*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1733899 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9758 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 09:12:57 μμ »
Εξηγησε μου το εξής. Ένας άνθρωπος της ηλικίας σου με τόσα χρόνια υπηρεσίας στην πλάτη, γνώρισε και συνεργάστηκε με εκατοντάδες αναπληρωτές (πολλοί εκ των οποίων συνομήλικοι του και πιθανόν με περισσότερα προσόντα από τον ίδιο), μοιράστηκε την αγωνία και την πίκρα τους και τώρα είναι όλη μέρα στο pde και ζητά εμμονικα  γραπτό ΑΣΕΠ για τους  νέους πτυχιούχους. Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια.

Σου εξήγησα αυτή είναι άποψη..μου αν σου αρέσει..αλλά εσύ επιμένεις...ράβδος στη γωνία...άρα βρέχει!!
Αλλά εσύ θελεις να αποκλειστούν χιλιάδες και το παριστάνεις τον δίκαιο...κατά τα λοιπά τον δίκαιο.
Οι χαρακτηρισμοι που κάνεις για τους άλλους φανερώνουν το ήθος σου. Τι ζόρι τραβάς εσύ με την ηλικία την δική μου ή των άλλων; Τι ειδους ρατσισμός είναι αυτός;
Αλλα δεν φταις εσύ..φταίνε όσοι δεχόντουσαν χρόνια τώρα διάφορους πίνακες και πινακάκια  διορισμών εκτός ΑΣΕΠ τόσο για μόνιμους όσο και για αναπληρωτές. Αν δεν υπήρχαν αυτά τα παράθυρα τώρα θα είχες κρυφτεί...

Και για να τελειώνω με την αγενέστατη στάση σου...προσωπικά εχω την συνείδηση μου ήσυχη γιατί όταν εφαρμόστηκε ο πρώτος γραπτός ΑΣΕΠ και άρχισαν τα διάφορα παρατράγουδα με τις μεταβατικές και τους πίνακες είχα εκφράσει ανοιχτά την διαφωνία μου υποστηρίζοντας ότι αφού καταργηθηκε η επετηρίδα...πρέπει να ισχύει ένα μόνο σύστημα διορισμού χωρίς παράθυρα και ομάδες. Ήρθε ο ΣΥΡΙΖΑ την νεκρανασταίνει και αποκλείει χιλιάδες από μια ευκαιρία ...σεβόμενος πληρως το Σύνταγμα και το ΣτΕ

 Σου επαναλαμβάνω, αν δε σου αρέσουν αυτά που γράφω κανε αναφορά...αλλιώς ασχολήσου με κάτι άλλο....
Προσωπικές και ανήθικες επιθέσεις δεν δέχομαι....άλλα και ούτε έκανα....σε κανέναν...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2019, 09:15:22 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:33:47 »

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9759 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 09:13:47 μμ »
Τη Πέμπτη που ψηφίζεται να επιμείνουμε στη παλαιότητα πτυχίου!!Δεν είναι ακαδημαϊκό , το ξέρω είναι όμως αναγκαίο εδώ που φτάσαμε στα 50....
Εμείς μπορεί να ζητάμε τόν ουρανό με τα άστρα. Το θέμα είναι τι μπορεί να γίνει.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9760 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 09:13:54 μμ »
Τη Πέμπτη που ψηφίζεται να επιμείνουμε στη παλαιότητα πτυχίου!!Δεν είναι ακαδημαϊκό , το ξέρω είναι όμως αναγκαίο εδώ που φτάσαμε στα 50....

Διαφωνώ κάθετα με την παλαιότητα πτυχίου!

Αποσυνδεδεμένος kostzo10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9761 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 09:24:28 μμ »
Καταλαβαίνω τι λες. Καπως έτσι ξαφνικά και βίαια έπεσα και εγώ 200 και θέσεις όταν μπήκε η προϋπηρεσία της ειδικής στη γενική.
Αν λοιπόν περιμέναμε 4500 διορισμούς τώρα στη γενική, εσύ θα φωνάζες! Τώρα όμως σε συμφέρει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:33:47 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9762 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 09:27:39 μμ »
Τη Πέμπτη που ψηφίζεται να επιμείνουμε στη παλαιότητα πτυχίου!!Δεν είναι ακαδημαϊκό , το ξέρω είναι όμως αναγκαίο εδώ που φτάσαμε στα 50....
Tη Πέμπτη μόνο απόσυρση μπορούμε να ζητήσουμε εδώ που φτάσαμε. Δεν υπάρχει χώρος και χρόνος για διάλογο. Αυτό έπρεπε να είχε γίνει με διαφορετικές διαδικασίες και πολύ πιο πριν.

Διαβάστε την παρακάτω είδησης ή καλύτερα φήμης προς το παρόν. Αν συμβεί αυτό θα έχουμε εκ νέου αναβολή με ότι συνεπάγεται λόγω χρονοδιαγράμματος.

http://www.gazzetta.gr/plus/politiki/article/1313981/epispeydetai-i-kyrosi-tis-symfonias-ton-prespon

Ίσως αυτή η είδηση να είναι σκόπιμη και αναληθής. Όμως από την εμπειρία μας με το υπουργείο παιδείας που παίζει κρυφτούλι με σκοπό την αποφυγή των αντιδράσεων δεν είναι ουτοπικό να ακολουθηθεί μία τέτοια μέθοδος. Με μία τέτοια κίνηση η κυβέρνηση θα αποφύγει τυχόν δυσάρεστα γεγονότα από ένα συλλαλητήριο πριν τη ψήφιση της συμφωνίας των Πρεσπών.
Θα το ζήσουμε άραγε και αυτό; Οι απεργίες και τα συλλαλητήρια να γίνονται εκτός τόπου και χρόνου. Φανταστείτε την εικόνα μέσα στη βουλή να συζητούν ένα μείζον εθνικό θέμα και έξω να γίνονται διαδηλώσεις κατά του νομοσχεδίου για την μοριοδότηση των αναπληρωτών* και με κίνδυνο να συγκεντρωθούν και άλλες ομάδες άτακτα από τον αιφνιδιασμό...

* δεν το γράφω τυχαία. Μετά και τις δηλώσεις της αξιωματικής αντιπολίτευσης μιλάμε πλέον για νόμο προσλήψεων των αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος kostzo10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9763 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 09:29:03 μμ »
Οι της γενικής θα έπρεπε να περιμένετε τις μόνιμες θέσεις της γενικής και όχι να κοιτάτε πώς θα τρυπωσετε στην ΕΑΕ από το παράθυρο. Ααα και μην ακούσω για το ανάποδο γιατί ξέρετε πολύ καλά ότι ελάχιστοι της ΕΑΕ που βλέπατε στους πίνακες σας είχαν βλέψεις για τη γενική. Είδατε μόνιμες θέσεις στην ΕΑΕ και σας τρέχουν τα σάλια...

Αποσυνδεδεμένος mastermind

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9764 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 09:32:51 μμ »
Είναι απίστευτος ο πόλεμος που δέχονται αυτοί που έκαναν κάτι παραπάνω από το πτυχίο τους. Όλα πια ή πληρωμένα είναι τα μεταπτυχιακά ή βυσματικά. Στο κάτω κάτω κύριοι το ελάχιστο προσόν που επικαλείσθε δηλαδή το πτυχίο, το κατέχουν αυτοί που υποτιμάτε (συν άλλα τόσα). Όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. Το επιχείρημα δε τί τα χρειαζόμαστε τα μεταπτυχιακά ή τα δεύτερα πτυχία με ξεπερνά....Τη διαθεματικότητα και την ολιστική προσέγγιση εκπαίδευσης την έχετε ακουστά; To άλλο ωραίο είναι ότι αυτοί που διαθέτουν ακαδημαϊκά δε μπορούν να σταθούν σε τάξη! Όχι ότι δεν παίζει ρόλο η προσωπικότητα, αλλά "μπόρεσαν"  οι απλοί πτυχιούχοι, ενώ οι άλλοι όχι; Μάθετε ότι μία από τις σημαντικότερες δεξιότητες κατά τις ευρωπαϊκές ντιρεκτίβες είναι να μαθαίνεις πως να μαθαίνεις. Κατά τα άλλα μιλάμε για εκσυγχρονισμό της εκπαίδευσης....Ελλάς το μεγαλείο σου!

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9765 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 09:33:43 μμ »
Οι της γενικής θα έπρεπε να περιμένετε τις μόνιμες θέσεις της γενικής και όχι να κοιτάτε πώς θα τρυπωσετε στην ΕΑΕ από το παράθυρο. Ααα και μην ακούσω για το ανάποδο γιατί ξέρετε πολύ καλά ότι ελάχιστοι της ΕΑΕ που βλέπατε στους πίνακες σας είχαν βλέψεις για τη γενική. Είδατε μόνιμες θέσεις στην ΕΑΕ και σας τρέχουν τα σάλια...

Έτσι λες??

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9766 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 09:38:53 μμ »
Έτσι λες??
Προσωπικά μου είναι αδιάφορη η ειδική. Αλλά αν είναι σε 5 χρόνια να είμαι στη γενική δε με χαλάει. Τι όχι;
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9767 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 09:42:06 μμ »
Γιατί να σε χαλάσει? Καθόλου παράλογο δεν το βρίσκω.

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9768 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 09:52:11 μμ »
Σου εξήγησα αυτή είναι άποψη..μου αν σου αρέσει..αλλά εσύ επιμένεις...ράβδος στη γωνία...άρα βρέχει!!
Αλλά εσύ θελεις να αποκλειστούν χιλιάδες και το παριστάνεις τον δίκαιο...κατά τα λοιπά τον δίκαιο.
Οι χαρακτηρισμοι που κάνεις για τους άλλους φανερώνουν το ήθος σου. Τι ζόρι τραβάς εσύ με την ηλικία την δική μου ή των άλλων; Τι ειδους ρατσισμός είναι αυτός;
Αλλα δεν φταις εσύ..φταίνε όσοι δεχόντουσαν χρόνια τώρα διάφορους πίνακες και πινακάκια  διορισμών εκτός ΑΣΕΠ τόσο για μόνιμους όσο και για αναπληρωτές. Αν δεν υπήρχαν αυτά τα παράθυρα τώρα θα είχες κρυφτεί...

Και για να τελειώνω με την αγενέστατη στάση σου...προσωπικά εχω την συνείδηση μου ήσυχη γιατί όταν εφαρμόστηκε ο πρώτος γραπτός ΑΣΕΠ και άρχισαν τα διάφορα παρατράγουδα με τις μεταβατικές και τους πίνακες είχα εκφράσει ανοιχτά την διαφωνία μου υποστηρίζοντας ότι αφού καταργηθηκε η επετηρίδα...πρέπει να ισχύει ένα μόνο σύστημα διορισμού χωρίς παράθυρα και ομάδες. Ήρθε ο ΣΥΡΙΖΑ την νεκρανασταίνει και αποκλείει χιλιάδες από μια ευκαιρία ...σεβόμενος πληρως το Σύνταγμα και το ΣτΕ

 Σου επαναλαμβάνω, αν δε σου αρέσουν αυτά που γράφω κανε αναφορά...αλλιώς ασχολήσου με κάτι άλλο....
Προσωπικές και ανήθικες επιθέσεις δεν δέχομαι....άλλα και ούτε έκανα....σε κανέναν...
Η ηλικία δεν είναι ντροπή ούτε η προάσπιση των συμφερόντων της οικογένειας σου. Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά γιατί θιγεσαι. Σου έγραψα όμως τι προκύπτει από την λογική σκέψη την οποία αγνοείς επιδεικτικά.

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9769 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 09:58:15 μμ »
Οι της γενικής θα έπρεπε να περιμένετε τις μόνιμες θέσεις της γενικής και όχι να κοιτάτε πώς θα τρυπωσετε στην ΕΑΕ από το παράθυρο. Ααα και μην ακούσω για το ανάποδο γιατί ξέρετε πολύ καλά ότι ελάχιστοι της ΕΑΕ που βλέπατε στους πίνακες σας είχαν βλέψεις για τη γενική. Είδατε μόνιμες θέσεις στην ΕΑΕ και σας τρέχουν τα σάλια...
Όπως απλώνατε και 'σεις τα ποδάρια σας τόσα χρόνια και στους δύο πίνακες, τώρα θα τα απλώσουμε και εμείς. Ήταν δίκαιο και γίνεται πράξη. Δε με ενδιαφέρει αν ήταν λίγοι ή πολλοί αυτοί που είχαν βλέψεις για γενική. Και ελάχιστοι να ήταν, κάποιους της γενικής άφηναν απ' έξω. Το θέμα μας δεν είναι ο αριθμός, αλλά η ευκαιρία που σας δινόταν. Το πώς την αξιοποιούσατε και πού αποβλέπατε ποσώς με ενδιαφέρει. 

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9770 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 10:00:28 μμ »
Οι της γενικής θα έπρεπε να περιμένετε τις μόνιμες θέσεις της γενικής και όχι να κοιτάτε πώς θα τρυπωσετε στην ΕΑΕ από το παράθυρο. Ααα και μην ακούσω για το ανάποδο γιατί ξέρετε πολύ καλά ότι ελάχιστοι της ΕΑΕ που βλέπατε στους πίνακες σας είχαν βλέψεις για τη γενική. Είδατε μόνιμες θέσεις στην ΕΑΕ και σας τρέχουν τα σάλια...
Πραγματικά το πιστεύεις αυτό; Όσους εγώ γνωρίζω της ειδικής, ασχολήθηκαν για να μπορούν να μεταπηδήσουν στη γενική. Είναι η πλειοψηφία...θα φανεί μετά την εξάντληση της προθεσμίας που ετέθη για τη μετακίνηση όσων τελικά διοριστούν. Κανονικά μία προϋπηρεσία στον έναν τομέα δεν θα έπρεπε να μετρά για τον άλλον. Είναι εκτελώς άλλο πράγμα. Σε αυτό το αίτημα...μαζί σας!

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9771 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 10:05:07 μμ »
Η ηλικία δεν είναι ντροπή ούτε η προάσπιση των συμφερόντων της οικογένειας σου. Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά γιατί θιγεσαι. Σου έγραψα όμως τι προκύπτει από την λογική σκέψη την οποία αγνοείς επιδεικτικά.

Όταν κάποιος σου λέει ότι δεν έχει παιδιά...δεν το σέβεσαι; Δεν σέβεσαι τους λόγους που μπορεί να μην έχει; Τόση κακοήθεια που την βρήκες και συνεχίζεις; Αυθαιρετείς και λασπολογείς επειδη υποστηρίζω και θα υποστηρίζω την άποψη μου.

Αυτό εδώ τίνος είναι; Τι ειδους ειρωνεία είναι αυτή;

Δηλ. για να καταλάβω είσαι μόνιμος κοντά στα 60 και τη βγάζεις όλη μέρα εδώ μέσα. Ίσως είναι καλύτερα να ασχοληθείς με την σύνταξή σου συνάδελφε. Εκτός αν έχεις κάποιο άλλο λόγο. Ποιος ξέρει...

Πολύ κάψα για τους νέους πτυχιούχους συνάδελφε. Πες μας ποιος περιμένει στη σειρά. Γιός, κόρη, ανηψιος...
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 324
Σύνολο: 324

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.