*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1725344 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #994 στις: Αύγουστος 07, 2018, 10:09:22 πμ »
Χθες ο υπουργός ζήτησε από τα μέλη της ΔΟΕ να του αποστείλουν μια πρόταση για το σύστημα διορισμών. Ο ίδιος δεν άνοιξε τα χαρτιά του. Όταν τέθηκε από κάποιο μέλος της δοε, ότι αν θέλετε να διορισετε να διορισετε άνευ όρων και προϋποθέσεις (πτυχίο και προϋπηρεσία), ο υπουργός χαμογέλασε και άλλαξε θέμα. Καταλαβαίνετε τι έχει να γινει...https://www.esos.gr/arthra/58285/ti-apantisan-o-ypoyrgos-kai-o-gg-sti-doe-sti-marathonia-syzitisi-sto-yp-paideias
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2018, 10:17:25 πμ από proypiresia »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:10:08 »

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #995 στις: Αύγουστος 07, 2018, 11:14:27 πμ »
Από Δ. Μπράτης

Μόνιμοι διορισμοί στην εκπαίδευση
Η κοροϊδία συνεχίζεται...

" ...ελπίζουμε τον Οκτώβριο να υπάρχουν δηλώσεις για μόνιμους διορισμούς...το έχουμε δηλώσει αυτό .Ξέρετε μας υπεβαίνει,δεν είναι θέμα μόνο της κυβέρνησης..."Κ.Γαβρόγλου 6-8-18

Αυτά δήλωσε σήμερα το πρωί στην ΕΡΤ ο υπουργός παιδείας κ.Γαβρόγλου για το θέμα των μόνιμων διορισμών στην εκπαίδευση.
Ελπίζει ,λέει,να είναι σε θέση να κάνει δηλώσεις τον Οκτώβρη,γιατί δεν είναι μόνο θέμα της κυβέρνησης!!! Να κάνει δηλώσεις για διορισμούς , που θα γίνουν τον Σεπτέμβρη του 19 όταν πια δεν θα είναι στην κυβέρνηση!

Οι άνθρωποι μας δουλεύουν σίγουρα...
☆Η Γεροβασίλη μας είπε στην ΑΔΕΔΥ ότι έχει συμφωνήσει με την Τρόικα για 42.000 μόνιμους διορισμούς στο δημόσιο ως το 2022,στο πλαίσιο του 1:1 Αν είναι έτσι,ποιος εμποδίζει την κυβέρνηση να ανακοινώσει πχ ότι οι 10.000 θα είναι στην εκπαίδευση;
☆Αν στις 21 Αυγούστου βγαίνουμε από το 3ο μνημόνιο (μνημόνιοΤσίπρα),από ποιον πρέπει να πάρει άδεια ο κ.Γαβρόγλου για να κάνει δηλώσεις;
Είναι προφανές ότι ο κ.Γαβρόγλου δεν έχει εξασφαλίσει απολύτως τίποτε για μόνιμους διορισμούς.Κι όπως φαίνεται θα είναι η μοναδική κυβέρνηση στην ιστορία της χώρας που κατά την τετραετή θητεία της δεν έκανε ούτε έναν μόνιμο διορισμό στην εκπαίδευση.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #996 στις: Αύγουστος 07, 2018, 11:24:08 πμ »
Από Δ. Μπράτης

Μόνιμοι διορισμοί στην εκπαίδευση
Η κοροϊδία συνεχίζεται...

" ...ελπίζουμε τον Οκτώβριο να υπάρχουν δηλώσεις για μόνιμους διορισμούς...το έχουμε δηλώσει αυτό .Ξέρετε μας υπεβαίνει,δεν είναι θέμα μόνο της κυβέρνησης..."Κ.Γαβρόγλου 6-8-18

Αυτά δήλωσε σήμερα το πρωί στην ΕΡΤ ο υπουργός παιδείας κ.Γαβρόγλου για το θέμα των μόνιμων διορισμών στην εκπαίδευση.
Ελπίζει ,λέει,να είναι σε θέση να κάνει δηλώσεις τον Οκτώβρη,γιατί δεν είναι μόνο θέμα της κυβέρνησης!!! Να κάνει δηλώσεις για διορισμούς , που θα γίνουν τον Σεπτέμβρη του 19 όταν πια δεν θα είναι στην κυβέρνηση!

Οι άνθρωποι μας δουλεύουν σίγουρα...
☆Η Γεροβασίλη μας είπε στην ΑΔΕΔΥ ότι έχει συμφωνήσει με την Τρόικα για 42.000 μόνιμους διορισμούς στο δημόσιο ως το 2022,στο πλαίσιο του 1:1 Αν είναι έτσι,ποιος εμποδίζει την κυβέρνηση να ανακοινώσει πχ ότι οι 10.000 θα είναι στην εκπαίδευση;
☆Αν στις 21 Αυγούστου βγαίνουμε από το 3ο μνημόνιο (μνημόνιοΤσίπρα),από ποιον πρέπει να πάρει άδεια ο κ.Γαβρόγλου για να κάνει δηλώσεις;
Είναι προφανές ότι ο κ.Γαβρόγλου δεν έχει εξασφαλίσει απολύτως τίποτε για μόνιμους διορισμούς.Κι όπως φαίνεται θα είναι η μοναδική κυβέρνηση στην ιστορία της χώρας που κατά την τετραετή θητεία της δεν έκανε ούτε έναν μόνιμο διορισμό στην εκπαίδευση.
ε! θα κάνει διορισμούς...τα δικαστηρια  8) 8) 8) 8) 8) ;D ;D ;D ;D ;D ;D

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #997 στις: Αύγουστος 08, 2018, 09:57:24 πμ »
....... Με νοιάζει να εφαρμόσω το σύστημα που θα μου επιτρέψει να βρω τους (θεωρητικά τουλάχιστον) καταλληλότερους να κάνουν τη δουλειά. ....

Η ελληνική Παιδεία δεν πάσχει επειδή δεν διαθέτει  σύστημα που  εξασφαλίζει τους καταλληλότερους εκπαιδευτικούς που θα της "..κάνουν τη δουλεια".
Ουτε  πάσχει  από έλλειψη κατάλληλων εκπαιδευτικών.
Η ελληνική ΠΑιδεία πάσχει από συνδρομο και όχι από μια ασθενεια μόνο.
Στη λίστα προτεραιοτητων της διαλυμένης Παιδείας μας, το  θεμα που αφορά τον τρόπο  διορισμού των εκπαιδευτικών  είναι πολύ χαμηλά .
Που σημαίνει ότι αλλού είναι οι προτεραιότητες και οι οποίες θα έπρεπε να είχαν ήδη τακτοποιηθεί.

Σε επίπεδο εκπαιδευτικού, για πολλούς "κατάλληλος εκπαιδευτικος" σημαινει φωτιστής, σημαίνει μέντορας , ο οποίος δρα καταλυτικά στην καλλιέργεια των παιδιων.

Είναι προφανές ότι ως τέτοιος δεν μπορει να θεωρείται ο μόνιμος ( απο ασεπ η προυπηρεσια) που τα απογευματα τρεχει να διδαξει στα παιδια της ταξης του ιδιαιτερα.
Ενας εκπαιδευτικός που  σε συνεργασία με ηλιθιους γονεις, δειχνουν στα παιδια οτι ο δρόμος της ζωης τους για την επιτυχια ξεκινα από την παρανομία,  την υποβάθμιση του σχολείου και την παραπαιδεία πρεπει να αποβαλλεται από την εκπαιδευτική κοινοτητα παραυτα.
Δυστυχως ομως η κοινωνια το κατηγορει μεν αλλά το αποδεχεται στην πραξη δε, η Βθμια αντε να κανει καμια ΕΔΕ, το υπουργειο κωφευει....
Και κατα τα λοιπά ολοι μαζι θελουμε μια καλυτερη Παιδεια...
Φρενοκομειο σκετο.

 Η ξεφτίλα της σχολικής αμαθειας, της παπαγαλίας, της έλλειψης οργάνωσης, του να θεωρειται η μουσικη και η γυμναστικη μηδαμινης σημασιας, της μη αξιολόγησης κλπ, προέκυψε κυρίως από το γελοίο εκπαιδευτικό μας συστημα το οποίο επιτρεπει σε ικανους και μη εκπαιδευτικούς να επιτελούν από τιποτα εως ελάχιστα από τα απαιτούμενα.
Υπάρχουν βεβαια και καποιοι που τρεχουν σαν τον Βεγγο, με κοπο και χρηματα απο την τσεπη τους αλλα ειναι οι γραφικοι, παντως αυτοι που πραγματικα αγαπανε τα παιδια και την Παιδεια.





« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2018, 10:06:21 πμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:10:08 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #998 στις: Αύγουστος 08, 2018, 11:55:09 πμ »
Η ελληνική Παιδεία δεν πάσχει επειδή δεν διαθέτει  σύστημα που  εξασφαλίζει τους καταλληλότερους εκπαιδευτικούς που θα της "..κάνουν τη δουλεια".
Ουτε  πάσχει  από έλλειψη κατάλληλων εκπαιδευτικών.
Η ελληνική ΠΑιδεία πάσχει από συνδρομο και όχι από μια ασθενεια μόνο.
Στη λίστα προτεραιοτητων της διαλυμένης Παιδείας μας, το  θεμα που αφορά τον τρόπο  διορισμού των εκπαιδευτικών  είναι πολύ χαμηλά .
Που σημαίνει ότι αλλού είναι οι προτεραιότητες και οι οποίες θα έπρεπε να είχαν ήδη τακτοποιηθεί.

Σε επίπεδο εκπαιδευτικού, για πολλούς "κατάλληλος εκπαιδευτικος" σημαινει φωτιστής, σημαίνει μέντορας , ο οποίος δρα καταλυτικά στην καλλιέργεια των παιδιων.

Είναι προφανές ότι ως τέτοιος δεν μπορει να θεωρείται ο μόνιμος ( απο ασεπ η προυπηρεσια) που τα απογευματα τρεχει να διδαξει στα παιδια της ταξης του ιδιαιτερα.
Ενας εκπαιδευτικός που  σε συνεργασία με ηλιθιους γονεις, δειχνουν στα παιδια οτι ο δρόμος της ζωης τους για την επιτυχια ξεκινα από την παρανομία,  την υποβάθμιση του σχολείου και την παραπαιδεία πρεπει να αποβαλλεται από την εκπαιδευτική κοινοτητα παραυτα.
Δυστυχως ομως η κοινωνια το κατηγορει μεν αλλά το αποδεχεται στην πραξη δε, η Βθμια αντε να κανει καμια ΕΔΕ, το υπουργειο κωφευει....
Και κατα τα λοιπά ολοι μαζι θελουμε μια καλυτερη Παιδεια...
Φρενοκομειο σκετο.

 Η ξεφτίλα της σχολικής αμαθειας, της παπαγαλίας, της έλλειψης οργάνωσης, του να θεωρειται η μουσικη και η γυμναστικη μηδαμινης σημασιας, της μη αξιολόγησης κλπ, προέκυψε κυρίως από το γελοίο εκπαιδευτικό μας συστημα το οποίο επιτρεπει σε ικανους και μη εκπαιδευτικούς να επιτελούν από τιποτα εως ελάχιστα από τα απαιτούμενα.
Υπάρχουν βεβαια και καποιοι που τρεχουν σαν τον Βεγγο, με κοπο και χρηματα απο την τσεπη τους αλλα ειναι οι γραφικοι, παντως αυτοι που πραγματικα αγαπανε τα παιδια και την Παιδεια.

Δε διαφωνώ στα προβλήματα που αναφέρεις. Η απάντηση όμως που θα σου δώσω είναι η ίδια που έδωσα και σε ένα συνάδελφο πριν λίγες μέρες: Αφού λοιπόν το πρόβλημα δεν είναι το σύστημα επιλογής, ας επιλέγουμε με κλήρωση ανάμεσα στους υποψηφίους, χωρίς κανένα άλλο κριτήριο. Μιας και με όποιο σύστημα και να επιλέξουμε, δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι αυτοί μετά δε θα ξύνονται το πρωί και θα κάνουν ιδιαίτερα το απόγευμα. Συμφωνείς;

Αγαπητέ proypiresia, o υπουργός λέει στη συνάντηση με τη ΔΟΕ δεν απέκλεισε τον γραπτό διαγωνισμό. Μήπως πρέπει να οργανώσετε κανένα ντου στο υπουργείο να του κόψετε τον βήχα; Τι νομίζει ότι γίνεται εδώ; Αυτός νομίζει ότι αποφασίζει;

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #999 στις: Αύγουστος 08, 2018, 12:12:16 μμ »


Αγαπητέ proypiresia, o υπουργός λέει στη συνάντηση με τη ΔΟΕ δεν απέκλεισε τον γραπτό διαγωνισμό. Μήπως πρέπει να οργανώσετε κανένα ντου στο υπουργείο να του κόψετε τον βήχα; Τι νομίζει ότι γίνεται εδώ; Αυτός νομίζει ότι αποφασίζει;
δεν απέκλεισε αλλά τότε γιατί καλέι σε διαβούλευση τους φορεις των αναπληρωτων και των εκπαιδευτικων; για να μας πει πως τελικά θα εφαρμόσει κάτι που έχει προαποφασίσει; μα επιτρέπονται αυτά τα πράγματα; ενώ το σύνταγμα προβλέπει και διαγωνισμό με μόρια να προτείνουν, τι να προτείνουν; να τολμάει να  περάσει από το μυαλό των αναπληρωτών να ζητησουν διαγωνισμό με μόρια; τολμούν και έχουν και γνώμη; ο κύριος υπουργός αποφασίζει και διατάσσει κι άσε την κοινωνία πολιτών να λέει...ζώα ρε παιδί μου αυτοί οι αναπληρωτες...ζώα τελείως έχουν και γνωμη για το πως θα διοριστούν....δεν φτάνει που τους προσλαμβάνουμε  αναπληρωτές κάθε χρόνο , 15 τόσα χρόνια ...μιλάνε κι όλας! τολμούν να διεκδικούν...ΜΑΤ, καπνογόνα και ξυλο ρε παιδί μου, α! και selfie τραβηγμένες από τους μόνιμους αποσπασμένους στην ταράτσα του υπουργείου όταν τους δέρνουν...ουστ παλιό αναπληρωτές...που θέλετε και σταθερή δουλειά και δικαίωση των κόπων σας...
ΥΓ.1 (έλα Αλέκο !!!! έμαθες πόσους θα πάρει το 2019;;;; ;D ;D ;D ;D ;D ...μα γραπτός για 300 μόνιμους πολύ δεν είναι ; 8) 8) 8) 8) 8) 8) ;D ;D ;D ;D ;D ;D
ΥΓ2.Όταν ο Κούλης σου βάλει αξιολόγηση εσύ να πας στον γαλάζιο υπουργό παιδείας και να τη δεχθείς ασυζητητί )κατάπτιστη δεν την έχεις πει αυτην που πήγε να κάνει όταν κυβερνούσε ο μπλε ουρανός;  8) 8) 8) 8) 8) 8)

ΥΓ3 Ο υπουργός αποφασίζει και ο λαός μαυρίζει 8) 8) 8) 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2018, 01:41:13 μμ από proypiresia »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1000 στις: Αύγουστος 08, 2018, 03:15:17 μμ »
δεν απέκλεισε αλλά τότε γιατί καλέι σε διαβούλευση τους φορεις των αναπληρωτων και των εκπαιδευτικων; για να μας πει πως τελικά θα εφαρμόσει κάτι που έχει προαποφασίσει; μα επιτρέπονται αυτά τα πράγματα; ενώ το σύνταγμα προβλέπει και διαγωνισμό με μόρια να προτείνουν, τι να προτείνουν; να τολμάει να  περάσει από το μυαλό των αναπληρωτών να ζητησουν διαγωνισμό με μόρια; τολμούν και έχουν και γνώμη; ο κύριος υπουργός αποφασίζει και διατάσσει κι άσε την κοινωνία πολιτών να λέει...ζώα ρε παιδί μου αυτοί οι αναπληρωτες...ζώα τελείως έχουν και γνωμη για το πως θα διοριστούν....δεν φτάνει που τους προσλαμβάνουμε  αναπληρωτές κάθε χρόνο , 15 τόσα χρόνια ...μιλάνε κι όλας! τολμούν να διεκδικούν...ΜΑΤ, καπνογόνα και ξυλο ρε παιδί μου, α! και selfie τραβηγμένες από τους μόνιμους αποσπασμένους στην ταράτσα του υπουργείου όταν τους δέρνουν...ουστ παλιό αναπληρωτές...που θέλετε και σταθερή δουλειά και δικαίωση των κόπων σας...
ΥΓ.1 (έλα Αλέκο !!!! έμαθες πόσους θα πάρει το 2019;;;; ;D ;D ;D ;D ;D ...μα γραπτός για 300 μόνιμους πολύ δεν είναι ; 8) 8) 8) 8) 8) 8) ;D ;D ;D ;D ;D ;D
ΥΓ2.Όταν ο Κούλης σου βάλει αξιολόγηση εσύ να πας στον γαλάζιο υπουργό παιδείας και να τη δεχθείς ασυζητητί )κατάπτιστη δεν την έχεις πει αυτην που πήγε να κάνει όταν κυβερνούσε ο μπλε ουρανός;  8) 8) 8) 8) 8) 8)

ΥΓ3 Ο υπουργός αποφασίζει και ο λαός μαυρίζει 8) 8) 8) 8)

Καλά αν πάρει 300, με όποιον τρόπο και να τους πάρει, η ειδικότητα σου δε θα είναι μέσα. Οπότε δε ξέρω για ποιον λόγο χαίρεσαι...
Και ζήτησε τώρα προτάσεις από τους συλλόγους και τη ΔΟΕ και δε θα πάνε όλοι αυτοί με κάργα αντισυνταγματικές προτάσεις, όπως αυτές των τελευταίων κινητοποιήσεων. Οπότε θα πει πολύ απλά "οι προτάσεις που μου φέρατε είναι ανεφάρμοστες. Το παίρνω πάνω μου".

Προφανώς και είναι κατάπτυστη μια αξιολόγηση που εκ των προτέρων αποφασίζει ότι κάποιοι είναι ανεπαρκείς. Και είναι κάργα τιμωρητική. Δεν έπιασα ποτέ βουλευτή ή υπουργό στη ζωή μου για να το κάνω τώρα.. Ούτε πήδηξα ποτέ κάγκελα για να επιβάλλω τη γνώμη μου...

Ο λαός μπορεί να μαυρίζει. Και ο λαός (οι εκπαιδευτικοί δηλαδή ή μάλλον καλύτερα μια μερίδα τους + ΔΟΕ + ΟΛΜΕ) αντιδρούσε έντονα στον πρώτο γραπτό ΑΣΕΠ του 1998. Ποιος τον θέσπισε; Το ΠΑΣΟΚ. Πόσους ΑΣΕΠ έκανε ακόμα το ΠΑΣΟΚ πριν αλλάξει η κυβέρνηση ξέρεις; Άλλους 2... Οπότε μήπως δεν είναι τόσο μεγάλη η δύναμη όσο νομίζεις; Άσε που τα νούμερα δε βγαίνουν... Οι ενεργοί αναπληρωτές που δε θέλουν με τίποτα γραπτό ΑΣΕΠ είναι 25 χιλιάδες. Οι αιτήσεις κάθε χρόνο είναι γύρω στις 100. Αν προκηρυχθεί ΑΣΕΠ, θα δώσει και κόσμος που πιθανότατα δεν έχει κάνει ποτέ στη ζωή του αίτηση για αναπληρωτής. Θα δυσαρεστήσει λοιπόν 25 χιλιάδες και θα ικανοποιήσει 75 χιλιάδες, τους τριπλάσιους δηλαδή. Πολιτικά τι τον συμφέρει πιο πολύ;

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1001 στις: Αύγουστος 08, 2018, 04:41:00 μμ »
Τα έχετε μπερδέψει όλα: από αξιολόγηση και θέματα μονίμων μέχρι πολιτικές τοποθετήσεις.
Παρακαλώ να μείνετε στο θέμα.
Γράψτε εδώ το μέρος του μηνύματός σας που αφορά το θέμα "Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018" και όλα τα υπόλοιπα σε άλλα σχετικά θέματα.
Μικτά και άσχετα μηνύματα θα διαγράφονται χωρίς περαιτέρω παρατήρηση.

Ευχαριστούμε

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 944
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1002 στις: Αύγουστος 08, 2018, 05:55:21 μμ »

   Αν και συμφωνώ στα περισσότερα από όσα λες, θέλω να σχολιάσω αυτή την πρόταση.. Κι εγώ -θα μιλήσω για τον εαυτό μου και όσους έχουν πράξει όπως εγώ- δουλεύω 10 χρόνια ως αναπληρώτρια εξαιτίας της επιτυχίας μου σε ΑΣΕΠ και σε πολύ καλή σειρά ... Εγώ λοιπόν που έχω επιτύχει στο παρελθόν και τρέχω το ένα τρίτο της ζωής μου από δω κι από κει να ξαναδώσω??? Επειδή οι θέσεις διορισμός ήταν πχ 50 κ κάποιος έχει σειρά 51  ή 52 να ξαναδώσει ??? Οκ θα πει κάποιος, κάποιο θα ήταν το όριο των θέσεων και κάποις θα έμενε εκτός για μια ή για δυο θέσεις.. Και όπως ανέφερε κάποιος  -δεν θυμάμαι ποιος -ότι το 40% πέθανε , πάει... Πολύ καλά έκανε και πέθανε , όσοι όμως διοριστήκαν εξαιτίας αυτού ζουν και βασιλεύουν εντός σχολικής αιθούσης, και οι άλλοι να δίνουμε διαρκώς???Όπως οι διορισμένοι με το 40 % ή όποιον άλλο τρόπο διοριστήκαν και δεν χάνουν πια τη θέση τους , δεν πρέπει να εξασφαλιστούν και όσοι τρέχουν τόσα χρόνια με ΑΣΕΠ??? Οι ύποπτες προϋπηρεσίες πιστεύω μπορούν αν θέλουν να ελεγχθούν , να πεταχτούν έξω και να παραχωρήσουν τη θέση τους στους νέους, εφόσον με ύποπτο τρόπο εισχώρησαν...Το ρίσκο λοιπόν να το πάρουν αυτοί που το ξαναπήραν στο παρελθόν και μπήκαν στην τάξη με ύποπτους και πλάγιους τρόπους ...Δεν θα ήταν πιο σωστό και ηθικό??

Συνάδελφε, νεμι, καταλαβαίνω τον καημό σου και το εννοώ ειλικρινά, δεν κοροϊδεύω. Φαντάζομαι κι εγώ εάν είχα μείνει εκτός μόνιμου διορισμού απ' έξω για λίγο, κάπως έτσι θα ένιωθα... Πόσο μάλλον εάν ήμουν κάθε χρόνο αναπληρώτρια, που πλέον όσοι είναι στον πίνακα με προυπηρεσία ξέρουν ότι θα τους καλέσουν (τουλάχιστον στους πε02,03,04)... Ωστόσο, όταν όλοι δώσαμε στον γραπτό διαγωνισμό, ξέραμε ότι καλούμαστε να διαγωνιστούμε για συγκεκριμένες θέσεις για τις οποίες οι υποψήφιοι ήταν κατά πολλές χιλιάδες περισσότεροι (στους φιλολόγους π.χ. οι πιθανότητες διορισμού μόνο με τον τελευταίο γραπτό διαγωνισμό, μετά την μείωση των θέσεων λόγω της καταστρατήγησης του ποσοστού, είχαν μειωθεί πάρα πολύ). Που σημαίνει ότι αναγκαστικά κάποιοι θα έμεναν απ' εξω, ακόμη κι αν είχαν γράψει καλά. Από κει και πέρα, δεν υπήρχε ρύθμιση/εγγύηση (ή δεν ξέρω κι εγώ τι) για τον διορισμό όσων δεν διορίστηκαν "για λίγο". Εν ολίγοις, θέλω να πώ ότι όταν συμφωνείς να "παίξεις" με τους όρους ενός παιχνιδιού (μεταφορικά μιλώντας και δεν υποτιμώ σε καμία περίπτωση τον προσωπικό αγώνα και την  προσπάθεια του καθενός), θα πρέπει να τους αποδεχτείς ακόμη κι εάν δεν "κερδίσεις". Μπορείς να ξαναδοκιμάσεις φυσικά, όπως δοκιμάσανε πολλοί συνάδελφοι ξανά και ξάνα και πετύχανε (γιατί, φαντάζομαι δε διορίστηκαν όλοι με την πρώτη φορά που προσπάθησαν- όπως γίνεται εξ άλλου σε όλα τα επαγγέλματα). Εάν απ' την άλλη, δεν είναι κάποιος διατεθειμένος να μπει σε τέτοια διαδικασία για μια μόνιμη θέση (όποια διαδικασία εν τέλει έιναι αυτή: γραπτή εξέταση, με μοριοδοτούμενα προσόντα κ.λ.π.) ας αφήσει εκείνους που θέλουν να το κάνουν. Και στην τελική, γραπτοί διαγωνισμοί (και μάλιστα με πολλή μεγάλη βιβλιογραφία και ύλη) διενεργούνται και για άλλους τομείς του δημοσίου... εκεί γιατί όσοι δεν πέρασαν τη βάση διορισμού έστω για λίγο  δε βγαίνουν να απαιτήσουν τον διορισμό τους;
(Δε θέλω να γίνει διάλογος-τσακωμός μεταξύ μας, κι ελπίζω να μην ξέφυγα από το θέμα.Θεώρησα, ότι εφ' όσον μου έγινε απεύθυνση, όφειλα να απαντήσω).
Με τα παραπάνω, επανέρχομαι στην άποψή μου ότι οι διορισμοί (τουλάχιστον για τις λεγόμενες "βασικές" ειδικότητες) οφείλουν να γίνουν. Θεωρώ ότι έστω και για λόγους ψηφοθηρικούς, θα δοθούν ευκαιρίες και στους μη έχοντες προϋπηρεσία. Δε γίνεται να πραγματοποιηθούν προσλήψεις μόνιμου προσωπικού, μεροληπτικά υπέρ μιας συγκεκριμένης κατηγορίας πτυχιούχων.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2018, 05:56:57 μμ από tiel »

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1003 στις: Αύγουστος 08, 2018, 06:41:50 μμ »
Συνάδελφε, νεμι, καταλαβαίνω τον καημό σου και το εννοώ ειλικρινά, δεν κοροϊδεύω. Φαντάζομαι κι εγώ εάν είχα μείνει εκτός μόνιμου διορισμού απ' έξω για λίγο, κάπως έτσι θα ένιωθα... Πόσο μάλλον εάν ήμουν κάθε χρόνο αναπληρώτρια, που πλέον όσοι είναι στον πίνακα με προυπηρεσία ξέρουν ότι θα τους καλέσουν (τουλάχιστον στους πε02,03,04)... Ωστόσο, όταν όλοι δώσαμε στον γραπτό διαγωνισμό, ξέραμε ότι καλούμαστε να διαγωνιστούμε για συγκεκριμένες θέσεις για τις οποίες οι υποψήφιοι ήταν κατά πολλές χιλιάδες περισσότεροι (στους φιλολόγους π.χ. οι πιθανότητες διορισμού μόνο με τον τελευταίο γραπτό διαγωνισμό, μετά την μείωση των θέσεων λόγω της καταστρατήγησης του ποσοστού, είχαν μειωθεί πάρα πολύ). Που σημαίνει ότι αναγκαστικά κάποιοι θα έμεναν απ' εξω, ακόμη κι αν είχαν γράψει καλά. Από κει και πέρα, δεν υπήρχε ρύθμιση/εγγύηση (ή δεν ξέρω κι εγώ τι) για τον διορισμό όσων δεν διορίστηκαν "για λίγο". Εν ολίγοις, θέλω να πώ ότι όταν συμφωνείς να "παίξεις" με τους όρους ενός παιχνιδιού (μεταφορικά μιλώντας και δεν υποτιμώ σε καμία περίπτωση τον προσωπικό αγώνα και την  προσπάθεια του καθενός), θα πρέπει να τους αποδεχτείς ακόμη κι εάν δεν "κερδίσεις". Μπορείς να ξαναδοκιμάσεις φυσικά, όπως δοκιμάσανε πολλοί συνάδελφοι ξανά και ξάνα και πετύχανε (γιατί, φαντάζομαι δε διορίστηκαν όλοι με την πρώτη φορά που προσπάθησαν- όπως γίνεται εξ άλλου σε όλα τα επαγγέλματα). Εάν απ' την άλλη, δεν είναι κάποιος διατεθειμένος να μπει σε τέτοια διαδικασία για μια μόνιμη θέση (όποια διαδικασία εν τέλει έιναι αυτή: γραπτή εξέταση, με μοριοδοτούμενα προσόντα κ.λ.π.) ας αφήσει εκείνους που θέλουν να το κάνουν. Και στην τελική, γραπτοί διαγωνισμοί (και μάλιστα με πολλή μεγάλη βιβλιογραφία και ύλη) διενεργούνται και για άλλους τομείς του δημοσίου... εκεί γιατί όσοι δεν πέρασαν τη βάση διορισμού έστω για λίγο  δε βγαίνουν να απαιτήσουν τον διορισμό τους;
(Δε θέλω να γίνει διάλογος-τσακωμός μεταξύ μας, κι ελπίζω να μην ξέφυγα από το θέμα.Θεώρησα, ότι εφ' όσον μου έγινε απεύθυνση, όφειλα να απαντήσω).
Με τα παραπάνω, επανέρχομαι στην άποψή μου ότι οι διορισμοί (τουλάχιστον για τις λεγόμενες "βασικές" ειδικότητες) οφείλουν να γίνουν. Θεωρώ ότι έστω και για λόγους ψηφοθηρικούς, θα δοθούν ευκαιρίες και στους μη έχοντες προϋπηρεσία. Δε γίνεται να πραγματοποιηθούν προσλήψεις μόνιμου προσωπικού, μεροληπτικά υπέρ μιας συγκεκριμένης κατηγορίας πτυχιούχων.

  Συνάδελφε όπως είπα και σε άλλο μνμ μιλάς σωστά.. Απλά θα ήθελα να σχολιάσω τις δύο προτάσεις που μαύρισα. Στην πρώτη πρόταση μόνη μου παραδέχτηκα ότι όντως κάποιοι θα έμεναν απ έξω αφού η προσφορά είναι μεγαλύτερη από τη ζήτηση. Στο δεύτερο τώρα ,  λες ότι γραπτοί διαγωνισμοί γίνονται και για άλλες θέσεις του δημοσίου και όσοι δεν πέρασαν τη βάση του διορισμού έστω για λίγο δεν βγαίνουν να απαιτήσουν διορισμό.. Αυτό είναι ενα φάουλ σου πιστεύω σαν σύγκριση με εμάς. Και θα σου πω αμέσως γιατί. Αν πχ ένας τέτοιος διαγωνισμός γίνεται για κάλυψη θέσεων στην εφορία μπορεί το κράτος να θέλει 30 εφοριακούς και τέλος. Θα δώσουν λοιπόν εξετάσεις οι οικονομολόγοι και τέλος . Θα πάρουν 30 άτομα αφού αυτούς χρειάζονται , κι οι υπόλοιποι από τον τριακοστό πρώτο και μετά συνεχίζουν τη ζωη τους και τη δουλειά τους. Σε εμάς δε γίνεται αυτό. Χρειάζονται σε μια ειδικότητα 100, διορίζουν όχι όσους χρειάζονται αλλά λιγότερους και τους άλλους τους "δεσμεύουν"-με τη θέλησή τους φυσικά , δεν ισχυρίζομαι ότι μας βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό-σαν αναπληρωτές για χρόνια με την προοπτική ότι για διορισμό θα μετρήσει η προϋπηρεσία μας , αλλιώς γιατί να υπάρχουν πίνακες με αυτήν??? Θα μπορούσαν αν δεν ήθελαν να χρησιμοποιηθεί η προϋπηρεσία να παίρνουν άτομα με κλήρωση όπως είπε ο trust no one, ή με βάση την ανεργία ή με άλλο κριτήριο κλπ. Επίσης , στην εκπαίδευση βασικός νόμος από το 1998 είναι ο ΑΣΕΠ, Υπάρχουν δυστυχώς παραθυράκια όπως τρίτεκνοι, πολύτεκνοι, ενισχυτικής  κλπ κλπ. Αυτοί σε μεγάλη πλειοψηφία δεν έχουν καν δώσει.. Γνωρίζω προσωπικά τέτοια άτομα.  Λέω λοιπό, όποιος υπουργός θέλει να είναι δίκαιος και όχι απλά να κρατάει ισορροπίες για τον εαυτό του και μόνο, να εφαρμόσει ένα σύστημα όπου αυτοί που ήδη έχουν αποδείξει στο διαγωνισμό τις γνώσεις τους και έχουν την πολύτιμη εμπειρία και προϋπηρεσία να μη μείνουν απ έξω και οι νέοι μετά το 2009 που είναι όντως αδικημένοι -και το έχω αναφέρει ξανά σε παλιότερα μνμ ότι είναι αδικημένα άτομα- γιατί δεν είχαν τη δυνατότητα να δοκιμάσουν την τύχη τους , να πάρουν τη θέση των βυσματούχων , οι οποίοι με μέσον μπήκαν και δεν κουράστηκαν να μπουν όπως οι ασεπιτες. Με λίγα λόγια ήταν αντισυνταγματικά τοποθετημένοι σε σχολικές μονάδες.  Δεν θα ήταν σωστό και οι νέοι να μπουν έτσι στο παιχνίδι και να μην αδικηθούν όσοι χρόνια προσέφεραν όπως λέει κ ο Γαβρόγλου???

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1004 στις: Αύγουστος 08, 2018, 07:58:56 μμ »
Υπάρχουν 2 βασικές κατηγορίες αδιόριστων εκπαιδευτικών .
1. Οι αναπληρωτές
2. Οι υπόλοιποι

Η δεύτερη κατηγορία είναι πολύ πιο μεγάλη αριθμητικά από την πρώτη .  Τα τελευταία 10 χρόνια έχει μπει σε αυτήν μεγάλος αριθμός ανθρώπων που δεν είχαν ποτέ την ευκαιρία να δώσουν διαγωνισμό .

Επειδή ξέρουν ότι η δεύτερη κατηγορία έχει πολύ περισσότερο κόσμο , εδώ και καιρό προετοιμάζουν το κλίμα .   :)


Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 944
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1005 στις: Αύγουστος 08, 2018, 08:32:50 μμ »
Συνάδελφε KnKn, i couldnt agree more! :)

Αποσυνδεδεμένος vita13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1006 στις: Αύγουστος 09, 2018, 11:04:37 πμ »
Υπάρχουν 2 βασικές κατηγορίες αδιόριστων εκπαιδευτικών .
1. Οι αναπληρωτές
2. Οι υπόλοιποι

Η δεύτερη κατηγορία είναι πολύ πιο μεγάλη αριθμητικά από την πρώτη .  Τα τελευταία 10 χρόνια έχει μπει σε αυτήν μεγάλος αριθμός ανθρώπων που δεν είχαν ποτέ την ευκαιρία να δώσουν διαγωνισμό .

Επειδή ξέρουν ότι η δεύτερη κατηγορία έχει πολύ περισσότερο κόσμο , εδώ και καιρό προετοιμάζουν το κλίμα .   :)

Δε συμφωνώ, οι κατηγορίες είναι 3.
1. Αναπληρωτές με ΑΣΕΠ
2. Αναπληρωτές χωρίς ΑΣΕΠ
3. Υπόλοιποι

Αναλόγως την ειδικότητα φυσικά.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1007 στις: Αύγουστος 09, 2018, 11:27:48 πμ »
Δε συμφωνώ, οι κατηγορίες είναι 3.
1. Αναπληρωτές με ΑΣΕΠ
2. Αναπληρωτές χωρίς ΑΣΕΠ
3. Υπόλοιποι

Αναλόγως την ειδικότητα φυσικά.


+++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 427
Σύνολο: 449

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.