*

Αποστολέας Θέμα: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς  (Αναγνώστηκε 30408 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ujo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #140 στις: Απρίλιος 02, 2024, 10:09:21 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:26:57 »

Αποσυνδεδεμένος dimitris_phys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #141 στις: Απρίλιος 03, 2024, 12:00:52 πμ »
Θεωρητικά, ναι. Όπως κ την κανονική άδεια. Αλλά, προσωπικά δε μου έχει τυχει. Καλό είναι, ανάλογα τον διευθυντή/ντρια, να ενημερώσεις λίγες μέρες νωρίτερα ώστε να κάνει προγραμματισμό/ τροποποίηση του ωρολογίου αν χρειάζεται. Εκτος κι αν προκύψει έκτακτη ανάγκη, επομένως ενημερώνεις την προηγούμενη μέρα ότι θα κάνεις χρήση της άδειας.
Εμένα ο διευθυντής μου δεν ήθελε να μου δώσει συνεχόμενες, ο διευθυντής  δευτεροβάθμιας προφορικά μου είπε δεν έχει δικαίωμα να στην κόψει. Και κάνει ερώτηση στο υπουργείο Παιδείας και του απαντάνε με λίγα λόγια ότι έχει δικαίωμα για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου να την αρνηθεί. Εγώ περίμενα να την αρνηθεί για το τραβήξω με το υπουργείο Παιδείας να πάρει ξεκάθαρα θέση. Συνάδελφοι να ρωτήσω κάτι απλό.. Είναι κίνητρο για κάποιον μόνιμο να δώσει αίμα όταν η άδεια η αιμοδοτικη έχει την ίδια αξία με την κανονική; Γιατί να δώσω αίμα, πέρα από τα προσωπικά κίνητρα όταν ο διευθυντής μου μπορεί ουσιαστικά να μην μου δώσει άδεια και θεωρητικά να την δώσει π.χ. τον Οκτώβρη. Θέλω να επισημάνω ότι στο νομό του 2018 για τους ιδιωτικούς υπαλλήλους εύρυθμη λειτουργία της επιχείρησης ξεκαθαρίζει και λέει όταν δώσουν π.χ. δύο υπάλληλοι αίμα. Και συνεχίζει και λέει ότι εντός 10 ημερών πρέπει να δώσει και στον δεύτερο υπάλληλο,

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #142 στις: Απρίλιος 03, 2024, 12:08:57 πμ »
Φίλε victor123,
εξήγησέ μου σε παρακαλώ τι θα γίνει στην εξής περίπτωση:
Αναπληρωτής δίνει αίμα και δεν κάνει χρήση άδειας μέχρι τη λήξη της σύμβασης (έστω 30/6)
Στη συνέχεια διορίζεται ως δημόσιος υπάλληλος (όχι αναγκαστικά ως εκπαιδευτικός) και ζητά από τη νέα του υπηρεσία αιμοδοτική άδεια για αιμοδοσία που έκανε εντός του ημερολογιακού έτους.
Θα την πάρει ή όχι;

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #143 στις: Απρίλιος 03, 2024, 12:52:26 πμ »
Εμένα ο διευθυντής μου δεν ήθελε να μου δώσει συνεχόμενες, ο διευθυντής  δευτεροβάθμιας προφορικά μου είπε δεν έχει δικαίωμα να στην κόψει. Και κάνει ερώτηση στο υπουργείο Παιδείας και του απαντάνε με λίγα λόγια ότι έχει δικαίωμα για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου να την αρνηθεί. Εγώ περίμενα να την αρνηθεί για το τραβήξω με το υπουργείο Παιδείας να πάρει ξεκάθαρα θέση. Συνάδελφοι να ρωτήσω κάτι απλό.. Είναι κίνητρο για κάποιον μόνιμο να δώσει αίμα όταν η άδεια η αιμοδοτικη έχει την ίδια αξία με την κανονική; Γιατί να δώσω αίμα, πέρα από τα προσωπικά κίνητρα όταν ο διευθυντής μου μπορεί ουσιαστικά να μην μου δώσει άδεια και θεωρητικά να την δώσει π.χ. τον Οκτώβρη. Θέλω να επισημάνω ότι στο νομό του 2018 για τους ιδιωτικούς υπαλλήλους εύρυθμη λειτουργία της επιχείρησης ξεκαθαρίζει και λέει όταν δώσουν π.χ. δύο υπάλληλοι αίμα. Και συνεχίζει και λέει ότι εντός 10 ημερών πρέπει να δώσει και στον δεύτερο υπάλληλο,

Αν σαν κοινωνία θεωρούμε ότι δίνουμε αίμα για να λείψουμε δυο μέρες έξτρα από τη δουλειά μας όποτε γουστάρουμε, έχουμε μεγάλο πρόβλημα σαν κοινωνία. Και η συμπεριφορά του υπαλλήλου που θέλει να την κοπανήσει δυο μέρες και ενοχλείται και αν δεν γίνει όταν θέλει ακριβως, ιδιως αν είναι εκπαιδευτικός, που η απουσία δεν αναπληρώνεται, δεν συνάδει με την κοινωνική προσφορά του να δίνει αίμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:26:57 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2891
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #144 στις: Απρίλιος 03, 2024, 02:38:53 πμ »
Συνάδελφε dimitris_phys, ψυχραιμία. Δε λέω να μη ζητήσεις ό,τι δικαιούσαι (αλλοίμονο) μα έτσι όπως το λες από άποψη κινήτρου και τα σχετικά είναι σαν να πουλάς το αίμα σου. Το τελευταίο το κάνουν οι ναρκομανείς σε στέρηση που 'χουν άμεση ανάγκη για λεφτά (για τη δόση). Λίγο ενσυναίσθηση.

Αποσυνδεδεμένος Alan Turing

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #145 στις: Απρίλιος 03, 2024, 07:48:38 πμ »
Ναι, γιατί ως λαός όλοι δίνουν αίμα και περισσεύει. Εκτός πραγματικότητας το αν "συνάδει" ή όχι. Κάντε μια ερώτηση στα κέντρα αιμοδοσίας της χώρας να δείτε τι πρόβλημα αντιμετωπίζουν οι συμπολίτες μας που έχουν τακτική ανάγκη αίματος. Να μη μιλήσω για χειρουργεία κλπ.
Άλλωστε γι' αυτό και προβλέπονται 6 τριήμερα αιδοτικών (αίμα+αιμοπετάλια), γιατί δεν δίνει αίμα ο κόσμος. Αν έδινε...
Καλά κάνουμε και δίνουμε αίμα και παίρνουμε και άδειες και να τις παίρνουμε όποτε θέλουμε. Είμαστε λίγοι. Πρέπει να γίνουμε περισσότεροι.
Δίνετε αίμα όσο το επιτρέπει η υγεία σας!

Αποσυνδεδεμένος Alan Turing

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #146 στις: Απρίλιος 03, 2024, 07:48:59 πμ »
.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2257
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #147 στις: Απρίλιος 03, 2024, 08:51:15 πμ »
Φίλε victor123,
εξήγησέ μου σε παρακαλώ τι θα γίνει στην εξής περίπτωση:
Αναπληρωτής δίνει αίμα και δεν κάνει χρήση άδειας μέχρι τη λήξη της σύμβασης (έστω 30/6)
Στη συνέχεια διορίζεται ως δημόσιος υπάλληλος (όχι αναγκαστικά ως εκπαιδευτικός) και ζητά από τη νέα του υπηρεσία αιμοδοτική άδεια για αιμοδοσία που έκανε εντός του ημερολογιακού έτους.
Θα την πάρει ή όχι;

Κουράστηκα να γράφω τα ίδια. Στο κατεβατό που έγραψα παραπάνω απάντησα ξεκάθαρα. Έγραψα ότι αν δώσεις αίμα ως αναπληρωτής αν δεν την πάρεις την άδεια ως τη λήξη της σύμβασης χάνεται με οποιαδήποτε μορφή και αν προσληφθείς στο δημόσιο. Θα το ξαναπώ όμως. Όχι δεν θα την πάρει.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2024, 08:59:50 πμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2257
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #148 στις: Απρίλιος 03, 2024, 09:04:21 πμ »
dimitris_phys

Συμφωνώ με όλους τους παραπάνω που στην "είπαν". Είπαμε να δίνουμε αίμα μόνο και μόνο για τις άδειες. Δεκτό και δικαίωμα σου είναι. Δεν βγαίνεις όμως να το διατυμπανίζεις. Είναι σαν κάνω δωρεά σε ένα ίδρυμα για παιδιά και να βγαίνω να φωνάζω ότι το κάνω για τις φοροαπαλλαγές. Ακόμα και έτσι να είναι δεν το λες γιατί θα σε πάρουν με τις πέτρες. Φυσικά ανώνυμα σε ένα φόρουμ μπορεί κάποιος να πει ότι θέλει.

Αποσυνδεδεμένος dimitris_phys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #149 στις: Απρίλιος 03, 2024, 10:05:02 πμ »
Αν σαν κοινωνία θεωρούμε ότι δίνουμε αίμα για να λείψουμε δυο μέρες έξτρα από τη δουλειά μας όποτε γουστάρουμε, έχουμε μεγάλο πρόβλημα σαν κοινωνία. Και η συμπεριφορά του υπαλλήλου που θέλει να την κοπανήσει δυο μέρες και ενοχλείται και αν δεν γίνει όταν θέλει ακριβως, ιδιως αν είναι εκπαιδευτικός, που η απουσία δεν αναπληρώνεται, δεν συνάδει με την κοινωνική προσφορά του να δίνει αίμα.
Κάποιοι συνάδελφοι σε αυτή την κοινωνία δεν είναι κολληταρια των διευθυντών για να παίρνουν οπότε θέλουν άδεια και άγραφη. Αλλά κάνουν όσο πιο καλά μπορούν τη δουλειά τους και είναι αγκάθι στη διοίκηση. Και προφανώς δεν παίρνουν άδεια αναρρωτική της κοροϊδίας ενώ μπορούν. Άρα για τις οποίες ανάγκες που όλοι έχουμε για να πάρουμε μια άδεια, χρησιμοποιούμε το ευεργέτημα από την άδεια αιμοδοσίας. Αλλά προφανώς ούτε και με αυτό δεν μπορούμε να σηκώσουμε κεφάλι στον κάθε διευθυντή για να πάρουμε μια άδεια για σοβαρούς λόγους που φαντάζομαι έχει ο καθένας μας. Αν θες σε προσωπικό μήνυμα μπορώ να σου εξηγήσω τι παιχνίδι έπαιξε στην οικογένεια μου ο άθλιος διευθυντής.

Αποσυνδεδεμένος dimitris_phys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #150 στις: Απρίλιος 03, 2024, 10:11:01 πμ »
Ναι, γιατί ως λαός όλοι δίνουν αίμα και περισσεύει. Εκτός πραγματικότητας το αν "συνάδει" ή όχι. Κάντε μια ερώτηση στα κέντρα αιμοδοσίας της χώρας να δείτε τι πρόβλημα αντιμετωπίζουν οι συμπολίτες μας που έχουν τακτική ανάγκη αίματος. Να μη μιλήσω για χειρουργεία κλπ.
Άλλωστε γι' αυτό και προβλέπονται 6 τριήμερα αιδοτικών (αίμα+αιμοπετάλια), γιατί δεν δίνει αίμα ο κόσμος. Αν έδινε...
Καλά κάνουμε και δίνουμε αίμα και παίρνουμε και άδειες και να τις παίρνουμε όποτε θέλουμε. Είμαστε λίγοι. Πρέπει να γίνουμε περισσότεροι.
Δίνετε αίμα όσο το επιτρέπει η υγεία σας!
Μαζί σου συνάδελφε σε ευχαριστώ! Κάποιοι συνάδελφοι παίρνουν και σίδερο δηλαδή πληρώνουν και από την τσέπη τους για να δώσουν αίμα. Και είπα και σε άλλο συνάδελφο πριν αν ήθελα να λουφαρω οπότε ήθελα έπαιρνα αναρρωτική. Χτυπήστε μας και εμάς λοιπόν τους αιμοδότες. Ευχαριστούμε πολύ!

Αποσυνδεδεμένος dimitris_phys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #151 στις: Απρίλιος 03, 2024, 10:22:05 πμ »
dimitris_phys

Συμφωνώ με όλους τους παραπάνω που στην "είπαν". Είπαμε να δίνουμε αίμα μόνο και μόνο για τις άδειες. Δεκτό και δικαίωμα σου είναι. Δεν βγαίνεις όμως να το διατυμπανίζεις. Είναι σαν κάνω δωρεά σε ένα ίδρυμα για παιδιά και να βγαίνω να φωνάζω ότι το κάνω για τις φοροαπαλλαγές. Ακόμα και έτσι να είναι δεν το λες γιατί θα σε πάρουν με τις πέτρες. Φυσικά ανώνυμα σε ένα φόρουμ μπορεί κάποιος να πει ότι θέλει.
Συνάδελφε διάβασε καλύτερα την ανάρτησή μου. Ότι πέρα από τα προσωπικά κίνητρα του καθενός η Πολιτεία ουσιαστικά δεν δίνει κανένα κίνητρο στους αιμοδότες. Αυτό είναι το νόημα της ανάρτησης. Αν δε θες να το καταλάβεις και να καταλάβεις ότι θες είναι δικαίωμα σου

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #152 στις: Απρίλιος 03, 2024, 11:12:59 πμ »
Η αιμοδοτική άδεια είναι ιερή, δεν είναι μια απλή άδεια. Ακόμη και αν ο αιμοδότης ενεργεί προς ίδιον όφελος, προσφέρει στην κοινωνία σε τέτοιο βαθμό, που μας είναι αδιάφορο το κίνητρό του. Αν ήταν χρηματικό το κίνητρο και πάλι τα ίδια θα έλεγα (με την προϋπόθεση του νόμου πως ο ίδιος δεν κινδυνεύει, από την προσφορά του αυτή). Δεν είναι ευεργέτημα η άδεια, η αιμοδοσία είναι. Συνεπώς, αδικεί ο διευθυντής που αρνείται την χορήγησή της στον αιτούντα, ακόμη και αν ο ίδιος δεν έχει συναίσθηση του πότε την ζητάει (πράγμα σπάνιο γενικά επειδή προκαλούνται και στον ίδιο προβλήματα αν λείπει συγκεκριμένες μέρες). Στο σχολείο μου είναι "ανέγγιχτη" άδεια και προσωπικά δεν θα βαρυγκωμούσα για τέτοια απουσία συναδέλφου. Ίσως ο συνάδελφος να είναι πιο ξεκάθαρος από όσο ακούγεται ωραίο στα αυτιά μας (αν και δεν σημαίνει πως έδωσε αίμα μόνο για την άδεια). Αφού όμως έχω ακούσει άνθρωπο να λέει πως έκανε παιδιά για τα μόρια, δεν κρίνω τίποτα πλέον
Διευκρινίζω πως η ίδια δεν έχω δώσει ποτέ αίμα. Όσες φορές προσπάθησα δεν με άφησαν λόγω χαμηλού σωματικού βάρους και πίεσης αίματος και ας ήμουν αθλήτρια.
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #153 στις: Απρίλιος 03, 2024, 02:19:37 μμ »
Απο την αλλη, για σκεφτεειτε να εχουν δωσει 4 εκπαιδευτικοι ενος σχολειου αιμα και να θελουν και οι 4 τις ιδιες συγκεκριμενες μερες την αδεια για το δικο του λογο ο καθενας….. Το σχολειο δεν ειναι δημοσια υπηρεσια που η απουσια μπορει να καλυφτει σχετικα ευκολα…..


Και ναι, ειμαι αιμοδοτρια! Η υπηρεσια μου αρνιοταν αδεια τη μερα αιμοδοσιας, ερμηνευοντας το νομο κατα το δοκουν και αρνουμενη να ζητηση διευκρινηση απο το υπουργειο γιατι «δεν χρειαζοταν» ακομα και μετα απο εγγραφη αιτηση μου. Οσο για τις αλλες μερες…. Μονο μια φορα τις πηρα, αλλα αυτο ηταν δικη μου επιλογη! Πλεον απλα δινω αιμα και δεν ασχολουμαι με τις αδειες
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 480
Σύνολο: 491

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.