*

Αποστολέας Θέμα: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;  (Αναγνώστηκε 63170 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #364 στις: Οκτώβριος 02, 2017, 02:40:29 μμ »
1ον Το ζήτημα της υπογεννητικότητας είναι όντως περίπλοκο και δεν είμαστε αρμόδιοι για να το συζητήσουμε.
Δε νομίζω πάντως η λύση να είναι ο διορισμός όλων των πολυτέκνων στο δημόσιο.
Όλοι έχουμε δικαίωμα στην εργασία ακόμα και οι υπογόνιμοι (υπάρχει και αυτό το είδος ανθρώπων στην Ελλάδα αλλά δεν έχει όργανο να το εκπροσωπήσει).

2ον Κανένας δεν αμφισβητεί το δικαίωμα ειδικής φροντίδας και γι' αυτό σε όλες τις προκηρύξεις του δημοσίου υπάρχει ποσόστωση για τους πολυτέκνους. Στις προσλήψεις αναπληρωτών όχι μόνο δεν υπάρχει ποσόστωση αλλά προσλαμβάνονται ΟΛΟΙ. Για λόγους δικαιοσύνης πρέπει να μπει ποσοστό.
Το ποιος βολεύεται από αυτή την ανεξέλεγκτη κατάσταση είναι ξεκάθαρο.

Εξάλλου το έχω ξαναγράψει ότι από το 2008 που όλοι οι πολύτεκνοι διορίστηκαν στα σχολεία (χωρίς κανένα άλλο προσόν) η μείωση του πληθυσμού συνεχίζεται ακάθεκτη.

Η πολυτεκνία και μόνο δε μπορεί να είναι προσόν διορισμού παρά σε ένα μικρό ίσως ποσοστό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:04:05 »

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #365 στις: Οκτώβριος 02, 2017, 03:41:29 μμ »
Συμφωνώ. Να προβλεφθούν κάποια επιπλέον μόρια ανά παιδί, αλλά όχι να προηγούνται στους πίνακες. Γνωρίζω μάλιστα περιπτώσεις εκπαιδευτικών που μπήκαν στην διαδικασία να κάνουν τέσσερα παιδιά, ακριβώς και μόνο για να διοριστούν.  ;)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #366 στις: Οκτώβριος 02, 2017, 05:32:13 μμ »
Συμφωνώ. Να προβλεφθούν κάποια επιπλέον μόρια ανά παιδί, αλλά όχι να προηγούνται στους πίνακες. Γνωρίζω μάλιστα περιπτώσεις εκπαιδευτικών που μπήκαν στην διαδικασία να κάνουν τέσσερα παιδιά, ακριβώς και μόνο για να διοριστούν.  ;)
Αυτό το τελευταίο είναι γνωστό σε πολλούς μας και μάλιστα αρκετοί πολύτεκνοι, που είναι σήμερα διορισμένοι, το λένε κατά πρόσωπο!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PROFITIS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #367 στις: Οκτώβριος 02, 2017, 06:40:01 μμ »
Δύο σημεία αγαπητοί συνάδελφοι να καταθέσω χωρίς διάθεση για αντιπαράθεση.

Πρώτο σημείο

Έχει προσέξει κανείς μείωση των τμημάτων στα δημοτικά γυμνάσια και λύκεια ;
Στα σχολεία που φοίτησα εγώ π.χ. για γυμνάσιο ήταν 6 με 7 τμήματα των 25+ παιδιών σε κάθε τάξη, στο λύκειο το ίδιο.

Είναι έτσι στα σχολεία μας σήμερα ; Δεν είμαι σίγουρος, νομίζω παντού είναι πλέον μειωμένα και η "μείωση των παιδιών" οφείλεται σε πολλούς λόγους (τεράστια συζήτηση με πολύ πόνο από κάθε πλευρά).

Δεν αποτελεί και αυτό μια απειλή για το επάγγελμα μας ;

Παραθέτω από την Α.Σ.Π.Ε. τα επίσημα στοιχεία Ληξ. πράξεων του ΥΠΕΣ
2017: Θάνατοι:   89.121 / Γεννήσεις : 61.422 (11/9/2017)
2016: Θάνατοι: 118.623 / Γεννήσεις : 93.418
2015: Θάνατοι: 121.785 / Γεννήσεις : 92.984

Δεύτερο σημείο

Ας έχουμε κατά νου ότι το ΣΥΝΤΑΓΜΑ είναι ΞΕΚΑΘΑΡΟ για το ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΙΔΙΚΗΣ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ των πολυτέκνων.
Ας το προσέξουμε αυτό, λέει ΕΙΔΙΚΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ και όχι απλά "βοήθεια" με κάτι που σκέφτηκα εγώ και με βολεύει.

ΡΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΑ ΛΕΩ ΕΔΩ ΜΕΣΑ...ΒΑΖΕΙΣ ΜΟΝΟ ΘΑΝΑΤΟΥς/ΓΕΝΝΗΣΕΙς ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΤΟΥς ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΚΥΡΙΩς ΝΕΟΙ ...ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΧΙ ΟΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕς ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΟΝΙΜΟΙ...ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΝΕΝΩΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ ΚΑΙ Η ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:04:05 »

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #368 στις: Οκτώβριος 02, 2017, 06:45:40 μμ »
ΡΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΑ ΛΕΩ ΕΔΩ ΜΕΣΑ...ΒΑΖΕΙΣ ΜΟΝΟ ΘΑΝΑΤΟΥς/ΓΕΝΝΗΣΕΙς ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΤΟΥς ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΚΥΡΙΩς ΝΕΟΙ ...ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΧΙ ΟΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕς ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΟΝΙΜΟΙ...ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΝΕΝΩΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ ΚΑΙ Η ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ...

Όποιος θε, "παρουσιάζει" ό,τι "στοιχεία" {πχ με αριθμούς που "πείθουν" άμεσα ασχέτως της ισχύος τους: Αριθμοφοβία ? ? στο >80% μας ? ?}
και δικαίωμά του:

ΑΝΑΛΟΓΑ με την άποψη που θέλει να υποστηρίξει (και μας "πείσει"):
Πχ εδώ ότι οι πολύτεκνοι δικαίως έχουν ό,τι τους έχουν δώσει.
Ούτε ΣΚΑΪ να "είμασταν".
ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ._

Αποσυνδεδεμένος PROFITIS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #369 στις: Οκτώβριος 02, 2017, 06:53:37 μμ »
Βεβαιως εκτος απο την οικονομικη κριση και το δημογραφικο εχουμε και τον παρτακισμο που μας διακρινει.
Διαβαστε και φριξτε τι δηλωνει δασκαλα για την τεκνοποιηση....Δεν υπαρχει Σωτηρια...


Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #370 στις: Οκτώβριος 02, 2017, 10:26:38 μμ »
Βεβαιως εκτος απο την οικονομικη κριση και το δημογραφικο εχουμε και τον παρτακισμο που μας διακρινει.
Διαβαστε και φριξτε τι δηλωνει δασκαλα για την τεκνοποιηση....Δεν υπαρχει Σωτηρια...



που τον είδατε τον "παρτακισμό";;;

Και εδώ που τα λέμε, έχετε πάρει την άδεια της κυρίας να πάρετε ένα κείμενο το οποίο ίσως να μην επιθυμούσε να δημοσιευτεί εδώ;
 

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #371 στις: Οκτώβριος 02, 2017, 10:39:40 μμ »
που τον είδατε τον "παρτακισμό";;;

Και εδώ που τα λέμε, έχετε πάρει την άδεια της κυρίας να πάρετε ένα κείμενο το οποίο ίσως να μην επιθυμούσε να δημοσιευτεί εδώ;

Όποιος θε, "παρουσιάζει" ό,τι "στοιχεία"

....και τα ερμηνεύει όπως θε.

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #372 στις: Οκτώβριος 02, 2017, 11:02:12 μμ »
Βεβαιως εκτος απο την οικονομικη κριση και το δημογραφικο εχουμε και τον παρτακισμο που μας διακρινει.
Διαβαστε και φριξτε τι δηλωνει δασκαλα για την τεκνοποιηση....Δεν υπαρχει Σωτηρια...



Αυτά ισχύουν από τότε που υπάρχουν οι άνθρωποι. Από τις σπηλιές μέχρι σήμερα. Αν επικρατούσε η λογική της κυρίας δεν θα ήταν εδώ και δεν θα έκανε το αγαπημένο της επάγγελμα... Εγώ αυτη την άποψη την βάζω στον ίδιο σάκο με την ιστορία "Όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια"

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #373 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 09:03:32 πμ »
Βεβαιως εκτος απο την οικονομικη κριση και το δημογραφικο εχουμε και τον παρτακισμο που μας διακρινει.
Διαβαστε και φριξτε τι δηλωνει δασκαλα για την τεκνοποιηση....Δεν υπαρχει Σωτηρια...



Τι σχέση έχουν αυτά που γράφει η δασκάλα με το θέμα μας;
Ο καθένας έχει το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης και τις απόψεις του για τη ζωή και τον κόσμο και κάνει ό,τι θέλει εφόσον δε δημιουργεί πρόβλημα στο διπλανό του.
Και που ξέρουμε εμείς ότι αυτά είναι αληθινά λόγια πραγματικής δασκάλας; Ποια είναι η πηγή του αποσπάσματος;

Οι άλλοι που κάνουν ένα σωρό παιδιά και περιμένουν να τους βοηθήσει το κράτος να τα ζήσουν είναι πιο υπεύθυνοι;
Και μάλιστα δε τους τα ζει μόνο το κράτος αλλά εγώ, εσύ και τα δικά μας παιδιά γιατί εμείς είμαστε το κράτος!

Αλλά εμείς είμαστε βλάκες (για να μην πω τίποτα χειρότερο) που προσπαθούμε να δουλέψουμε με τα μόριά μας και δεν κλαιγόμαστε δεξιά κι αριστερά ότι θέλουμε δουλειά γιατί έχουμε παιδιά να ζήσουμε.
Μόνο σε ένα τριτοκοσμικό κράτος μπορεί να είναι αποκλειστικό προσόν εργασίας η πολυτεκνία! Αυτά δε γίνονται πουθενά αλλού στον κόσμο!

Αποσυνδεδεμένος PATRIK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #374 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 10:24:07 πμ »
Τι σχέση έχουν αυτά που γράφει η δασκάλα με το θέμα μας;
Ο καθένας έχει το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης και τις απόψεις του για τη ζωή και τον κόσμο και κάνει ό,τι θέλει εφόσον δε δημιουργεί πρόβλημα στο διπλανό του.
Και που ξέρουμε εμείς ότι αυτά είναι αληθινά λόγια πραγματικής δασκάλας; Ποια είναι η πηγή του αποσπάσματος;

Οι άλλοι που κάνουν ένα σωρό παιδιά και περιμένουν να τους βοηθήσει το κράτος να τα ζήσουν είναι πιο υπεύθυνοι;
Και μάλιστα δε τους τα ζει μόνο το κράτος αλλά εγώ, εσύ και τα δικά μας παιδιά γιατί εμείς είμαστε το κράτος!

Αλλά εμείς είμαστε βλάκες (για να μην πω τίποτα χειρότερο) που προσπαθούμε να δουλέψουμε με τα μόριά μας και δεν κλαιγόμαστε δεξιά κι αριστερά ότι θέλουμε δουλειά γιατί έχουμε παιδιά να ζήσουμε.
Μόνο σε ένα τριτοκοσμικό κράτος μπορεί να είναι αποκλειστικό προσόν εργασίας η πολυτεκνία! Αυτά δε γίνονται πουθενά αλλού στον κόσμο!

 Σκληρά τα λόγια σου για εκπαιδευτικός
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2017, 10:28:03 πμ από PATRIK »

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #375 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 10:31:25 πμ »
PATRIK, θεωρείς ότι τα λόγια της εκτός από σκληρά-κατά τη γνώμη σου- είναι και αληθινά;

Αποσυνδεδεμένος PATRIK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #376 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 10:46:40 πμ »
PATRIK, θεωρείς ότι τα λόγια της εκτός από σκληρά-κατά τη γνώμη σου- είναι και αληθινά;

Μάλλον δεν κατάλαβες τι γράφει

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #377 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 10:56:18 πμ »
Πριν δυο χρόνια δούλευα σε ένα σχολείο με μία συνάδελφο και συμφοιτήτρια όταν σπουδάζαμε-αποτυχούσα στο ν διαγωνισμό ΑΣΕΠ, αν αυτό λέει κάτι σε μερικούς- με την οποια συζητούσαμε για μελλοντικό διορισμό-αυτό πραγματικά αστείο-με  μεταπτυχιακό στην Ιταλία αυτή., στην Ελλάδα εγώ. Γυρνάει ,λοιπόν,  και μου λέει:
-Χαζομάρα έκανες , που δεν έκανες και εσύ το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό, γιατί εγώ-αυτή δηλαδή-αν διοριστώ στη γενική και πάω σε νησί, θα ζητήσω απόσπαση ή μετάθεση μέσω της ειδικής, ενώ εσύ μέχρι να έρθεις στον τόπο σου...
Φετιν’ό περιστατικό με συνάδελφο τρίτεκνη που περιμένει να την καλέσουν στη β φάση:
-Εγώ δεν μπορώ να πάω τόσο μακριά όπως εσύ-μέσα στο νομό- γιατί και οι διάφοροι νομοί έχουν περιοχές-αγκάθια. Θα πω στον προιστάμενο της διεύθυνσης ότι θα παραιτηθώ αν μα στείλει... 
 Θα επιχειρήσει, δηλαδή, να εκβιάσει συναισθηματικά, κι αν της κάτσει θα τη βολέψει. Εγώ προσωπικά πάντως δεν πιστεύω ότι αν δεν καταφέρει να πάει εκεί που θέλει θα παραιτηθεί. Γιατί αν το κάνει θα χειροτερεύσει τη θέση της για του χρόνου.
  Τα δύο αυτά ενδεικτικά-έχω και πολλά άλλα – περιστατικά τι εκπαιδευτικό και συνάδελφο δείχνουν, που στην πρώτη περίπτωση είναι σαν να σε ειρωνεύται , ενώ στη δεύτερη σα να  σου λέει έγω υπάρχω μόνο...

ΟΚ εμείς είμαστε σκληρές, αντισυναδελφικές , αδαείς-όπως με χαρακτήρισε κάποιος, και ότι άλλο θέλει να πει ο καθένας σας.Αυτές;;;;Τι είναι αυτές;;;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160926
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 744
Σύνολο: 764

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.