*

Αποστολέας Θέμα: Μη αναγνώριση της προϋπηρεσίας των ΣΔΕ για μισθολογική εξέλιξη & μείωση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 10217 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Χτες ενημερώθηκα από τη ΔΔΕ της περιοχής μου ότι η προϋπηρεσία μου στα ΣΔΕ δεν μετράει για μισθολογική εξέλιξη και για μείωση ωραρίου, δίνει μόνο μόρια στον πίνακα των αναπληρωτών.
Μου φαίνεται εξαιρετικά άδικο αυτό και ήθελα να σας ενημερώσω, να δω τη γνώμη σας πάνω σε αυτό και αν μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό.
Δεν μπορεί να αναγνωρίζουν προϋπηρεσίες από πεντάμηνα σε δήμους και του ΣΔΕ όχι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Στην εγκύκλιο για τη μείωση ωραρίου η προϋπηρεσία σε ΣΔΕ περιλαμβάνεται κανονικά. Γιατί σου είπαν ότι δεν μετράει για μείωση ωραρίου; Δες εδώ: https://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi/wrario-anatheseis/1196-proyphresia-meiwsh-wrariou

Επίσης κάθε δημόσια προϋπηρεσία μετράει για μισθολογική εξέλιξη. Η προϋπηρεσία σε ΣΔΕ γιατί να μην δίνει ΜΚ;

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Στην εγκύκλιο για τη μείωση ωραρίου η προϋπηρεσία σε ΣΔΕ περιλαμβάνεται κανονικά. Γιατί σου είπαν ότι δεν μετράει για μείωση ωραρίου; Δες εδώ: https://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi/wrario-anatheseis/1196-proyphresia-meiwsh-wrariou

Επίσης κάθε δημόσια προϋπηρεσία μετράει για μισθολογική εξέλιξη. Η προϋπηρεσία σε ΣΔΕ γιατί να μην δίνει ΜΚ;

Γιατί είναι μίσθωση έργου, έτσι μου είπαν.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Σου έχουν δείξει έγγραφο που λέει ότι στην περίπτωση μίσθωσης έργου δεν μετράει η προϋπηρεσία για ΜΚ και μείωση ωραρίου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σου έχουν δείξει έγγραφο που λέει ότι στην περίπτωση μίσθωσης έργου δεν μετράει η προϋπηρεσία για ΜΚ και μείωση ωραρίου;

Όχι. Θα τους το ζητήσω. Ευχαριστώ πολύ πολύ για την ενημέρωση.

Αποσυνδεδεμένος gr8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Σου έχουν δείξει έγγραφο που λέει ότι στην περίπτωση μίσθωσης έργου δεν μετράει η προϋπηρεσία για ΜΚ και μείωση ωραρίου;
"Με τις διατάξεις της παρ. 4. ορίζεται η προϋπηρεσία, που αναγνωρίζεται για την εξέλιξη των υπαλλήλων στα μισθολογικά κλιμάκια του άρθρου 9. Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 26, κατά την πρώτη εφαρμογή του νέου νόμου, η μισθολογική κατάταξη των υπηρετούντων υπαλλήλων πραγματοποιείται σύμφωνα με τα τυπικά τους προσόντα, το χρόνο υπηρεσίας στο φορέα που υπηρετούν, καθώς και το χρόνο υπηρεσίας που έχει αναγνωριστεί από το φορέα αυτόν μέχρι και στις 31-12-2015. Μετά την αρχική κατάταξη των υπαλλήλων αυτών, αλλά και στις περιπτώσεις υπαλλήλων που διορίζονται μετά την 1-1-2016, είναι δυνατή η αναγνώριση προϋπηρεσίας (ανεξαρτήτως του τυπικού προσόντος με το οποίο διανύθηκε) που έχει προσφερθεί σε φορείς που κατά την ημερομηνία έναρξης ισχύος του κοινοποιούμενου νόμου αναφέρονται στην παρ. 1 του άρθρου 7 (Δημόσιο, ΟΤΑ, ΝΠΔΔ, ΝΠΙΔ και ΔΕΚΟ κεφ. Α΄ του ν. 3429/2005) των κρατών - μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης με σχέση εξαρτημένης εργασίας δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου αορίστου ή ορισμένου χρόνου (αποκλειομένων σε κάθε περίπτωση των συμβάσεων μίσθωσης έργου)."

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
"Με τις διατάξεις της παρ. 4. ορίζεται η προϋπηρεσία, που αναγνωρίζεται για την εξέλιξη των υπαλλήλων στα μισθολογικά κλιμάκια του άρθρου 9. Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 26, κατά την πρώτη εφαρμογή του νέου νόμου, η μισθολογική κατάταξη των υπηρετούντων υπαλλήλων πραγματοποιείται σύμφωνα με τα τυπικά τους προσόντα, το χρόνο υπηρεσίας στο φορέα που υπηρετούν, καθώς και το χρόνο υπηρεσίας που έχει αναγνωριστεί από το φορέα αυτόν μέχρι και στις 31-12-2015. Μετά την αρχική κατάταξη των υπαλλήλων αυτών, αλλά και στις περιπτώσεις υπαλλήλων που διορίζονται μετά την 1-1-2016, είναι δυνατή η αναγνώριση προϋπηρεσίας (ανεξαρτήτως του τυπικού προσόντος με το οποίο διανύθηκε) που έχει προσφερθεί σε φορείς που κατά την ημερομηνία έναρξης ισχύος του κοινοποιούμενου νόμου αναφέρονται στην παρ. 1 του άρθρου 7 (Δημόσιο, ΟΤΑ, ΝΠΔΔ, ΝΠΙΔ και ΔΕΚΟ κεφ. Α΄ του ν. 3429/2005) των κρατών - μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης με σχέση εξαρτημένης εργασίας δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου αορίστου ή ορισμένου χρόνου (αποκλειομένων σε κάθε περίπτωση των συμβάσεων μίσθωσης έργου)."

Αυτό που μου "κόβουν" είναι πριν το '15. Άρα δεν εμπίπτω σε αυτή τη διάταξη.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γιατί είναι μίσθωση έργου, έτσι μου είπαν.

Να κάνω μια ερώτηση; ταυτόχρονα με τα ΣΔΕ εργαζόσουν πουθενά αλλού;

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Να κάνω μια ερώτηση; ταυτόχρονα με τα ΣΔΕ εργαζόσουν πουθενά αλλού;
Όχι, μόνο σε ΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος taxi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σε ποια δευτεροβάθμια ισχύουν όλα αυτά; Εμένα πάντως μου έχουν αναγνωρίσει σε ΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν ξέρω για μείωση ωραρίου πάντως μισθολογικά μάλλον δεν μετράει. Πέρυσι δεν μου την μετρήσανε με το αιτιολογικό ότι είναι σύμβαση έργου.

Στην εγκύκλιο για τη μείωση ωραρίου η προϋπηρεσία σε ΣΔΕ περιλαμβάνεται κανονικά. Γιατί σου είπαν ότι δεν μετράει για μείωση ωραρίου; Δες εδώ: https://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi/wrario-anatheseis/1196-proyphresia-meiwsh-wrariou

Επίσης κάθε δημόσια προϋπηρεσία μετράει για μισθολογική εξέλιξη. Η προϋπηρεσία σε ΣΔΕ γιατί να μην δίνει ΜΚ;

Αποσυνδεδεμένος popins

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν ξέρω για μείωση ωραρίου πάντως μισθολογικά μάλλον δεν μετράει. Πέρυσι δεν μου την μετρήσανε με το αιτιολογικό ότι είναι σύμβαση έργου.
Και σε εμένα το ίδιο συνέβη. Και φέτος με ρώτησαν αν η προϋπηρεσία μου από το σδε είναι με σύμβαση μίσθωσης έργου. 

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δεν ξέρω για μείωση ωραρίου πάντως μισθολογικά μάλλον δεν μετράει. Πέρυσι δεν μου την μετρήσανε με το αιτιολογικό ότι είναι σύμβαση έργου.
Και σε εμένα αυτό είπανε, ότι επειδή είναι σύμβαση έργου δεν μετράει ούτε μισθολογικά ούτε για μείωση ωραρίου, αλλά απ' ότι βλέπω για μείωση ωραρίου λογικά μετράει.

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μάλλον θα έπρεπε να μετράει. Για κοιτάξτε τα 3 κριτήρια  της σελ. 7 της εγκυκλίου που υπάρχει στην ιστοσελίδα:

https://seepeaa.gr/LH2Uploads/ItemsContent/450/ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ-ΥΠΕΠΘ-2006-ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ-ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑΣ-ΓΙΑ-ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΗ-ΕΞΕΛΙΞΗ-ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ-ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ-ΚΑΙ-ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ-ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ-.pdf

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158554
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 512
Σύνολο: 532

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.