*

Αποστολέας Θέμα: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 163964 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #308 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 09:18:36 μμ »
Διαβάστε καλύτερα την τροπολογία!! Υπαρχει ασφαλιστική δικλείδα,για τους διορισθέντες.
Τι εννοείς με αυτό; Είναι εξασφαλισμένοι εκείνοι. Και πολύ καλώς! Έχουν αμετάκλητες δικαστικές αποφάσεις. Το σφάλμα είναι της πολιτείας. Κανείς δεν προσβάλλεται από τους διορισμούς αυτών, όσοι κι αν είναι. Το δίκαιο όμως προσβάλλεται, όταν για ίδιες περιπτώσεις - άτομα με επιτυχία ασεπ που θα έπρεπε να έχουν διοριστεί- η πολιτεία δεν μεριμνά να αποκαταστήσει την τάξη δικαίου. Σε αυτό το σημείο υπάρχει περιθώριο διεκδικήσεων...θα γίνουν πολλές.
Σίγουρα το σύστημα θα πέσει. Για την ειδική δεν ξέρω, μπορεί να γλιτώσει. Για την γενική πάντως δεν πρόκειται να διοριστεί κανείς άλλος πέρα από όσους έχουν και εκείνους θα αποκτήσουν δικαστικές αποφάσεις. Είναι τόσοι όσοι χρειάζεται για να καλυφθούν πολλά κενά. 40%, 24μηνα, 30μηνα και η σημασία η ίδια της προϋπηρεσίας ως προϋπόθεσης διορισμού, έχει εκλείψει. Αν υπήρχε κινητικότητα από όσους είχαμε επιτυχίες, θα είχαμε πετύχει να μετρά για παλαιότερα έτη εκείνη μόνο η προϋπηρεσία που αποκτήθηκε νομίμως. Το ταβάνι που έγινε όροφος, καταπατά τα δικαιώματα των νέων πρωτίστως και φυσικά των επιτυχόντων του ασεπ.

Χωρίς διαγωνισμό δεν προχωράμε σε διορισμούς. Είτε νέο είτε αυτούς τους "μπαγιάτικους" από τα παλιά. Όσο τους παρέβλεψαν κάποιοι τους παρέβλεψαν...τελείωσε το πάρτι. Προτιμούμε να πλουτίζουν οι δικηγόροι, παρά να μας κοροϊδεύουν ξανά και ξανά. Αρκετά. Ας έχουν τύψεις εκείνοι που παρανόμησαν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:16:56 »

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #309 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 09:48:02 μμ »
Συνάδελφε δύσκολη γλώσσα τα ελληνικά για να την καταλάβουν όλοι! Χαρά στο κουράγιο σου που ασχολησε ακόμη!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #310 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 09:56:38 μμ »
Καλησπέρα και από μένα!Κι εγώ ήθελα να ρωτήσω κάτι!georgia να υποθέσω ότι είσαι πε06; Επειδή κι εγώ είμαι ψηλά στον πίνακα αλλά δεν προσέφυγα, δεν έχω ιδέα για τις ειδικότητες που προσφύγανε και την θέση τους. Εσύ από που έχεις αυτή την πληροφορία για το άτομο που λες; Χωρίς να γίνομαι αδιάκριτη, είναι σίγουρο αυτό; Στείλε μου αν είναι μήνυμα για να μην μονοπωλούμε την συζήτηση.
Ναι ΠΕ06 ειμαι.Εχω μπει σε σκεψεις μηπως ο διορισμος αυτος που λεω εγινε δικαστικα για αλλο θεμα κ οχι για το 60/40 οπως ειχα στο μυαλο μου.Θα πρεπει να το ψαξω για να μη.λεω ανακριβειες κ αναστατωνω τον κοσμο

Αποσυνδεδεμένος Daira

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #311 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 11:36:51 μμ »
Επιστρέφω την ειρωνεία.Απλώς διευκρίνισα κάτι γιατί το ξέρω.Οι 450 δεν χάνουν τη θέση τους,ακόμα κι αν κάποιοι στο μελλον τη διεκδικησουν με δικαστική απόφαση.Αυτό, γραφει,θα ισχύει απο την ψήφιση του νόμου.Εμείς θα συμβουλευτειτε το δικηγορο δας.Ηρεμηστε κι εγώ προσέφυγα για το 04.Παντου εχθρούς βλέπετε!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:16:56 »

Αποσυνδεδεμένος evg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #312 στις: Ιανουάριος 22, 2019, 10:13:46 πμ »
Origenis μια πολυ σημαντικη ερωτηση.στον ΑΣΕΠ του 2007 στον κλαδο μου ειχε 220 θελεις κ.εγω ημουν στο 300κατι, αρα οχι διοριστεα.Προσεφυγα μεν αλλα εκτος του ευλογου χρονου οπως οριστηκε απο το ΔΕΑ,αρα το δικαδτηριο μου που εκκρεμει θα βγει λογικα αρνητικο. Συναδελφισσα που προσεφυγε το 2015 δικαιωθηκε κ.πηρε και ΦΕΚ διορισμου αλλα η σειρα επιτυχιας της στον ΑΣΕΠ ηταν 1500.δλδ 1200 θεσεις πισω μου. Μπορω να κανω κατι γι'αυτο?

Καλημέρα ! Τι σημαινει;γιατί θα βγει το δικαστήριο αρνητικό; Δεν υπάρχει το δεδικασμένο;;; Δεν το δικαιούσε πια;

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #313 στις: Ιανουάριος 22, 2019, 02:51:53 μμ »
Καλημέρα ! Τι σημαινει;γιατί θα βγει το δικαστήριο αρνητικό; Δεν υπάρχει το δεδικασμένο;;; Δεν το δικαιούσε πια;e

Θα βγει αρνητικο λογω ευλογου
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2019, 02:04:00 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #314 στις: Ιανουάριος 31, 2019, 10:22:04 πμ »
Η συμμετοχη ολων μας ειναι απαραιτητη...Μην πιστευετε στο "ασε τους αλλους να βγαλουν το φιδι"...  8)

Παράθεση

Με το νέο σύστημα διορισμών  καταργούνται οι γραπτοί διαγωνισμοί ΑΣΕΠ, των οποίων είμαστε επιτυχόντες/ούσες. Η συνταγματική ορθότητα του συστήματος αυτού έχει κριθεί επανειλημμένα από τα Ανώτατα Δικαστήρια, όπως είναι γνωστό και σήμερα ακολουθείται σύστημα επιλογής επί τη βάσει κριτηρίων (ακαδημαϊκών – επιστημονικών, εμπειρία, κοινωνικά κριτήρια κλπ). Τα κριτήρια αυτά, κατά παραδοχή και υψηλόβαθμων στελεχών του ΑΣΕΠ θα πρέπει να βρίσκονται σε ισορροπία μεταξύ τους, ώστε το σύστημα να είναι ορθό και άρτιο.

Το κριτήριο όμως της επιτυχίας σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ, το οποίο υπάρχει ήδη στην νομοθεσία και μάλιστα για προσλήψεις αναπληρωτών, ελλείπει ολοσχερώς από την ομάδα κριτηρίων που περιλαμβάνονται στο νέο νόμο. Επομένως, κατά το μέρος που παραλείπεται το αντικειμενικό και αξιοκρατικό αυτό κριτήριο, ως δηλαδή να μην υπήρξαν ποτέ διαγωνισμοί και επιτυχόντες, το σύστημα θα πρέπει να συμπληρωθεί κατά το μέρος τούτο. Συνεπώς, η έλλειψη μοριοδότησης των διαγωνισμών ΑΣΕΠ, σε συνδυασμό μάλιστα με την υπερβολική μοριοδότηση της προϋπηρεσίας και την πρόταξη της προϋπηρεσίας των ιδιωτικών σχολείων κλπ, αποκλείει ολοσχερώς και εκ προοιμίου τους έχοντες επιτυχία σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ και επομένως το σύστημα πάσχει και είναι μονόδρομος η προσφυγή στα αρμόδια δικαστήρια προς αποκατάσταση της ορθότητας και αξιοκρατίας.

Η παρούσα προσφυγή αφορά προσφυγή στο ΣτΕ, τόσο στα Τμήματα, όσο και στην Ολομέλεια, στην οποία πιθανότατα θα παραπεμφθεί το ζήτημα λόγω σπουδαιότητας.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΩΝ ΑΣΕΠ


Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #315 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 08:41:59 μμ »
Απο συζητηση δυο ΑΣΕΠΙΤΩΝ για την προσφυγη κατα του νεου συστηματος...Ειμαι σιγουρος οτι και το 2015 τα ιδια λεγανε και τωρα τραβανε τα μαλλια τους...Τσιγκουνευονται τα 148 ευρω αυτοι που εχουν φαει περιουσιες στα μεταπτυχιακα δεξια και αριστερα... 8)


Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #316 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 09:49:56 μμ »
Απο συζητηση δυο ΑΣΕΠΙΤΩΝ για την προσφυγη κατα του νεου συστηματος...Ειμαι σιγουρος οτι και το 2015 τα ιδια λεγανε και τωρα τραβανε τα μαλλια τους...Τσιγκουνευονται τα 148 ευρω αυτοι που εχουν φαει περιουσιες στα μεταπτυχιακα δεξια και αριστερα... 8)


Η διαφορά με αυτήν την προσφυγή είναι ότι θα βγάλουν το φίδι απ' την τρύπα όσοι έχουν πληρώσει, αλλά θα επωφεληθούν και όσοι έχουν καβούρια στην τσέπη. Καμία σχέση με τις προσφυγές επιτυχόντων για τους διορισμούς που εκεί η δικαίωση ήταν ατομική.
Όπως και να 'χει, ας ευελπιστούμε ότι έστω και έτσι αυτό το έκτρωμα θα καταπέσει.

Αποσυνδεδεμένος SAKIS1971

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #317 στις: Φεβρουάριος 13, 2019, 02:29:31 μμ »
Έχω την εντύπωση ότι μετά από 12 χρόνια σε αυτό το forum έχουν διαγραφεί μηνύματά μου.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Μάλλον η αλήθεια πονάει...

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #318 στις: Φεβρουάριος 13, 2019, 02:40:01 μμ »
Έχω την εντύπωση ότι μετά από 12 χρόνια σε αυτό το forum έχουν διαγραφεί μηνύματά μου.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Μάλλον η αλήθεια πονάει...
Το νήμα τούτο έχει να κάμει με τις νέες προσφυγές. Άνοιξε νέο νήμα "Λόγω χαμηλόβαθμων χάσαμε αναδρομικότητα" και γράφε ό,τι θες εκεί.

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #319 στις: Φεβρουάριος 13, 2019, 02:42:46 μμ »
Αν υπήρχε κινητικότητα από όσους είχαμε επιτυχίες, θα είχαμε πετύχει να μετρά για παλαιότερα έτη εκείνη μόνο η προϋπηρεσία που αποκτήθηκε νομίμως. Το ταβάνι που έγινε όροφος, καταπατά τα δικαιώματα των νέων πρωτίστως και φυσικά των επιτυχόντων του ασεπ.
Ακριβώς αλλά δεν υπήρχε κινητικότητα γιατί θεωρούσαμε το νέο σύστημα θα σεβόταν τις αποφάσεις του ΣΤΕ και το Σύνταγμα και θα μέτραγε  μόνο η προϋπηρεσία που αποκτήθηκε μετά από επιτυχία ΑΣΕΠ. Με το που γίνουν οι διορισμοί αυτών που έχουν δικαιωθεί δικαστικά θα γίνουν πάλι δικαστικές ενέργειες για όσους είναι σε ψηλότερη θέση στον γραπτό του ΑΣΕΠ από αυτούς που θα διοριστούν. Το εύλογο του χρόνου για αυτή την περίπτωση θα έχει έννοια από την ημερομηνία των διορισμών.

Αποσυνδεδεμένος SAKIS1971

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #320 στις: Φεβρουάριος 13, 2019, 02:48:32 μμ »
έτσι ακριβώς

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #321 στις: Φεβρουάριος 13, 2019, 02:51:17 μμ »
Ακριβώς αλλά δεν υπήρχε κινητικότητα γιατί θεωρούσαμε το νέο σύστημα θα σεβόταν τις αποφάσεις του ΣΤΕ και το Σύνταγμα και θα μέτραγε  μόνο η προϋπηρεσία που αποκτήθηκε μετά από επιτυχία ΑΣΕΠ. Με το που γίνουν οι διορισμοί αυτών που έχουν δικαιωθεί δικαστικά θα γίνουν πάλι δικαστικές ενέργειες για όσους είναι σε ψηλότερη θέση στον γραπτό του ΑΣΕΠ από αυτούς που θα διοριστούν. Το εύλογο του χρόνου για αυτή την περίπτωση θα έχει έννοια από την ημερομηνία των διορισμών.
Σε ποια δικαστική απόφαση θα βασίζεται η προσφυγή σου;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 508
Σύνολο: 529

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.138 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.