*

Αποστολέας Θέμα: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;  (Αναγνώστηκε 62524 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #182 στις: Σεπτέμβριος 12, 2017, 10:21:19 μμ »
Το σίγουρο είναι ότι στο αντίστοιχο αγγλικό, γαλλικό, γερμανικό κτλ. pde δεν θα υπήρχε θέμα σαν κι αυτό που συζητάμε εδώ και 13 περίπου σελίδες! 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:20:19 »

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #183 στις: Σεπτέμβριος 12, 2017, 11:10:07 μμ »
Το σίγουρο είναι ότι στο αντίστοιχο αγγλικό, γαλλικό, γερμανικό κτλ. pde δεν θα υπήρχε θέμα σαν κι αυτό που συζητάμε εδώ και 13 περίπου σελίδες!

Αν δεν κάνω λάθος, και στο Γαλλικό έχουν τα ίδια ποσοστά προσλήψεων με κοινωνικά κριτήρια στην Εκπαίδευση.
Στο Αγγλικό κ Γερμανικό είναι λίγο μικρότερα τα ποσοστά (και οι προτεραιότητες), αλλά ΟΚ μπορούμε να τα αγνοήσουμε αυτά!!

Χα χα: ΜΟΝΟ για γέλια είμαστε....
Έεεεεερχεται κ το "κλάμα"....Ως τότε "φάτε" όσοι "τρώτε"...Όσπου να έεερθουν οι συνέπειες {της νοοτροπίας μας}.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #184 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 12:18:09 πμ »
Μπορείς να μας παραθέσεις τα ποσοστά για να κάνουμε συγκρίσεις;

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #185 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 07:59:30 πμ »
Μπορείς να μας παραθέσεις τα ποσοστά για να κάνουμε συγκρίσεις;

Το χιούμορ μου (λεπτό ή χοντρό) μάλλον ΔΕΝ έγινε αντιληπτό:
Προφανώς και ούτε στη Γαλλία ΔΕΝ υπάρχουν προσλήψεις με κοινωνικά κριτήρια στην Εκπαίδευση.

Όπως είπε ο Anemos πιο πάνω: "Ψάξτε το.....".....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:20:19 »

Αποσυνδεδεμένος wotanmetal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • HMH
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #186 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 03:05:26 μμ »
Καλησπέρα.
Το αντικείμενο της αρχικής τοποθέτησης είναι κάτι που με απασχολεί τα τελευταία χρόνια. Είμαι πάνω από 10 χρόνια πτυχιούχος και αν εξαίρέσουμε 2 χρόνια που εργάστηκα ως ωρομίσθιος, δεν είχα ποτέ καμία άλλη ευκαιρία να εργαστώ στο δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας ούτε καν σε παραμεθόριες περιοχές.
Θεωρώ απαράδεκτα τα κριτήρια που επικρατούν γενικά στα εργασιακά θέματα και συνδέουν κοινωνικά κριτήρια με προσόντα. Είναι δικαίωμα του καθενός να έχει ή όχι παιδιά όμως το δικαίωμα στην εργασία πρέπει να το έχουν όλοι οι άνθρωποι βάση προσόντων και όχι όσοι ανήκουν σε καποια ειδική κατηγορία μόνο.
Θεωρώ απαράδεκτο (μιλώντας για φέτος τουλάχιστον) να υπάρχουν τουλάχιστον 20.000 κενά, να γίνονται 15.000 διορισμοί αναπληρωτών, από τις οποίες πάνω από 14.000 να είναι στην Α/βαθμια εκπαίδευση, 1000 στην Β/βάθμια, και 8.000 (!!) στην ειδική αγωγή. Και από αυτές τις προσλήψεις η συντριπτική πλειοψηφία να ανήκει σε κάποια ειδική κατηγορία. Το σύστημα δεν τραβάει ή μάλλον τραβάει μόνο για ορισμένους.
Πλέον είμαι πεπεισμένος ότι χωρίς μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή ή 4 παιδιά δεν έχω καμία απολύτως ελπίδα διορισμού οπουδήποτε.
Όσον αφορά διάφορες αερολογίες που διάβασα περί υπογεννητικότητας το μόνο που έχω να πω είναι ότι μια χώρα που επιδοτεί την τεκνοποίηση ή την ανεργία παρέχοντας ευκαιρίες διορισμού ή απασχόλησης εις βάρος πολλές φορές ανθρώπων που έχουν επιλέξει στη ζωή τους για διάφορους λόγους να μην κάνουν οικογένεια δεν έχει καμία ελπίδα να οικοδομήθεί με αρχές όπως η αξιοκρατία και ο σεβασμός στον συνάνθρωπο.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #187 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 03:14:16 μμ »
Καλησπέρα.
Το αντικείμενο της αρχικής τοποθέτησης είναι κάτι που με απασχολεί τα τελευταία χρόνια. Είμαι πάνω από 10 χρόνια πτυχιούχος και αν εξαίρέσουμε 2 χρόνια που εργάστηκα ως ωρομίσθιος, δεν είχα ποτέ καμία άλλη ευκαιρία να εργαστώ στο δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας ούτε καν σε παραμεθόριες περιοχές.
Θεωρώ απαράδεκτα τα κριτήρια που επικρατούν γενικά στα εργασιακά θέματα και συνδέουν κοινωνικά κριτήρια με προσόντα. Είναι δικαίωμα του καθενός να έχει ή όχι παιδιά όμως το δικαίωμα στην εργασία πρέπει να το έχουν όλοι οι άνθρωποι βάση προσόντων και όχι όσοι ανήκουν σε καποια ειδική κατηγορία μόνο.
Θεωρώ απαράδεκτο (μιλώντας για φέτος τουλάχιστον) να υπάρχουν τουλάχιστον 20.000 κενά, να γίνονται 15.000 διορισμοί αναπληρωτών, από τις οποίες πάνω από 14.000 να είναι στην Α/βαθμια εκπαίδευση, 1000 στην Β/βάθμια, και 8.000 (!!) στην ειδική αγωγή. Και από αυτές τις προσλήψεις η συντριπτική πλειοψηφία να ανήκει σε κάποια ειδική κατηγορία. Το σύστημα δεν τραβάει ή μάλλον τραβάει μόνο για ορισμένους.
Πλέον είμαι πεπεισμένος ότι χωρίς μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή ή 4 παιδιά δεν έχω καμία απολύτως ελπίδα διορισμού οπουδήποτε.
Όσον αφορά διάφορες αερολογίες που διάβασα περί υπογεννητικότητας το μόνο που έχω να πω είναι ότι μια χώρα που επιδοτεί την τεκνοποίηση ή την ανεργία παρέχοντας ευκαιρίες διορισμού ή απασχόλησης εις βάρος πολλές φορές ανθρώπων που έχουν επιλέξει στη ζωή τους για διάφορους λόγους να μην κάνουν οικογένεια δεν έχει καμία ελπίδα να οικοδομήθεί με αρχές όπως η αξιοκρατία και ο σεβασμός στον συνάνθρωπο.
Η τοποθέτησή σου με κάλυψε πλήρως!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #188 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 03:46:13 μμ »
Καλησπέρα.
Το αντικείμενο της αρχικής τοποθέτησης είναι κάτι που με απασχολεί τα τελευταία χρόνια. Είμαι πάνω από 10 χρόνια πτυχιούχος και αν εξαίρέσουμε 2 χρόνια που εργάστηκα ως ωρομίσθιος, δεν είχα ποτέ καμία άλλη ευκαιρία να εργαστώ στο δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας ούτε καν σε παραμεθόριες περιοχές.
Θεωρώ απαράδεκτα τα κριτήρια που επικρατούν γενικά στα εργασιακά θέματα και συνδέουν κοινωνικά κριτήρια με προσόντα. Είναι δικαίωμα του καθενός να έχει ή όχι παιδιά όμως το δικαίωμα στην εργασία πρέπει να το έχουν όλοι οι άνθρωποι βάση προσόντων και όχι όσοι ανήκουν σε καποια ειδική κατηγορία μόνο.
Θεωρώ απαράδεκτο (μιλώντας για φέτος τουλάχιστον) να υπάρχουν τουλάχιστον 20.000 κενά, να γίνονται 15.000 διορισμοί αναπληρωτών, από τις οποίες πάνω από 14.000 να είναι στην Α/βαθμια εκπαίδευση, 1000 στην Β/βάθμια, και 8.000 (!!) στην ειδική αγωγή. Και από αυτές τις προσλήψεις η συντριπτική πλειοψηφία να ανήκει σε κάποια ειδική κατηγορία. Το σύστημα δεν τραβάει ή μάλλον τραβάει μόνο για ορισμένους.
Πλέον είμαι πεπεισμένος ότι χωρίς μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή ή 4 παιδιά δεν έχω καμία απολύτως ελπίδα διορισμού οπουδήποτε.
Όσον αφορά διάφορες αερολογίες που διάβασα περί υπογεννητικότητας το μόνο που έχω να πω είναι ότι μια χώρα που επιδοτεί την τεκνοποίηση ή την ανεργία παρέχοντας ευκαιρίες διορισμού ή απασχόλησης εις βάρος πολλές φορές ανθρώπων που έχουν επιλέξει στη ζωή τους για διάφορους λόγους να μην κάνουν οικογένεια δεν έχει καμία ελπίδα να οικοδομήθεί με αρχές όπως η αξιοκρατία και ο σεβασμός στον συνάνθρωπο.

ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ!!!

Απλά να σημειώσω πως οι 14.000 προσλήψεις στη πρωτοβάθμια αφορούσαν κ πάλι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ειδικοτητες κι όχι όλες όσες υπάρχουν στα ολοήμερα δημοτικά!!!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #189 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 04:35:42 μμ »
wotanmetal, επιτέλους η φωνή της λογικής! Συμφωνώ με κάθε λέξη που έγραψες. Ας διαμαρτυρηθούμε και σε κάποιους που είναι πάνω από εμάς. Μόνο έτσι ίσως γίνει κάτι. 

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #190 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 05:19:16 μμ »
wotanmetal, επιτέλους η φωνή της λογικής! Συμφωνώ με κάθε λέξη που έγραψες. Ας διαμαρτυρηθούμε και σε κάποιους που είναι πάνω από εμάς. Μόνο έτσι ίσως γίνει κάτι.
Επιτελους, ειναι καιρος να ξυπνησουμε και να αντιδρασουμε.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #191 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 05:54:52 μμ »
Συμφωνούμε. Στους φιλολόγους η κατάσταση φέτος είναι τραγική, του χρόνου ακόμη χειρότερα. Ας στείλουμε για αρχή mail διαμαρτυρίας σε αιρετούς και σε όσους άλλους μπορεί να εμπλέκονται ή μπορούν να αναδείξουν το μέγεθος του προβλήματος. Όποιος έχει να προτείνει κάτι άλλο ας το κάνει εδώ και συντονιζόμαστε όσοι ενδιαφερόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #192 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 06:56:41 μμ »
Καλησπέρα.
Το αντικείμενο της αρχικής τοποθέτησης είναι κάτι που με απασχολεί τα τελευταία χρόνια. Είμαι πάνω από 10 χρόνια πτυχιούχος και αν εξαίρέσουμε 2 χρόνια που εργάστηκα ως ωρομίσθιος, δεν είχα ποτέ καμία άλλη ευκαιρία να εργαστώ στο δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας ούτε καν σε παραμεθόριες περιοχές.
Θεωρώ απαράδεκτα τα κριτήρια που επικρατούν γενικά στα εργασιακά θέματα και συνδέουν κοινωνικά κριτήρια με προσόντα. Είναι δικαίωμα του καθενός να έχει ή όχι παιδιά όμως το δικαίωμα στην εργασία πρέπει να το έχουν όλοι οι άνθρωποι βάση προσόντων και όχι όσοι ανήκουν σε καποια ειδική κατηγορία μόνο.
Θεωρώ απαράδεκτο (μιλώντας για φέτος τουλάχιστον) να υπάρχουν τουλάχιστον 20.000 κενά, να γίνονται 15.000 διορισμοί αναπληρωτών, από τις οποίες πάνω από 14.000 να είναι στην Α/βαθμια εκπαίδευση, 1000 στην Β/βάθμια, και 8.000 (!!) στην ειδική αγωγή. Και από αυτές τις προσλήψεις η συντριπτική πλειοψηφία να ανήκει σε κάποια ειδική κατηγορία. Το σύστημα δεν τραβάει ή μάλλον τραβάει μόνο για ορισμένους.
Πλέον είμαι πεπεισμένος ότι χωρίς μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή ή 4 παιδιά δεν έχω καμία απολύτως ελπίδα διορισμού οπουδήποτε.
Όσον αφορά διάφορες αερολογίες που διάβασα περί υπογεννητικότητας το μόνο που έχω να πω είναι ότι μια χώρα που επιδοτεί την τεκνοποίηση ή την ανεργία παρέχοντας ευκαιρίες διορισμού ή απασχόλησης εις βάρος πολλές φορές ανθρώπων που έχουν επιλέξει στη ζωή τους για διάφορους λόγους να μην κάνουν οικογένεια δεν έχει καμία ελπίδα να οικοδομήθεί με αρχές όπως η αξιοκρατία και ο σεβασμός στον συνάνθρωπο.

συμφωνώ 100%.

Επιπλέον, υπάρχουν και αυτοί που δεν επέλεξαν οι ίδιοι να μην κάνουν παιδιά.
Οι "ψυχοπονιάρηδες" εδώ, σκέφτονται πόσο μεγάλη αδικία είναι να στερείς από έναν άνθρωπο την ευκαιρία να διδάξει μόνο και μόνο επειδή δεν μπορεί να κάνει παιδιά;   
   
Σε όλες τις κανονικές χώρες, οι αδύναμοι και οι πολύτεκνοι παίρνουν επιδόματα και όχι θέσεις εργασίας.

Τα κοινωνικά κριτήρια οδηγούν σε απίστευτες αδικίες και επίσης στην υποβάθμιση του σχολείου και οποιασδήποτε δομής όπου οι προσλήψεις εργαζόμενων δεν γίνονται βάσει σχετικών με την γνώση  προσόντων.






« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2017, 08:59:36 μμ από Παυλινα »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #193 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 07:35:11 μμ »
συμφωνώ 100%.

Επιπλέον,υπάρχουν και αυτοί που δεν επέλεξαν οι ίδιοι να μην κάνουν παιδιά.
Οι "ψυχοπονιάρηδες" εδώ, σκέφτονται πόσο μεγάλη αδικία είναι να στερείς από έναν άνθρωπο την ευκαιρία να διδάξει μόνο και μόνο επειδή δεν μπορεί να κάνει παιδιά;   
   
Σε όλες τις κανονικές χώρες, οι αδύναμοι και οι πολύτεκνοι παίρνουν επιδόματα και όχι θέσεις εργασίας.

Τα κοινωνικά κριτήρια οδηγούν σε απίστευτες αδικίες και επίσης στην υποβάθμιση του σχολείου και οποιασδήποτε δομής όπου οι προσλήψεις εργαζόμενων δεν γίνονται βάσει σχετικών με την γνώση  προσόντων.

Πολύ πολύ σωστά, γι'αυτό θα πρέπει να κατευθυνθούμε οργανωμένη γραπτή εναντίωση για την κατάργηση των κοινωνικών κριτηρίων, που δημιουργούν τεράστιες αδικίες και καταστρατηγούν τους υφιστάμενους πίνακες κατάταξης με βάση τα τυπικά μας προσόντα.

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #194 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 10:49:55 μμ »
Κατά τη γνώμη το σύστημα επιλογής αναπληρωτών μαι ωρομισθίων είναι απαράδεκτο και απαρχαιωμένο. Κανονικά θα έπρεπε να

α) μοριοδοτεί μεταπτυχιακά, διδακτορικά, επιμορφώσεις κα

β) Διδακτική εμπειρία στην εκπαίδευση ενηλίκων και στον ΟΑΕΔ

γ) Επαγγελματική εμπειρία

Θα έπρεπε να καταργηθούν τα κοινωνικά κριτήρια παντού, διότι δημιουργούν τεράστιες αδικίες με εξαίρεση αυτό της ανεργίας που δεν προσμετράται δυστυχώς...Ας κάνουμε μια κίνηση να μαζέψουμε υπογραφές, δε νομίζω ότι είναι δύσκολο...   

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #195 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 11:04:24 μμ »
Μην ανησυχείτε, μόλις βγει ο κούλης θα διαλύσει σε μία νύχτα τους πίνακες αναπληρωτών και όλο και κάποιοι καινούριοι θα εργαστείτε με κανά 500ευρο αν έχετε δήμαρχο κολλητό. Αν αλλάξει ο δήμαρχος όμως, πουλόπουλο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159792
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 457
Σύνολο: 469

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.