*

Ψηφοφορία

Θεωρείτε ότι οι διορισμοί στην ειδική αγωγή είναι τέχνασμα παράκαμψης προϋπηρεσίας και ΑΣΕΠ;

ναι
17 (35.4%)
όχι
13 (27.1%)
μάλλον ναι
11 (22.9%)
μάλλον όχι
5 (10.4%)
δεν γνωρίζω
2 (4.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 47

Η ψηφοφορία έληξε: Οκτώβριος 13, 2018, 10:47:46 μμ

Αποστολέας Θέμα: Οι διορισμοί στην ειδική αγωγή ως τέχνασμα παράκαμψης προϋπηρεσίας και ΑΣΕΠ;  (Αναγνώστηκε 29138 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τα κατεβατά που γράφεις υπέρ του δικαιώματος των εκπαιδευτικών ειδικής αγωγής να μετατάσσονται σε θέσεις γενικής αγωγής μιλάνε από μόνα τους για τις προθέσεις σου, όσο κι αν προσπαθείς να τις συγκαλύψεις.

Πες μου εσύ σαν άλλος αστυνόμος Μπέκας ποιες είναι οι προθέσεις μου που προσπαθώ να συγκαλύψω. Ποια σκοτεινά συμφέροντα εξυπηρετώ; υπερασπίζομαι το δικαίωμα των συναδέλφων οποιασδήποτε ειδικότητας να έχουν ισότιμη αντιμετώπιση και στο θέμα των μετατάξεων. Επίσης επισημαίνω πόσο ανεδαφικός είναι ο φόβος των μαζικών μετατάξεων και αυτοί που τον τροφοδοτούν, είτε δεν γνωρίζουν το τι πραγματικά ισχύει, είτε απλά θέλουν να δημιουργήσουν εντυπώσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Το θέμα με τις προσλήψεις στην ειδική αγωγή έχει πολλές πτυχές. Και εδώ αυτοί που είχαν την "πληροφορία" πως θα γίνουν αρκετές προσλήψεις σε αυτόν τον τομέα αγόρασαν έγκαιρα τα απαιτούμενα προσόντα και με την πρόσληψή τους διασφάλισαν ένα προβάδισμα που θέλουν πάση θυσία να κρατήσουν. Η ίδια ιστορία επαναλαμβάνεται ξανά και ξανά. Να προλάβει κάποιος να "τρουπώσει" και οι άλλοι ας πάνε να πνιγούν, να είχαν μεγαλύτερες καβάντζες ή τους σωστούς πληροφοριοδότες.
Και εγώ κατάλαβα από το '15 πως έπρεπε να αγοράσω ένα μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή για να παραμείνω στο επόμενο διάστημα  στο παιχνίδι της αναπλήρωσης. Δυστυχώς, όμως, λόγω της ανεργίας μου χρεοκόπησε η οικογένειά μου και δεν μπορούσα να διαθέσω κανένα ποσό. Σκέφτηκα να εξαντλήσω πιστωτικές, αλλά αυτό το έκανα για την επιβίωση της οικογένειάς μου και για άλλα απρόοπτα που εμφανίστηκαν.
Αυτοί που ήταν οικονομικά πιο σθεναροί αγόρασαν τα απαιτούμενα προσόντα οπότε και καταλαβαίνω τον συνάδελφο Vougan.
Στο τέλος κάτι βγήκε, αφού βρήκα καλή εργασία στον ιδιωτικό τομέα, αλλά  διεκδικώ και διορισμό μέσω των δικαιωθέντων. Από την εμπειρία μου μέχρι τώρα συνάντησα καλούς εκπαιδευτικούς στην ειδική αγωγή που νοιάζονται πολύ τα παιδιά, αλλά και αρκετούς αδιάφορους (όπως και σε άλλες δουλειές του δημοσίου...) που ενδιαφέρονταν μόνο να "τρουπώσουν".

Επειδή όμως οι αδιάφοροι στην ειδική αγωγή κάνουν μεγάλη ζημιά σε παιδιά που θέλουν μεγάλο νοιάξιμο και αγάπη, θα ήθελα όσοι επιλέγουν την ειδική αγωγή να μην θέλουν να την χρησιμοποιήσουν για το πέρασμα στην γενική. Επίσης θα ήθελα ένα πολύ πιο αύστηρο σύστημα αξιολόγησης στην ειδική αγωγή για να παραμείνουν μόνο οι πραγματικά ικανοί.

Βέβαια, άλλο τι θέλω εγώ και άλλο τι μπορεί να γίνει στο μπάχαλο της δημόσιας παιδείας μας.

Αποσυνδεδεμένος epidauros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Επίσης θα ήθελα ένα πολύ πιο αύστηρο σύστημα αξιολόγησης στην ειδική αγωγή για να παραμείνουν μόνο οι πραγματικά ικανοί.

Αυτό, όπως το λες.

Αποσυνδεδεμένος Star Quality

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Ενάντια στο φασισμό της "πολιτικής ορθότητας"
    • Προφίλ
Το θέμα με τις προσλήψεις στην ειδική αγωγή έχει πολλές πτυχές. Και εδώ αυτοί που είχαν την "πληροφορία" πως θα γίνουν αρκετές προσλήψεις σε αυτόν τον τομέα αγόρασαν έγκαιρα τα απαιτούμενα προσόντα και με την πρόσληψή τους διασφάλισαν ένα προβάδισμα που θέλουν πάση θυσία να κρατήσουν. Η ίδια ιστορία επαναλαμβάνεται ξανά και ξανά. Να προλάβει κάποιος να "τρουπώσει" και οι άλλοι ας πάνε να πνιγούν, να είχαν μεγαλύτερες καβάντζες ή τους σωστούς πληροφοριοδότες.
Και εγώ κατάλαβα από το '15 πως έπρεπε να αγοράσω ένα μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή για να παραμείνω στο επόμενο διάστημα  στο παιχνίδι της αναπλήρωσης. Δυστυχώς, όμως, λόγω της ανεργίας μου χρεοκόπησε η οικογένειά μου και δεν μπορούσα να διαθέσω κανένα ποσό. Σκέφτηκα να εξαντλήσω πιστωτικές, αλλά αυτό το έκανα για την επιβίωση της οικογένειάς μου και για άλλα απρόοπτα που εμφανίστηκαν.
Αυτοί που ήταν οικονομικά πιο σθεναροί αγόρασαν τα απαιτούμενα προσόντα οπότε και καταλαβαίνω τον συνάδελφο Vougan.
Στο τέλος κάτι βγήκε, αφού βρήκα καλή εργασία στον ιδιωτικό τομέα, αλλά  διεκδικώ και διορισμό μέσω των δικαιωθέντων. Από την εμπειρία μου μέχρι τώρα συνάντησα καλούς εκπαιδευτικούς στην ειδική αγωγή που νοιάζονται πολύ τα παιδιά, αλλά και αρκετούς αδιάφορους (όπως και σε άλλες δουλειές του δημοσίου...) που ενδιαφέρονταν μόνο να "τρουπώσουν".

Επειδή όμως οι αδιάφοροι στην ειδική αγωγή κάνουν μεγάλη ζημιά σε παιδιά που θέλουν μεγάλο νοιάξιμο και αγάπη, θα ήθελα όσοι επιλέγουν την ειδική αγωγή να μην θέλουν να την χρησιμοποιήσουν για το πέρασμα στην γενική. Επίσης θα ήθελα ένα πολύ πιο αύστηρο σύστημα αξιολόγησης στην ειδική αγωγή για να παραμείνουν μόνο οι πραγματικά ικανοί.

Βέβαια, άλλο τι θέλω εγώ και άλλο τι μπορεί να γίνει στο μπάχαλο της δημόσιας παιδείας μας.

++++  Σωστός 100%

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος epidauros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Πες μου εσύ σαν άλλος αστυνόμος Μπέκας ποιες είναι οι προθέσεις μου που προσπαθώ να συγκαλύψω. Ποια σκοτεινά συμφέροντα εξυπηρετώ; υπερασπίζομαι το δικαίωμα των συναδέλφων οποιασδήποτε ειδικότητας να έχουν ισότιμη αντιμετώπιση και στο θέμα των μετατάξεων. Επίσης επισημαίνω πόσο ανεδαφικός είναι ο φόβος των μαζικών μετατάξεων και αυτοί που τον τροφοδοτούν, είτε δεν γνωρίζουν το τι πραγματικά ισχύει, είτε απλά θέλουν να δημιουργήσουν εντυπώσεις.

Πάντως έχει γίνει σαφές ότι με το υφιστάμενο σύστημα θα μπορούσε κάποιος να είναι "περαστικός" από την ειδική, καθ' οδόν για την γενική, και να παρακάμψει έτσι την αξιολόγηση της γενικής. Υποθέτω συμφωνείς. Αυτό το δικαίωμα της ισότιμης αξιολόγησης θέλεις να το υπερασπιστείς;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2018, 08:58:05 μμ από epidauros »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πάντως έχει γίνει σαφές ότι με το υφιστάμενο σύστημα θα μπορούσε κάποιος να είναι "περαστικός" από την ειδική, καθ' οδόν για την γενική, και να παρακάμψει έτσι την αξιολόγηση της γενικής. Υποθέτω συμφωνείς. Αυτό το δικαίωμα της ισότιμης αξιολόγησης θέλεις να το υπερασπιστείς;
Έχω πει την άποψή μου. Εξαρτάται τι εννοείς. Αν εννοείς ότι δεν πρέπει η προϋπηρεσία στην ειδική να προσμετράται στη γενική ΝΑΙ συμφωνώ ότι ΔΕΝ πρέπει να μετράει. Έτσι γίνεται εργαλείο παράκαμψης του πίνακα. Από εκεί και μετά ακόμα και η ύπαρξη του θέματος μου φαίνεται αστεία, όπως επίσης το θέμα περί μετατάξεων. Δηλαδή θα διοριστείς εσύ στην Αθήνα ή στη Θεσσαλονίκη ή σε όμορους νομούς ή γενικά στον τόπο συμφερόντων σου στην ειδική ως μαθηματικός ή φιλόλογος και θα επιδιώξεις μετάταξη στη γενική πηγαίνοντας στον Έβρο ή στην Κάλυμνο; υπάρχει η εμπειρία των ΠΕ19 και 20 με άλλο βασικό πτυχίο. Με όσους είχα συζητήσει όλοι θα προτιμούσαν να πάρουν μετάταξη στον κλάδο τους, αλλά δεν το έκαναν για τον ίδιο λόγο της μετακίνησης

Αποσυνδεδεμένος Star Quality

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Ενάντια στο φασισμό της "πολιτικής ορθότητας"
    • Προφίλ
Η προϋπηρεσία στην Ειδική δεν θα έπρεπε να προσμετράται στους πίνακες της γενικής, ξεκάθαρα πράγματα.... είναι μέγιστη αδικία...

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Οι πίνακες δεν έπρεπε να είχαν ποτέ ενοποιηθεί. Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες. Όταν βλέπεις τον άλλον με πτυχίο του 2014-15 και απλό σεμινάριο, επειδή του το σφύριξαν και είχε και χρόνο και άνεση να το αποκτήσει, να τρώει την δουλειά του άλλου με πτυχίο 15-20 χρόνια πίσω, ε κάτι πάει στραβά.
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος dimis04

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ειναι χαζο παντως, καποιος, απο την ειδικη να πηγαινει για εργασια στη γενικη...μενει πισω στον αντιστοιχο πινακα (με καλες τοποθετησεις) κ αν πει οτι διοριζει στην ειδικη, χανει το κυριαρχο κριτηριο της προυπηρεσιας στον συγκεκριμενο τομεα!

Αποσυνδεδεμένος vougan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Ειναι χαζο παντως, καποιος, απο την ειδικη να πηγαινει για εργασια στη γενικη...μενει πισω στον αντιστοιχο πινακα (με καλες τοποθετησεις) κ αν πει οτι διοριζει στην ειδικη, χανει το κυριαρχο κριτηριο της προυπηρεσιας στον συγκεκριμενο τομεα!
Eννοείς ότι η προϋπηρεσία εκπαιδευτικού ειδικής στη γενική δε μετράει ως προϋπηρεσία στην ειδική;

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ειναι χαζο παντως, καποιος, απο την ειδικη να πηγαινει για εργασια στη γενικη...μενει πισω στον αντιστοιχο πινακα (με καλες τοποθετησεις) κ αν πει οτι διοριζει στην ειδικη, χανει το κυριαρχο κριτηριο της προυπηρεσιας στον συγκεκριμενο τομεα!
Απόλυτα σωστό αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Ωρίων

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Μοιράζομαι μαζί σας μερικές απόψεις σχετικά με τους επικείμενους διορισμούς στην ειδική αγωγή:

1. Θα πρέπει να νομοθετηθεί άμεσα ότι δεν μπορεί να μεταπηδήσει στην γενική κάποιος που διορίστηκε στην ειδική. Αυτό θα σήμαινε αυτόματα ένα παράθυρο παρανομίας και παραβίασης του ΑΣΕΠ για τους διορισμούς. Το θέμα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΘΕΙ ΔΗΜΟΣΙΑ από κανέναν δημοσιογράφο και δεν υπάρχει επίσημη τοποθέτηση από το Υπουργείο.
2. Η ειδική αγωγή "απαιτεί" ειδικά προσόντα τα οποία κάποιος τα αποκτά μέσω σεμιναρίων ή/και μεταπτυχιακών. ΌΜΩΣ, δεν υπάρχει τέτοια δωρεάν παροχή στην Ελλάδα και επομένως, δεν υπάρχουν οι προϋποθέσεις ώστε να απαιτηθούν ειδικά προσόντα εφόσον αυτά παρέχονται μόνο από ιδιώτες ή επί πληρωμή. Επομένως, το κράτος είναι υποχρεωμένο, ΠΡΙΝ από οποιαδήποτε πρόσληψη μόνιμου προσωπικού να δώσει το δικαίωμα σε εκπαιδευτικούς γενικής παιδείας να αποκτήσουν μέσω σεμιναρίων τις προϋποθέσεις που διακηρύσσει. Διαφορετικά, οποιαδήποτε απαίτηση καθίσταται αντισυνταγματική και παράνομη.
3. Η ειδική αγωγή, σύμφωνα και με πρόσφατη απόφαση του ΣτΕ, δεν προϋποθέτει ειδική προπτυχιακή εκπαίδευση. Επομένως, δεν δικαιολογείται ειδική κατηγορία προσλήψεων.
Είναι προφανές ότι η ειδική αγωγή δεν πρέπει να αποτελέσει πεδίο εκμετάλλευσης ούτε των μαθητών που χρήζουν ειδικής μέριμνας, ούτε και των εκπαιδευτικών που μπορούν να την προσφέρουν. Δεν πρέπει όμως να επιτραπεί μέσω μιας δήθεν κοινωνικής ευαισθησίας να παραβιαστούν οι προϋποθέσεις και τα δικαιώματα διορισμού των εκπαιδευτικών. Η κυβέρνηση πρέπει αυτό να το αποδείξει με έργα, άμεσα, ώστε να μην εμπαίζονται οι χιλιάδες εκπαιδευτικοί που προηγούνται κάποιων αλεξιπτωτιστών.

4. Η ειδική είναι ο κλάδος που μονίμως και δικαίως αξιοποιεί χρηματοδότηση από το ΕΣΠΑ. Επομένως, δεν εξηγείται η σπουδή να διοριστούν πρώτα όλοι οι 4500 ειδικής ενώ έχουν διασφαλισμένους πόρους από το ΕΣΠΑ. Γιατί όχι 1500 ανά έτος και παράλληλα 3500 γενικής ανά έτος; Η αναιτιολόγητη κατανομή αυτή των διορισμών δικαιολογεί σίγουρα κάποια καχυποψία.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:
1. ΟΧΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΙΝ ΔΟΘΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗΣ. ΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ όσων απλώς πλήρωσαν εξ αποστάσεως μαθήματα και δεν πληρούν άλλες προϋποθέσεις (π.χ. επιτυχία σε ΑΣΕΠ, προϋπηρεσία) ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΓΚΛΗΜΑ.
2. ΝΕΑ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΤΩΝ 15 000 ΠΙΣΤΩΣΕΩΝ  με γενική από το πρώτο έτος.
3. ΑΜΕΣΗ ΕΝΑΡΞΗ ΣΕΜΙΝΑΡΙΩΝ για τους αποκλεισμένους εκπαιδευτικούς της γενικής.

Παρακαλώ να διακινήσετε και να εμπλουτίσετε αυτά τα επιχειρήματα ώστε να αποτραπεί μια τεράστια αδικία που συντελείται.

Κι εγώ μαζί σου !!!

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κι εγώ μαζί σου !!!
Αν γίνουν διορισμοί στην ειδική αγωγή, θα σφαχτούν οι διορισμένοι με τους αδιόριστους για τις τοποθετήσεις. Γι αυτό, προς το παρόν δεν θα γίνει κανένας τέτοιος διορισμός!

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Πιστεύετε οτι θα προνομοθετήσουν όπως είπαν τους διορισμούς για να είναι δεσμευτικοί για την επόμενη κυβέρνηση;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 318
Σύνολο: 318

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.