προσόντα μπροστά απο εμάς (αναφέρομαι μόνο στο θεμα των παιδιών και όχι σε περιπτώσεις υγείας ή εκπαιδευτικών με παιδιά με ειδικές ανάγκες). Και εμεις στην ανεργία όσο προσόντα και να έχουμε.
Και θα πρέπει να συνεχίσουμε να το δεχόμαστε αυτό; Πού ακούστηκε να μπαίνουν στις σχολικές αίθουσες οι έχοντες 3, 4 και παραπάνω παιδιά και κανένα άλλο επιπρόσθετο και αντκειμενικό προσόν κι όχι τόσοι συνάδελφοι με τόσα προσόντα;
Προσωπικά, μέσα στις επόμενες μέρες θα στείλω σχετικό μήνυμα σε αιρετό, ζητώντας του να παρέμβει και να υποστηρίξει τις άμεσες αλλαγές που πρέπει να γίνουν ως προς την επιλογή των αναπληρωτών, αλλιώς πολλοί εξ ημών θα καταδικαστούμε στην δια βίου ανεργία! Κι αυτό επειδή κάποιοι πιθανότα λιγότερο άξιοι και ικανοί εκμεταλλεύονται καταστάσεις για δικό τους όφελος!
Καλώ τέλος την ΠΕΑΔ να πάρει θέση στο θέμα και να το προωθήσει στις συναντήσεις που έχει με τα στελέχη του Υπουργείου!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 01:43:40 μμ »
Και θα πρέπει να συνεχίσουμε να το δεχόμαστε αυτό; Πού ακούστηκε να μπαίνουν στις σχολικές αίθουσες οι έχοντες 3, 4 και παραπάνω παιδιά και κανένα άλλο επιπρόσθετο και αντκειμενικό προσόν κι όχι τόσοι συνάδελφοι με τόσα προσόντα;
Προσωπικά, μέσα στις επόμενες μέρες θα στείλω σχετικό μήνυμα σε αιρετό, ζητώντας του να παρέμβει και να υποστηρίξει τις άμεσες αλλαγές που πρέπει να γίνουν ως προς την επιλογή των αναπληρωτών, αλλιώς πολλοί εξ ημών θα καταδικαστούμε στην δια βίου ανεργία! Κι αυτό επειδή κάποιοι πιθανότα λιγότερο άξιοι και ικανοί εκμεταλλεύονται καταστάσεις για δικό τους όφελος!
Καλώ τέλος την ΠΕΑΔ να πάρει θέση στο θέμα και να το προωθήσει στις συναντήσεις που έχει με τα στελέχη του Υπουργείου!
ποια ΠΕΑΔ και ποιος Κορδης
Γιατι δεν ζητας απευθειας συναντηση με τον Υπουργο...θεμα προσοντων ειναι κι εσυ τα εχεις

Αποσυνδεδεμένος elena1988

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η παιδεία είναι δεύτερος ήλιος για τους ανθρώπους"
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 01:45:37 μμ »
Και θα πρέπει να συνεχίσουμε να το δεχόμαστε αυτό; Πού ακούστηκε να μπαίνουν στις σχολικές αίθουσες οι έχοντες 3, 4 και παραπάνω παιδιά και κανένα άλλο επιπρόσθετο και αντκειμενικό προσόν κι όχι τόσοι συνάδελφοι με τόσα προσόντα;
Προσωπικά, μέσα στις επόμενες μέρες θα στείλω σχετικό μήνυμα σε αιρετό, ζητώντας του να παρέμβει και να υποστηρίξει τις άμεσες αλλαγές που πρέπει να γίνουν ως προς την επιλογή των αναπληρωτών, αλλιώς πολλοί εξ ημών θα καταδικαστούμε στην δια βίου ανεργία! Κι αυτό επειδή κάποιοι πιθανότα λιγότερο άξιοι και ικανοί εκμεταλλεύονται καταστάσεις για δικό τους όφελος!
Καλώ τέλος την ΠΕΑΔ να πάρει θέση στο θέμα και να το προωθήσει στις συναντήσεις που έχει με τα στελέχη του Υπουργείου!
Διαβάζω από χθες την αντιπαράθεση και δεν ήθελα να εμπλακώ,αλλά έχουν ξεφύγει λίγο οι δηλώσεις, δεν ειναι κάποιος λιγότερο άξιος και ικανός επειδή έχει 3 ή 4 παιδιά  ή 1 ή κανένα!
Έλεος!!!
Εγώ πάλι καλώ και παρακαλώ όλους να σταματήσει αυτή η αντιπαράθεση!!!
"Ο μέτριος δάσκαλος μιλάει. Ο καλός δάσκαλος εξηγεί. Ο εξαιρετικός δάσκαλος δείχνει. Ο μεγάλος δάσκαλος εμπνέει."

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161198
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 757
Σύνολο: 779

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.