*

Αποστολέας Θέμα: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 164508 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geohap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #336 στις: Μάιος 19, 2019, 12:09:44 μμ »
Η συμπεριληψη νομικα δεν στεκεται...και εχουν μιλησει οι δικηγοροι σχετικα...Τωρα δικηγορικο γραφειο που αναλαμβανει επιτυχοντες και μαλιστα του 2006 που φαινεται "καπως"...Σε ποια βαση τους αναλαμβανει ? Της συμπεριληψης η οποια δεν υφισταται νομικα ?
Δεν θελω να ειμαι κακος αλλα το μυνημα ψαρευει "πελατακια"... 8)


Ακριβώς έτσι πρέπει να γίνει. Πρέπει να προσφύγουμε ΟΛΟΙ οι επιτυχόντες όλων των διαγωνισμών. Κάθε νέα προσφυγή για ΠΑΡΑΛΕΙΨΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ, θα κρατήσει το θέμα ανοικτό. Το εύλογο παραμένει σε εκκρεμότητα. Και οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ 2006 και 2004 μπορούμε να συνεχίσουμε τον αγώνα για τη δικαίωση μας. Είμαι επιτυχουσα του ΑΣΕΠ 2006 ΠΕ 02 και μετά την προσφυγή κατά του νέου συστήματος διορισμών θα συνεχίσω είτε για συμπερίληψη αν δικαιωθούν όσοι του 2006 έχουν ήδη προσφύγει (αν είμαι στη σειρά κατάταξης πάνω από τον τελευταίο επιτυχόντα), είτε θα προχωρήσω και εγώ και πολλοί άλλοι συνάδελφοι σε νέες προσφυγές για να διεκδικήσουμε το νόμιμο:το διορισμό που μας στέρησαν παρανόμως! Ήδη έχουμε μιλήσει με δικηγορικό γραφείο που αναλαμβάνει επιτυχόντες του 2006. Μας απάντησε τηλεφωνικώς ότι θα βρισκόμαστε σε συνεχή επικοινωνία. Η νομιμότητα πρέπει να αποκατασταθεί! Ποτέ δεν είναι αργά. Υπομονή και επιμονή!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:56:36 »

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #337 στις: Μάιος 19, 2019, 01:02:14 μμ »
Η συμπεριληψη νομικα δεν στεκεται...και εχουν μιλησει οι δικηγοροι σχετικα...Τωρα δικηγορικο γραφειο που αναλαμβανει επιτυχοντες και μαλιστα του 2006 που φαινεται "καπως"...Σε ποια βαση τους αναλαμβανει ? Της συμπεριληψης η οποια δεν υφισταται νομικα ?
Δεν θελω να ειμαι κακος αλλα το μυνημα ψαρευει "πελατακια"... 8)


Συνάδελφε η συμπερίληψη στέκεται νομικά. Άλλωστε και οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ 2008 που ήταν εκπροθεσμοι, έκαναν συμπληρωματική προσφυγή για συμπερίληψη. Το εύλογο χρονικό διάστημα έχει καθοριστεί ολίγον αυθαίρετα και γίνονται προσπάθειες να επιμηκυνθεί. Το συγκεκριμένο γραφείο τουλάχιστον εμένα ούτε με "ψάρεψε", ούτε μου υποσχέθηκε ότι είναι εύκολο. Αντιθέτως μου είπε να περιμένουμε την απόφαση του ΣτΕ για όσους επιτυχόντες του 2006 έχουν ήδη προσφύγει και αναλόγως να προχωρήσουμε. Για αυτό προφανώς μου είπε να περιμένουμε και δε με προέτρεψε να προσφύγω τώρα, ζητώντας μου χρήματα. Θεωρώ ότι επιτυχόντες των διαγωνισμών μετά το 2002 αδικηθηκαμε. Και διαβάζοντας ανάλογο άρθρο άλλου δικηγορικού γραφείου διαπίστωσα ότι υπάρχουν νομικά ερείσματα όχι μόνο για τους επιτυχόντες του 2008. Η απόφαση 527/2015 του ΣτΕ θεωρεί ότι προσλήψεις μονίμων και αναπληρωτών, πρέπει να γίνονται μόνο αν υπάρχει επιτυχία στο ΑΣΕΠ. Και αυτή η απόφαση αφορά όλους τους επιτυχόντες. Οι δικαστικές αποφάσεις όταν υπάρχουν μαζικές και αλλεπάλληλες διεκδικήσεις  των θιγομένων τροποποιούνται ή και αλλάζουν. Αυτή τη στιγμή στους πίνακες αναπληρωτών προηγούνται εκπαιδευτικοί χωρίς επιτυχία στο διαγωνισμό. Κάποια  στιγμή θα ζητήσουν και διορισμό, γιατί "οργώνουν "την Ελλάδα όπως έχουν μάθει να λένε. Τουλάχιστον εμείς ακόμα και αν δεν καταφέρουμε να αποκατασταθεί η νομιμότητα θα ξέρουμε ότι προσπαθήσαμε να μας δοθεί από το ανύπαρκτο κράτος αυτό που δικαιούμαστε. Ο καθένας μας είναι ελεύθερος να κάνει την επιλογή του...
ΥΓ Δεν ανέφερα το όνομα του δικηγορικού γραφείου ακριβώς για να μη θεωρηθεί ότι διαφημίζω οποιοδήποτε. Αν θεωρείς ότι γνωρίζεις τα πάντα σχετικά με τους νόμους , πολύ καλά κάνεις. Και στους 423 που δικαιώθηκαν (και μπράβο τους!), κάποιοι τους έλεγαν αυτά ακριβώς που λες εσύ. Απλώς εκείνοι δεν τους άκουσαν και συνέχισαν να αγωνίζονται. Και βέβαια τώρα όσοι θεωρούσαν χαμένη υπόθεση την προσφυγή τους (όχι όλοι εννοείται) αλλά κάποιοι από αυτούς στρέφονται εναντίον τους με ασφαλιστικά μέτρα! Για αυτό λοιπόν ελεύθερη επιλογή για τον καθένα. Όμως την άποψη μου θα την εκφράζω όποτε θεωρώ ότι είναι απαραίτητο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2019, 01:06:58 μμ από rea.tsakoulia@gmail.com »

Αποσυνδεδεμένος geohap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #338 στις: Μάιος 19, 2019, 01:12:37 μμ »
Ρωτησαμε τον δικηγορο εκ Θεσσαλονικης κ. Σπυρυδωνιδη για την συμπεριληψη ιδου η απαντηση του...



YΓ.Βεβαιως μπορει να αναφερεται ποιος δικηγορος λεει το αντιθετο...

Συνάδελφε η συμπερίληψη στέκεται νομικά. Άλλωστε και οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ 2008 που ήταν εκπροθεσμοι, έκαναν συμπληρωματική προσφυγή για συμπερίληψη.

Αποσυνδεδεμένος geohap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #339 στις: Μάιος 19, 2019, 01:19:05 μμ »
Μπορει να αλλαξει μια δικαστικη αποφαση? Γνωριζετε οτι οι αποφασεις του ΣΤΕ δεν εφεσιβαλονται αρα δεν αλλαζουν? Μαλλον πρεπει να επαναεξετασετε την σχεση σας με τον "νομικο" σας... 8)

Οι δικαστικές αποφάσεις όταν υπάρχουν μαζικές και αλλεπάλληλες διεκδικήσεις  των θιγομένων τροποποιούνται ή και αλλάζουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:56:36 »

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #340 στις: Μάιος 19, 2019, 01:30:11 μμ »
Μπορει να αλλαξει μια δικαστικη αποφαση? Γνωριζετε οτι οι αποφασεις του ΣΤΕ δεν εφεσιβαλονται αρα δεν αλλαζουν? Μαλλον πρεπει να επαναεξετασετε την σχεση σας με τον "νομικο" σας... 8)

Μπορει να αλλαξει μια δικαστικη αποφαση? Γνωριζετε οτι οι αποφασεις του ΣΤΕ δεν εφεσιβαλονται αρα δεν αλλαζουν? Μαλλον πρεπει να επαναεξετασετε την σχεση σας με τον "νομικο" σας... 8)

Αν μου λέγατε ότι πρόκειται για το Σπυριδωνιδη θα καταλάβαινα αμέσως ότι έχετε στραφεί κατά των 423 επιτυχόντων του 2008 που δικαιώθηκαν! Είναι το μόνο δικηγορικό γραφείο που επέλεξε αυτή τη μέθοδο. Η σχέση μου με το νομικό μου προς το παρόν είναι θαυμάσια! Άλλωστε ΠΟΤΕ δε θα προσπαθούσα να πάρω τη θέση συναδέλφου επιτυχόντα στο διαγωνισμό, επειδή κινήθηκε δικαστικά πριν από εμένα. Επίσης δε θα συνεργαζομουν ποτέ με το συγκεκριμένο δικηγορικό γραφείο ούτε δωρεάν! Καλό μεσημέρι.

Αποσυνδεδεμένος geohap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #341 στις: Μάιος 19, 2019, 01:39:06 μμ »
Δεν εχω στραφει κατα των δικαιωθεντων συναδελφων μια που ειμαι εμπροθεσμος του 2006 αναμενοντας την αποφαση του ΣτΕ... ;)

Αν μου λέγατε ότι πρόκειται για το Σπυριδωνιδη θα καταλάβαινα αμέσως ότι έχετε στραφεί κατά των 423 επιτυχόντων του 2008 που δικαιώθηκαν! Είναι το μόνο δικηγορικό γραφείο που επέλεξε αυτή τη μέθοδο. Η σχέση μου με το νομικό μου προς το παρόν είναι θαυμάσια! Άλλωστε ΠΟΤΕ δε θα προσπαθούσα να πάρω τη θέση συναδέλφου επιτυχόντα στο διαγωνισμό, επειδή κινήθηκε δικαστικά πριν από εμένα. Επίσης δε θα συνεργαζομουν ποτέ με το συγκεκριμένο δικηγορικό γραφείο ούτε δωρεάν! Καλό μεσημέρι.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #342 στις: Μάιος 19, 2019, 02:49:31 μμ »
.

Δεν εχω στραφει κατα των δικαιωθεντων συναδελφων μια που ειμαι εμπροθεσμος του 2006 αναμενοντας την αποφαση του ΣτΕ... ;)


;
Παράθεση από: geohap

link=topic=34572.msg1028916#msg1028916 date=1558262346
Δεν εχω στραφει κατα των δικαιωθεντων συναδελφων μια που ειμαι εμπροθεσμος του 2006 αναμενοντας την αποφαση του ΣτΕ... ;)

Καταρχάς χαίρομαι που δεν είστε από τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ 2008 που στράφηκαν στο συγκεκριμένο δικηγορικό γραφείο. Υπάρχουν άλλοι εμπροθεσμοι του 2006 οι οποίοι έχουν προσφύγει σε άλλα δικηγορικά γραφεία που ασχολούνται με το συγκεκριμένο θέμα. Υποθέτω ότι δεν ακολουθούν όλα τα δικηγορικά γραφεία την ίδια υπερασπιστική γραμμή. Για αυτό άλλωστε υπάρχουν πολλά και όχι ένα. Εσείς και καλά κάνατε εμπιστευτηκατε το συγκεκριμένο δικηγόρο. Άλλοι πάλι συνάδελφοι επέλεξαν άλλους νομικούς, προφανώς γιατί τους εμπιστεύονται. Δεν υπάρχει μόνο μία ανάγνωση των νόμων. Αν ήταν έτσι θα ήταν πιο εύκολα τα πράγματα. Εδώ όπως σας είπα ήδη έχουν αρχίσει να διεκδικούν δικαίωμα διορισμού κάθε ομάδα εκπαιδευτικών που έχει αποκτήσει προϋπηρεσία χωρίς επιτυχία στο ΑΣΕΠ. Ας προσπαθήσουμε όλοι και οι εμπροθεσμοι και οι εκπροθεσμοι του 2006 για να διεκδικήσουμε το αυτονόητο όπως αυτός νομίζει. Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος geohap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #343 στις: Μάιος 19, 2019, 02:57:56 μμ »
Σε αυτο θα συμφωνησουμε... ;)

Παράθεση
Δεν υπάρχει μόνο μία ανάγνωση των νόμων.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #344 στις: Μάιος 19, 2019, 03:03:18 μμ »
Σε αυτο θα συμφωνησουμε... ;)

Χαίρομαι συνάδελφε. Δυστυχώς κάποιοι άργησαν περισσότερο πιστεύοντας ότι το υπουργείο Παιδείας θα συμμορφωθεί με την απόφαση του ΣτΕ. Τώρα θα υποστούμε τις συνέπειες, όμως εγώ τουλάχιστον δε θα εγκαταλείψω τον αγώνα. Ποτέ δεν ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος geohap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #345 στις: Μάιος 19, 2019, 03:42:22 μμ »
Συναδελφισσα καλη τυχη στον αγωνα μας...και δικαιωση...Εγω ειμαι 3τρις επιτυχων του διαγωνισμου...

Χαίρομαι συνάδελφε. Δυστυχώς κάποιοι άργησαν περισσότερο πιστεύοντας ότι το υπουργείο Παιδείας θα συμμορφωθεί με την απόφαση του ΣτΕ. Τώρα θα υποστούμε τις συνέπειες, όμως εγώ τουλάχιστον δε θα εγκαταλείψω τον αγώνα. Ποτέ δεν ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #346 στις: Μάιος 19, 2019, 06:22:12 μμ »
.

Συναδελφισσα καλη τυχη στον αγωνα μας...και δικαιωση...Εγω ειμαι 3τρις επιτυχων του διαγωνισμου...

.
Επομένως γνωρίζεις πόσο σκληρά παλαιψαμε. Τουλάχιστον να μαζευτούμε όλοι σε κοινό μέτωπο εναντίον εκείνων που διεκδικούν διορισμό χωρίς ούτε μια επιτυχία, μαζεύοντας μόρια υπηρετώντας στις " εσχατιές" - όπως φωνάζουν- της Ελλάδας, λες και τους το ζητήσαμε!!! Αυτοί πρέπει να εξαφανιστούν από τους πίνακες αναπληρωτών! Δυστυχώς ακόμα είναι μπροστά μας και δυστυχώς είναι πολλοί και θρασυτατοι! Καλό αγώνα!!!

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #347 στις: Μάιος 20, 2019, 03:56:21 πμ »
.
Επομένως γνωρίζεις πόσο σκληρά παλαιψαμε. Τουλάχιστον να μαζευτούμε όλοι σε κοινό μέτωπο εναντίον εκείνων που διεκδικούν διορισμό χωρίς ούτε μια επιτυχία, μαζεύοντας μόρια υπηρετώντας στις " εσχατιές" - όπως φωνάζουν- της Ελλάδας, λες και τους το ζητήσαμε!!! Αυτοί πρέπει να εξαφανιστούν από τους πίνακες αναπληρωτών! Δυστυχώς ακόμα είναι μπροστά μας και δυστυχώς είναι πολλοί και θρασυτατοι! Καλό αγώνα!!!

Πες τα!
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #348 στις: Μάιος 20, 2019, 07:56:11 πμ »
Χαίρομαι που καταλάβαμε ότι τίποτα δεν έχει τελειώσει! Θα αγωνιστούμε μέχρι το τέλος! Είμαστε νόμιμοι και δικαιούμαστε το αυτονόητο!!!
Πες τα!

Αποσυνδεδεμένος giannakis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #349 στις: Μάιος 20, 2019, 08:00:40 πμ »
Αν μου λέγατε ότι πρόκειται για το Σπυριδωνιδη θα καταλάβαινα αμέσως ότι έχετε στραφεί κατά των 423 επιτυχόντων του 2008 που δικαιώθηκαν! Είναι το μόνο δικηγορικό γραφείο που επέλεξε αυτή τη μέθοδο. Η σχέση μου με το νομικό μου προς το παρόν είναι θαυμάσια! Άλλωστε ΠΟΤΕ δε θα προσπαθούσα να πάρω τη θέση συναδέλφου επιτυχόντα στο διαγωνισμό, επειδή κινήθηκε δικαστικά πριν από εμένα. Επίσης δε θα συνεργαζομουν ποτέ με το συγκεκριμένο δικηγορικό γραφείο ούτε δωρεάν! Καλό μεσημέρι.

Α ρε ψυχάρα είσαι..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159440
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 290
Σύνολο: 314

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.