*

Αποστολέας Θέμα: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 164550 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #294 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 11:07:34 πμ »
Ναι, καλά.
Μέχρι τότε οι χαμηλοβαθμοι θα έχουνε πάει με προσωποπαγεις θέσεις στα σπίτια τους (ήδη έχουνε ξεκινήσει παρασκηνιακα οι συζητήσεις σε συγκεκριμένους κλάδους) και οι υπόλοιποι θα έχουνε εμπλακεί σε έναν δικαστικό αγώνα που περιλαμβάνει υποχρεωτικά Στε σε βάθος τουλάχιστον 3 - 4 ετών...
Χώρια που οι χαμηλοβαθμοι θα αναγκάσουν σε έναν καινούριο δικαστικό αγώνα και τους υψηλόβαθμους, καθώς γι αυτούς ουσιαστικά χάθηκε η αναδρομικοτητα (βλέπεις δεν μπορούσαν να πάρουν αναδρομικοτητα αλλά θέλανε οπωσδήποτε να τους διορίσουν...).
Και μετά τι? Θετική διοικητική πράξη δεν ακυρώνεται και οι χαμηλοβαθμοι μένουν διορισμενοι στα ζεστά γλυκά σπίτια τους...
Αυτό ψηφίστηκε και θεωρώ ότι οι υψηλοβαθμοι είναι αδικημένοι από 100 μεριές.
Βρε μυρτω προσωπικά δεν έχω ψυχικά αποθέματα για άλλες αντιπαραθέσεις. Άντε να τα βρείτε με αυτούς που θεωρείτε χαμηλόβαθμους και παίζουν τέτοια παιχνίδια. Ξέρω όμως και χαμηλόβαθμους που έκαναν προσφυγή γιατί έτσι τους προέτρεπαν οι δικηγόροι και δεν έχουν καμία σχέση με αυτά τα παρασκηνιακά που περιγράφεις. Όσοι μπορέσουμε θα διεκδικήσουμε την αναδρομικότητα εκ των υστέρων , αφού τώρα το καλό μας Υπουργείο δεν μας τη δίνει.
 Δεν θα μπορούσε τώρα να μας την έδινε το Υπουργείο; Γιατί εγώ να τα βάλω με τους συναδέρφους; Ξέρεις πόσοι ασεπίτες δεν βρέθηκαν στα γλυκά τους σπίτια γιατί προηγήθηκαν στις τοποθετήσεις το 40%, 24μηνο κτλ. Όλες αυτές οι δεκάδες χιλιάδες θα έπρεπε να κάνουν προσφυγές κατά τη δική σου άποψη.
Δεν μπορούμε όμως όλη μας τη ζωή να τρέχουμε στα δικαστήρια. Με το διορισμό μας εγώ αισθάνομαι διακαιωμένη κατά 80-με 90%. Ναι δικαιούμαι και την αναδρομικότητα, αλλά τώρα χαίρομαι με τον διορισμό, και μετά θα δούμε τί θα κάνουμε. Ο δικηγόρος μας να ξέρεις έχει ενημερωθεί ουσιαστικά γι' αυτή μας τη στάση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:12:58 »

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #295 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 11:14:53 πμ »
Ναι, καλά.
Μέχρι τότε οι χαμηλοβαθμοι θα έχουνε πάει με προσωποπαγεις θέσεις στα σπίτια τους (ήδη έχουνε ξεκινήσει παρασκηνιακα οι συζητήσεις σε συγκεκριμένους κλάδους) και οι υπόλοιποι θα έχουνε εμπλακεί σε έναν δικαστικό αγώνα που περιλαμβάνει υποχρεωτικά Στε σε βάθος τουλάχιστον 3 - 4 ετών...
Χώρια που οι χαμηλοβαθμοι θα αναγκάσουν σε έναν καινούριο δικαστικό αγώνα και τους υψηλόβαθμους, καθώς γι αυτούς ουσιαστικά χάθηκε η αναδρομικοτητα (βλέπεις δεν μπορούσαν να πάρουν αναδρομικοτητα αλλά θέλανε οπωσδήποτε να τους διορίσουν...).
Και μετά τι? Θετική διοικητική πράξη δεν ακυρώνεται και οι χαμηλοβαθμοι μένουν διορισμενοι στα ζεστά γλυκά σπίτια τους...
Αυτό ψηφίστηκε και θεωρώ ότι οι υψηλοβαθμοι είναι αδικημένοι από 100 μεριές.
Μην περιμένεις απο τους άλλους να σε διορίσουν. Ο καθένας κοιτά το σπίτι του και την οικογένεια του. Πήγαινε και εσύ δικαστικά, όπως πήγαν και οι άλλοι. Μην θεωρείς πως σε αδίκησε κάποιος!

Αποσυνδεδεμένος Cherry81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #296 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 11:23:41 πμ »
Συνάδελφοι,βλέπω διαμάχη ανάμεσα στους συναδέλφους χωρίς να υπάρχει λόγος. Εφόσον ο διαγωνισμός του 2008 είναι ακόμα ανοιχτός με βάση την απόφαση του Εφετείου, τότε οι έχοντες δικαστική απόφασηδιορίζονται με την δικαστική απόφαση αναδρομικά και οι υπόλοιποι διοριζόνται χωρίς δικαστική απόφαση. Πρέπει δε να διοριστούν όσοι έχουν μεγαλύτερο βαθμό απο τον τελευταίο σε βαθμολογία δικαιωθέντα. Έτσι έγινε και με τους διοριστέους. Ότι άλλο γίνει είναι παράνομο. Ως προς αυτό η παρούσα τροπολογία είναι ελλιπής και μπορεί να προσβληθεί μόλις εκδοθεί απο τους ενδιαφερόμενους. Σε αυτό όμως δεν φταίνε οι συνάδελφοι που δικαιώθηκαν. Κακώς τους μέμφονται οι άλλοι συνάδελφοι. Αντί γι αυτό, ας προσφύγουν ενναντίον της τροπολογίας, γιατί δεν τους έχει μέσα.
ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ: Αυτό που έγραψα παραπάνω ισχύει μόνο για τον ασεπ του 2008, ο οποίος είναι ακόμα ανοιχτός και για κανένα άλλο διαγωνισμό που έχει κλείσει.
Πρόκειται για διαδικασία που μπορεί να επιφέρει κάτι αμεσότερα;Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να προσπελάσει και τον σκόπελο του εύλογου χρόνου και να συμμετάσχουν και όσοι δεν είχαν προσφύγει προγενέστερα,καθώς τώρα βλέπουν μια τροπολογία που δεν τους εμπεριέχει,ενώ δικαιωματικά θα έπρεπε;

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #297 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 12:49:00 μμ »


Ο δικηγόρος μας να ξέρεις έχει ενημερωθεί ουσιαστικά γι' αυτή μας τη στάση.

Τι εννοείς, ότι ξεκινήσατε ήδη με τον δικηγόρο σας για αναδρομικοτητα?


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:12:58 »

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #298 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 01:49:43 μμ »
Πρόκειται για διαδικασία που μπορεί να επιφέρει κάτι αμεσότερα;Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να προσπελάσει και τον σκόπελο του εύλογου χρόνου και να συμμετάσχουν και όσοι δεν είχαν προσφύγει προγενέστερα,καθώς τώρα βλέπουν μια τροπολογία που δεν τους εμπεριέχει,ενώ δικαιωματικά θα έπρεπε;
Το πρόβλημα με τον εύλογο χρόνο έχει να κάνει με την δικαστική απόφαση του ΣτΕ. Σε προσφυγή εναντίον της τροπολογίας που σας αφήνει αδιόριστους δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, γιατί είναι άλλη διοικητική πράξη. Οπότε απο την στιγμή που θα εκδοθεί έχετε δύο μήνες για να την προσβάλετε, γιατί θα έπρεπε να έχει λάβει πρόνοια και για εσάς. Αλλωστε αυτό είναι θέση του κ. Κοντονή, γνωστού δικηγόρου και πρώην υπουργού δικαιοσύνης. Δεν λέω κάτι καινούριο.

Αποσυνδεδεμένος Cherry81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #299 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 01:57:44 μμ »
Το πρόβλημα με τον εύλογο χρόνο έχει να κάνει με την δικαστική απόφαση του ΣτΕ. Σε προσφυγή εναντίον της τροπολογίας που σας αφήνει αδιόριστους δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, γιατί είναι άλλη διοικητική πράξη. Οπότε απο την στιγμή που θα εκδοθεί έχετε δύο μήνες για να την προσβάλετε, γιατί θα έπρεπε να έχει λάβει πρόνοια και για εσάς. Αλλωστε αυτό είναι θέση του κ. Κοντονή, γνωστού δικηγόρου και πρώην υπουργού δικαιοσύνης. Δεν λέω κάτι καινούριο.

 Ευχαριστούμε πολύ!Είναι πάντα χρήσιμες οι συμβουλές σας.Δεν είμαστε όλοι γνώστες νομικών θεμάτων και είναι πολύτιμη η καθοδήγησή σας.Αυτή τη φορά τουλάχιστον να είμαστε εντός ημερομηνιών!

Συνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #300 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 03:11:26 μμ »
Origenis μια πολυ σημαντικη ερωτηση.στον ΑΣΕΠ του 2007 στον κλαδο μου ειχε 220 θελεις κ.εγω ημουν στο 300κατι, αρα οχι διοριστεα.Προσεφυγα μεν αλλα εκτος του ευλογου χρονου οπως οριστηκε απο το ΔΕΑ,αρα το δικαδτηριο μου που εκκρεμει θα βγει λογικα αρνητικο. Συναδελφισσα που προσεφυγε το 2015 δικαιωθηκε κ.πηρε και ΦΕΚ διορισμου αλλα η σειρα επιτυχιας της στον ΑΣΕΠ ηταν 1500.δλδ 1200 θεσεις πισω μου. Μπορω να κανω κατι γι'αυτο?

Συνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #301 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 03:12:14 μμ »
Ασεπ 2008 ηθελα να πω

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #302 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 06:48:31 μμ »
Origenis μια πολυ σημαντικη ερωτηση.στον ΑΣΕΠ του 2007 στον κλαδο μου ειχε 220 θελεις κ.εγω ημουν στο 300κατι, αρα οχι διοριστεα.Προσεφυγα μεν αλλα εκτος του ευλογου χρονου οπως οριστηκε απο το ΔΕΑ,αρα το δικαδτηριο μου που εκκρεμει θα βγει λογικα αρνητικο. Συναδελφισσα που προσεφυγε το 2015 δικαιωθηκε κ.πηρε και ΦΕΚ διορισμου αλλα η σειρα επιτυχιας της στον ΑΣΕΠ ηταν 1500.δλδ 1200 θεσεις πισω μου. Μπορω να κανω κατι γι'αυτο?

Καλησπέρα και από μένα!Κι εγώ ήθελα να ρωτήσω κάτι!georgia να υποθέσω ότι είσαι πε06; Επειδή κι εγώ είμαι ψηλά στον πίνακα αλλά δεν προσέφυγα, δεν έχω ιδέα για τις ειδικότητες που προσφύγανε και την θέση τους. Εσύ από που έχεις αυτή την πληροφορία για το άτομο που λες; Χωρίς να γίνομαι αδιάκριτη, είναι σίγουρο αυτό; Στείλε μου αν είναι μήνυμα για να μην μονοπωλούμε την συζήτηση.
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #303 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 07:15:24 μμ »
Αυτό που μπορούμε να κάνουμε επιπλέον των προσφυγών μας είναι να ζητήσουμε λόγω παράλειψής μας τον διορισμό μας, αφού βγουν τα φεκ διορισμού των δικαιωθέντων. Κανείς δεν απαιτεί τον διορισμό του έναντι εκείνων. Καλώς διορίζονται αλλά κακώς η πολιτεία αγνοεί επιδεικτικά τόσους επιτυχόντες που θα έπρεπε τώρα να είναι διορισμένοι από το 09...ήδη! Αρκετά. Είναι λάθη των προηγούμενων. Θα χει όμως υποπέσει σε ατόπημα και η παρούσα κυβέρνηση, αν αγνοήσει το δίκιο τόσων ανθρώπων. Αν αγνοηθούν οι νόμοι και πάλι. Αν έστω μοριοδοτούνταν περισσότερο η προυπηρεσία μετα τον διαγωνισμό, αν στο νέο σύστημα τα 120 έπιαναν μόνο όσοι είχαν επιτυχία, θα χε νομιμοποίηση. Έτσι όπως είναι όμως στα δικαστήρια θα λυθεί το θέμα. Το γνωρίζουν στο υπουργείο ότι χιλιάδες θα προσφύγουν. Τις εξελίξεις κανείς δεν μπορεί να τις ξέρει. Όσοι έχουμε δίκιο πιστεύουμε σε αυτό. Αργά ίσως αλλά θα πετύχουμε!

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #304 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 07:38:55 μμ »
Βεβαιως μπορεις να προσφυγεις κατα ολων αυτων που διοριστηκαν παρανομως συμφωνα με την αποφαση 527 του ΣτΕ δηλαδη το 30μηνο κτλ ... 8)

Origenis μια πολυ σημαντικη ερωτηση.στον ΑΣΕΠ του 2007 στον κλαδο μου ειχε 220 θελεις κ.εγω ημουν στο 300κατι, αρα οχι διοριστεα.Προσεφυγα μεν αλλα εκτος του ευλογου χρονου οπως οριστηκε απο το ΔΕΑ,αρα το δικαδτηριο μου που εκκρεμει θα βγει λογικα αρνητικο. Συναδελφισσα που προσεφυγε το 2015 δικαιωθηκε κ.πηρε και ΦΕΚ διορισμου αλλα η σειρα επιτυχιας της στον ΑΣΕΠ ηταν 1500.δλδ 1200 θεσεις πισω μου. Μπορω να κανω κατι γι'αυτο?

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #305 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 07:57:00 μμ »
Αυτό που μπορούμε να κάνουμε επιπλέον των προσφυγών μας είναι να ζητήσουμε λόγω παράλειψής μας τον διορισμό μας, αφού βγουν τα φεκ διορισμού των δικαιωθέντων. Κανείς δεν απαιτεί τον διορισμό του έναντι εκείνων. Καλώς διορίζονται αλλά κακώς η πολιτεία αγνοεί επιδεικτικά τόσους επιτυχόντες που θα έπρεπε τώρα να είναι διορισμένοι από το 09...ήδη! Αρκετά. Είναι λάθη των προηγούμενων. Θα χει όμως υποπέσει σε ατόπημα και η παρούσα κυβέρνηση, αν αγνοήσει το δίκιο τόσων ανθρώπων. Αν αγνοηθούν οι νόμοι και πάλι. Αν έστω μοριοδοτούνταν περισσότερο η προυπηρεσία μετα τον διαγωνισμό, αν στο νέο σύστημα τα 120 έπιαναν μόνο όσοι είχαν επιτυχία, θα χε νομιμοποίηση. Έτσι όπως είναι όμως στα δικαστήρια θα λυθεί το θέμα. Το γνωρίζουν στο υπουργείο ότι χιλιάδες θα προσφύγουν. Τις εξελίξεις κανείς δεν μπορεί να τις ξέρει. Όσοι έχουμε δίκιο πιστεύουμε σε αυτό. Αργά ίσως αλλά θα πετύχουμε!

Όσοι δεν έχουμε προσφύγει για τον ΑΣΕΠ 2008 αλλά είμαστε επιτυχόντες, μπορούμε και εμείς να προσφύγουμε για παράλειψή μας απο τους διορισμούς μετά την έκδοση ΦΕΚ όσων έχουν ήδη δικαιωθεί; Δεν θα θεωρούμαστε πολύύύύ εκπρόθεσμοι; Και απ ότι καταλαβαίνω αυτή η προσφυγή, αν τελικά γίνει,  θα έχει εντελώς διαφορετικά χαρακτηριστικά απο ότι οι άλλες προσφυγές που ζητούσαν τον διορισμό για τους αντίστοιχους αντισυνταγματικούς  διορισμούς.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #306 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 08:32:23 μμ »
Οι δικηγόροι μας θα ξέρουν.

Αποσυνδεδεμένος Daira

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #307 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 09:05:02 μμ »
Διαβάστε καλύτερα την τροπολογία!! Υπαρχει ασφαλιστική δικλείδα,για τους διορισθέντες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159502
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 265
Σύνολο: 275

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.19 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.